Περί συνδικαλισμού

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ (ΕΡΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ)
Αγαπητοί μου συνάδελφοι.
Όλοι οι επαγγελματίες είναι οργανωμένοι σε συνδικάτα, εργατικά κέντρα κ.τ.λ.
Οι ιεροψάλτες έχουν μόνο τουσ κατά τόπο συλλόγους Ιεροψαλτών κ την Ομοσπονδία. (Τουλάχιστον εγώ αυτά ξέρω).
Δυστυχώς όμως έχω διαπιστώσει ότι όχι μόνο δεν στηρίζουμε συλλόγουσ κ ομοσπονδία, αλλά τους σνομπάρουμε κ μερικέσ φορές τουσ πυρπολούμε κι όλας.
Πιστεύω πως για να πάμε μπροστά, να καταφέρουμε κάτι (αυξήσεισ, μονιμοποίηση, ενσήματα, επαγγελματικά δικαιώματα) θα πρέπει να συμμετάσχουμε, να πληρώνουμε συνδρομέσ κ να είμαστε κοντά σε όσους εκλέγουμε.
Θέλω την άποψή σας κ τον προβληματισμό σας, όπωσ κ τισ προτάσεισ σας.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοί μου συνάδελφοι.
Όλοι οι επαγγελματίες είναι οργανωμένοι σε συνδικάτα, εργατικά κέντρα κ.τ.λ.
Οι ιεροψάλτες έχουν μόνο τουσ κατά τόπο συλλόγους Ιεροψαλτών κ την Ομοσπονδία. (Τουλάχιστον εγώ αυτά ξέρω).
Δυστυχώς όμως έχω διαπιστώσει ότι όχι μόνο δεν στηρίζουμε συλλόγουσ κ ομοσπονδία, αλλά τους σνομπάρουμε κ μερικέσ φορές τουσ πυρπολούμε κι όλας.
Πιστεύω πως για να πάμε μπροστά, να καταφέρουμε κάτι (αυξήσεισ, μονιμοποίηση, ενσήματα, επαγγελματικά δικαιώματα) θα πρέπει να συμμετάσχουμε, να πληρώνουμε συνδρομέσ κ να είμαστε κοντά σε όσους εκλέγουμε.
Θέλω την άποψή σας κ τον προβληματισμό σας, όπωσ κ τισ προτάσεισ σας.

Αγαπητε Γιωργο
Ανοιγεις νεο θεμα το οποιο στην ουσια ειναι και παλιο . Βλεπε ''Γενικα περι ψαλτικης''/''Συνδικαλιστικα'' . Μαλιστα εχεις εκαι γραψει και μηνυμα το υπ' αριθμο 34 και στο οποιο σου απαντησα με το μηνυμα 35 . Καλλιτερα θα ηταν
να ενοποιηθουν ισως τα δυο θεματα (κ. Κουμπαρουλη τι λες ;) . Δες και τα δικα μου μηνυματα 12 & 23 . Το θεμα ειναι τεραστιο αλλα τα μελη του φορουμ
εν πολλοις αδιαφορησαν (κακως) . Με το μηνυμα μου αριθμο 12 , εθετα καποιες ερωτησεις και ζητουσαν καποιες απαντησεις . Οπως θα δεις , πλην
του κυριου Κουμπαρουλη ΟΥΔΕΙΣ αλλος μου εκαμε την τιμη να απαντησει . Δεν συνεχισα και γω και ουτε προκειται αν δεν δω καποιο σχετικο ενδιαφερον
και απο αλλα μελη . Γιναμαι ολοι ''καθηγητες'' και ενω στο φορουμ εχουν γραφει ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ μηνυματα για θεωρητικα θεματα (εχω γραψει καπου οτι
''διυλιζουμε τον κωνωπα και καταπινουμε την καμηλο'') , για τα συνδικαλιστικα
ΟΥΔΕΙΣ ενδιαφερεται . ΣΙΓΗ ΙΧΘΥΩΣ απο τους παροικουντες (εμεις) την Ιερουσαλημ (το φορουμ) . Αφου λοιπον εχει μεγαλυτερη σημασια ποσο απεχει
πχ. ο ΓΑ απο τον ΔΙ , απο τις αμοιβες μας , την ασφαλιση μας κλπ κλπ , καλα μας κανουν οι παπαδες και μας εκμεταλευονται .
Δεν ξερω που μενεις , αν και που ψαλλεις και αν εισαι σε καποιο συλλογο
ψαλτικο . Αν θελεις ενημερωσε με-μας μεσω του φορουμ ειτε στελνωντας μου
προσωπικο μηνυμα . Ελπιζω να εχουμε συνεχεια . Και απο αλλα μελη .
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μπορεί κάποιος που έχει ασχοληθεί με το θέμα να κάνει μία ανασκόπηση σχετικά με το τί έχει επιτευχθεί από το συνδικαλισμό των ιεροψαλτών έως σήμερα; Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα αν και έχω διάφορες απόψεις, εμπειρικές κυρίως από συζητήσεις.
 

