Κυριακή 27-9-09

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Σήμερα είπαμε:
Όρθρος Αναστασιματάριο.
Καταβασίες Ειρμολόγιο, θ' αργή
Εξαποστειλέριά απ' έξω
Λειτουργία:
Τρισάγιον- Δύναμις σε βαρύ
Χερουβικό Θ.Φωκαέως
Λειτουργικά ''Αγγελικός Χορός''
Άξιον εστίν Κωνσταντίνου Πρίγγου
Κοινωνικό ''Αγγελικός Χορός''
Πληρωθήτω το στόμα...
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όρθρος απ' έξω με βάση τα ακούσματα του μοναδικού και ανεπανάληπτου άρχοντος Θρασύβουλου Στανίτσα.
Δοξολογία σύντομη Γρηγορίου (δεσπόζων φθόγγος ο Γα και το διάστημα Ζω' Νη' αυξημένο λόγω της ύφεσης του Ζω')
Χερουβικό Φωκαέως - Λειτουργικά και Άξιόν εστιν Πρίγγου (Σε υμνούμεν Στανίτσα) Κοινωνικό Θρ. Στανίτσα από την Πανδέκτη του φίλου κυρ Δημοσθένη Παϊκόπουλου.
(Ο αριστερός μου ο Γιάννης δεν φάνηκε. -Νά 'ναι καλά και η απουσία του ... δικαιολογημένη:D!)
 

ixadin

Ηχάδιν
Εωθινό του Φιλανθίδου

Χερουβικός Σουρλαντζή
Λειτουργικά Β. Νικολαΐδη
Κοινωνικό Πέτρου Λαμπαδαρίου
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αὐτὴ ἡ Κυριακὴ δὲν πῆγε καλά.

Ὁ ὄρθρος κύλισε ὀμαλὰ μὲ τὴν βοήθεια τοῦ Πέτρου Λαμπαδαρίου καὶ τοῦ κ. Τσακίρογλου βέβαια.

Ἡ Θ. Λειτουργία ἄστα νὰ πᾶνε. Τὸν τρισάγιο τοῦ β΄ τὸν εἶπα σχετικὰ γρήγορα, βάζω δύναμις τοῦ Βήματος (δὲν εἶχα καὶ πολὺ ὄρεξη), ὁ ἐφημέριος ὁλίγον τὶ ἐκνευρισμένος μοῦ κάνει νόημα γιὰ ἀργὸ Δύναμις, πάω νὰ τὸ γυρίσω σὲ Νηλέως, ψηλούτσικη ἡ βάση, κικιρίκουουου στὸ ἀθά. Στὴ συνέχεια σκοτώνω καὶ τὸν χερουβικὸ τοῦ Φωκαέως (δυστυχῶς ὁ βαρύς δὲν εἶναι τὸ φόρτε μου), ὁ ἐφημέριος πιάνει τὸ δικό του χαβά στὸ Πάντων ἡμῶν ..., Ταὶς ἀγγελικαῖς φαλτσάρει στὸν σαραντάηχο λέγετο ὁ ἀριστερός μου, ἐκφωνήσεις σὲ ἀδιευκρίνιστο ἦχο ὁ ἐφημέριος, ἀπαντήσεις σὲ βαρὺ ἐγὼ τοῦ Πρίγγου, χάλια. Ἀπελπίστηκα, Πατέρα Υἱόν ἀπ᾿ ἔξω στὸν ἀδιευκρίνιστο ἦχο. Λειτουργικὰ δίνω Ζω, τίποτα ὁ ἐφημέριος (μὲ ἀγριοκύτταξε καὶ λίγο), παλεύω στὸν ἐπινίκιο μὲ τὸν βαρύ τοῦ Πρίγγου, ἀλλὰ εἶναι πλέον ἀργά. Ἄξιον Ἐστὶν σὲ Λέγετο , ὁλοκλήρωσε τὴν ἄτακτο ὀπισθοχώρηση.

