Μέλη με παραχορδές

Εδω ας αναφερονται μελη με μεταβολες κατα τονο, γενος, τονο κ γενος, παραχορδες, για οσους ενδιαφερονται και πού θα μπορεσει καποιος να τα βρει...Σε νεα ή παλαια γραφη

ενδεικτικα: παλατινο χερουβικο του Κουκουζελη(βιβλιο:εν ανθος βυζ εκκλησιαστικης μουσικης,Αγαθαγγελου Κυριαζιδου)

Φυσικα στο γνωστο σε ολους δοξασταριο Ιακωβου υπαρχουν πολλα τετοια μελη...
δειτε το δοξαστικο της οσιας Ματρωνης,δε θυμαμαι τομο και σελιδα, νομιζω στην αρχη του Α τομου...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Φίλε Θανάση μάλλον εννοείς την περίπτωση θεμελιώσεως πενταχόρδου στο ΖΩ ύφεση...από τις δυσκολότερες παραχορδές και τις πιο έντεχνες που ας σημειωθεί ότι την συναντάμαι μόνο σε μέλη της παπαδικής η οποία σταμάτησε να χρησιμοποιείται περίπου τον 15αιώνα...την συναντάμαι επίσης στο κοινωνικό της Κυριακής του Κορώνη στις μεγάλες και έντεχνες δοχές και αλλού...πάντως με εντυπωσιάζει αυτή η παραχορδή και μου κεντρίζει ιδιαίτερα το ενδιαφέρον διότι οι "παλαιοί" δεν μας συνήθηζαν σε τέτιου είδους παραχορδές...
Και μια ερώτηση...όταν έχουμε μεταβολή και κατα τόνο και κατά γένος ποια λέξη χρησιμοποιούμε?παραχορδή η μετατροπή?
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Εδω ας αναφερονται μελη με μεταβολες κατα τονο, γενος, τονο κ γενος, παραχορδες, για οσους ενδιαφερονται και πού θα μπορεσει καποιος να τα βρει...Σε νεα ή παλαια γραφη

Γενικά υπάρχουν πάρα πολλά. Δες το αγαπημένο μου:"Κασσιανή" του Χουρμουζίου!!!" Όλα τα λεφτά..."
 
οπως ηδη γνωριζουν αρκετοι, μεταβολη κατα τονο και κατα γενος δε σημαινει απαραιτητα και παραχορδη...
ο ευθυμιαδης στο θεωρητικο του κανει μια φιλοτιμη προσπαθεια διασαφηνισης του ορου... και ο φιλοξενης εχει καποιες ωραιες λεπτομερειες-προσωπικες θεσεις γυρω απο το ζητημα των μεταβολων.

χρηστο θα το ψαξω.σε ποια εκδοση?

αντωνη γεια σου
το εχω στα υποψιν μου..!αλλα μαθηματα τετοια ξερεις?

υπαρχει και ενα κρατημα του γρηγοριου αλυατη του μπουνη "δυσκολο φθορικο σε πλ β,αλλα δε γνωριζω πως μπορουμε να τα βρουμε αυτα..

παιδια κοιταξτε στο μεγα ισο: δεν εχω μπροστα μου τις σελιδες ακριβως,
στο "εν ανθος..." εχει διαφορετικη μια (κρισιμη για τη συνεχεια της πορειας του μελους )μεταβολη σε σχεση με το μεγα ισο της '' παρασημαντικης''του ψαχου.εχει ενδιαφερον...
 
Last edited:
δεν εχω μπροστα τα βιβλια για να σου πω δυστυχως...ξεκινα απο το τελος, θα τη βρεις τη διαφορα
 
Σελ 94(η 95,δεν το εχω μπροστα μου) τελειωνει το κρατημα που αναφερομαι , δευτερος τομος Κρατηματαριο(εκδ Χ.Καρακατσανη),κρατημα Ιωαννου Κουκουζελη,πολυ ενδιαφερον... Με δυο διαφορετικες (και ιδιαιτερες) εκδοχες του τελους...
 
Last edited:
Top