Ηχογραφήσεις Κ. Πρίγγου από το 1959: Συλλογή π. Σ. Φαράσογλου

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ιστορικές ηχογραφήσεις του Κωνσταντίνου Πρίγγου από το 1959, προσφορά του κ. Δημητρίου Ζαγκανά.

[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ), 18/11/09] Το σχετικό υλικό αποσύρθηκε, για πληροφορίες δείτε εδώ.

 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Μπράβο Δημήτρη! Σ Π Ο Υ Δ Α Ι Ε Σ (με όλα τα γράμματα κεφαλαία!) ηχογραφήσεις! Και 2 φορές μπράβο στον κ.Ζαγκανά που δεν τις καταχώνιασε σε καμιά "φιλική κλίκα" και τις έδωσε εις κοινόν όφελος! Μπράβο και ξανά μπράβο!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Λέει και οτι "ο λόγος του είναι νόμος". Τί εννοεί κατά τη γνώμη σας; Συμφωνείτε;

Δημήτρης
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Κατόπιν ενημέρωσης από αναγνώστη του Αναλογίου αποσύραμε με πολύ λύπη τις ιστορικές ηχογραφήσεις αυτές μέχρι να πάρουμε άδεια από την Αποστολική Διακονία της Εκκλησίας της Ελλάδος η οποία δια συμβολαίου κατέχει τα πνευματικά δικαιώματα της φωνής και των βιβλίων του Άρχοντος Πρωτοψάλτου Κωνσταντίνου Πρίγγου από τους κληρονόμους του. Εκφράστε την άποψή σας εδώ αν θέλετε.


:confused:
Δημήτρης
 

enoplos

Νέο μέλος
γιατι φιλε μου ΔΗΜΗΤΡΗ χρειαζετε και αδεια,για να το κυκλοφορησεις.

εδω γινεται χαμος και εσυ περιμενεις αδειες και αν ποτε στην δωσουν......

παντος θα περιμενουμε,να σε καλα.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αυτά είναι κλάματα (πρώτα) και για γέλια...

Τι προσφέρουν τα πνευματικά δικαιώματα στην ψαλτική σε ηχογραφήσεις μάλιστα που δεν έγιναν σε στούντιο, αλλά στην εκκλησία σε ώρα διακονίας!

Να καταλάβω τα πνευματικά δικαιώματα σε ένα βιβλίο, σε μια ηχογράφηση σε στούντιο, σε μια ιδιωτική ηχογράφηση (όπως αυτή που είχε το analogion.com-της οποίας τα δικαιώματα όμως πρέπει να ανήκουν σε αυτόν που την πραγματοποίησε!), αλλά τα δικαιώματα μιας ηχογράφησης στην εκκλησία πραγματικά αδυνατώ να τα καταλάβω.

Δηλαδή τόσα χρόνια υποτίθεται πως προσπαθούμε να πείσουμε ανθρώπους που έχουν υλικό να το βγάλουν προς τα έξω και τώρα τους λέμε κρύψτε το γιατί υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα. Αστεία πράγματα...

Εγώ διαφωνώ καθέτως με τα πνευματικά δικαιώματα σε αυτές της ηχογραφήσεις. Ούτε προστατεύουν τίποτα, ούτε κυρίως προσφέρουν τίποτα. Διασφαλίζουν μόνο ένα μελλοντικό κέρδος και τίποτ' άλλο. Κρίμα.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Μίλα πάντως με την Αποστολική Διακονία μήπως και δώσουν άδεια.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μίλα πάντως με την Αποστολική Διακονία μήπως και δώσουν άδεια.

Μίλησα με την Αποστολική Διακονία και μου είπαν ανεπίσημα οτι μπορώ να δημοσιεύω αποσπασματικά από το έργο του Πρίγγου αλλά όχι ολόκληρες εργασίες (το οποίο και γενικά αποφεύγω και εγώ). Πάντως μου ζήτησαν να στείλω επίσημα επιστολή ζητώντας άδεια το οποίο και έκανα (θα τη στείλω αύριο) ώστε να είμαι και τυπικά καλυμένος.