Καὶ εἰς ἄλλα μὲ ὑγεία :eek:
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
ὁ ἐφημέριος ὁλίγον τὶ ἐκνευρισμένος μοῦ κάνει νόημα γιὰ ἀργὸ Δύναμις

ΠΡΩΤΟΦΑΝΕΣ :eek: ! Να μας τον γνωρίσεις πάραυτα!!!
Α ρε Σαλονίκη..... You rock!!!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Νὰ φανταστεῖς, εἶπα τὸ ἐωθινὸ ἀπὸ τὸν Ἐφέσιο καὶ μὲ «ἔκραξε» μετά, τὸ ἤθελε ἀργότερο καὶ πιὸ καλλωπισμένο. Τὴν ἄλλη Κυριακὴ θὰ βάλω Ἰάκωβο κι ὅποιος ἀντέξει! :D Νισάφ πιἀ
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Νὰ φανταστεῖς, εἶπα τὸ ἐωθινὸ ἀπὸ τὸν Ἐφέσιο καὶ μὲ «ἔκραξε» μετά, τὸ ἤθελε ἀργότερο καὶ πιὸ καλλωπισμένο. Τὴν ἄλλη Κυριακὴ θὰ βάλω Ἰάκωβο κι ὅποιος ἀντέξει! :D Νισάφ πιἀ

Εφέσιο "δοκίμασα" κι εγώ την Κυριακή που πέρασε... Μπορώ να πω ότι ήταν μια ... ευχάριστη αλλαγή μετά από κάτι χρόνια Πετρίδη και δεν συμμαζεύεται :)

ΥΓ: Ελπίζω να σε (πώς το μιλάω το σαλονικώτικο) πλερώνουν ανάλογα τις "παραγγελιές" :) :D
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ὁ Ἐφέσιος παίζει δυνατά, μοῦ τὸν «γνώρισε» ὁ συνήθης ὕποπτος Tsak, τὸν ἀγόρασα κιόλας, εἶναι παντὸς καιροῦ, τραβάει στὴν ἀνηφόρα καὶ μὲ δυνατὰ δισκόφρενα στὴν κατηφόρα. Στὶς στροφὲς δὲν σὲ πετᾶ ποτὲ ἔξω, σταθερὸ κράτημα, κι ἀπὸ πετάγματα-τινάγματα δὲν καταλαβαίνει τίποτα. Ἐγγύηση σοῦ λέω :D

Ὅσο γιὰ τὴν «πλερωμή» ὑπάρχουν καὶ χειρότερα, δόξα τῷ Θεῷ (καὶ καλύτερα βεβαίως, βεβαίως:rolleyes:).
 

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Κατόπιν προσκλήσεως (αναπλήρωση του Πρωτοψάλτη Κων/ντίνου Κουτσοβίτη) εκκλησιασμός στον Ι. Ν. Αγ. Στεφάνου στο μαρτυρικό Dachau (περίχωρα Μονάχου). Ιερούργησε ο λίαν αγαπητός εφημέριος του ναού, πρωτοπρεσβύτερος π. Αντώνιος Βήχος.

Εκλεκτός φίλος και μέλος του ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΥ εκ Κύπρου, ο οποίος βρίσκεται για λίγες μέρες στο Μόναχο και με τον οποίο γνωριστήκαμε πρόσφατα μέσω του παρόντος Ιστολογίου :)wink:), ελάμπρυνε το αναλόγιο του ναού δια της πρωτοψαλτίας του. Τον ευχαριστώ γι' αυτό ιδιαίτερα! :)
Συνέψαλλαν μαζί του ο εκτελών χρέη λαμπαδαρίου Νικόλαος Βαλσαμίδης, διάφοροι μόνιμοι βοηθοί και η ημετέρα ταπεινότης:

