Αριστερός χορός. Δικαιώματα και υποχρεώσεις.

Status
Not open for further replies.

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δεν ήξερα που να το βάλω αυτό το θέμα και τελικά το έφερα στο Γενικά περί Ψαλτικής > Ψαλτική Παράδοση. (θα δείτε το γιατί παρακάτω)

Ο λόγος που το ξεκίνησα αυτό είναι για πράγματα που κάποτε ήταν αυτονόητα του αριστερού χορού (-ψάλτη) και τώρα έχουν πάει στον δεξιό.

Και δεν μιλάω για την περίπτωση όπου ο αριστερός ψάλτης "δεν μπορεί" είτε λόγω γνώσεων είτε λόγω ικανότητας να αποδώσει σωστά τα κομμάτια που του αντιστοιχούν. Και η αλήθεια είναι ότι αυτό συμβαίνει πολύ συχνά (και πως να μην συμβαίνει δηλαδή, αφού όλοι με το που μάθουμε 2-3 μουσικά γινόμαστε πρωτοψάλτες...πόσοι έκαναν δομέστιχοι και πόσοι λαμπαδάριοι στον ίδιο δάσκαλο; και πρώτος ο γράφων δηλαδή...:eek:) Μιλάω για την περίπτωση που ο αριστερός ψάλτης και γνωρίζει και μπορεί.

Καλή ώρα το τροπάριο της Κασσιανής. Πόσοι αριστεροί το έχουν ψάλλει; Και πόσοι από τους δεξιούς σέβονται την τάξη και το αφήνουν στους αριστερούς; Είναι δοξαστικό των αποστίχων-άρα του αριστερού χορού! Και μάλιστα υπάρχουν πάμπολλες μαρτυρίες ότι στο Πατριαρχείο ίσχυε αυτή η πράξη μέχρι και τον Στανίτσα (σαν λαμπαδάριος ήταν "διάσημος" γι αυτό ακριβώς το δοξαστικό-γράφει ο π.Φαράσογλου), ο οποίος και πρώτος (στο Πατριαρχείο) την κατήργησε ψάλλοντας ο ίδιος το δοξαστικό της Κασσιανής και ως δεξιός. (με την αφορμή ίσως του ότι για κάποια χρόνια έψαλλε Λαμπαδάριος ων, "Σεπτή Πατριαρχική κελεύσει" δεξιά)

Και άλλα κομμάτια βέβαια όπως το κοινωνικό, το οποίο όμως δεν προτιμούν να "βουτήξουν" οι δεξιοί (ίσως γιατί δεν έχει "τριΑΑΑΑΑΑΑΑδι"; λέω εγώ τώρα...).

Και η μετακίνηση του αριστερού ψάλτη στον δεξιό χορό (μετά το ευαγγέλιο συνήθως) για χορωδιακή απόδοση (που συνήθως εννοείται ως "κάντε ίσο-τζάμπα είναι") των μετέπειτα ψαλλομένων. Ευτυχώς αυτό δεν έχει επικρατήσει στο Πατριαρχείο! Μόνο οι δομέστιχοι μετακινούνται κι αυτό όταν υπάρχει λόγος. Οι άρχοντες των χορών μόνο "Σεπτή Πατριαρχική Κελεύσει" και μόνο ο αριστερός για να αναπληρώσει τον δεξιό (για λόγους ασθενείας ή απουσίας) και ποτέ το αντίθετο. (αν και κανονικά τη απουσία των αρχόντων , αναπληρώνει ο δομέστιχος του χορού)

Για να επανέλθουμε όμως στο θέμα, αυτά που ανήκουν στον αριστερό χορό είναι: (στις πιο βασικές ακολουθίες-τι αρχίζει και τι του αντιστοιχεί από τα μεγάλα κομμάτια κυρίως)

Εσπερινός
Αρχίζει το Μακάριος Ανήρ (αν ψαλλεί)-Κατευθυνθήτω-Και νυν του Στίχου-Δόξα των αποστίχων

Όρθρος
Συνήθως αρχίζει τον Β' πολυέλαιο (εξομολογείσθε-αν ψαλλεί). Αρχίζει τις ζυγές ωδές του κανόνος και καταβασίες-Αινείτε (στους αίνους)

Λειτουργία
Αρχίζει την Β' στάση των τυπικών-Ταις Αγγελικαίς-Κοινωνικό (και στα λειτουργικά είτε χύμα, είτε μουσικά το "Και το πνεύματί σου", "Άξιον και δίκαιον" & "Σε υμνούμεν"-δεν είναι βασικά κομμάτια γι αυτό και τα έβγαλα από την σειρά)

Δεν έγραψα τον απόστολο, διότι δεν ανήκει ούτε στον αριστερό αλλά ούτε και στον δεξιό, παρά στους δομεστίχους ή στους παραδομεστίχους και τους κανονάρχες αν υπάρχουν.