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ (ΕΡΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ)
Κύριε Λιναρδάκη.
Αν κ δεν μ αρεσει να μιλάω για μένα, σας ενημερώνω ότι είμαι ιεροψάλτης στον Ιερο Ναό Αγίου Αθανασίου Χάλκης Λάρισας, ασχολούμε με την Βυζαντινή Μουσική απο το 1987, κάτοχοσ διπλώματος Βυζαντινής Μουσικής και εκλεγμένος ταμίας του Συλλόγου Ιεροψαλτών Κοσμάς ο Μελωδός Λάρισας.
Τώρα όσο αναφορά για το εν λόγο θέμα, το άνοιξα γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι ενώ όλοι κάνουν παράπονα σε ψαλτοπαρέες για τουσ προισταμένους τους, για τα λιγοστά χρήματα, για τα ελάχιστα λεφτά στα μυστήρια, για τα ένσημα, για χίλια δυο θέματα, δεν συμμετάσχουν ενεργά στουσ Συλλόγους. (Το συναντάω στο δικό μας σύλλογο εκ πείρας, που ενώ ήμαστε 95 μέλη, ούτε 10 δεν ασχολούμαστε με όλα αυτά).
Το μόνο που κάνουμε είναι να γκρινιάζουμε κ να μυρολογούμε, αλλά όταν είπα σε κάποιον να πάει σε άλλο ναο που πληρώνουν καλύτερα, κ ιδιαίτερα στα χωριά, η απαντησή του ήταν ότι εκει δεν έχει κόσμο να μ ακούσουν.
Ε την έχουν πάρει χαμπάρι οι προισταμένοι πόσο λόλλα έχουμε με την μουσική κ μασ κάνουν ότι θέλουν. Κάθε μέρα λειτουργία, αγρυπνίεσ κτλ (κ αυτοί οι ιεροίς ειδικά, που δεν έχουν οικογένεια κ τί άλλο να κάνουν).
Θα πώ μια μαρτυρία ενός φίλου κ σοβαρού ανθρώπου της Ομοσπονδίας μας.
Ξέρεται ο Μακαριστός Χριστούδουλος ήταν δεσπότης Δημητριάδος στο Βόλο. Πριν γίνει αρχιεπίσκοπος έλεγε σε συζητήσεις ότι εκτιμά τους ψάλτεσ ότι προσφέρουν πολλά κ ότι θα πρέπει κ αυτοί να γίνουν Δημόσιοι Υπάλληλοι. Όταν έγινε Αρχιεπίσκοπος πήγε μια αντιπροσωπία ψαλτών να τον συναντήσει.Ο ίδιος ήταν απασχολημένος κ μιλούσαν με κάποιον δικό του κ έλεγαν τισ ανησυχίες τους. Περνάει κ ο Μακαριστός έξω από το γραφείο που ήταν κ συζητούσαν κ μώλις τουσ βλέπει λέει ¨Εσεισ με την τρέλλα που έχεται σε λίγα χρόνια θα μας πληρώνεται για να ψάλλετε...¨
Τα συμπεράσματα δικά σας.
 

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ (ΕΡΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ)
Αρχικό μήνυμα
Μπορεί κάποιος που έχει ασχοληθεί με το θέμα να κάνει μία ανασκόπηση σχετικά με το τί έχει επιτευχθεί από το συνδικαλισμό των ιεροψαλτών έως σήμερα; Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα αν και έχω διάφορες απόψεις, εμπειρικές κυρίως από συζητήσεις.

Αγαπητοί μου συνάδελφοι
Ενα λαικό άσμα λέει ¨Είμαι αετοσ χωρίς φτερά...¨
Τι να κάνει κ η έρμη η ομοσπονδία όταν για παράδειγμα δεν έχει χρήματα ούτε για γραμματόσημα? Κ αυτό γιατί ελάχιστοι σύλλογη είναι ταμιακά εντάξη οσο αναφορά στην ετήσια συνδρομή τους.
Κ με τις λίγες δυνάμεις που έχει, κ τα ελάχιστα ενεργά μέλη, πάλι καλά που μπόρεσε να κάνει αυτό το φύλλο της κυβερνήσεως που αν κ για μένα δεν λέει πολλά είναι μια αρχή.
Πολύ καλή δουλειά γίνεται στο Βόλο, που απο εκί είναι κ ο Πρόδρος τησ Ομοσπονδίας Πέτροσ Μπλάνας.
Επιφιλάσομαι στό μέλλον να έρθω σε επαφή μαζί του κ να έχω όλο το έργο της Ομοσπονδίας.
Αλλά εγω κ πάλι θα σας θυμίσω το τραγουδάκι. ¨Είμαι αετοσ χωρίς φτερά...¨
 
Last edited:

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Γιναμαι ολοι ''καθηγητες'' και ενω στο φορουμ εχουν γραφει ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ μηνυματα για θεωρητικα θεματα (εχω γραψει καπου οτι
''διυλιζουμε τον κωνωπα και καταπινουμε την καμηλο'') , για τα συνδικαλιστικα
ΟΥΔΕΙΣ ενδιαφερεται . ΣΙΓΗ ΙΧΘΥΩΣ απο τους παροικουντες (εμεις) την Ιερουσαλημ (το φορουμ) . Αφου λοιπον εχει μεγαλυτερη σημασια ποσο απεχει
πχ. ο ΓΑ απο τον ΔΙ , απο τις αμοιβες μας , την ασφαλιση μας κλπ κλπ , καλα μας κανουν οι παπαδες και μας εκμεταλευονται .

