Γενικά περί ισοκρατήματος

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Η Γραμμή που αναφέρεις χρησιμοποιήται κατά κόρων στον πρώτο ήχο, και εάν και έχει την ίδια πορεία διάφερει ο στόχος που στον μεν πρώτο είναι ο Πα ενώ στο παράδειγμά σου είναι ο Νη, αλλά ας το ξεπεράσουμε αυτό και ας πούμε ότι είναι η ίδια θέση.

Μα μέχρι το Πα εννοείτε πως είναι η θέση του πρώτου. Το υπόλοιπο είναι πλ.Δ' (γι αυτό επανέρχεται και το ισοκράτημα). Θέση πρώτου ήχου που να τελειώνει στον Νη δεν υπάρχει φυσικά!


Απ'το δείγμα φαίνεται όντως πολύ χρήσιμη και ψαγμένη εργασία. Υπάρχει η δυνατότητα να την κατεβάσω ολόκληρη;
Εγώ την είχα κατεβάσει όταν την ανακοίνωσε ο π.Εφραίμ στο αναλόγιον του Π.Παπαδημητρίου. Ρίξε μια ματιά στο http://www.stanthonysmonastery.org/music/Index.html
Δεν μπορεί κάπου θα είναι.

Δηλαδή ο ήχος εδώ αλλάζει (σε όποιον ήχος θέλεις δεν έχω πρόβλημα) μόνο για μία μόνο νότα;
Εσύ που βάζεις Μαζί, δεν τον αλλάζεις για μια νότα;;)


Τέλος πάντων θα το δεκτώ και αυτό.
:)...μην το κάνεις πάντως για μένα...
Αν δεν σε πείθει μην το δέχεσαι.

...αλλά γιατί είναι τόσο δύσκολο να δεχτούμε ότι μία γραμμή που φωνάζει από μακριά ότι είναι τρίτος ήχος και έχει και δεσπόζοντες φθόγγους τρίτου και πορεία προς την βάση του ήχου (Γα) και όχι προς άλλο φθόγγο (απ'τη στιγμή της έναρξής της ξεχνάει εντελώς τον Πα) μόνο και μόνο επειδή κανείς έως τώρα δεν το παρατήρησε και δεν το άλλαξε; Δηλαδή εάν αυτή την αλλαγή την έβλεπε ο Στανίτσας ή ο οποιοσδήποτε άλλος και άλλαζε το ίσο σε Γα ώστε να αναδείξει τρίτο ήχο θα υπήρχε πρόβλημα στο πως την βλέπουμε;
Χρήστο, δεν είναι καθόλου δύσκολο να το δούμε και έτσι! Το ισοκράτημα μπορεί να έχει παραπάνω από μια σωστές εκδοχές ιδίως σε θέσεις που μπορεί να υπάρχουν σε πολλούς ήχους.

Θες να δεις τρίτο εκεί; Πολύ ωραία! Κάνε Γα ισοκράτημα και κάνε και τις ανάλογες έλξεις του ήχου και είσαι σωστός.

Θέλω να δω πρώτο; Κάνω Πα ισοκράτημα, τις ανάλογες έλξεις και είμαι επίσης σωστός.

Εφ' όσον δεν έχω άλλο σημάδι να με καθοδηγήσει, όπως π.χ. οι έλξεις στην δοξολογία του Ιακώβου, (το θέμα με το αν είναι τετράφωνος ή πρωτόβαρυς) τότε μπορώ να έχω και παραπάνω από μία σωστές εκδοχές.

Η προφορική παράδοση που έχει ο καθένας μας, είναι ο μόνος οδηγός στο ποια απ' όλες τις σωστές δυνητικά αυτές θέσεις θα διαλέξω. Επαναλαμβάνω. Θεωρητικά σωστές είναι και οι δύο.

Νομίζω ότι λίγο εθελοτυφλούμε (δεν αναφέρομαι προσωπικά φυσικά, εφόσον κανείς δεν το έχει προσέξει έας τώρα) λόγω του ότι δεν το έχουμε ακούσει έτσι από κανέναν, αυτό όμως δεν αναιρεί την ύπαρξη της μουσικής αυτής φράσεως και σε ποιόν ήχο πραγματικά ανήκει.
Δυνητικά μπορεί να ανήκει και στους δύο ήχους. Κοίτα παραπάνω.


