Κυριακὴ 22-11-2009

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
π. Μάξιμος;54830 said:
Πρέπει νά καταλαβαίνεις μέ ποιά ἔννοια τό λέει.
Ὅλοι κατά καιρούς ἐκφράζετε παράπονα ὅτι δέν εἰσακούεστε, ὅτι ὁ παππᾶς βγαίνει νωρίς στή μ. εἴσοδο καί πολλά ἄλλα.
Ἔγραψες ὅτι εἶναι θέμα συνεργασίας. Ἔχω γράψει ἄλλοτε καί παρακινῶ τούς ἐρευνητές καί γνῶστες πολλῶν, ψάλτες νά ἐπηρεάζουν μέ τήν καλή ἔννοια τούς ἱερεῖς τους καί ὅ,τι εἶναι καλό νά τό περνᾶνε.

Μανόλη ἄναψες φωτιές!!!

Καταλαβαίνετε ὅτι δέν εἶναι ἄστοχο νά ὑπάρχει ἕνας ναός πού τελεῖ τίς ἀκολουθίες βασιζόμενες σέ ἀρχαῖες διατάξεις. Αὐτό δέν συνιστᾶ αἵρεση....


Πάτερ,

εάν είναι έτσι, η κάθε τοπική εκκλησία, ας έχει το δικό της τυπικό και άρα το δικό της 'Σύμβολο της Πίστεως'.
Έτσι θα φτάσουμε πιο κοντά στο μπάχαλο που επικρατει στην παπική εκκλησία, που είναι υπεύθυνη για την διάλυση του Χριστιανισμού!!
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
π. Μάξιμος;54830 said:
Ἔχω γράψει ἄλλοτε καί παρακινῶ τούς ἐρευνητές καί γνῶστες πολλῶν, ψάλτες νά ἐπηρεάζουν μέ τήν καλή ἔννοια τούς ἱερεῖς τους καί ὅ,τι εἶναι καλό νά τό περνᾶνε.
Γέροντα, δυστυχώς το θέμα δεν λύνεται έτσι και δεν θα λυθεί ποτέ (έτσι). Το να γίνονται αυτές οι προσπάθειες χωρίς την επίσημη αποδοχή της Εκκλησίας, είναι δίκοπο μαχαίρι. Εγώ θα έλεγα - όπως το έχω και άλλωτε αναφέρει - όλοι αυτοί οι ερευνητές μαζί με τους ιερείς να προσφύγουν στις Ιερές Συνόδους και αυτές με τη σειρά τους να πάρουν μία απόφαση επιτέλους και για κάτι χρήσιμο και πρακτικό για την λειτουργική ζωή της Εκκλησίας, ώστε αυτά πλέον να μην προκαλούν, αλλά και να αποκτήσει επιτέλους η λογική λατρεία νόημα και σκοπό και όχι κυριολεκτικά να μην ξέρουμε τι Θεό λατρεύουμε. Θεωρώ γελοίο το να έχουμε εν έτη 2009 "κρυφά σχολιά" στα θέματα αυτά. Σε καμία περίπτωση δεν διαφωνώ (λόγω έλλειψης των απαιτούμενων γνώσεων) με τα όσα υποστηρίζει ο κ. Θεοδωράκης, εσείς κ.α. αλλά αυτά αν δεν έχουν την επίσημη βούλα της άρχουσας Εκκλησίας, μόνο αντιδράσεις προκαλούν, άσχετα από την καλή προαίρεση και τον ένθεο ζήλο που τα παρακινεί.
Καταλαβαίνετε ὅτι δέν εἶναι ἄστοχο νά ὑπάρχει ἕνας ναός πού τελεῖ τίς ἀκολουθίες βασιζόμενες σέ ἀρχαῖες διατάξεις. Αὐτό δέν συνιστᾶ αἵρεση....
Ας φανταστούμε να τηρηθεί μία τέτοια τάξη όπως αυτή του πρώτου μηνύματος, παρουσία ενός Ιεράρχη (πως να το πω καμψά...) αυστηρού. Σας πληροφορώ, ότι τον κ. Θεοδωράκη άνετα θα τον ονομάσει αιρετικό και τους Ιερείς που τον ανέχονται.
Αυτό λοιπόν που κατά την γνώμη μου χρειάζεται, είναι όλα αυτά τα ωραία, χρήσιμα και κυρίως που έχουν λογική στήριξη και αφορούν στις ιερές ακολουθίες μας, να αποκτήσουν επιτέλους την επισημότητα η οποία θα εξασφαλίσει και την εγκυρότητά τους. Ειδάλλως, όπως ανέφερε και ο Σιμεών, θα αρχίσουν να δημιουργούνται ενοριακά τυπικά...
Κανείς δεν είπε ότι θα είναι εύκολο. Γνωρίζουμε πολύ καλά, ότι η Ιεραρχία (στο σύνολό της) θεωρεί εαυτόν ανάξιο να επιβάλλει τέτοιες ριζοσπαστικές αλλαγές στα σοβαρά αυτά λατρευτικά ζητήματα, εντούτοις είναι καθόλα άξια να φέρει το αξίωμά της, έστω και διακοσμητικά...
Δεν υπάρχει λόγος να δημιουργούμε εντάσεις μεταξύ μας, εφόσον η ευθύνη είναι άλλων ουσιαστικά. Ο κ. Θεοδωράκης μας έδειξε κατά τα στοιχεία του τον ορθό τρόπο τέλεσης του Όρθρου και της Θ. Λειτουργίας. Ας γίνει αυτό ενώπιον μίας Συνόδου με την παρουσία λειτουργιολόγων και θεολόγων με ταυτόχρονη παράθεση των στοιχείων και την λογική που κρύβουν οι αλλαγές αυτές και το ξανασυζητάμε.
 