Νομίζω, κ. Λιναρδάκη, ότι έτσι όπως γράφετε, κατά την ταπεινή μου άποψη, θέλετε να κατευθύνετε τη συζήτηση και προς τα κάπου, χαμηλώνοντας και απαξιώνοντας το μουσικό επίπεδο του forum με τέτοιες τοποθετήσεις τις οποίες υιοθετούν και έτεροι καππαδόκες. Όσοι γράφουν,όποτε και όταν μπορούν (ο καθείς έχει τις υποχρεώσεις του), νομίζω ὀτι συμβάλλουν στη συζήτηση μουσικών θεμάτων, και όχι μόνο, όποια κι αν ειναι η τοποθέτησή τους. Αλλωστε γι αυτό υπάρχουν και ξεχωριστά θέματα στο χώρο αυτό. Δεν την καταλαβαίνω αυτή την απαξίωσή σας στις περί των θεωρητικών θεμάτων συζητήσεις βάζοντάς τες σε σύγκριση με άλλα θέματα. Θέμα μπορεί να ανοίξει ο καθείς. Όπως και ο καθείς μπορεί να ρωτήσει και να απαντήσει. Ας μην συγκρίνουμε τα περί μουσικής με τα "συνδικαλιστικά" με φόντο το "νηστικό αρκούδι δε χορεύει".
Τώρα τα περί ασφαλίσεων, αμοιβών κλπ κλπ έχουν να κάνουν και με τη διάθεση των ιεροψαλτών να δηλώνουν όλα αυτά που βγάζουν ή παίρνουν, πράγμα που νομίζω τόσα χρόνια "δεν το θέλουν" οι πρωτοκλασάτοι. Διότι, οι υπόλοιποι, που είναι και οι περισσότεροι, δεν μπορούν να πάνε κόντρα στο κατεστημένο διότι είναι εξαρτώμενοι από αυτό (δείτε σχέσεις δασκάλων - μαθητών και ό,τι συνεπάγεται αυτό). Τα υπόλοιπα είναι ψίχουλα επί της τραπέζης.
Η ασφάλιση σημαίνει και δήλωση, σημαίνει και αύξηση εισοδήματος, σημαίνει και δύο δουλειές, σημαίνει και άλλα πολλά. Γι αυτό και δεν συμφέρει τους πρωτοκλασάτους που προανέφερα για καμμιά επίλυση των θεμάτων ή κόντρα με τους επικεφαλής. Εάν οι πρωτοκλασάτοι "δεν είχαν δουλειά" άλλη, θα βλέπατε πώς θα απαιτούσαν η κάθε Μητρόπολη να είχε ψάλτες όπως είναι και οι ιερείς των ναών (δημόσιοι υπάλληλοι). Αλλά είπαμε. Θα ήταν για τους πρωτοκλασάτους "διπλή" θέση και δεν συμφέρει. Διότι θα απαιτούσε π.χ. ο κάθε μητροπολίτης οι "διορισμένοι" ψάλτες αυτοί να ήταν στο μητροπολιτικό ναό ή στα αναλόγια προσκυνημάτων με μεγάλη προσκυνηματική εμβέλεια. Αφήστε που οι εκάστοτε προϊστάμενοι δεν θα μπορούσαν "να ανακατεύουν" τα πρόσωπα κατά το δοκούν.
Το φαντάζεστε πώς θα είχαν λυθεί αμέσως τα βασικότερα θέματα των ιεροψαλτών εάν αυτοί ήταν συσπειρωμένοι και δεν κατέβαιναν όλοι να ψάλουν π.χ. τη Μεγάλη Εβδομάδα;
(ελπίζω να μην το δουν μερικοί το θέμα "χριστιανικά" αλλά βιοποριστικά).

Καλό θα είναι πάντως, επειδή τα "ιεροψαλτικά" είναι μεγάλο θέμα, να προβληματίζουμε κάθε φορά όχι για μερικά ευρώ παραπάνω αλλά για ουσιαστικά και θεσμικά θέματα, αν τα θεωρούμε προβλήματα εργαζομένων και ό,τι συνεπάγεται εργασιακά αυτό.
Ευχαριστώ.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Νομίζω, κ. Λιναρδάκη, ότι έτσι όπως γράφετε, κατά την ταπεινή μου άποψη, θέλετε να κατευθύνετε τη συζήτηση και προς τα κάπου, χαμηλώνοντας και απαξιώνοντας το μουσικό επίπεδο του forum με τέτοιες τοποθετήσεις τις οποίες υιοθετούν και έτεροι καππαδόκες. Όσοι γράφουν,όποτε και όταν μπορούν (ο καθείς έχει τις υποχρεώσεις του), νομίζω ὀτι συμβάλλουν στη συζήτηση μουσικών θεμάτων, και όχι μόνο, όποια κι αν ειναι η τοποθέτησή τους. ʼλλωστε γι αυτό υπάρχουν και ξεχωριστά θέματα στο χώρο αυτό. Δεν την καταλαβαίνω αυτή την απαξίωσή σας στις περί των θεωρητικών θεμάτων συζητήσεις βάζοντάς τες σε σύγκριση με άλλα θέματα. Θέμα μπορεί να ανοίξει ο καθείς. Όπως και ο καθείς μπορεί να ρωτήσει και να απαντήσει. Ας μην συγκρίνουμε τα περί μουσικής με τα "συνδικαλιστικά" με φόντο το "νηστικό αρκούδι δε χορεύει".
Τώρα τα περί ασφαλίσεων, αμοιβών κλπ κλπ έχουν να κάνουν και με τη διάθεση των ιεροψαλτών να δηλώνουν όλα αυτά που βγάζουν ή παίρνουν, πράγμα που νομίζω τόσα χρόνια "δεν το θέλουν" οι πρωτοκλασάτοι. Διότι, οι υπόλοιποι, που είναι και οι περισσότεροι, δεν μπορούν να πάνε κόντρα στο κατεστημένο διότι είναι εξαρτώμενοι από αυτό (δείτε σχέσεις δασκάλων - μαθητών και ό,τι συνεπάγεται αυτό). Τα υπόλοιπα είναι ψίχουλα επί της τραπέζης.
Η ασφάλιση σημαίνει και δήλωση, σημαίνει και αύξηση εισοδήματος, σημαίνει και δύο δουλειές, σημαίνει και άλλα πολλά. Γι αυτό και δεν συμφέρει τους πρωτοκλασάτους που προανέφερα για καμμιά επίλυση των θεμάτων ή κόντρα με τους επικεφαλής. Εάν οι πρωτοκλασάτοι "δεν είχαν δουλειά" άλλη, θα βλέπατε πώς θα απαιτούσαν η κάθε Μητρόπολη να είχε ψάλτες όπως είναι και οι ιερείς των ναών (δημόσιοι υπάλληλοι). Αλλά είπαμε. Θα ήταν για τους πρωτοκλασάτους "διπλή" θέση και δεν συμφέρει. Διότι θα απαιτούσε π.χ. ο κάθε μητροπολίτης οι "διορισμένοι" ψάλτες αυτοί να ήταν στο μητροπολιτικό ναό ή στα αναλόγια προσκυνημάτων με μεγάλη προσκυνηματική εμβέλεια. Αφήστε που οι εκάστοτε προϊστάμενοι δεν θα μπορούσαν "να ανακατεύουν" τα πρόσωπα κατά το δοκούν.
Το φαντάζεστε πώς θα είχαν λυθεί αμέσως τα βασικότερα θέματα των ιεροψαλτών εάν αυτοί ήταν συσπειρωμένοι και δεν κατέβαιναν όλοι να ψάλουν π.χ. τη Μεγάλη Εβδομάδα;
(ελπίζω να μην το δουν μερικοί το θέμα "χριστιανικά" αλλά βιοποριστικά).

