Κατάλογος Βιβλίων Βυζαντινῆς Μουσικῆς

frephraim

Παλαιό Μέλος
Θὰ ἤθελα νὰ σᾶς ἀνακοινώσω ὅτι ἔχω δημιουργήσει ἕναν κατάλογο ἀπὸ ὅλα τὰ ἔντυπα βιβλία Βυζαντινῆς ποὺ πουλιοῦνται. Βρίσκεται στὸ: http://stanthonysmonastery.org/music/ByzBooks.pdf
Προσπάθησα νὰ συμπεριλάβω λεπτομέρειες γιὰ τὸ κάθε βιβλίο, π.χ. ποῦ πουλιέται, πόσο κάνει, κλπ. Ὑπάρχουν ὅμως πολλὰ κενὰ στὸν κατάλογό μου. Ἂν ἔχῃ κανεὶς περισσότερες πληροφορίες γιὰ αὐτὰ τὰ βιβλία, ἢ ἂν ξέρῃ κανεὶς γιὰ βιβλία ποὺ παρέλειψα νὰ συμπεριλάβω, σᾶς παρακαλῶ νὰ μὲ ἐνημερώσετε.
Εὐχαριστῷ
+παπα-Ἐφραίμ

 
Last edited by a moderator:

enoplos

Νέο μέλος
Πολύ καλή δουλειά

ευχαριστούμε
 
Last edited by a moderator:

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Σεβαστέ μου πάτερ, συγχαρητήρια για το μεγάλο και μοναδικό ίσως έργο που κάματε.
Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι βιβλία κατά την τελαυταία πενταετία έχει εκδώσει ο κ.Γεώργιος Καραγιάννης, καθηγητής, θεολόγος, φιλόλογος εκ Βόλου καταγόμενος. Τον έχουμε επί πολλά χρόνια χοράρχη στο Σύνδεσμο ιεροψαλτών Αργολίδας "ΙΑΚΩΒΟΣ ΝΑΥΠΛΙΩΤΗΣ". Επίσης έχει και στην Αθήνα και άλλη δική του χορωδία.
Σ' ευχαριστώ
Γιώργος Δαρλάσης
Πρόεδρος
Συνδέσμου Ιεροψαλτών Αργολίδας
 

frephraim

Παλαιό Μέλος
Εὐχαριστῶ, κ. Γεώργιε. Μπορεῖτε νὰ μοῦ πῆτε συγκεκριμένα στοιχεῖα γιὰ αὐτὰ τὰ βιβλία (τίτλος, χρονιὰ ἐκδόσεως, τιμή, σελίδες, καὶ ποῦ πουλιέται) γιὰ νὰ μπορέσω νὰ τὰ συμπεριλάβω στὴ συλλογή μου; Εὐχαριστῶ.
 
Δεν ξέρω αν με πρόλαβε κανείς συνάδερφος, αξιόλογη ειναι και η σειρά βιβλίων του τ.Αρχ.Λαμπαδαριου Ελευθέριου Γεωργιάδη
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Την διαθέτει ο ίδιος σε όποιον ενδιαφερόμενο. Παρακάτω παραθέτω τον κατάλογο των βιβλίων του:

ΤΡΙΤΟΜΟΣ ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ:
ΤΟΜΟΣ Α: ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ (1986) σελ. 353
ΤΟΜΟΣ Β: ΟΡΘΡΟΣ (1987)
ΤΟΜΟΣ Γ: ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ (1993) σελ. 542

ΔΟΞΑΣΤΑΡΙΟΝ (1995)
Τόμος Α' (σελ. 381) (Ιανουάριος-Αύγουστος)
Τόμος Β' (σελ. 343) (Σεπτέμβριος-Δεκέμβριος)

ΤΡΙΩΔΙΟ (1999) σελ. 505

Η ΑΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ (2000) σελ. 407

ΕΙΡΜΟΛΟΓΙΟΝ ΚΑΤΑΒΑΣΙΩΝ (ανάμεσα στο '04 και '06, δε λέει στο βιβλίο) σελ. 330

ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΑΡΙΟΝ (Μετά το '06, αλλά δεν το προμηθεύτηκα ακόμη)

Είναι όλα χειρόγραφα, με μεγάλα γράμματα για να ψάλλονται άνετα από χορό. Ο αριθμός των σελίδων, σε όλα τα βιβλία πλην του Δοξασταρίου, είναι σελίδες μόνο μουσικού κειμένου. Το Δοξαστάριο αριθμείται από την προμετωπίδα.
 
Last edited by a moderator:

frephraim

Παλαιό Μέλος
Παρακάτω παραθέτω τον κατάλογο των βιβλίων του: ...
Εὐχαριστῶ πολύ. Τὰ ἔχω συμπεριλάβει στὸν κατάλογό μου. Ἂν κάποιος ἔχῃ περισσότερες πληροφορίες (τιμή, σελίδες, ποῦ πουλιέται), σᾶς παρακαλῶ νὰ μοῦ στείλετε προσωπικὸ μήνυμα.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Εὐχαριστῶ πολύ. Τὰ ἔχω συμπεριλάβει στὸν κατάλογό μου. Ἂν κάποιος ἔχῃ περισσότερες πληροφορίες (τιμή, σελίδες, ποῦ πουλιέται), σᾶς παρακαλῶ νὰ μοῦ στείλετε προσωπικὸ μήνυμα.

Δοξαστάριον:

http://www.fortomas.gr/indexgr.php?p=productsMore&iProduct=154&sName=BBM015013--Δ�zξ�aστ�Zρ�a�zν-Α΄

http://www.fortomas.gr/indexgr.php?p=productsMore&iProduct=155&sName=BBM015014--Δ�zξ�aστ�Zρ�a�zν-Β΄
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ἂν κάποιος ἔχῃ περισσότερες πληροφορίες (τιμή, σελίδες, ποῦ πουλιέται)
Γνωρίζω ότι τα διαθέτει ο ίδιος προς κάθε ενδιαφερόμενο. Τώρα, αν υπάρχουν στα βιβλιοπωλεία, τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη, όπου μένει και ο Άρχων, δεν τα έχω δει. Κάποια στιγμή μετά την εξεταστική μου θα τον επισκεφτώ και θα τον ρωτήσω.

Για σελίδες, αυτά που έχω στο σπίτι θα τα ελέγξω και θα τα συμπληρώσω.
 

kostantim

Μέλος
Χιλιαδες ευγε για την καλη δουλια ειδικα γιια ολους σαν κι εμενα που κανω τα πρωτα μου βηματα στην βυζ μουσικη
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Διορθώθηκε ὁ σύνδεσμος στό #1. Ἀλλά, ἐπειδή πάλι εἶχε διορθωθεῖ, καί γιά νά μήν ὑπάρχει πρόβλημα, ἀνεβάζω κι ἐδῶ τό pdf.
Ἄν ἐν τῷ μεταξύ ἀνανεωθεῖ ὁ κατάλογος, μᾶς ἐνημερώνει ὁ π. Ἐφραίμ.

 

Attachments

  • ByzBooks.pdf
    473.2 KB · Views: 474
Top