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Ο κ. Θεοδωράκης μας έδειξε κατά τα στοιχεία του τον ορθό τρόπο τέλεσης του Όρθρου και της Θ. Λειτουργίας.

Ειλικρινά προσπαθώ να αντιληφθώ με ποιά λογική αυτός είναι ο "ορθός τρόπος τέλεσης της Θ. Λειτουργίας" και ο υπάρχων είναι λανθασμένος. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι σε όλα όσα εψάλησαν αλλά σε κάποια τρανταχτά όπως το "Πιστεύω" ή η αντικατάσταση του "Άξιον εστί"
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πάτερ,

εάν είναι έτσι, η κάθε τοπική εκκλησία, ας έχει το δικό της τυπικό και άρα το δικό της 'Σύμβολο της Πίστεως'.
Κατ᾿ ἀρχήν παραθέτεις ἕνα μήνυμά μου, τό ὁποῖο στή ροή τῆς συζήτησης ἀφοροῦσε στό Προκείμενο καί τό Ἀλληλουιάριο. Γι᾿ αὐτό τό θέμα, εἰδικά τοῦ Ἀλληλουιαρίου, ἔχω γράψει, ὅτι οἱ ψάλτες πρέπει νά τό «διεκδικήσουν», γιά τούς λόγους πού γράφω ἐκεῖ. Πρώτη, λοιπόν, παρερμηνεία τῶν γραφομένων μου.
Δέν ξέρω πῶς χρησιμοποιεῖς ἤ τί σημαίνει γιά σένα «τοπική εκκλησία». Στά ἐκκλησιαστικά σημαίνει τήν ἐπισκοπή, μητρόπολη. Τό ἄν κάθε μητρόπολη ἔχει καί «δικό της τυπικό», τό ἔχετε παραπονεθεῖ ἐδῶ διάφοροι. Βέβαια πάντα ἀναφέρεστε σέ κάτι μικροδιαφορές, ὅπως τό Ἀλληλουιάριο ἤ τή θέση τοῦ ἑωθινοῦ εὐαγγελίου.
Τό συμπέρασμα (μέ τό ἄρα) «ας έχει το δικό της τυπικό και άρα το δικό της 'Σύμβολο της Πίστεως'» τί σχέση ἔχει μέ τό δικό μου μήνυμα, ἀλλά καί μέ τήν συζήτηση, ὅπως ἐξελίχθηκε. Φρονῶ, λοιπόν, ὅτι ἀνεπίγνωστα μοῦ τά προσάπτεις αὐτά.