Καλό θα είναι πάντως, επειδή τα "ιεροψαλτικά" είναι μεγάλο θέμα, να προβληματίζουμε κάθε φορά όχι για μερικά ευρώ παραπάνω αλλά για ουσιαστικά και θεσμικά θέματα, αν τα θεωρούμε προβλήματα εργαζομένων και ό,τι συνεπάγεται εργασιακά αυτό.
Ευχαριστώ.

Κυριε Κωνσταντινου
Δεν εχω καμια προθεση να χαμηλωσω και να απαξιωσω το μουσικο επιπεδο του φορουμ . Ομως πρεπει να παραδεχθειτε πως η συντριπτικη πλειοψηφια των μηνυματων αναφερεται σε θεωρητικα θεματα και εκει που οντως γινεται
απαξιωση ειναι τα συνδικαλιστικα θεματα . Μετρηστε τα μεν και τα δε μηνυματα και δειτε την τεραστια διαφορα . Αυτο ακριβως θελω να πω με το μηνυμα μου και οντως προσπαθω (εις ματην) να ''κατευθυνω'' ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ
ΕΚΕΙ (συνδικαλιστικα θεματα) τη συζητηση .
Νομιζω πως η εκφραση σας ''ετεροι καπαδοκες'' , ειναι το λιγωτερο ακομψη .
Δηλαδη οι καποιοι λιγοι που συμεριζονται τις αποψεις μου , αξιζουν του χαρακτηρισμου ''καπαδοκες'' ; Για πεστε μου σας παρακαλω πως θα ονομαζατε
αντιστοιχα τους υπολοιπους , τους ασχολουμενους μονο με τα θεωρητικα θαματα .
Ολοι εχουμε τις ''υποχρεωσεις '' μας και ξερωντας τις πολλες ασχολιες και υποχρεωσεις σας , κατανοω την οχι συχνη παρουσια σας στο φορουμ . Ομως
θα μου επιτρεψετε να παρατηρησω , πως στο θεμα ''Γενικα περι ψαλτικης'' /
''Συνδικαλιστικα'' που ανοιξα προ καιρου , δεν βρηκατε χρονο να απαντησετε
στο εκει μηνυμα μου (καθαρου συνδικαλιστικου περιεχομενου) , ενω τωρα για
να υποστηριξετε την ''αξια'' της θεωριας (την γνωση της οποιας θεωριας ,
επαναλαμβανω για μια ακομα φορα την θεωρω απαραιτητη ) , η απαντηση σας ηταν περιπου αμεση .
Καταλαβαινω τον ζηλο πολλων μελων του φορουμ , κυριως νεαρων συναδελφων που οντως εχουν πολυ καλες θεωρητικες σπουδες (πολλοι απο αυτους τις απεκτησαν πληρωνωντας σεβαστα ποσα , αλλα αυτο ειναι ενα αλλο
καυτο θεμα που δεν βλεπω να ''περπατα'' στο φορουμ και δεν ειναι και του παρωντος) , να δειξουν με συζητησεις αυτες τους τις γνωσεις . Ομως υπαρχουν και αλλα θεματα που επρεπε να τους απασχολουν . Οσο για καποιους που διατεινωνται , πως για να ψαλλεις καλα πρεπει να γνωριζεις καλη θεωρια , ερωτω : Ολοι αυτοι οι ψαλταραδες του παρελθοντος , πως εψαλλαν τελεια και σε πολεις και σε χωρια , γνωριζωντας ελαχιστα εως καθολου θεωρητικα ; Μηπως η ΤΕΧΝΗ του ψαλλειν στηριζεται κυριως στην
ακουστικη παραδοση και λιγωτερο στην γνωση θεωριας ;
Για την σχεση δασκαλου-μαθητη , ή αποψη μου ειναι οτι δεν φταιει ο δασκαλος . Φταιει ο μαθητης , ο οποιος πρεπει να σεβεται τον δασκαλο του
(αν και οταν πληρωνεις η οποια σχεση ειναι πια καθαρα επαγγελματικη) , αλλα ταυτοχρονα να εχει την δικη του προσωπικοτητα , την δικη του αποψη κλπ .
Για ''τους πρωτοκλασατους'' εχετε εν πολλοις δικιο (τα παλευα 15 χρονια στην ΟΜΣΙΕ , στο τελος απογοητευθυκα -οχι μονο απο τους ''πρωτοκλασατους'' -,
ας μου επιτραπει η εκφραση ''συχαθηκα'' και τα παρατησα . Η αποψη μου ειναι
οτι δεν φταινε μονο οι πρωτοκλασατοι , αλλα και οι δευτεροκλασατοι και οι τριτοκλασατοι και ΟΛΟΙ μας . Θα ξερετε κ Κωνσταντινου οτι ειμαι 65 ετων . Στην εκκλησια που ψαλλω , αν αναγαγω την αμοιβη μου σε ωρες μηνιαιας απασχολησεις εν τω ναω , ειμαι αρκετα καλοπληρωμενος . Οτι γραφω ελπιζω
να αντιλαμβανεσθε δεν τα γραφω για δικο μου ωφελος τωρα πια . Τα γραφω για την νεα γενια των ψαλτων κυριως , μηπως και δουν καλλιτερες μερες απο
οικονομικης αποψης . Οποιοι θελουν ας καταλαβουν καποια πραγματα . Οποιοι
δεν θελουν , δικαιωμα τους και ΠΑΛΙ ΦΙΛΟΙ .
Το θεμα της αμοιβης των ψαλτων ειναι τεραστιο και σταματω (προς το παρων)εδω . Ηδη το παρων μηνυμα ειναι μεγαλο και ισως ''κουρασει'' καποιους . Θα χαρω ομως αν εχω την οποια απαντηση σας καθως και αλλων μελων .
Τελειωνω με το εξης : Στην τελευταια παραγραφο του μηνυματος σας λετε :
''... οχι για μερικα ευρω παραπανω αλλα για ουσιαστικα και θεσμικα θεμματα ..''
Μηπως μπορειτε να γινεται πιο σαφης ; Ποια εννοειτε ''ουσιαστικα και θεσμικα''
θεματα ; Ευχαριστω .
Με εκτιμηση Β.Λ.
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Κυριε Κωνσταντινου
Δεν εχω καμια προθεση να χαμηλωσω και να απαξιωσω το μουσικο επιπεδο του φορουμ
Κ. Λιναρδάκη, σας σέβομαι και σας εκτιμώ και ό,τι γράφω δεν είναι για τα πρόσωπα αλλά για τα γραφόμενα. Εγώ σχολίασα την φαινομενική απαξίωση του μηνύματος για το πως θα πούμε το Γα Δι και τίποτε άλλο. Αυτό που με "ενόχλησε" είναι ο συσχετισμός μουσικών θεμάτων και συνδικαλιστικών επιδιώξεων.