Δημήτρης
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εχω την πληροφορια , οτι προκειμενου για πεθαμενους (μπρρρρρ) , δεν
υπαρχουν πνευματικα δικαιωματα .
Οποιος μπορει ας το ψαξει και μας ενημερωνει .
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Η ηχογράφηση εκείνη δεν είναι ολόκληρο το έργο του Πρίγγου...

Άντε να δούμε. Ίσως να μην είναι και τόσο μαύρα τα πράγματα όσο τα βλέπω εγώ. ΜΑΚΑΡΙ να είμαι λάθος.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Δηλαδή τόσα χρόνια υποτίθεται πως προσπαθούμε να πείσουμε ανθρώπους που έχουν υλικό να το βγάλουν προς τα έξω και τώρα τους λέμε κρύψτε το γιατί υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα. Αστεία πράγματα...

Εγώ διαφωνώ καθέτως με τα πνευματικά δικαιώματα σε αυτές της ηχογραφήσεις. Ούτε προστατεύουν τίποτα, ούτε κυρίως προσφέρουν τίποτα. Διασφαλίζουν μόνο ένα μελλοντικό κέρδος και τίποτ' άλλο. Κρίμα.
Δωρεάν ελάβετε, δωρεάν δώτε... Εκκλησιαστικές διδαχές στην πράξη όχι κουραφέξαλα...:( :mad:
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δωρεάν ελάβετε, δωρεάν δώτε...

Για να λέμε την αλήθεια, κάποιοι δεν τα έχουν λάβει δωρεάν αλλά με πολλά έξοδα και πολλούς κόπους. Και εγώ το έχω πάθει αυτό. Και γι αυτό έχω ως αρχή μου να δίνω δωρεάν ότι δίνω.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Αχ, αυτά τα "δικαιώματα" μας έχουν φάει όλους. ΤΩΡΑ βρήκαν όλοι οι χαραμοφάγηδες να τα αποκτήσουν και να τα προστατέψουν;;;; Ο Πρίγγος έχει πεθάνει εδώ και ΠΟΣΑ χρόνια; 45; Που ήταν η Αποστολική Διακονία τόσα χρόνια, παρά ΤΩΡΑ κατάλαβαν την αξίαν του Πρίγγου; Δηλαδή, τώρα που βλέπουν ότι πράγματι υπάρχει ενδιαφέρον;;; Σιγά να μην χάσουν κανένα φράγκο από την δημοσίευση προσωπικόν ηχογραφήσεων σε μια ιστοσελίδα που είναι χρήσημη για τον ιεροψαλτικό κόσμο. Το ίδιο και με τον Στανίτσα. Πως βρέθηκε ξαφνικά ένας Τσιούνης να μας κάνει τον έξπερτ περί Στανίτσα και να φυλάει τα δικαιώματα σαν χρυσάφι;; Με ποιά τόλμη γυρεύει να πάει τον ένα και τον άλλον στα δικαστήρια εν ονόματι του Δασκάλου επειδή βάλανε το όνομα του Στανίτσα στα χείλια τους;;; Ίσα-ίσα που όλοι αυτοί (Α.Δ., Τσιούνης, κλπ.) θα έπρεπε να μας έλεγαν, "Ωρίστε, να δημοσιεύσετε ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ, και θα σας στείλουμε και εμείς δυο πράγματα παραπάνω, φτάνει να γίνει πρόοδος στην Μουσική μας και να συνεχισθεί η μνήμη αυτών των μεγάλων ψαλτών, μπας και μάθουν οι νέοι να ψάλλουν κάτι σωστό!"

Τρομάρα τους....