Εγώ πάντως επισυνάπτω την φράση με την δική μου πρόταση για το ισοκράτημα κάνοντας μάλιστα και Νη στο κράτημα του Δι
Σωστός!

ενώ θεωρώ ότι γίνεται για λόγους αρμονίας αυτό, απλώς ακολουθούμενος την δική σου λογική το έβαλα, δεν πρόκειται να συνεχίσω την συζήτηση όσον αφορά στο συγκεκριμμένο παράδειγμα, διότι μάλλον θα συμφωνήσουμε στο ότι διαφωνούμε, εντούτοις, χαίρομαι που γενικά η άποψη περί του πότε πρέπει να αλλάζει το ισοκράτημα είναι ότι μόνο όταν είναι απολύτως αναγκαίο (το καλεί κάποιος νέος ήχος :confused: ή τετράχορδο) και όχι απλώς για την δημιουργία εύηχων αρμονικών συνηχήσεων με το μέλος.
Δεν νομίζω πως διαφωνούμε επι της ουσίας, η οποία βρίσκετε σε αυτό που λες στο τέλος. Διαφωνούμε σε συγκεκριμένες φράσεις, που δυνητικά μπορούν να ανήκουν σε παραπάνω από ένα ήχους. Σιγά τα ωά...
:D
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Καλώς τα λες Βασίλειε, αλλά...

Η φράση λοιπόν που λές ότι εν δυνάμει θα μπορούσα να σπάσω το Πα (που έχει δύο χρόνους) δεν ανήκει στον Πλάγιο του Τετάρτου. Κάνοντας Πα δίεση της στερείς την ανάδειξή της. Εάν αποδώσεις τη θέσει βάζοντας και αρκετή προφορική παράδοση σ' αυτήν θα δεις οτι αυτή "φεύγει" από το ήθος του Πλαγίου του Τετάρτου. Προετοιμασία ενδεχομένως για τη φράση που θα ακολουθήσει μπορείς να κάνεις μετά την κατάληξη στον Πα και στο χρόνο που μεσολαβεί μέχρι τον επόμενο φθόγγο που είναι ο Νη.

Ναι αλλά υπάρχει και αυτό που επισυνάπτω. Τα "σπασίματα" λοιπόν original και παλαιά. Εδώ τί ήθελε να πεί ο ποιητής;
(Οι διαστολές φυσικά δικές μου.Δεν έχω εδώ το προτώτυπο είναι από φωτοτυπία)
 

Attachments

  • Petros.pdf
    533.1 KB · Views: 126

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Η προφορική παράδοση που έχει ο καθένας μας, είναι ο μόνος οδηγός στο ποια απ' όλες τις σωστές δυνητικά αυτές θέσεις θα διαλέξω. Επαναλαμβάνω. Θεωρητικά σωστές είναι και οι δύο.


!!!!!!!!!!! τι εννοείς, Βασίλειε;;;;;;
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Τα "σπασίματα" λοιπόν original και παλαιά. Εδώ τί ήθελε να πεί ο ποιητής;

Αντώνιε, πιστεύω κατ' αρχάς να πήγες καλά στο πανηγύρι σου (Έλειπα Θεσ-νικη).

Τώρα, όσον αφορά τα σπασίματα. Προς Θεού! Μην τα δούμε όλα ότι γίνονται για να γίνει έλξη κάπου!!

Στη θέση αυτή κάνουμε και άλλα σπασίματα της φωνής μας και καταλήγουμε στον Πα φυσικό! (αυτά ισχύουν και για τον έτερο καππαδόκη).
 
Last edited:

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Εφ' όσον δεν έχω άλλο σημάδι να με καθοδηγήσει, όπως π.χ. οι έλξεις στην δοξολογία του Ιακώβου, (το θέμα με το αν είναι τετράφωνος ή πρωτόβαρυς) τότε μπορώ να έχω και παραπάνω από μία σωστές εκδοχές.