Έτσι θα φτάσουμε πιο κοντά στο μπάχαλο που επικρατει στην παπική εκκλησία, που είναι υπεύθυνη για την διάλυση του Χριστιανισμού!!
Δέν ἔχω τίς γνώσεις σου, τοῦ τί συμβαίνει στήν παπική ἐκκλησία, ἀλλά τό «μπάχαλο» τό βλέπω περισσότερο στήν ἑλληνόφωνη ὀρθοδοξία. Βέβαια πολλά πού ὁ καθένας ἀπό τή σκοπιά του τά χαρακτηρίζει «μπάχαλο», ἐγώ τά βλέπω καί μέ περισσότερη «ἐπιείκια», ἄν καί ἀνθρωπίνως μέ ἀγανακτοῦν.


Καί γιά νά μήν γράφω ἄλλο μήνυμα, ἀπαντῶ καί στόν Χρῆστο μέ τά παραπάνω, πού κι ἐκεῖνος χρησιμοποιεῖ παράθεση ἀπό τό ἴδιο μήνυμά μου, ἐνῶ ξέρει καλά σέ τί ἀναφέρομαι, ἔχει συμμετάσχει σέ πάμπολλες συζητήσεις καί ἔχει προβληματιστεῖ δεόντως, ὅπως φαίνεται βέβαια καί ἀπό τό μήνυμά του.
Ἐγώ πάλι, ὅταν γράφαμε κάποια πράγματα καί ὁ Χρῆστος «πορωνόταν», πάλι τόν «συμμάζευα»... Τοῦ ἔλεγα ἄλλο εἶναι νά γνωρίζουμε καί τήν ἄλλη ὄψη ἤ νά μποροῦμε νά ἐξηγήσουμε τό γιατί καί τό πῶς γίνονται κάποια πράγματα καί ἄλλο νά τά ἐπιβάλλουμε στανικῶς.

Μέ τήν εὐκαιρία, ἡ Σύνοδος ἔχει λάβει κάποιες ἀποφάσεις, τίς γνωρίζετε. Πολλά ἔχουν σχέση καί μέ αὐτά πού παρέθεσε ὁ Μανόλης. Τό ἄν τηροῦνται τό ἔχετε γράψει καί ἔχουμε γράψει πολλά. Ἐδῶ κάποιοι δέν τηροῦσαν κάποιες ἀποφάσεις, ἄν καί τίς ἔκριναν σωστές, ἐπειδή δέν χώνευαν τό Χριστόδουλο καί ἐπειδή τίς συνδύαζαν μέ τό πρόσωπό του, ἐπειδή ἔτυχε νά ληφθοῦν ἐπί τῶν ἡμερῶν του. Τί νά λέμε τώρα...

Τελειώνοντας, ἐπαναλαμβάνω, ὅτι τό μήνυμά μου πού παραθέσατε δέν ἔχει σχέση μέ τό σύνολον τῶν γραφομένων τοῦ Μανόλη (γιά τό ὁποῖο ἔγραψα τίς ἀπόψεις μου· γυρίστε να διαβάσετε) καί τό παράδειγμα ἑνός ναοῦ ἀναφέρεται σέ ἐξειδικευμένη περίπτωση, στό ἐπίπεδο ὅμως ἑνός ἁγιορείτικου καθολικοῦ θά λέγαμε καί βέβαια χωρίς ἀρχιερατική λειτουργία. Γιατί, στό ναό τοῦ Χάρη στή Θεσσαλονίκη τί κάνουν; Σ᾿ αὐτό τό ἐπίπεδο ἀναφέρομαι ἤ ἔστω ὅπως τό χαρακτήρισε ὁ Δομέστικος.

Ἄν δέν διαβάζετε τί ἔχει γραφεῖ, μήν ἐπανέρχεστε. Ἄν πάλι δέν ἔχετε κατανοήσει (δεκτόν) θά ὑποβαλλόμεθα στόν κόπο τῆς ἐπαναλήψεως, μέχρις ἑνός σημείου ὅμως.