Αν έχετε όρεξη συμπληρώστε ή διορθώστε αυτά που έχω γράψει εγώ.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Αγαπητέ κ Βασίλη
΄Ανοιξες ένα θέμα το οποίο σηκώνει πιστεύω πολύ κουβέντα.
Πρώτον σπανίως βρίσκεις σε εκκλησίες δυο ισοδύναμους ψάλτες(εννοώ απο πλευράς φωνητικής ικανότητας και μουσικών γνώσεων)το γιατί δεν μπόρεσα ποτέ να το καταλάβω και γιατί να συμβαίνει και με ποιων ευθύνη,
Δεύτερον και οι δυο οι ψάλτες δεν είναι σε όλες τις ακολουθίες.(ο δεξιός επειδή είτε είναι καλύτερος, είτε το παίζει φίρμα ,έίτε εργάζεται δεν πάει σε όλες τις εορτές που πάει ο αριστερός)
Ποιός γνωρίζει και απο που προβλέπεται, πότε πρέπει να είναι και οι δυο χοροί μαζύ:
Ο Στανίσας κάθησε 20 χρόνια Αριστερός (Λαμπαδάριος) στο Πατριαρχείο απέναντι στον Πρίγγο βεβαια.
Εδώ στο προσχέδιο του Κανονισμού Ιεροψαλτών που είχε συνταχθεί προέβλεπε και οικονομικές διαβαθμίσεις μεταξύ αριστερού και δεξιού ψάλτη ΕΥΤΥΧΩΣ τροποποιήθηκε και δεν πέρασε να ψηφιστεί έτσι.Αλλά θα μου πείς ο εν ισχύει Κανονισμός μήπως το ελυσε το θέμα της παρουσίας και των δυο ψαλτών.Πιστεύω ότι όλα θά είχαν λυθει άν ήθελε ο κλάδος μας.Τι ψάχνεις θα μουπείς γωνία στο δεκάρικο ο καθένας κοιτάει τη δικήτου βόλεψη και δεν τον ενδιαφέρει γιά το σύνολο.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ποιός γνωρίζει και απο που προβλέπεται, πότε πρέπει να είναι και οι δυο χοροί μαζύ:
Πάντα. Οι χοροί είναι δύο. Απλά στις ενορίες είναι δύσκολο να έχεις δύο ανθρώπους να είναι σε κάθε ακολουθία παρόντες. Γι αυτό και συνήθως υπάρχει μόνο ο ένας. Αλλιώς κανονικά οι χοροί είναι πάντα δύο. Έστω κι αν οι βασικοί ψάλτες απουσιάζουν, οι δομέστιχοι (ή οι παραδομέστιχοι) που τους αναπληρώνουν πρέπει να είναι και από τους 2 χορούς.

Το πρόβλημα είναι πάντως ευρύτερο, όταν δεν υποχρεώνουμε τους μαθητές που έχουμε να έρχονται στο ψαλτήρι. Και όταν λέμε "υποχρεώνουμε" να δώσω ένα παράδειγμα αυτής της "υποχρέωσης".

Εγώ ξέρω ψάλτη (καλή του η ώρα-ας μην πούμε το όνομά του-όχι για τίποτ' άλλο, αλλά επειδή ξέρω πως ο ίδιος δεν το θέλει) ο οποίος για να έχει δομέστιχο και παραδομεστίχους έδινε και δίνει όλο τον μισθό του (ολόκληρο και βάζει κι από την τσέπη του) και έτσι κράταγε ένα από τα καλύτερα ψαλτήρια που έχω δει. Προτιμούσε από το να βγάλει κάποια λεφτά να έχει χορό ψαλτικό και να κρατάει τους μαθητές του όχι από υποχρέωση, αλλά με την ανάλογη ανταμοιβή. Έτσι και τους μαθητές του ωφελεί και ο ίδιος ικανοποιείται από το αποτέλεσμα και λιγότερη κούραση έχει από τις ακολουθίες.