Απόστολος
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αχ, αυτά τα "δικαιώματα" μας έχουν φάει όλους. ΤΩΡΑ βρήκαν όλοι οι χαραμοφάγηδες να τα αποκτήσουν και να τα προστατέψουν;;;; Ο Πρίγγος έχει πεθάνει εδώ και ΠΟΣΑ χρόνια; 45; Που ήταν η Αποστολική Διακονία τόσα χρόνια, παρά ΤΩΡΑ κατάλαβαν την αξίαν του Πρίγγου; Δηλαδή, τώρα που βλέπουν ότι πράγματι υπάρχει ενδιαφέρον;;; Σιγά να μην χάσουν κανένα φράγκο από την δημοσίευση προσωπικόν ηχογραφήσεων σε μια ιστοσελίδα που είναι χρήσημη για τον ιεροψαλτικό κόσμο. Το ίδιο και με τον Στανίτσα. Πως βρέθηκε ξαφνικά ένας Τσιούνης να μας κάνει τον έξπερτ περί Στανίτσα και να φυλάει τα δικαιώματα σαν χρυσάφι;; Με ποιά τόλμη γυρεύει να πάει τον ένα και τον άλλον στα δικαστήρια εν ονόματι του Δασκάλου επειδή βάλανε το όνομα του Στανίτσα στα χείλια τους;;; Ίσα-ίσα που όλοι αυτοί (Α.Δ., Τσιούνης, κλπ.) θα έπρεπε να μας έλεγαν, "Ωρίστε, να δημοσιεύσετε ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ, και θα σας στείλουμε και εμείς δυο πράγματα παραπάνω, φτάνει να γίνει πρόοδος στην Μουσική μας και να συνεχισθεί η μνήμη αυτών των μεγάλων ψαλτών, μπας και μάθουν οι νέοι να ψάλλουν κάτι σωστό!"

Τρομάρα τους....

Απόστολος

Μπράβο Απόστολε!!! Πάντως εγώ ξέρεις τι λέω; Η καλύτερη λύση για όλους αυτούς που εφόσον οι ίδιοι προσωπικά δεν έχουν τίποτε να δώσουν ρουφούν τις γνώσεις, την φήμη και την υπόληψη των άλλων και θέλουν να την παρουσιάσουν και δική τους, είναι αυτό που γίνεται τώρα. Η δωρεάν κυκλοφορία ακουσμάτων. Άστους σε μερικά χρόνια ακόμη, να κλαίγονται ακόμη για δικαιώματα, για κάτι που θα τόχει ο καθένας στο σπιτι του και μάλιστα εντελώς δωρεάν.;)
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μπράβο Απόστολε!!! Πάντως εγώ ξέρεις τι λέω; Η καλύτερη λύση για όλους αυτούς που εφόσον οι ίδιοι προσωπικά δεν έχουν τίποτε να δώσουν ρουφούν τις γνώσεις, την φήμη και την υπόληψη των άλλων και θέλουν να την παρουσιάσουν και δική τους, είναι αυτό που γίνεται τώρα. Η δωρεάν κυκλοφορία ακουσμάτων. Άστους σε μερικά χρόνια ακόμη, να κλαίγονται ακόμη για δικαιώματα, για κάτι που θα τόχει ο καθένας στο σπιτι του και μάλιστα εντελώς δωρεάν.;)

Χρήστο και Απόστολε, νομίζω οτι είναι αστήρικτοι κάποιοι από τους χαρακτηρισμούς σας εδώ. Οι άνθρωποι αυτοί κοπιάζουν, ξοδεύουν χρήματα και προσφέρουν στην Ψαλτική κοινότητα με την επανέκδοση και διάδοση ιστορικών έργων. Οπωσδήποτε πρέπει κάπως να εξασφαλίσουν οτι δεν μπορεί κάποιος να φωτοτυπήσει τα βιβλία τους ή να αντιγράψει τα CD τους (αυτά που έχουν εκδόσει αυτοί) και να τα πουλάει αυτόβουλα. Τώρα εάν αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος, δεν ξέρω. Ίσως μόνο αυτό τους καλύπτει νομικά.

Όπως είδατε δώσανε σχετικά αμέσως άδεια από την Α. Δ.. Έχω σκοπό να επικοινωνήσω και με τον κ. Τσιούνη για το Στανίτσα.