 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
'Καταλαβαίνετε ὅτι δέν εἶναι ἄστοχο νά ὑπάρχει ἕνας ναός πού τελεῖ τίς ἀκολουθίες βασιζόμενες σέ ἀρχαῖες διατάξεις. Αὐτό δέν συνιστᾶ αἵρεση....' Αναφέρομαι στο παραπάνω και όχι σε όλο το μήνυμα πάτερ.
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
'Δέν ἔχω τίς γνώσεις σου, τοῦ τί συμβαίνει στήν παπική ἐκκλησία, ἀλλά τό «μπάχαλο» τό βλέπω περισσότερο στήν ἑλληνόφωνη ὀρθοδοξία. Βέβαια πολλά πού ὁ καθένας ἀπό τή σκοπιά του τά χαρακτηρίζει «μπάχαλο», ἐγώ τά βλέπω καί μέ περισσότερη «ἐπιείκια», ἄν καί ἀνθρωπίνως μέ ἀγανακτοῦν.'

.. άρα να θεωρήσω ότι δεν ξέρετε τι συμβαίνει στην παπική εκκλησία? Δεν νομίζω ότι αυτό είναι σωστό να μην ξέρετε έστω και τυπικά να μην ξέρετε τι ακριβώς συμβαίνει. Ότι από εκεί προήλθαν και συνεχίζουν να προέρχονται οι αιρέσεις της εποχής μας! Στην Ορθοδοξία το μπάχαλο το προκαλούν οι νεωτερισμοί, τα συλλείτουργα κτλ τα οποία μπερδεύουν τον κόσμο και δεν ξέρει τι του γίνετε!!!!! Εάν θα κάνετε τον κόπο να βγείτε λίγο πιο έξω από την Ελλάδα θα το καταλάβετε αυτό πολύ καλά. Όπως επίσης θα καταλάβετε καλά και το κατά τόπους τυπικό το οποίο διαφέρει από εκκλησιά σε εκκλησία και όχι μόνο!!
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος


Χερουβικός (πάντοτε σὲ ἦχο πλ. β') σύντομος Χουρμουζίου τ. ἀνθολογίας 1824 τ. 2.


Θα μπορούσε ο κ. Θεοδωράκης να μας πει για το "πάντοτε σε πλ.β΄", ή κάποιος άλλος να κάνει μια παραπομπή, αν το θέμα έχει συζητηθεί αλλού;

Ευχαριστώ πολύ.
 

Mpanelas Mixail

Μέλος
κατ' αρχάς χαίρομαι πολύ που υπάρχουν άνθρωποι που μελετούν και αφομοιώνουν την όποια γνώση μεσα στη λατρευτική πράξη.Λυπάμαι όμως,εξίσου που ο κάθε άσχετος με την επιστήμη της λειτουργικής-ελαφρά τη καρδία-κατακεραυνώνει το οτιδήποτε του είναι άγνωστο.Άλλωστε,το ότι ξέρω να ψέλνω δεν με καταξιώνει και ως θεολόγο ή λειτουργιολόγο.Ως εκ τούτου,θα θεωρούσα πιο σωστή την υποβολή κάποιου ερωτήματος του τύπου αυτό πού το βρίκες,από εκφράσεις τύπου ό,τι και να μου πεις είσαι λάθος,εγώ ξέρω τα πάντα.Σημ.υπάρχουν αρκετοί ψάλτες που χρησιμοποιούν το πιστεύομεν κ.τ.λ..
 
Last edited:
'Δέν ἔχω τίς γνώσεις σου, τοῦ τί συμβαίνει στήν παπική ἐκκλησία, ἀλλά τό «μπάχαλο» τό βλέπω περισσότερο στήν ἑλληνόφωνη ὀρθοδοξία.
Ας ενημερώσουμε λοιπόν για το τί συμβαίνει στην παπική παρασυναγωγή και τί στην ελληνόφωνη "ορθοδοξία".
http://news.pathfinder.gr/photoscope/world/international/3656.html
και ένα εξαίρετο άρθρο του Κόντογλου εδώ:
http://paterikiorthodoxia.pblogs.gr...na-kanei-to-pio-ponhro-paihnidi-toy-mila.html
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Θα μπορούσε ο κ. Θεοδωράκης να μας πει για το "πάντοτε σε πλ.β΄", ή κάποιος άλλος να κάνει μια παραπομπή, αν το θέμα έχει συζητηθεί αλλού;

Ευχαριστώ πολύ.