Καθίσματα / Ευλογητάρια / Αναβαθμοί: Τόμος Όρθρου, Λυκούργου Πετρίδη
Καταβασίες (σύντομες): Τόμος Όρθρου, Εκδ. Ζωής
Αίνοι: Τόμος Όρθρου, Εκδ. Ζωής
Εωθινό Δοξαστικό: το έτερον από τον τόμο του Όρθρου, Λυκούργου Πετρίδη
Δοξολογία: σε ήχο βαρύ, ενναλάξ Τόμος Όρθρου, Εκδ. Ζωής / Πετρίδη
Τρισάγιο και Δύναμις: κλασσικό σε ήχο β'
Χερουβικό: σε ήχο βαρύ, Τόμος Θ. Λειτουργίας, Εκδ. Ζωής
Λειτουργικά και Άξιον εστίν: ήχος βαρύς, Κων/ντίνου Πρίγγου (διασκευή Αθαν. Καραμάνη)
Κοινωνικό: σε ήχο βαρύ, νομίζω από Τόμο Θ. Λειτουργίας, Εκδ. Ζωής
Κατά τη διανομή του αντιδώρου: αργές Καταβασίες, Αθαν. Καραμάνη

ΥΓ: Θερμές ευχαριστίες στην παρέα/συντροφιά των καλών μου φίλων Μιχαήλ και Θεοδοσίου καθώς και στον π. Αντώνιο και την πρεσβυτέρα Χρυσή για το δείπνο που μας πρόσφεραν σε ελληνοβαυαρέζικο Biergarten!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κατόπιν προσκλήσεως (αναπλήρωση του Πρωτοψάλτη Κων/ντίνου Κουτσοβίτη) εκκλησιασμός στον Ι. Ν. Αγ. Στεφάνου στο μαρτυρικό Dachau (περίχωρα Μονάχου). Ιερούργησε ο λίαν αγαπητός εφημέριος του ναού, πρωτοπρεσβύτερος π. Αντώνιος Βήχος.

Εκλεκτός φίλος και μέλος του ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΥ εκ Κύπρου, ο οποίος βρίσκεται για λίγες μέρες στο Μόναχο και με τον οποίο γνωριστήκαμε πρόσφατα μέσω του παρόντος Ιστολογίου :)wink:), ελάμπρυνε το αναλόγιο του ναού δια της πρωτοψαλτίας του. Τον ευχαριστώ γι' αυτό ιδιαίτερα! :)
Συνέψαλλαν μαζί του ο εκτελών χρέη λαμπαδαρίου Νικόλαος Βαλσαμίδης, διάφοροι μόνιμοι βοηθοί και η ημετέρα ταπεινότης:

Καθίσματα / Ευλογητάρια / Αναβαθμοί: Τόμος Όρθρου, Λυκούργου Πετρίδη
Καταβασίες (σύντομες): Τόμος Όρθρου, Εκδ. Ζωής
Αίνοι: Τόμος Όρθρου, Εκδ. Ζωής
Εωθινό Δοξαστικό: το έτερον από τον τόμο του Όρθρου, Λυκούργου Πετρίδη
Δοξολογία: σε ήχο βαρύ, ενναλάξ Τόμος Όρθρου, Εκδ. Ζωής / Πετρίδη
Τρισάγιο και Δύναμις: κλασσικό σε ήχο β'
Χερουβικό: σε ήχο βαρύ, Τόμος Θ. Λειτουργίας, Εκδ. Ζωής
Λειτουργικά και Άξιον εστίν: ήχος βαρύς, Κων/ντίνου Πρίγγου (διασκευή Αθαν. Καραμάνη)
Κοινωνικό: σε ήχο βαρύ, νομίζω από Τόμο Θ. Λειτουργίας, Εκδ. Ζωής
Κατά τη διανομή του αντιδώρου: αργές Καταβασίες, Αθαν. Καραμάνη

ΥΓ: Θερμές ευχαριστίες στην παρέα/συντροφιά των καλών μου φίλων Μιχαήλ και Θεοδοσίου καθώς και στον π. Αντώνιο και την πρεσβυτέρα Χρυσή για το δείπνο που μας πρόσφεραν σε ελληνοβαυαρέζικο Biergarten!

