Απορίες για τον σύγχρονο βαρύ εκ του γα

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Ήθελα αγαπητοι φίλοι να ανοίξω ένα θέμα για τον βαρύ εκ του γα όπως ψάλλεται σήμερα. Οι απορίες μου είναι οι εξής δύο: Όταν η μελωδία κινείται γύρω από τον δι (πράγμα το οποίο γίνεται συνέχεια), επιτρέπεται να κάνουμε έλξη στο γα; (Δεδομένου ότι είναι η βάση της κλίμακας). Επίσης, όταν η μελωδία φθάνει στον πάνω νη (όπως στο "Ιδού σκοτία και πρωί" στο σημείο "και ημείς πιστεύσαντες", το ζω πρέπει να είναι πάντα σε ύφεση; Τί ήχος είναι αυτός; Περιμένω τα σχόλια των πιο κατηρτισμένων. Ευχαριστώ.
 
Ήθελα αγαπητοί φίλοι να ανοίξω ένα θέμα για τον βαρύ εκ του γα όπως ψάλλετε σήμερα. Οι απορίες μου είναι οι εξής δύο: Όταν η μελωδία κινείται γύρω από τον δη (πράγμα το οποίο γίνεται συνέχεια), επιτρέπεται να κάνουμε έλξη στο γα; (Δεδομένου ότι είναι η βάση της κλίμακας). Επίσης, όταν η μελωδία φθάνει στον πάνω νη (όπως στο "Ιδού σκοτία και πρωί" στο σημείο "και ημείς πιστεύσαντες", το ζω πρέπει να είναι πάντα σε ύφεση; Τί ήχος είναι αυτός; Περιμένω τα σχόλια των πιο κατηρτισμένων. Ευχαριστώ.

καλησπέρα και χρόνια πολλά!!..θα ήθελες να δώσεις ένα παράδειγμα κάποιου μέλους?..πάντως στα σημεία που θέλει τον ΓΑ με δίεση, σημειώνεται.(Αναστασιματάριον Ιωάννου,σελ.338.."Ευλογητός ει Κύριε..")..ο ΓΑ σε αυτή την περίπτωση είναι καθαρά διαβατικός..δεσπόζει ο ΔΙ...ίσως μια στιγμιαία μεταβολή σε ΑΓΙΑ..πιθανόν και δίφωνο σύστημα. Για το δεύτερο σκέλος της ερώτησης σού,ο ΖΩ παραμένει εν υφέση..δεν αλλάζει κάτι,εκτός αν υποδηλώσει κάποια αλλαγή με κάποιο σημάδι...
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Νομνίζω πως το σημαντικότερο για να μην αλλοιωθεί ο χαρακτήρας του βαρέος είναι ισοκράτημα ΜΟΝΟ και ΠΑΝΤΑ ΓΑ (εννοώ όχι Δι). Εννοείται τότε ότι έχουμμε και Ζω εν υφάσει. Ας με διορθώσουν οι ειδικότεροι αν σφάλλω
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Κάποιες σχετικὲς παρατηρήσεις ἀπὸ τὸν Ν. Παγανᾶ, Μουσική Παιδαγωγία , Κωνσταντινούπολις 1897, σ. 107-110. Τὸ βιβλίο ἐδῶ.
 

Attachments

  • paganas varis.pdf
    896.9 KB · Views: 92
P

PANROUST

Guest
Έχω μία απορία.Γιατί λέμε τον βαρύ εκ του Γα σύγχρονο?
 
Top