῞Ολα τὰ παλαιὰ χερουβικὰ εἶναι τονισμένα σὲ ἦχο πλ. β’ (χερουβικὸν «᾿Ιωάννου Δαμασκηνοῦ» (χφ. ΕΒΕ/ΜΠΤ 705, φ. 28v), ᾀσματικὸν (κατὰ τὸ κύριο μέρος του· χφ. ΕΒΕ 2548 φ. 161v ἔκδ. Γ. Στάθη ῾Η ἀσματικὴ διαφοροποίηση ὅπως καταγράφεται στὸν κώδικα 2458 τοῦ ἔτους 1336 σ. 184), ᾿Ιωάννου Γλυκέος (ὅπ. πρ. φ. 164v), ᾿Ιωάννου Κουκουζέλη παλατινόν (ὅπ. πρ. φ. 165r καὶ στὸ ῝Εν ἄνθος τῆς καθ᾿ ἡμᾶς ᾿Εκκλησιαστικῆς Μουσικῆς σσ. 278-287), ᾿Αγάθωνος Κορώνη τὸ «δυσικόν» (Γ. Στάθη Οἱ ἀναγραμματισμοὶ καὶ τὰ μαθήματα τῆς Βυζαντινῆς μελοποιίας σ. 95).
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος


῞Ολα τὰ παλαιὰ χερουβικὰ εἶναι τονισμένα σὲ ἦχο πλ. β’ (χερουβικὸν «᾿Ιωάννου Δαμασκηνοῦ» (χφ. ΕΒΕ/ΜΠΤ 705, φ. 28v), ᾀσματικὸν (κατὰ τὸ κύριο μέρος του· χφ. ΕΒΕ 2548 φ. 161v ἔκδ. Γ. Στάθη ῾Η ἀσματικὴ διαφοροποίηση ὅπως καταγράφεται στὸν κώδικα 2458 τοῦ ἔτους 1336 σ. 184), ᾿Ιωάννου Γλυκέος (ὅπ. πρ. φ. 164v), ᾿Ιωάννου Κουκουζέλη παλατινόν (ὅπ. πρ. φ. 165r καὶ στὸ ῝Εν ἄνθος τῆς καθ᾿ ἡμᾶς ᾿Εκκλησιαστικῆς Μουσικῆς σσ. 278-287), ᾿Αγάθωνος Κορώνη τὸ «δυσικόν» (Γ. Στάθη Οἱ ἀναγραμματισμοὶ καὶ τὰ μαθήματα τῆς Βυζαντινῆς μελοποιίας σ. 95).

Έτσι είναι...υπάρχουν μόνο δύο απ ότι θυμάμαι σε πλ.α' από την βυζαντινή περίοδο...και ο χερουβικός ύμνος ακολουθούσε και τα υπόλοιπα ψάλματα της θ.λειτουργίας δηλαδή να είναι μόνο σε χρωματικό γένος (παλαιά αντίφωνα, τρισάγιος ύμνος, άξιον εστίν, είδομεν το φως, πληρωθήτω, είη το όνομα)...ο πρώτος που μελοποιεί πλήρη σειρά χερουβικών σε κάθε ήχο είναι ο τελευταίος λαμπαδάριος της Αγ.Σοφίας ο Μανουήλ παλαιός Χρυσάφης...στην εκπνοή του βυζαντίου δηλαδή...περισσότερα στην πολύ καλή διδακτορική διατριβή του κ.Καραγκούνη για τον χερουβικό ύμνο...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το θέμα αυτό μου θύμησε το παλαιό θέμα που είχα ανοίξει με τίτλο Ξαναζωντάνεμα παλαιών παραδόσεων.

