Ταλιαδώρος Χαρίλαος

Xerouvim

xerouvim
Ο Ταλιαδώρος όπως έχω ξαναπεί είναι ένας ψάλτης τον οποίο θαυμάζω πολύ. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ηχογραφήσεις του σε ύμνους της Μ. Εβδομάδας. Εύχομαι να σας αρέσουν.

Τσίνογλου Στυλιανός
 

Attachments

  • 01. AudioTrack 01.mp3
    7.6 MB · Views: 568
  • 02. AudioTrack 02.mp3
    2 MB · Views: 377
  • 03. AudioTrack 03.mp3
    663.2 KB · Views: 354
  • 04. AudioTrack 04.mp3
    1.6 MB · Views: 345
  • 05. AudioTrack 05.mp3
    3.7 MB · Views: 380
  • 06. AudioTrack 06.mp3
    1.7 MB · Views: 347
  • 07. AudioTrack 07.mp3
    3.6 MB · Views: 332
  • 08. AudioTrack 08.mp3
    2.6 MB · Views: 330
  • 09. AudioTrack 09.mp3
    1.6 MB · Views: 314
  • 10. AudioTrack 10.mp3
    1.3 MB · Views: 311
  • 11. AudioTrack 11.mp3
    2.4 MB · Views: 371

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Διερωτώμαι γιατί ενώ είναι καλός ψάλτης ψάλλει και τρίφωνα κομμάτια. Ο μακαρίτης Θεσσαλονίκης ως μαθητής του Σακελλαρίδη ξέρω ότι ήθελε να ακούει τέτοια κομμάτια, τώρα όμως πια είναι "εν σκηναίς αγίων"
 

Costas Triantafillou

Νέο μέλος
Δεν ξερω γιατι του αρεσουν τα τριφωνα, μηπως του αποτελει προκληση? Εγω θελω να ξερω γιατι εκτελει το "σ" σαν να εχει το στομα του γεματο ελιες? Μηπως φταινε τα ξενα δοντια του? Στις παλιες κασσετες που εχω, ελεγε το "σ" σωστα.
Παρ' ολα αυτα, μου αρεσει πολυ το υφος του, η επιβολη φωνης και το στυλ του.
 

Xerouvim

xerouvim
Δεν ξερω γιατι του αρεσουν τα τριφωνα, μηπως του αποτελει προκληση? Εγω θελω να ξερω γιατι εκτελει το "σ" σαν να εχει το στομα του γεματο ελιες? Μηπως φταινε τα ξενα δοντια του? Στις παλιες κασσετες που εχω, ελεγε το "σ" σωστα.
Παρ' ολα αυτα, μου αρεσει πολυ το υφος του, η επιβολη φωνης και το στυλ του.

Κώστα μου τον κρέμασες τον καημένο τον Ταλιδώρο. Θα συμφωνήσω για τις τριφωνίες και εμένα δεν μου αρέσουν με ξενίζουν . Αλλά για το "σ" τώρα !!! Έχει φτάσει και σε μια Α ηλικία ο άνθρωπος. Και εκτός αυτού αν πραγματικά γνωρίζεις ότι έχει ψεύτικη οδοντοστοιχία μου φαίνεται απόλυτα λογικό να τον εμποδίζει. Σε καμία περίπτωση όμως αυτό δεν μου χαλάει την εικόνα του Ταλιαδώρου σαν άκουσμα , σαν ύφος σαν σύνολο τέλος πάντων.

Τσίνογλου Στυλιανός
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Παιδιά έχω σε μια κασσέτα (η οποία δεν ξέρω πού βόσκει, αλλά θα τη βρω) ένα "Τον Δεσπότην" από μια παλιά ηχογράφηση του Ταλιαδώρου. Από τις καλύτερες - μετρημένες στα δάχτυλα εκτελέσεις που έχω ακούσει!
Επίσης, λέει φοβερά το αλληλουάριο σε πλ. α' που είναι (ή ήταν) σήμα μιας εκπομπής στο σταθμό της Εκκλησίας (το γνωστό "Οι ουρανοί διηγούνται δόξαν Θεού").