οντως προσπαθω (εις ματην) να ''κατευθυνω'' ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ (συνδικαλιστικα θεματα) τη συζητηση .

Καλά κάνετε και στρέφετε τους ενδιαφερομένους και προς τα συνδικαλιστικά κι εγώ είμαι μαζί σας στην προσπάθεια αυτή. Αλλά, αυτό είναι θέμα, πιστεύω, πρώτα ευαισθητοποίησης των ενδιαφερομένων μέ όχι κίνητρο και αυτοσκοπό κάποια χρήματα παραπάνω (εστω και εάν αυτό είναι ένα καλό κίνητρο) αλλά την ύπαρξη κλάδου ιεροψαλτών (εδώ το κάθε επάγγελμα - λειτούργημα έχει συνδικάτο και απαιτεί). Οι ψάλτες "τοποθετούν" επικεφαλής αρμοδίους για να μην κάνουν τίποτε. Πώς μπορεί να πάει "κόντρα" κάποιος σ' αυτόν που τον πρότεινε ή τον διόρισε στην τάδε εκκλησία; κλπ, κλπ.


Νομιζω πως η εκφραση σας ''ετεροι καπαδοκες'' , ειναι το λιγωτερο ακομψη.

Το έτεροι καππαδόκες έχει να κάνει με τη χρησιμοποίηση της έκφρασής σας και από άλλο μέλος για το θέμα αυτό. Δεν έχει να κάνει με την απαξίωση των συνδικαλιστικών θεμάτων τα οποία προσυπογράφω με τα γραφόμενά μου στο προηγούμενο μήνυμα και πρέπει να απασχολούν τους πάντες.

δεν βρηκατε χρονο να απαντησετε στο εκει μηνυμα μου (καθαρου συνδικαλιστικου περιεχομενου) , ενω τωρα για
να υποστηριξετε την ''αξια'' της θεωριας (την γνωση της οποιας θεωριας ,
επαναλαμβανω για μια ακομα φορα την θεωρω απαραιτητη ) , η απαντηση σας ηταν περιπου αμεση .

Κατ' αρχάς δεν υπεραμύνθηκα της θεωρίας, αλλά του άστοχου, κατ' εμέ, συσχετισμού μεταξύ θεωρητικών και συνδικαλιστικών θεμάτων. Κατά δεύτερο λόγο, όταν επιστρέφω στη βάση μου και τα μηνύματα που μπαίνω να διαβάσω είναι κάποιες δεκάδες, κάτι με πιάνει ..... Αφήστε που δυο φορές εκεί που τα πήρα με τη σειρά και είπα θα ξενυχτήσω, κάποια στιγμή επιστρέφοντας στην αρχική σελίδα του ψαλτολόγιου, μου παρουσίασε μόνο τα μηνύματα της .....ημέρας!!! Εάν γραφτώ σε κάθε θέμα ξεχωριστά για να μου έρχονται όλα τα μηνύματα, φανταστείτε τί θα βρώ στο e-mail μου όταν επιστρέψω μετά από 5 ή 6 ημέρες!!! Αυτά όχι ως δικαιολογία μη απάντησης σε κάποια θέματα που θίγετε εσεις.