Δημήτρης
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Κοίταξε Δημήτρη, συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ μ'αυτά που λες. Οποσδήποτε πρέπει να πληρωθούν για τους κόπους τους, το ηληκό, κλπ. ΑΛΛΑ, αυτό είναι για το ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ έργο. Δεν το θεωρώ σωστό τώρα ο Τσιούνης να κάθετε και να κηνηγάει όλους που βάζουν ηχητικά αρχεία στην ιστοσελίδα τους από τον Στανίτσα. Α... εάν τώρα φωτοτυπήσουν το βιογραφικό του Στανίτσα που έγραψε και να το δίνουν εδώ και εκεί, ή και να το πουλήσουν, ή να εκτυπώσουν τα Cd του, που με τόσο κόπο κάθησε και τα αποθορύβωσε για να τα εκδώσει όπως πρέπει, τότες ναι. Σ'αυτό, δικαιούται αμοιβή. Εσύ τώρα πήρες μία πρωσοπική ηχογράφηση που κάποιος πήγε με μαγνητόφωνο και έγραψε τον Πρίγγο. Είναι σωστό τώρα η Α.Δ. να σε κηνηγήση;;; Εγώ ΔΕΝ νομίζω ότι είναι σωστό.

Ως για τον Τσιούνη, το μόνο που έχω να σου πω είναι Good Luck. Εάν δεν σου ζητήσει χρήματα, εμένα να μου τρυπήσεις την μύτη. Και ΕΑΝ σ' αφήσει, μάλλον θα σου πει ότι μόνον μικρά αποσπάσματα θα μπορείς να βάλλης. (Αφού όμως έχεις ακούσματα του Δασκάλου στην ιστοσελίδα σου... γιατί ανοίγεις τώρα πληγές; Μήπως σου είπε κανένας τίποτε ότι είσαι παράνομος;)

Απόστολος
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Χρήστο και Απόστολε, νομίζω οτι είναι αστήρικτοι κάποιοι από τους χαρακτηρισμούς σας εδώ. Οι άνθρωποι αυτοί κοπιάζουν, ξοδεύουν χρήματα και προσφέρουν στην Ψαλτική κοινότητα με την επανέκδοση και διάδοση ιστορικών έργων. Οπωσδήποτε πρέπει κάπως να εξασφαλίσουν οτι δεν μπορεί κάποιος να φωτοτυπήσει τα βιβλία τους ή να αντιγράψει τα CD τους (αυτά που έχουν εκδόσει αυτοί) και να τα πουλάει αυτόβουλα. Τώρα εάν αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος, δεν ξέρω. Ίσως μόνο αυτό τους καλύπτει νομικά.