Κι αυτό που ήθελε να πει ο ποιητής, εάν δεν συμπίπτει με αυτό που έχω επιλέξει;
Αυτό, δεν θα παγιώσει μια απόδοση ένος ύμνου (κι έχουμε πολλά τέτοια παραδείγματα) με αποτέλεσμα να είναι δύσκολο από κάποιον να το αλλάξει (αφού θα το λέει ...χρόνια);
Το πιο τραγικό θα είναι το ότι θα το έχει "προσαρμώσει" με κατάλληλα γυρίσματα ή τσακίσματα ή ελκτικά φαινόμενα κατά πως αυτός πιστεύει ότι είναι σωστό. Κι όταν αυτός είναι ή γίνει "κάποιος" και "μεγαλώσει", πιστεύεις θα έχει "τη διάθεση" να αποδεχτεί ότι δεν το έλεγε σωστά;
Είναι ένα πρόβλημα αυτό για συνθέσεις που είναι "δύσκολες" και που επιλέγονται "ελαφρά τη ψαλμωδία" να λέγονται επειδή επιλέχτηκαν να ειπωθούν.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
!!!!!!!!!!! τι εννοείς, Βασίλειε;;;;;;

Ότι ανάλογα με το πως θα το θεωρήσεις (τι ίσο θα βάλεις και ανάλογα τι έλξεις) μπορεί να ανήκει η γραμμή στον ένα ήχο ή στον άλλο. Που είναι το παράξενο; Πολλές γραμμές ανήκουν σε παραπάνω από ένα ήχο.

Οπότε θεωρητικά και οι δυο διαφορετικές αποδόσεις είναι εξ ίσου σωστές, εφ' όσον και οι δύο υπάρχουν στην προφορική παράδοση. Νομίζω πως το παράδειγμα που έδειξε ο Αντώνης είναι χαρακτηριστικό.;)
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Κι αυτό που ήθελε να πει ο ποιητής, εάν δεν συμπίπτει με αυτό που έχω επιλέξει;

Αυτό είναι ανεπίτρεπτο να συμβαίνει; Και δεν μιλάω για τελείως διαφορετική απόδοση ενός ύμνου, αλλά για την διαφορετική απόδοση μιας θέσης.

Καλό θα ήταν βέβαια όπως νομίζω κι εγώ να την πεις όπως ακριβώς την είχε στο μυαλό του ο μελοποιός, αλλά είναι τόσο παράξενο και λάθος να μην πετύχεις ακριβώς αυτό που ήθελε να πει ο ποιητής, εφ' όσον δυνητικά έχεις την δυνατότητα και την τεκμηρίωση (σε γραπτή και προφορική παράδοση) να την κάνεις ΚΑΙ αλλιώς.

Αυτό, δεν θα παγιώσει μια απόδοση ένος ύμνου (κι έχουμε πολλά τέτοια παραδείγματα) με αποτέλεσμα να είναι δύσκολο από κάποιον να το αλλάξει (αφού θα το λέει ...χρόνια);
Το πιο τραγικό θα είναι το ότι θα το έχει "προσαρμώσει" με κατάλληλα γυρίσματα ή τσακίσματα ή ελκτικά φαινόμενα κατά πως αυτός πιστεύει ότι είναι σωστό. Κι όταν αυτός είναι ή γίνει "κάποιος" και "μεγαλώσει", πιστεύεις θα έχει "τη διάθεση" να αποδεχτεί ότι δεν το έλεγε σωστά;
Είναι ένα πρόβλημα αυτό για συνθέσεις που είναι "δύσκολες" και που επιλέγονται "ελαφρά τη ψαλμωδία" να λέγονται επειδή επιλέχτηκαν να ειπωθούν.
Όντως αυτό είναι ένα πρόβλημα (η διαιώνιση ενός λάθους-κι ακόμα χειρότερο η μη διόρθωσή του όταν καταλάβουμε πως είναι λάθος). Και θέλει μελέτη και των γραπτών και των προφορικών πηγών που έχουμε στην διάθεση μας, για να είσαι σίγουρος (και πάλι να έχεις επιφυλάξεις).

Αλλά για το συγκεκριμένο θέμα της διαφορετικής (τεκμηριωμένης όμως πάντα) απόδοσης μιας θέσης πιστεύεις ότι είναι τόσο ουσιαστικό, ώστε να μην επιδέχεται και μια δεύτερη ή και τρίτη ορθή ερμηνεία;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ενώ είχα πει ότι δεν θα ξανααναφέρω το παράδειγμα του Ά Εωθινού και επειδή πιστεύω ότι κάποιες μουσικές φράσεις έχουν όντως χρήση και σε άλλους ήχους όπως λέει ο Βασίλης, αλλά όχι αυτή που ανέφερα και βρίσκοντας αφορμή από ένα μάθημα που έκανα σε κάποιον το Τροπάριο της Κασσιανής σας δίνω και τις δύο γραμμές. Τώρα, μπορούμε να πούμε ότι η φράση του Εωθινού είναι κάποιος άλλος ήχος; Ή μήπως ο Πέτρος (ή αν θέλετε ο Δανιήλ) στην Κασσιανή δεν κάνει τρίτο ήχο εκεί; Και εάν τίποτα από αυτά δεν υσχύει, απλώς βρείτε μου αυτή την γραμμή και σε άλλο μέλος του Πρώτου ήχου και το ξεχνάμε πραγματικά το ζήτημα.
 