Ευχαριστώ τον κ. Θεοδωράκη για τον προβληματισμό που μας δημιούργησε. Είναι καλός ο προβληματισμός. Έμαθα προσωπικά πράγματα που δεν ήξερα. Ας μείνουμε εντός ορίων όμως παρακαλώ, τουλάχιστον λόγω της θεματολογίας του φόρουμ. Οι αφορισμοί και οι αντιμετωπίσεις του τύπου σωστό-λάθος, μαύρο-άσπρο, ποιός είσαι εσύ κτλ. δεν βοηθούν τη συζήτηση. Ας μην ξεφύγουμε επίσης με τα περί της παπικής εκκλησίας. Ας προσέξουμε όλοι.

Ευχαριστώ.
 
Σωστά ας αφήσουμε τα περί παπικής εκκλησίας. Ας δούμε τα δικά μας. Αλήθεια ως ιεροψάλτες και ως μέλη της εκκλησίας δεν πρέπει να έχουμε άποψη για τα θέματα της πίστεως; Ασχολούμαστε με τυπικές λεπτομέρειες και ξεχνάμε για ποιόν ψάλλουμε;Είμαστε ορθόδοξοι ή απλά επαγγελματίες;
Ας δούμε τη έγινε τη φετινή 28 Οκτωβρίου
http://www.youtube.com/watch?v=LOpHM6CYVGs
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Φίλτατε,

Ὁ διαχειριστὴς μας τὸ ἔθεσε πολὺ ὠραία. Γιατὶ δὲν ἀκολουθεῖς τὴν ὑπόδειξή του; Τὶ θὰ βγεῖ ἀπὸ μιὰ τέτοια συζήτηση;

Εὐχαριστῶ.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
κατ' αρχάς χαίρομαι πολύ που υπάρχουν άνθρωποι που μελετούν και αφομοιώνουν την όποια γνώση μεσα στη λατρευτική πράξη.Λυπάμαι όμως,εξίσου που ο κάθε άσχετος με την επιστήμη της λειτουργικής-ελαφρά τη καρδία-κατακεραυνώνει το οτιδήποτε του είναι άγνωστο.Άλλωστε,το ότι ξέρω να ψέλνω δεν με καταξιώνει και ως θεολόγο ή λειτουργιολόγο.Ως εκ τούτου,θα θεωρούσα πιο σωστή την υποβολή κάποιου ερωτήματος του τύπου αυτό πού το βρίκες,από εκφράσεις τύπου ό,τι και να μου πεις είσαι λάθος,εγώ ξέρω τα πάντα.Σημ.υπάρχουν αρκετοί ψάλτες που χρησιμοποιούν το πιστεύομεν κ.τ.λ..

κ. Μπανέλα, με όλο το σεβασμό, θα ήθελα να μάθω από όσους συμμετείχαν σε αυτήν τη συζήτηση ποιοί είναι οι λειτουργιολόγοι και ποιοί οι άσχετοι καθώς επίσης και ποιοί "κατακεραυνώνουν ότιδήποτε τους είναι άγνωστο(sic). Και από εσάς τον ίδιο θα ήθελα ακόμη να μάθω ποιά είναι τα κριτήρια με τα οποία διαχωρίζετε λειτουργιολόγους κι άσχετους. Έχετε κάποια ιδιαίτερη γνώση πάνω στο συγκεκριμένο θέμα;
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Σωστά ας αφήσουμε τα περί παπικής εκκλησίας. Ας δούμε τα δικά μας. Αλήθεια ως ιεροψάλτες και ως μέλη της εκκλησίας δεν πρέπει να έχουμε άποψη για τα θέματα της πίστεως; Ασχολούμαστε με τυπικές λεπτομέρειες και ξεχνάμε για ποιόν ψάλλουμε;Είμαστε ορθόδοξοι ή απλά επαγγελματίες;
Ας δούμε τη έγινε τη φετινή 28 Οκτωβρίου
http://www.youtube.com/watch?v=LOpHM6CYVGs

Και στον γέροντα Εφραίμ στην Αριζόνα δεν προλάβαινε να πάει. Με τί μούτρα άραγε να αντικρίσει τον Άγιο Γέροντα μετά από τα τόσα ανοίγματα που έχει κάνει?
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Και στον γέροντα Εφραίμ στην Αριζόνα δεν προλάβαινε να πάει. Με τί μούτρα άραγε να αντικρίσει τον Άγιο Γέροντα μετά από τα τόσα ανοίγματα που έχει κάνει?