Όπως είδατε δώσανε σχετικά αμέσως άδεια από την Α. Δ.. Έχω σκοπό να επικοινωνήσω και με τον κ. Τσιούνη για το Στανίτσα.
Δημήτρη, εδώ το θέμα είναι ότι επιθυμούν οι άνθρωποι αυτοί το μονοπώλειο της προφορικής παράδοσης. Για πια βιβλιά μιλάς; Πέραν του Τριώδιου που εξέδωσε ο αείμνηστος τα υπόλοιπα δεν είναι μόνο χειρόγραφά του ή κάνω λάθος; Χειρόγραφα που δεν τα έδινε μόνο σε έναν αλλά και στις χορωδίες που έκανε κλπ. Απλώς ο Τσιούνης και ο κάθε Τσιούνης θέλουν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του τι κυκλοφορεί. Εάν όλο αυτό το έκαναν από αγάπη για τον Δάσκαλό τους όπως λένε, ο καλύτερος τρόπος να το διαφυλάξουν από κερδοσκοπίες τρίτων και άσχετων με τον Στανίτσα θα ήταν να το διαμοίραζαν παντού και δωρεάν με μόνο μία αναφορά του ονόματός τους (για να ακούσουν και αυτοί ένα ευχαριστώ που σίγουρα το αξίζουν) έτσι ώστε δεν θα έμπαινε κανείς στο ρίσκο να προσπαθήσει να αναπαράγει και να πουλήσει παράνομα κάτι που υπάρχει παντού και μπορεί να το έχει ο καθένας με τρία κλικ του ποντικιού. Λοιπόν ο σκοπός ήταν η εκμετάλευση του έργου και των ακουσμάτων με οικονομικό ώφελος και όχι τόσο η διάδοση και η αγαθή προσφορά προς όλους τους ενδιαφερόμενους (που αυτυχώς που υπάρχουν ακόμα). Και στο φινάλε βρε Δημήτρη, για τι έξοδα μιλάμε; Πόσα χρειάζονται για την αγορά ενός κασετοφώνου ή το να κλείσεις 5 ώρες στο στούντιο; Ή οι ψηφιακές επεξεργασίες για καθαρισμό των ηχογραφήσεων; Τα κάνω και τα δύο και ξέρω. Μπες εάν θέλεις στη σελίδα του Παναγιώτη και ψάξε για δικές μου ηχογραφήσεις να δεις. Και επεξεργασμένες είναι και ισοκράτημα έβαλα ο ίδιος από πάνω και ακούγεται πιστεύω αξιοπρεπώς. Νομίζω ότι μεγαλοποιούμε λίγο τα πράγματα, δεν μιλάμε δα και για τα δικαιώματα της heaven ή της ΜΙΝΟΣ...
Εγώ λέω, σκορπάτε τα ακούσματα διότι χανόμαστε, το υλικό αυτό έχει μία παραδοσιακή ιερότητα δεν είναι η Βανδή ή ο Ρέμος που προσφέρουν μόνο διασκέδαση, αλλά διάδοση μίας αρχέγονης παράδοσης και πρέπει να δίνεται στους "πιστούς" προς διάδοση της "πίστης" και όχι να μοιάζουμε και μεις σαν πολλές μονές και Μητροπόλεις που βγάζουν λείψανα Αγίων παγανιά για να πιάσουν χρήματα :eek:. Αυτό που κάνουμε εμείς εδώ θεωρώ εγώ πραγματικό έργο και προσφορά, όπου απόψεις, ακούσματα και κείμενα πέφτουν στο τραπέζι και προσφέρουν όχι μόνο σε μάς αλλά και σε όποιον θέλει να μάθει, πολύτιμες πληροφορίες για αυτό που κάνουμε.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αποκατέστησα τις ηχογραφήσεις του Πρίγγου στο Αναλόγιον.

Δημήτρης
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
μάλλον φίλε Δημήτρη τον ξέρεις τον Τσιούνη και πας να μπαλώσεις τα πράγματα. Κατά βάθος πιστεύω ότι συμφωνείς σίγουρα με τα παιδιά, όπως και εγώ άλλωστε.
Δηλαδή αν ο Ζόππας θέλει να εκδώσει κάτι για το Στανίτσα θα πρέπει να πάρει άδεια από τον Τσιούνη......
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Τώρα διάβασα το θέμα, αν και έχει περάσει καιρός, και γενικά συμφωνώ και εγώ με τα παιδιά. Ειδικά το
Εγώ λέω, σκορπάτε τα ακούσματα διότι χανόμαστε, το υλικό αυτό έχει μία παραδοσιακή ιερότητα δεν είναι η Βανδή ή ο Ρέμος που προσφέρουν μόνο διασκέδαση, αλλά διάδοση μίας αρχέγονης παράδοσης και πρέπει να δίνεται στους "πιστούς" προς διάδοση της "πίστης" και όχι να μοιάζουμε και μεις σαν πολλές μονές και Μητροπόλεις που βγάζουν λείψανα Αγίων παγανιά για να πιάσουν χρήματα
και το
Ίσα-ίσα που όλοι αυτοί (...) θα έπρεπε να μας έλεγαν, "Ωρίστε, να δημοσιεύσετε ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ, και θα σας στείλουμε και εμείς δυο πράγματα παραπάνω, φτάνει να γίνει πρόοδος στην Μουσική μας και να συνεχισθεί η μνήμη αυτών των μεγάλων ψαλτών, μπας και μάθουν οι νέοι να ψάλλουν κάτι σωστό!"
πιάνουν +2!!! Μπράβο παιδιά!!!
 
Top