Attachments

  • Αργή Κασσιανή & Ά Εωθινόν.pdf
    62.9 KB · Views: 93

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Τώρα, μπορούμε να πούμε ότι η φράση του Εωθινού είναι κάποιος άλλος ήχος;

Μα από την αρχή της τοποθέτησή σας, κ. Τσακίρογλου, η φράση αυτή είναι στον Τρίτο ήχο και θέλει ισοκράτημα Γα. Απλώς, ο Βασίλης, εάν τον ερμηνεύω σωστά, πολλές φορές είναι της αμβλυνσης των μουσικών θεμάτων. Κάποια στιγμή όμως θα κάνει ταμείο και θα πρέπει να φύγει από τα επιμέρους. Να κάνει και γενικούς κανόνες περί αποδόσεως των θέσεων, των γραμμών, των ισοκρατημάτων κλπ. και θα πρέπει να βάλει προτεραιότητες στα πρέπει και τα μπορεί. Αλλιώς θα είναι τα γραφόμενα ή τα λεγόμενα 10 τόμοι εξαιρέσεις (και βάλε...) και κανένας κανόνας.

(Συγνώμη Βασίλειε για την τοποθέτηση :().
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Απλώς, ο Βασίλης, εάν τον ερμηνεύω σωστά, πολλές φορές είναι της αμβλυνσης των μουσικών θεμάτων. Κάποια στιγμή όμως θα κάνει ταμείο και θα πρέπει να φύγει από τα επιμέρους.

Όχι δεν το νομίζω...

Αν δεις την αρχή του θέματος (μήνυμα #7) έχω γράψει κάποιες αρχικές θέσεις-κανόνες για το ισοκράτημα. Στο θέμα όμως που συζητάγαμε, είχα την άποψη αυτή την οποία και εξέθεσα. Δεν νομίζω όμως ότι γενικά είμαι της..."αμβλύνσεως".

Να κάνει και γενικούς κανόνες περί αποδόσεως των θέσεων, των γραμμών, των ισοκρατημάτων κλπ. και θα πρέπει να βάλει προτεραιότητες στα πρέπει και τα μπορεί. Αλλιώς θα είναι τα γραφόμενα ή τα λεγόμενα 10 τόμοι εξαιρέσεις (και βάλε...) και κανένας κανόνας.
Έχω βάλει και γενικούς κανόνες. Στο επιμέρους όμως (θέση είτε πλ.Δ'-Α' και Α'-Γ') είπα την άποψή μου και την στήριξα νομίζω επαρκώς. Απλά δέχομαι ότι εξ ίσου σωστή μπορεί να είναι και μια άλλη τεκμηριωμένη θέση που έχει βάση και στην γραπτή και στην προφορική παράδοση.

(Συγνώμη Βασίλειε για την τοποθέτηση :().
Κανένα πρόβλημα...:D

Στη θέση αυτή του εωθινού του πρώτου ήχου θα έκανες ισοκράτημα Γα;
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Στη θέση αυτή του εωθινού του πρώτου ήχου θα έκανες ισοκράτημα Γα;