Επειδή όμως βγαίνουμε από το θέμα, ας παραμείνουμε στις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα του αριστερού ψάλτη.
 

emil

Παλαιό Μέλος
Και η μετακίνηση του αριστερού ψάλτη στον δεξιό χορό (μετά το ευαγγέλιο συνήθως) για χορωδιακή απόδοση (που συνήθως εννοείται ως "κάντε ίσο-τζάμπα είναι") των μετέπειτα ψαλλομένων. .

Δηλαδή Βασίλη δεν είσαι σύμφωνος να πηγαίνει ο αριστερός χορός στα δεξιά έτσι ώστε το αποτέλεσμα να είναι όσο το δυνατόν πιο πλήρες?Πόσο μάλλον όταν υπάρχουν σε κάθε ψαλτήρι 3,4 άτομα.
Εντάξει αυτό το "κάντε ίσο" δεν είναι ψέμα το λένε πολλοί πρωτοψάλτες ;)

Το πρόβλημα είναι πάντως ευρύτερο, όταν δεν υποχρεώνουμε τους μαθητές που έχουμε να έρχονται στο ψαλτήρι. Και όταν λέμε "υποχρεώνουμε" να δώσω ένα παράδειγμα αυτής της "υποχρέωσης".

+1 Γίνονται τα μαθήματα μια χαρά και μετά ούτε να πατήσουν :D

Εγώ ξέρω ψάλτη (καλή του η ώρα-ας μην πούμε το όνομά του-όχι για τίποτ' άλλο, αλλά επειδή ξέρω πως ο ίδιος δεν το θέλει) ο οποίος για να έχει δομέστιχο και παραδομεστίχους έδινε και δίνει όλο τον μισθό του (ολόκληρο και βάζει κι από την τσέπη του) και έτσι κράταγε ένα από τα καλύτερα ψαλτήρια που έχω δει. Προτιμούσε από το να βγάλει κάποια λεφτά να έχει χορό ψαλτικό και να κρατάει τους μαθητές του όχι από υποχρέωση, αλλά με την ανάλογη ανταμοιβή. Έτσι και τους μαθητές του ωφελεί και ο ίδιος ικανοποιείται από το αποτέλεσμα και λιγότερη κούραση έχει από τις ακολουθίες.

Έγω ξέρω ψάλτη που μετά την Λειτουργία κερνάει καφέ και ταβέρνα (πολλές φορές),κάτι είναι και αυτό :p
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δηλαδή Βασίλη δεν είσαι σύμφωνος να πηγαίνει ο αριστερός χορός στα δεξιά έτσι ώστε το αποτέλεσμα να είναι όσο το δυνατόν πιο πλήρες?Πόσο μάλλον όταν υπάρχουν σε κάθε ψαλτήρι 3,4 άτομα.
Αν υπάρχουν 3-4 άτομα στο ψαλτήρι δεν χρειάζονται παραπάνω για να έχουμε καλό αποτέλεσμα. Και αν παρα ταύτα υπάρχει ανάγκη για παραπάνω βοηθούς, ας πάνε οι δομέστιχοι και οι παραδομέστιχοι. Οι άρχοντες (με την έννοια του βασικού ψάλτη) των χορών καλό είναι να μην μετακινούνται. Αν πια είναι τόοοση η ανάγκη ας γίνει κι αυτό αλλά ως οικονομία και όχι ως κανόνας.
Γίνονται τα μαθήματα μια χαρά και μετά ούτε να πατήσουν :D
Εγώ για να αναλάβω κάποιον μαθητή έχω ως όρο το ότι θα έρχεται στο ψαλτήρι μου τουλάχιστον όσο καιρό θα είναι μαθητής μου.
Έγω ξέρω ψάλτη που μετά την Λειτουργία κερνάει καφέ και ταβέρνα (πολλές φορές),κάτι είναι και αυτό :p
Κάτι γίνεται κι έτσι...:eek:
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Να μπω κι εγω στην κουβέντα.

Δυστυχως δεν υπάρχουν αριστεροι ψάλτες...
Οι λόγοι ειναι πολλοί..
θα προσπαθησω να απαριθμησω μερικους, με τη σειρα που μου ερχονται κι οχι κατ' ανάγκη με τη σπουδαιοτητά τους.

Πρωτον,
ο δεξιος εχει τη βαση απ΄ οπου ψέλνουμε και το ειδος των κομματιων. αργες ή συντομες καταβασιες δοξολογίες κλπ. αν δεν εχει κεφια ή γνωσεις (συμβαινει κι αυτο ) δεν λεει τιποτα. Αν ψέλνει ψηλά πχ ξετινάζει τον αριστερο, οπότε ο αριστ. δεν αποδίδει καλά και κουραζεται και ψάχνει ευκαιρία να φυγει.