Εγώ, αδελφοί μου, δεν έχω καμμίαν κατηγορίαν να κάμω των παπάδων, διότι είνε παπάδες και έχουν τον Χριστόν οπού τούς παιδεύει και ο,τι σφάλμα κάμουν οι παπάδες, έχει ο ο Χριστός μας ράβδον σιδηράν δι’ αυτούς.
Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός​


το ξέρω, είναι πολύ δύσκολο κάποιες φορές να μην πέσει κανείς στην Ιεροκατηγορία με κάποια πράγματα που βλέπει ... Πρώτος εγώ, την παθαίνω πάμπολλες φορές...
Αξίζει όμως να προσπαθούμε, και να αφήνουμε την κρίση [και την καταδίκη] σ' Αυτόν που πραγματικά ανήκει, πρώτον για τους (Αρχ-)Ιερείς κι έπειτα για όλους τους ανθρώπους...
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Εγώ, αδελφοί μου, δεν έχω καμμίαν κατηγορίαν να κάμω των παπάδων, διότι είνε παπάδες και έχουν τον Χριστόν οπού τούς παιδεύει και ο,τι σφάλμα κάμουν οι παπάδες, έχει ο ο Χριστός μας ράβδον σιδηράν δι’ αυτούς.
Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός​


το ξέρω, είναι πολύ δύσκολο κάποιες φορές να μην πέσει κανείς στην Ιεροκατηγορία με κάποια πράγματα που βλέπει ... Πρώτος εγώ, την παθαίνω πάμπολλες φορές...
Αξίζει όμως να προσπαθούμε, και να αφήνουμε την κρίση [και την καταδίκη] σ' Αυτόν που πραγματικά ανήκει, πρώτον για τους (Αρχ-)Ιερείς κι έπειτα για όλους τους ανθρώπους...

Ο ίδιος ο Χριστός μας έδωσε το παράδειγμα της αντίδρασης, οπότε σωστά δεν πρέπει να πέφτουμε στην ιεροκατηγορία, αλλά δεν πρέπει να αφήνουμε να μας πηγαίνουμε εκεί που θέλουνε. Πρέπει να αντιδρούμε σε πράγματα που είναι αντίθετα που μας παρέδωσαν οι γονείς μας. Εάν για την μουσική μας ενδιαφερόμαστε για την πίστη μας τι πρέπει να κάνουμε?
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Εάν για την μουσική μας ενδιαφερόμαστε για την πίστη μας τι πρέπει να κάνουμε?

Να ανοίξει (όποιος ενδιαφέρεται) ένα άλλο φόρουμ (και υπάρχουν ήδη αρκετά) που να έχει θέμα του την ορθόδοξη χριστιανική πίστη και να συζητήσει εκεί ότι τον ενδιαφέρει. Τα ενδιαφέροντά μας μπορεί να είναι πολλά, δεν μπορούμε τα συζητάμε όμως όλα εδώ.

Αν περιδιαβάσει κανείς στα προαναφερθέντα φόρουμ θα δει από λεκτικούς διαπληκτισμούς μέχρι σκαιότατες ύβρεις, και από αφέλειες περί την πίστη έως εξόφθαλμες κακοδοξίες, όλα αυτά πού ανθρώπους που πιστεύουν ότι είναι ορθόδοξοι χριστιανοί και υπερασπίζονται μετά μανίας το δίκαιο (τους) από τους «αντιπάλους».

Ως γνωστόν το «Ψαλτολόγιον» έχει τις δικές του διαμάχες. Ας αρκεστούμε σ'αυτές γιατί δεν θα τα βγάλουμε πέρα και με άλλες.
 
Top