Απαντώ, αν και η ερώτηση απευθύνεται στον κ.Κωνσταντίνου που θα απαντήσει για τον εαυτό του φαντάζομαι, όπως το βλέπω εγώ. Άν και προτιμώ εδώ ισοκράτημα Πα, δεν μπορώ να βρώ μια απάντηση στο γιατί να μην κάνω ίσο Γα, αφού, κατά τα λεγόμενά σου, το ίσο είναι για να αναδεικνύει τις φράσεις, και αυτή είναι μία φράση τρίτου ήχου. Όταν η ίδια φράση συναντάται σε άλλους ήχους, για παράδειγμα στον πλ. δ' στον άνω Νη', τι ίσο κάνεις; Όταν συναντάται στον άνω Νη' στον έξω πρώτο τι ίσο κάνεις; Και γιατι;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Στη θέση αυτή του εωθινού του πρώτου ήχου θα έκανες ισοκράτημα Γα;
Στην επισυναψη του #30 μήνυματός μου Βασίλη τι ισκρατήματα θα έκανες; Επίτηδες δεν έχω βάλει :)
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Στην επισυναψη του #30 μήνυματός μου Βασίλη τι ισκρατήματα θα έκανες; Επίτηδες δεν έχω βάλει :)

Στην Κασσιανή θα έκανα Γα και τρίτο ήχο, στο εωθινό θα έκανα Πα και πρώτο που διφωνεί.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Άν και προτιμώ εδώ ισοκράτημα Πα, δεν μπορώ να βρώ μια απάντηση στο γιατί να μην κάνω ίσο Γα, αφού, κατά τα λεγόμενά σου, το ίσο είναι για να αναδεικνύει τις φράσεις, και αυτή είναι μία φράση τρίτου ήχου.

Μα δεν λέω κάτι άλλο! Αν το θεωρήσεις ως τρίτο θα κάνεις Γα ισοκράτημα και θα είσαι εντάξει. Αν πρόσεξες (που νομίζω ότι πρόσεξες...) εγώ είπα ότι είτε έτσι είτε αλλιώς η θέση είναι σωστή. Αρκεί να ξέρεις πως θα το "φέρεις" στην μια περίπτωση και πως στην άλλη.

Το μόνο "διαφορετικό" που λέω (το ίδιο δηλαδή νομίζω ότι λέμε) είναι ότι την θέση αυτή εγώ (αλλά κι εσύ) την εκτελώ ως πρώτο που διφωνεί. Και λέω και το γιατί.

Εδώ είναι ίσως που έχει δίκιο ο κ.Κωνσταντίνου, ότι παίρνουμε δηλαδή μια εξαίρεση του κανόνα, και προσπαθούμε από αυτήν αρχίζοντας να δούμε γενικούς κανόνες του ισοκρατήματος. Δηλαδή αυτήν την γραμμή αν την συναντήσεις σε οποιονδήποτε άλλο ήχο από τον πρώτο-πλ.πρώτο δεν θα κάνεις τρίτο; Φυσικά και θα κάνεις! Άρα αυτό που (δυνητικά) συμβαίνει στον Α'-πλ.Α' (να το δεις και ως διφωνία) είναι εξαίρεση επι του γενικού κανόνος των ισοκρατημάτων.


Όταν η ίδια φράση συναντάται σε άλλους ήχους, για παράδειγμα στον πλ. δ' στον άνω Νη', τι ίσο κάνεις;
Συνήθως Νη.

Όταν συναντάται στον άνω Νη' στον έξω πρώτο τι ίσο κάνεις; Και γιατι;
Κάνω Κε με την ίδια λογική που εξέθεσα για τον έσω πρώτο.
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Το μόνο "διαφορετικό" που λέω (το ίδιο δηλαδή νομίζω ότι λέμε) είναι ότι την θέση αυτή εγώ (αλλά κι εσύ) την εκτελώ ως πρώτο που διφωνεί. Και λέω και το γιατί.

Βασίλη, μάλλον παραείσαι λάιτ και το τραβάς από τα μαλλιά (μιλάω για τη φράση " την εκ νεκρών Ανάστασιν"). Δεν είναι μελική συμπεριφορά η θέση αυτή πρώτου (πλαγίου του πρώτου) που διφωνεί.
Δηλαδή εσύ, ψάλλεις όλα τα Δι της γραμμής αυτής με ύφεση; (Νά ρθω στις Βάρσες οταν θα έχει το Α' εωθινό να σ' ακούσω:p!!)
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Βασίλη, μάλλον παραείσαι λάιτ και το τραβάς από τα μαλλιά (μιλάω για τη φράση " την εκ νεκρών Ανάστασιν"). Δεν είναι μελική συμπεριφορά η θέση αυτή πρώτου (πλαγίου του πρώτου) που διφωνεί.
Δηλαδή εσύ, ψάλλεις όλα τα Δι της γραμμής αυτής με ύφεση;