Ευχαριστιες για την ενημερωση .
Ποιος ο εκ Κυπρου πρωτοψαλτης ; Γιατι δεν τον αναφερεις ;
Μηπως υπαρχουν σχετικες ηχογραφησεις ;
Ευχαριστω .
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
ὁ ἐφημέριος (μὲ ἀγριοκύτταξε καὶ λίγο)

Πάλι καλά που δεν έβγαλε κανένα πιστόλι...:D

Πάντως όλο αυτό που γράψατε εγώ θα το χαρακτήριζα ''μια ωραία διαδρομή'' (ή καλύτερα) ''ένα ταξίδι σε όλους τους ήχους''.:)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Τὴν Ἰθάκη πάντως δὲν τὴν βρήκα :eek:

"...το φθάσιμον εκεί είν’ ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου..."

Κοινώς, και την άλλη Κυριακή εδώ είμαστε... :D
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Τὴν Ἰθάκη πάντως δὲν τὴν βρήκα :eek:

Την επομενη Κυριακη, μπορει να τη βρεις...:)

Εμεις μεχρι τις καταβασιες απ εξω,

Καταβασιες Πετρου Εφεσιου (με κατι μικροτονισμους)
αργη Θ
Αινοι Ιωαννη Πρωτοψαλτη

Δοξαστικο εωθινο επισης Ιωαννη
δοξολογια συντομη Μανουηλ

Τρισαγιο κ δυναμις Νηλεως ηχ β

Χερουβικο Θ. Φωκαεως ηχ βαρυς

λειτουργικα κ Αξιον εστιν Κ Πριγγου ηχ βαρυς

κοινωνικο (οσο ειπαμε γιατι ειχε κηρυγμα:mad:) Του Αγαθωνος ηχ βαρυς (ειχε ανεβει παλια στα παλαια κοινωνικα)

αυτα
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πάλι καλά που δεν έβγαλε κανένα πιστόλι...

Μου θύμισε περίπου αυτήν εδώ την παλιά διαφήμιση του Ηarry Klynn...

"ΤΙΙΙΙΙΙ???? Δεν λες αργό Δύναμις?!?!?!?!?!" ΠΑΑΑΑΦ! :D:D:D:D:D
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
'Ορθρος από Ιωάννη.
Καταβασίες και Τιμιωτέρα επίσης από Ιωάννη.
Εωθινό από Ιωάννη.

Λειτουργία.
Δύναμις από Νικόλαο Σμύρνης.
Χερουβικό Πέτρου Εφεσίου.
Λειτουργικά ξεκίνησα του Πρίγγου.......
Άξιον εστίν Αγγελινάρα.

Στη δοξολογία έπεσε μουκρητό γιατί δεν άρεσε η βάση μας. Μιλάμε για φυσική δηλαδή στο Γα.
Τα αντίφωνα εμεις σε β΄ήχο απέναντι σε βαρύ......
Μετά το Πιστεύω ''εξατμίστηκε'' η βάση. Υπάρχει η συνήθεια από αριστερά όταν τελειώνει το Πιστεύω άσχετα σε ποιον ήχο είμαστε να καταλήγει σε πλάγιο του πρώτου, οπ'οτε αναγκάζομαι να πάρω απήχημα για να έρθουμε στα ίσα μας.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
"...το φθάσιμον εκεί είν’ ο προορισμός σου.
Αλλά μη βιάζεις το ταξίδι διόλου..."

Κοινώς, και την άλλη Κυριακή εδώ είμαστε... :D

Τὴν ἐρχόμενη Κυριακὴ καρντάση μου, εἶμαι ἐξοπλισμένος ἀπὸ τώρα μὲ Λειτουργικὰ Γιάννου. Καλοῦ κακοῦ θὰ βάλω καὶ τὸ ἀλεξίσφαιρο γιλέκο ... :D
 
S

Sotres

Guest
Φίλε Δομέστικε,
εύχομαι να σαι καλά.
που ψάλλεις; έχω δύο Κυριακές άδεια, από το καλοκαίρι, και θα θελα, αν συμφωνείς, να σε επισκεπτόμουν. Κάποια στιγμή καλό θα ήταν οι αναλογίτες που βρίσκονται στην ίδια πόλη να τα λένε κάπου κάπου.
Σωτήρης
 
Top