Παρακαλώ αν έχει κανείς τα ανωτέρω δύο κομμάτια να τα παραθέσει. Ευχαριστούμε για τις ηχογραφήσεις!
 

Costas Triantafillou

Νέο μέλος
Στυλιανε, συγνωμη! Δεν θελω να χαλασω την εικονα ενος αξιοθαυμαστου ιεροψαλτη της ΜΤΧΕ. Ο Θεος να του δωσει υγεια για να τον ακουμε για πολλα χρονια.
Να και τα υπολοιπα κομματια της συναυλιας στην Μελβουρνη το 1989.

Φανταστειτε, μετα την συναυλια ηρθε στο σπιτι του πατερα μου με τον Αρχιεπισκοπο Αυστραλιας να φανε, ψησαμε αρνι στη σουβλα, τραγουδισε ο ΧΤ μερικα δημοτικα τραγουδια. Εγω ημουν 14 χρονων, και δεν ειχα καμια ιδεα για το ποιος ηταν!!!!
 

Attachments

  • Eno tin imera ekeinin.mp3
    4.6 MB · Views: 208
  • O poson agathon.mp3
    5.5 MB · Views: 185
  • Se ton tis parthenon Yion.mp3
    1.4 MB · Views: 173
  • O tis psihis rathimian.mp3
    1.8 MB · Views: 170
  • Prosilthe giny disothis.mp3
    1.6 MB · Views: 322
  • H amartolos.mp3
    2.6 MB · Views: 341
  • Exethisan Me.mp3
    3.4 MB · Views: 584
  • Kai eulogimni.mp3
    5.9 MB · Views: 230

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Σκοτώνουν τα άλογα όταν γεράσουν;

Και τι αλογα !! Καθαροαιμα !! Ο Αρχωντας ειναι 82 προς 83 ετων και κρατα
αξιοθαυμαστα για τετοια ηλικια . Μαλλον το μεθεπομενο Σαββατο 5-4-08
θα τον εχω στην εκπομπη μου (Κυριακη Σταυροπροσκυνησεως στις 26-3-06) .
Λιγο υπομονη .
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Αγαπητοί φίλοι, ανεβάζω ολόκληρο τον κανόνα του Ακαθίστου ύμνου από ζωντανή ηχογράφηση του 1992 στον Ιερό Ναό της του Θεού Σοφίας Θεσσαλονίκης.
Δεξιά ψάλλει ο Άρχων πρωτοψάλτης Χαρίλαος Ταλιαδώρος. Υπάρχουν και τα τροπάρια του αριστερού χορού. Νομίζω λέγεται Κώστας και είναι πάρα πολλά χρόνια μαζί. [Αγνοώ το επώνυμο του αριστερού ιεροψάλτη της Αγίας Σοφίας.]

Υ.Γ. Παρακαλώ τους φίλους του "forum" να ανεβάζουν παλιές ηχογραφήσεις από τους σπουδαίους παλιούς ιεροψάλτες, ζώντες και κεκοιμημένους.
 

Attachments

  • 1_Taliadoros_kanon_Akathistou_1992.mp3
    3 MB · Views: 216
  • 2_Taliadoros_kanon_Akathistou_1992.mp3
    3.7 MB · Views: 168
  • 3_Taliadoros_kanon_Akathistou_1992.mp3
    3.1 MB · Views: 171
  • 4_Taliadoros_kanon_Akathistou_1992.mp3
    2.2 MB · Views: 180

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοί φίλοι, ανεβάζω ολόκληρο τον κανόνα του Ακαθίστου ύμνου από ζωντανή ηχογράφηση του 1992 στον Ιερό Ναό της του Θεού Σοφίας Θεσσαλονίκης.
Δεξιά ψάλλει ο Άρχων πρωτοψάλτης Χαρίλαος Ταλιαδώρος. Υπάρχουν και τα τροπάρια του αριστερού χορού. Νομίζω λέγεται Κώστας και είναι πάρα πολλά χρόνια μαζί. [Αγνοώ το επώνυμο του αριστερού ιεροψάλτη της Αγίας Σοφίας.]