Γιατί να μην είναι; Συμφωνώ με το ότι είναι θέση τρίτου γενικά αυτό (κοίτα και τα προηγούμενα μηνύματα) αλλά εδώ μπορεί κάλλιστα να ειδωθεί και ως διφωνία του πρώτου-πλ.Α' με βάση μάλιστα και στην προφορική παράδοση. Κι ο δάσκαλός μου κι άλλοι ψάλτες έτσι το έχω ακούσει να το ερμηνεύουν. Έχω φυσικά ακούσει και την άλλη εκδοχή (με τρίτο δηλαδή), αλλά επιλέγω την πρώτη. Δεν έχω το ελεύθερο σε πρακτικό, αλλά ακόμα και σε θεωρητικό επίπεδο να επιλέξω;

Φυσικά και δεν κάνω όλα τα Δι ύφεση...

(Νά ρθω στις Βάρσες οταν θα έχει το Α' εωθινό να σ' ακούσω:p!!)
Έλα! (...να πάρεις ακούσματα...):p:p:p
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Δεν έχω το ελεύθερο σε πρακτικό, αλλά ακόμα και σε θεωρητικό επίπεδο να επιλέξω;

Φυσικά και δεν κάνω όλα τα Δι ύφεση...

Να επιλέξεις κάτι που εκ προοιμίου "βαφτίζεις" κάπως, είναι "καθοδηγούμενο". Τι σημαίνει και φυσικά δεν κάνω όλα τα Δι ύφεση; Ή είναι δίφωνος (διφωνών) με τα ιδιώματά του ή δεν είναι. Το έχουμε ξαναγράψει. Λίγο έγκυος, δεν υπάρχει. Κάνε μας τα ελκτικά ιδιώματα του κλάδου του ήχου που λες, στείλε μας και την ηχογράφηση να την ακούσουμε, και εδώ είμαστε.

Κάποια πράγματα, θέλουν περισσότερο σκέψη και βασάνισμα μερικές φορές. Εάν βάλεις αποκλίσεις του κλάδου (και μάλιστα σε ιδίωμά του που τον χαρακτηρίζει), θα πρέπει να καταλάβεις και όλους όσους "κατά την κρίση τους" εφαρμόζουν πολλά λόγω ωραιότητος, ιστορίας, κοντινής παράδοσης και όλα τα νεοτερίζοντα (πάντα εξετάζοντάς τα με την καλοπροαίρετη πρόθεση από όπου κι αν προέρχονται).