Οσο για καποιους που διατεινωνται , πως για να ψαλλεις καλα πρεπει να γνωριζεις καλη θεωρια
Δεν με ακουμπά η άποψη, αν κάποιοι τη συμμερίζονται έτσι.


δεν τα γραφω για δικο μου ωφελος τωρα πια. Τα γραφω για την νεα γενια των ψαλτων κυριως , μηπως και δουν καλλιτερες μερες απο οικονομικης αποψης.
Αυτό σας τιμά ιδιαιτέρως και σίγουρα η γνώση κάποιων που έχουν ασχοληθεί ενεργά με τα συνδικαλιστικά είναι πάντα χρήσιμη όταν συζητούνται τέτοια θέματα.
Η μη συμμετοχή με άποψη στις ερωτήσεις σας ίσως να σημαίνει ότι οι ψάλτες του Ψαλτολογίου δεν γνωρίζουν και περί των συνδικαλιστικών θεμάτων τους γι αυτό και η μή συμμετοχή τους.

Μηπως μπορειτε να γινεται πιο σαφης; Ποια εννοειτε ''ουσιαστικα και θεσμικα'' θεματα;
Νομίζω ότι έκανα μιά νύξη περί θέσεων ιεροψαλτών ως δημόσιοι ή δημοτικοί υπάλληλοι. Τόσοι δήμοι υπάρχουν σε κάθε νομό. Ιδιαίτερα στην επαρχία και οι κάτοικοι είναι περισσότερο ευαισθητοποιημένοι και οι "έξυπνοι" πολιτικολογούντες θα το εκμεταλλεύονταν δεόντως το θέμα έστω και για ψηφοθηρικούς λόγους. Δύο θέσεις ιεροψαλτικές στις υπηρεσίες του δήμου αρχικά και αργότερα αύξησή τους, είναι μια καλή αρχή. Μετά έρχονται και τα άλλα. Θα πουν όχι οι κατά τόπους μητροπολίτες; Αφού "δικά τους παιδιά" θα τακτοποιήσουν. Δεν παύει αυτό όμως να γίνεται δεδικασμένο και βάση για τα μετέπειτα. Η δημιουργία θέσεων (δημοτικών ή δημοσίων) θα αλλάξει άρδην το σκηνικό των ψαλτών.
Το θέμα είναι εάν θέλουν οι ψάλτες:(:(:(!!!!
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κ. Λιναρδάκη, σας σέβομαι και σας εκτιμώ ......................................................................

Το θέμα είναι εάν θέλουν οι ψάλτες:(:(:(!!!!

Κυριε Κωνσταντινου
Δεν γραφω ολο το μηνυμα σας για οικονομια χωρου . Δυο μονο παραγματα .
1ον : Η εκτιμηση και ο σεβασμος ειναι αμοιβαιος (θα προσπαθησω να σας στειλλω προσωπικο μεηλ το απογευμα) .
2ον : Για συνδικαλιστικα , αμοιβες κλπ συμφωνουμε εν πολλοις . Ο κ. Κουμπαρουλης ας ανοιξει καποιο σχετικο θεμα (κανει και αυτο που ηδη υπαρχει) και ας γραψουν και αλλα μελη σχετικες αποψεις , προτασεις κλπ .
Ισως βγει κατι . Εχω και εγω καποιες προτασεις . Αλλα να γραφωμε μονο 3-4
δεν λεει τιποτα . Νομιζω οτι το θεμα πρεπει να ενδιαφερει ΟΛΟΥΣ . Ας μπουν και οι υπολοιποι στον ''χορο'' .
Συγνωμη αλλα βιαζομαι . Καλο μεσημερι .
 

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ (ΕΡΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ)
Κύριε Λιναρδάκη.
Σέβομαι την ηλικίας σας κ την μέχρι τώρα πορία σας στα σινδικαλιστικά.(Έχω μάθει για εσάς).Η άποψή μου είναι οι σκέψεισ ενός νέου ανθρώπου ¨εραστή¨ αυτής της τέχνης.
Μπορεί να κάνω κ λάθη κ σας παρακαλώ να με βοηθάτε με τις απόψεισ σας.Αν θέλετε καταθέστε τις απόψεις σας. Έχω το κουράγιο κ το δικαίωμα νομίζω κ εγώ να αγονιστώ όσο μπορώ.
Σας ευχαριστώ.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Δυστυχώς το θέμα του συνδικαλισμού είναι εν πολλοίς παρεξηγημένο, ιδιαιτέρως από ευσεβιστές συναδέλφους ή μάλλον ερασιτέχνες. Επειδή την εποχή που διετέλεσα αμοιβόμενος ιεροψάλτης μιλούσα έξω από τα δόντια για τα οικονομικά θέματα στιγματίστηκα ως "φιλοχρήματος", "φιλάργυρος" κλπ. Πιστεύω ότι το πρόβλημα λύνεται μόνο με δραστικά μέτρα (π.χ. απεργιακή κινητοποίηση) :mad:
 

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ (ΕΡΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ)
Κύριε Κωνσταντίνου.
Μετά χαράς βλέπω ότι έχεται κ εσείς τις ίδιεσ απόψεις. Κ εγώ δεν κάνω μόνο αυτή την δουλειά στη ζωή μου (αν κ η μουσική δεν είναι δουλεια) γιατι με τα όσα παίρνω δεν φτάνουν για τίποτα. Απλα ένας νέος άνθρωπος είμαι που έχει όνειρα κ φιλοδοξίες.
Μαζι ας ξεκινήσουμε κ θα μαζευτούνε κ άλλοι κ που ξέρεις καμιά φορά.
Ίσως τα χάλια μας μας ενώσουν, κ αφορήσουμε την κατάρα των ψαλτάδων. (να μαλώνουμε σαν τα κοκκόρια).
Περιμένω απόψεισ κ ιδέες σας.
 

ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ (ΕΡΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ)
Κύριε Παναγίωτη.
Ένα Πάσχα που δεν μασ έδιναν όλο το δώρο (σχεδόν σε όλουσ τους Ναούσ της Λάρισας) είπα για πλάκα να κάνουμε απεργία....
Στο διατάφτα τα καρφάκια έφτασαν το θέμα μέχρι την μητρόπολη κ να γίνω ο κακός.Όσο για τουσ συναδέλφους ¨σου σφιρίζω¨ αδιάφορα.
Αλλά σαν βουλγαροπρόσφηγας, ξεροκέφαλος δεν με χαλάνε όλοι αυτοί.συνεχίζω κ στο κάτω κάτω παρετούμε κ από ψάλτης για να τα χώνω καλύτερα. (Αν κ με το ναό που είμαι δεν έχω κανένα πρόβλημα, μα κανένα.Είμαι τυχερος)
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Κι εγώ όταν πήρα προαγωγή στην εταιρεία που εργάζομαι παραιτήθηκα από το αναλόγιο ώστε πλέον να ψάλλω όταν μπορώ και όπου παρίσταται ανάγκη χωρίς να έχω δέσμευση και να μπορώ να τα χώνω άνετα :d Και κάνω και σχετική κατήχηση στους ομόδοξους γείτονες ψάλτες! ;)
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
κ.Κωνσταντίνου said:
Η μη συμμετοχή με άποψη στις ερωτήσεις σας ίσως να σημαίνει ότι οι ψάλτες του Ψαλτολογίου δεν γνωρίζουν και περί των συνδικαλιστικών θεμάτων τους γι αυτό και η μή συμμετοχή τους.
+1. Εγώ γι' αυτόν ακριβώς το λόγο δεν συμμετέχω. Ανοίγω πρώτα τα θέματα που με ενδιαφέρουν και πάνω στα οποία γνωρίζω τα λίγα που γνωρίζω (θεωρητικά, ηχογραφήσεις κλπ.) και μετά τα υπόλοιπα. Εξομολογούμαι ότι στους 2 μήνες που είμαι στο φόρουμ είναι η πρώτη φορά που κάνω "κλικ" στο θέμα "Συνδικαλιστικά"... Είναι όμως γόνιμο να υπάρχει και μια τέτοια συζήτηση, για να ενημερωνόμαστε και να προβληματιζόμαστε.