Υ.Γ. Παρακαλώ τους φίλους του "forum" να ανεβάζουν παλιές ηχογραφήσεις από τους σπουδαίους παλιούς ιεροψάλτες, ζώντες και κεκοιμημένους.

Ευχαριστουμε για την ηχογραφηση .
Ο αριστερος λεγεται Κωστας Λιολιοπουλος και ειναι μαζι οντως καποιες δεκαετιες .
 

Costas Triantafillou

Νέο μέλος
Υ.Γ. Παρακαλώ τους φίλους του "forum" να ανεβάζουν παλιές ηχογραφήσεις από τους σπουδαίους παλιούς ιεροψάλτες, ζώντες και κεκοιμημένους.

Εδω εχω δυο παλιες ηχογραφησεις του ΧΤ στην οποια ψαλλει το "Κατέλυσας τῶ Σταυρῶ σου..." στον Βαρυ ηχο, καιστον Πρωτο ηχο με καταληξη στο Ζω (πρωτοβαρυς?).
 

Attachments

  • Katelisas_Varis.mp3
    698 KB · Views: 115
  • Katelisas_Protovaris.mp3
    613.1 KB · Views: 126

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Αγαπητοί φίλοι επισυνάπτω αποσπάσματα απο ζωντανή ηχογράφηση στον ιερο ναο ''της του Θεου Σοφίας'' Θεσ/νίκης την Ε' Κυριακή των Νηστειών το έτος 2006. Στην ''τιμιωτέρα'' ακούγεται ο Δημήτριος Γαλάνης ο οποίος έψαλλε και το απόγευμα της ίδιας ημέρας στην τιμητική εκδήλωση που διοργάνωσαν οι αφοι Παπαεμανουήλ στην Δράμα, για τον άρχοντα, μαζί με τους πρωτοψάλτες: Θεόδωρο Βασλείου, Αθανάσιο Βουγιουκλή, Χάρη Νταραβάνογλου, Χρήστο Χαλκιά κ.α. Στο τέλος της εκδήλωσης έψαλε και ο άρχων ολίγα.
 

Attachments

  • ''TIMIOTERA''.mp3
    2.9 MB · Views: 118
  • ''PASA PNOH-AINOI''.mp3
    9.9 MB · Views: 121
  • DOXASTIKO AINON.mp3
    12.5 MB · Views: 139

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ο Ταλιαδώρος είναι δάσκαλος του δασκάλου μου και επομένως μουσικός "παππούς" μου. Από τις πιό χαρισματικές φωνές των τελευταίων χρόνων. Στο σημείο που μιμείται τους Πατριαρχικούς είναι υπέροχος. Όταν ξεφεύγει (άχρονος) και καινοτομεί (τρίφωνα μέλη, εναρμονισμένα ισοκρατήματα, διασκευές κλασσικών μελών κ.α.) δεν με βρίσκει σύμφωνο. Εδώ είναι το αφιέρωμα που του είχαμε κάνει παλαιότερα στο Αναλόγιον (στα Αγγλικά μόνο προς το παρόν). Έχει αρκετές ηχογραφήσεις. Και άλλες μπορείτε να βρείτε στο αφιέρωμα του Δ. Χούπα. Και ένα άρθρο του μητροπολίτη Ναυπάκτου Ιεροθέου για αυτόν.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ανεβάζω την υπόλοιπη ακολουθία των Χαιρετισμών από τον Ιερό Ναό της του Θεού Σοφίας Θεσσαλονίκης. Πρόκειται για ηχογράφηση του 1992.
 