(Στις Βάρσες θα έχετε και ένα ....κρύο!!! Άσε να πιάσει η Άνοιξη και το Καλοκαιράκι!!!)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Χρηστο
Μιας και μου ''παραπονεθηκες'' οτι δεν απαντησα στο θεμα που εχεις ανοιξει περι ισοκρατηματων και μαλιστα ενω ειμαι και υπευθυνως στα ισοκρατηματα της Βυζαντινης Χορωδιας του Δημου Ηρακλειου , σου απαντω με τα παρακατω
τα οποια βεβαια τα γνωριζεις μιας και εχουμε συζητησει το θεμα κατ'επαναληψη :
Οταν πρωτοπηγα σε ηλικια 7 ετων στο δεξιο αναλογιο του Αγιου Μηνα , επι
πρωτοψαλτιας του αειμνηστου Αρχωντα Πρωτοψαλτη Ιωαννη Βουτσινα (χορωδια περιπου 30 ατομων) , το πρωτο πραγμα που εμαθα ηταν το ισοκρατημα . Ο Βουτσινας χρησιμοποιουσε το συστημα των πολλων αλλαγων
στο ισο και αυτο εμαθα και εγω κατι το οποιο και μου αρεσε . Και οπως λεμε
εδω στην Κρητη ''οπου κοπελωμαθει δεν γεροντοξεχνα'' . Μετα ακουγα στο ραδιο την χορωδια του αειμνηστου Νικου Κακουλιδη , που επισης εκανε πολλες
αλλαγες και επηρεασθηκα πολυ (επαναλαμβανω οτι ηταν κατι που μου αρεσε) .
Στο σημειο αυτο θα σου απαριθμησω μερικες χορωδιες , που ολες εκαναν στο
ισο πολλες αλλαγες , αλλες περισσοτερες αλλες λιγωτερες : Γ. Συρκα ,
Θεοδοσιου Γεωργιαδη , Θρ. Στανιτσα , Θ. Βασιλικου , Π. Φορτωμα , Κων-των,
Θεσσαλονικεων , Α. Πεττα , Γ. Κακουλιδη , του και δασκαλου σου Αντωνη Πλαϊτη κλπ κλπ .
Παρατηρησα οτι χορωδιες που προερχονται απο την λεγομενη σχολη Καρρα
κανουν κανουν πολυ απλουστερα ισα με λιγες αλλαγες . Και τα δυο συστηματα
σεβαστα με τα καλα του και τα κακα του το καθε συστημα . Εγω ειμαι της σχολης των πολλων αλλαγων και αυτο ακολουθω . Σου εχω πει σε καποιο συνεδριο στους Δελφους πριν πολλα χρονια , οπου εψαλλε και η Χορωδια του
Δημου Ηρακλειου , ειχα μια συζητησει με τον αειμνηστο Σιμωνα Καρρα , ο οποιος ενω μας συνεχαρει για την αποδοση της χορωδιας μας εξεφρασε την αντιρρηση του για τις πολλες αλλαγες των ισων και μας προετρεψε για την
απλοποιηση των . Βεβαια εμεις καλως η κακως δεν ακολουθησαμαι την αξιοσεβαστη συμβουλη του και συνεχισαμε (ως και σημερα) οπως ειχαμε
συνηθισει .
Ποιο ειναι το καλλιτερο συστημα ; Κατα την αποψη μου το των λιγων και βασικων αλλαγων ισως ειναι πιο παραδοσιακο (εννοω την παλαια παραδοση) , ποιο ''προσευχιτικο'' θα το ελεγα (αληθεια ποσοι προσευχοντα σημερα πραγματικα , και βεβαια σε μια συναυλια δεν νομιζω οτι πας για να προσευχηθεις αλλα για να ακουσεις) , το δε των πολλων αλλαγων , ακριβως λογω των αρμονικων συνηχησεων που χρησιμοποει , να ειναι πιο ''πλουσιο'' εξ' ου και ποιο αρεστο σαν ακουσμα .
Εξαρταται βεβαια και ποιοι ακουν . Παντως ΟΛΑ ΚΑΛΑ .
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Να επιλέξεις κάτι που εκ προοιμίου "βαφτίζεις" κάπως, είναι "καθοδηγούμενο". Τι σημαίνει και φυσικά δεν κάνω όλα τα Δι ύφεση; Ή είναι δίφωνος (διφωνών) με τα ιδιώματά του ή δεν είναι. Κάνε μας τα ελκτικά ιδιώματα του κλάδου του ήχου που λες, στείλε μας και την ηχογράφηση να την ακούσουμε, και εδώ είμαστε.

Εδώ έχεις ένα δίκιο...:eek:

Δεν είναι αυτό που θα λέγαμε δίφωνος(-ωνών) με τα ιδιώματα που έχει αυτός ο κλάδος, απλά η μελωδία της γραμμής και διφωνεί (δείχνει τον Γα) και τριφωνεί (δείχνει εξ ίσου και τον Δι) αλλά και τετραφωνεί (δείχνει και τον Κε). Μια γραμμή διφώνου(-ωνούντος) δεν κάνει τίποτα από αυτά. Δείχνει τον Γα και τελειώνει η υπόθεση.

Οπότε σαν χαρακτηρισμός ο δίφωνος(-ωνών) δεν είναι και τόσο ταιριαστός (να μην γράψω λανθασμένος) για την θέση. Γιατί εκτός των άλλων αν τον χαρακτηρίσεις έτσι, όπως πολύ σωστά επισήμανες κι εσύ, πρέπει να κάνεις και τα ανάλογα ελκτικά ιδιώματα, τα οποία σαφώς και δεν γίνονται εδώ.

Για το ισοκράτημα στον Πα βεβαίως επιμένω, παρά ταύτα.;)

(Στις Βάρσες θα έχετε και ένα ....κρύο!!! Άσε να πιάσει η Άνοιξη και το Καλοκαιράκι!!!)
...την άνοιξη είναι χειρότερα κι από τον χειμώνα, γιατί με τα χιόνια που λιώνουν εκτός από κρύο έχει και υγρασία...Καλοκαιράκι για ζέστη...

Το έχουμε ξαναγράψει. Λίγο έγκυος, δεν υπάρχει.
:D:D
 
Top