Για να εκφράσω κι εγώ την ταπεινή μου άποψη (μη γνωρίζοντας, επαναλαμβάνω, καλά από συνδικαλιστικά) δεν νομίζω ότι ο συνδικαλισμός του κλάδου μας πρέπει να είναι όπως των υπολοίπων εργαζομένων, καθότι υπάρχουν ουσιώδεις διαφορές, τόσο ως προς τη φύση της εργασίας όσο και ως προς τη σχέση μας με τη μητέρα Εκκλησία κλπ. Αυτό βέβαια δεν σημαίναι ότι θα πρέπει να είμαστε καρπαζοεισπράκτορες.
Επίσης, βασικό είναι και αυτό που είχε θίξει σε επιστολη του ο μακαριστός Χριστόδουλος, λέγοντας ότι ακούει μεν πολλές διεκδικήσεις από ψάλτες, αλλά η ίδια διεκδίκιση βλέπεις ότι προβάλεται π.χ. τόσο από τον κ. Κωνσταντίνου ή τον κ. Λιναρδάκη, άτομα καταξιωμένα στο χώρο μας, όσο και από τον τάδε ψάλτη, ο οποίος δεν έχει κάνει μαθήματα πουθενά και δεν ξέρει ούτε να ψέλνει ούτε να διαβάζει, παρά τρέχει σε κανα-δυο χορωδίες προσπαθώντας να ψέλνει ό,τι ακούει, έχει πιάσει και μια εκκλησία και κάνει το εκκλησίασμα να υποφέρει, παίρνει και τα διπλάσια χρήματα από όντως καλούς ψάλτες και ζητάει και περισσότερα! Δυστυχώς υπάρχουν τέτοια παραδείγματα. Έγινε, απ' ότι ξέρω, μια προσπάθεια να συσχετιστεί ο μισθός με το μουσικό επίπεδο στον πρόφατο κανονισμό του ιεροψάλτου, αλλά δεν πρέπει να καρποφόρησε. Απ'ότι άκουσα, στη μεγαλύτερη κατηγορία ανήκουν όσοι έχουν πτυχίο μουσικολογίας, έστω κι αν δεν ξέρουν να ψέλνουν! Σίγουρα θα πρέπει να βρεθεί μια λύση γι' αυτά τα πράγματα...
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Το θέμα που θίγεται σε αυτή την ενότητα είναι ενδιαφέρον και "καίει". Εν πρώτοις, δε μπορώ καν να σκεφτώ την έννοια της απεργίας στους ψάλτες. Αυτό είναι μεγάλη αμαρτία διότι όποιος το κάνει, ουσιαστικά κωλύει το αγιαστικό έργο της Εκκλησίας (σκεφτείτε πώς θα έτριβαν τα χέρια τους οι εχθροί της πίστεως αν δε λειτουργούσαν οι εκκλησίες Μ. Εβδομάδα). Τώρα, η αλήθεια είναι ότι το καθεστώς των ψαλτών είναι εν πολλοίς απροσδιόριστο. Ψέλνουν οι περισσότεροι (και εγώ μαζί) χωρίς χειροθεσία Επισκόπου (άρα δεν είναι ψάλτες ουσιαστικά!), παράγουν έργο στο οποίο πληρώνοναι αφορολόγητα (μη μου πείτε για το νέο κανονισμό, γιατί ελάχιστες είναι οι εκκλησίες στην Πάτρα που τον ακολουθούν) και η αμοιβή τους έγκειται στην καλή διάθεση του κάθε ιερέα. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι δηλαδή... Όλα αυτα δημιουργούν ένα όχι καλό περιβάλλον για την εκκλησία. Βέβαια πολλές καταστάσεις οφείλονται και σε αμοιβαίες σιωπηλές συμφωνίες του τύπου: "Θα με πληρώνεις ιερέα πενιχρά, αλλά και εγώ θα έρχομαι όποτε θέλω" κ.λ.π. Νομίζω ότι αυτό είναι πρόβλημα εκκλησιαστικού ήοθυς πρωτύτερα (κληρικών και λαϊκών) και όχι συνδικαλιστικών απαιτήσεων. Και τέλος, εμείς οι ψάλτες έχουμε τη νοοτροπία της πόρνης (μη σας φαίνεται ασεβές το παράδειγμα). Πάμε, κάνουμε τη δουλειά μας, παίρνουμε τα λεφτά μας και φεύγουμε. Γιατί στο κάτω-κάτω της γραφής, πολλούς αυτό τους νοιάζει!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κύριε Λιναρδάκη.
Σέβομαι την ηλικίας σας κ την μέχρι τώρα πορία σας στα σινδικαλιστικά.(Έχω μάθει για εσάς).Η άποψή μου είναι οι σκέψεισ ενός νέου ανθρώπου ¨εραστή¨ αυτής της τέχνης.
Μπορεί να κάνω κ λάθη κ σας παρακαλώ να με βοηθάτε με τις απόψεισ σας.Αν θέλετε καταθέστε τις απόψεις σας. Έχω το κουράγιο κ το δικαίωμα νομίζω κ εγώ να αγονιστώ όσο μπορώ.
Σας ευχαριστώ.

Μαζι με τους εκ Λαρισσης κ.κ. Μαργαριτη Αγγελο και Κομιτσα Ριζο (αν τους βλεπεις δωσε τους πολλα χαιρετισματα ) , δωσαμε πολλους ''αγωνες'' στην ΟΜΣΙΕ την καλη εποχη που στις γενικες συνελευσεις εδειναν το παρων 52 !! αν θυμαμαι καλα συλλογοι . Τωρα παρουσιαζονται καμια 15ρια συλλογοι και αυτοι με κουτσουρεμενες αντιπροσωπειες . Τις φταιει ; ΟΛΟΙ και ΟΛΑ .
Συγχαρητηρια για το κουραγιο σου να αγωνισθεις . Ελπιζω το ιδιο κουραγιο
να εχουν και αλλα μελη του φορουμ . Βλεπω ηδη αρχισε να ''περπατα'' περισσοτερο το συνδικαλιστικο θεμα . Θα αφησω να περασουν καποιες μερες
ελπιζωντας οτι θα γραψουν και αλλα μελη τις αποψεις των και θα προσπαθησω
να απαντησω συγκεντρωτικα εφ'ολης της υλης .
 
Συνάδελφοι επειδή η γλώσσα μου έχει μαλιάσει στην κυριολεξία τόσα χρόνια θα το ξαναπώ για πολοστή φορά .
" Το θέμα είναι εάν θέλουν οι ψάλτες " Αυτήν η πρόταση του Κυρίου Κωνσταντίνου τα λέει όλα .
Αφού είμαστε ψώνια συνάδελφοι τίποτα δεν θα γίνει ,όσο και να το ανακοινούμε . Στα λόγια είμαστε πρώτοι στην πράξη μεταξεταστέοι δυστυχώς .
 

ktrifonidis

Τρυφωνίδης Κων/νος
Κύριε Λιναρδάκη, βλέπω με χαρά ότι το syte άγγιξε τους 300. Τι θα λέγατε αν ιδρύαμε έναν σύλλογο με πρόεδρο εσάς που έχετε τη γνώση και την εμπειρία να μας κατευθύνετε, ώστε να αποκτούσαμε νομική υπόσταση και φωνή; Το να γράφουμε όλοι τη γνώμη μας δεν έχει νόημα, αφού οι περισσότεροι είμαστε άσχετοι με τα συνδικαλιστικά. Αντίθετα με ότι λέγεται πιστεύω ότι το θέμα απασχολεί όλους τους εν ενεργεία ψάλτες, αφού όλοι βιώνουμε τα κακώς κείμενα του κλάδου μας, απλώς οι περισσότεροι δεν έχουν κάτι να πουν.
Για αυτό σας παρακαλώ να τοποθετηθείτε άμεσα επί του θέματος. Ευχαριστώ!
 
Top