Attachments

  • 5_Xairetismoi_1992_Taliadoros.mp3
    1.9 MB · Views: 276
  • 6_Xairetismoi_1992_Taliadoros.mp3
    3.2 MB · Views: 231
  • 7_Xairetismoi_1992_Taliadoros.mp3
    1.5 MB · Views: 217
  • 8_Xairetismoi_1992_Taliadoros.mp3
    1.5 MB · Views: 212
  • 9_Aspile,amolynte_1992_Taliadoros.mp3
    3.1 MB · Views: 560
  • 10_Tin oraiotita_1992_Taliadoros.mp3
    1.3 MB · Views: 252

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω το δοξαστικο των αινων της Κυριακης του Τυφλου ''Τις λαλησει" .
Ειναι απο παλαια ηχογραφηση μεσω ραδιοφωνου (απο Ηρακλειο ακουγα Θεσ-κη) και για αυτο η ποιοτητα του οικου δεν ειναι καλη . Ψαλλει ο Αρχωντας Πρωτοψαλτης Χαριλαος Ταλιαδωρος .
 

Attachments

  • 05=3'28''=Δοξα Αινων=Τις λαλησει Πλ.Δος.mp3
    1,016.5 KB · Views: 119

Xerouvim

xerouvim
Πολύ ωραία μήπως έχετε και το Ιδού ο Νυμφίος[/QUOTE

Αγαπητέ Νικόλαε για το ιδού ο νυμφίος μπορείς να κοιτάξεις στα αρχεία που ανέβασα στην αρχή. Είναι βέβαια το αργό αλλά είναι παρα πολύ ωραίο... για το σύντομο δεν ξέρω αν το έχω ανεβάσει αλλά αν οχι θα ψάξω και αν το βρώ θα σου το ανεβάσω...

Τσίνογλου Στυλιανός
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω το δοξαστικο των αινων της Κυριακης του Τυφλου ''Τις λαλησει" .
Ειναι απο παλαια ηχογραφηση μεσω ραδιοφωνου (απο Ηρακλειο ακουγα Θεσ-κη) και για αυτο η ποιοτητα του οικου δεν ειναι καλη . Ψαλλει ο Αρχωντας Πρωτοψαλτης Χαριλαος Ταλιαδωρος .

Ανεβαζω οτι εχω απο την παλια αυτη ηχογραφηση . Οπως αναφερω και στο προηγουμενο μηνυμα μου , ειναι ηχογραφηση μεσω ραδιοφωνου και ο ηχος δεν ειναι πολυ καλος . Τα ανεβαζω χωρις καμια επεργασια και με σχετικη συμπιεση .
Ιερος Καθεδρικος Ναος Της Του Θεου Σοφιας Θεσσαλονικης . Κυριακη του τυφλου και Πλ.Αου . Ημερομηνια δεν θυμαμαι , αλλα πρεπει να ειναι πριν απο
20 χρονια και βγαλλε . Ισως και πριν 30 χρονια .
Δεξια ψαλλει ο πρωτοψαλτης του ναου , Αρχωντας Πρωτοψαλτης Χαριλαος
Ταλιαδωρος και αριστερα ο εξ Αγρινιου πρωτοψαλτης και μαθητης του Παρασκευας Βασιλειαδης .
 

Attachments

  • 01=2'54''=Μερος κατ-σιων ''Τω Σωτηρι Θεω'' Πλ.Αος.mp3
    1.3 MB · Views: 176
  • 02=3'41''= Ν' ψαλμος Βος.mp3
    1.7 MB · Views: 164
  • 03=4'23''= Θη Πασχα Αος & Σε την υπερ νουν Πλ.Αος.mp3
    2 MB · Views: 142
  • 04=4'36''=Εξ-ρια Βος & Πασαπνοαριο Πλ. Αος.mp3
    2.1 MB · Views: 133
  • 05=9'09=Αινοι(2)Πλ.Αου- Ο τυφλος γεννηθεις Βος - Αινοι (3) Πασχα Πλ.Αος.mp3
    4.2 MB · Views: 151
  • 06=3'28''=Δοξα Αινων=Τις λαλησει Πλ.Δος.mp3
    1.6 MB · Views: 128
  • 07=6'21''=Δοξολογια (Λαμπαδαριου) Δος.mp3
    2.9 MB · Views: 160
  • 08=7'43''=Τρισαγιον & Δυναμις ΣΤΑΝΙΤΣΑ (διασκευη Ταλιαδωρου) με ΚΡΑΤΗΜΑ.mp3
    2.2 MB · Views: 181
Top