Υπάρχουν δεξιοι που ΔΕΝ λενε στον συνεργάτη τους τι θα ψάλλουν οπότε κι αυτος πρεπει να κοψει το λαιμο του,... και το χειρότερο: βρισκουν δοξολογίες τρισαγια και δυναμις αγνωστα με περιεργες εναλλαγές ηχων (μου εχει τυχει) κι ο αριστερος τι να κανει;

Επίσης, μετα τις ακολουθιες παντα τα συγχαρητηρια τα παιρνει ο δεξιος, και μπροστά στον αριστερο. καμμια κουβέντα γι αυτον! Υπαρχει κοσμος (και παπαδες) που το κανουν. (Μου εχει τυχει)

Ο αριστερος παιρνει λιγοτερα χρηματα κι εχει περισσοτερες υποχρεωσεις(κατα κανονα). Υπάρχει και πρωτοψάλτης που λεει οτι ο δεξιος ειναι ψάλτης , ο αριστερος ειναι βοηθος!

Σνομπισμος απο την πλευρά των συναδελφων. Σε πανηγυρη του ναου, πλαισιωνουν το δεξιο πολλοι και τον αριστερό μονο κανενας παππους ισα για μοστρα...
Αν θυμηθω κι άλλα θα τα προσθεσω...

Α, Βασιλη, ξεχασες (μου επιτρεπεις τον ενικό) το δοξαστικο "σε τον αναβαλλόμενον" της Μεγ. Παρασκευης ειναι του αριστερου ως δοξαστ. αποστιχων.

Στάθης Μεντζάς
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Να μπω κι εγω στην κουβέντα.

Δυστυχως δεν υπάρχουν αριστεροι ψάλτες...
Οι λόγοι ειναι πολλοί..
θα προσπαθησω να απαριθμησω μερικους, με τη σειρα που μου ερχονται κι οχι κατ' ανάγκη με τη σπουδαιοτητά τους.

Πρωτον,
ο δεξιος εχει τη βαση απ΄ οπου ψέλνουμε και το ειδος των κομματιων. αργες ή συντομες καταβασιες δοξολογίες κλπ. αν δεν εχει κεφια ή γνωσεις (συμβαινει κι αυτο ) δεν λεει τιποτα. Αν ψέλνει ψηλά πχ ξετινάζει τον αριστερο, οπότε ο αριστ. δεν αποδίδει καλά και κουραζεται και ψάχνει ευκαιρία να φυγει.

Υπάρχουν δεξιοι που ΔΕΝ λενε στον συνεργάτη τους τι θα ψάλλουν οπότε κι αυτος πρεπει να κοψει το λαιμο του,... και το χειρότερο: βρισκουν δοξολογίες τρισαγια και δυναμις αγνωστα με περιεργες εναλλαγές ηχων (μου εχει τυχει) κι ο αριστερος τι να κανει;

Επίσης, μετα τις ακολουθιες παντα τα συγχαρητηρια τα παιρνει ο δεξιος, και μπροστά στον αριστερο. καμμια κουβέντα γι αυτον! Υπαρχει κοσμος (και παπαδες) που το κανουν. (Μου εχει τυχει)

Ο αριστερος παιρνει λιγοτερα χρηματα κι εχει περισσοτερες υποχρεωσεις(κατα κανονα). Υπάρχει και πρωτοψάλτης που λεει οτι ο δεξιος ειναι ψάλτης , ο αριστερος ειναι βοηθος!

Σνομπισμος απο την πλευρά των συναδελφων. Σε πανηγυρη του ναου, πλαισιωνουν το δεξιο πολλοι και τον αριστερό μονο κανενας παππους ισα για μοστρα...
Αν θυμηθω κι άλλα θα τα προσθεσω...
Δεν είναι ψέματα αυτά. Και είναι κρίμα να μην κοιτάμε πως να κάνουμε πιο εύκολη την ζωή μας και να ευχαριστιόμαστε τις ακολουθίες, αλλά "τρωγόμαστε με τα ρούχα μας" (βάσεις-σνομπισμός-χρήματα-δύσκολα κομμάτια κτλ) για να αποδείξουμε τι και σε ποιόν; Λες και δεν μπορούμε να συννενοηθούμε...

Ξεφεύγουμε όμως επικίνδυνα από το θέμα μας...

Α, Βασιλη, ξεχασες (μου επιτρεπεις τον ενικό)
Σαφώς!
το δοξαστικο "σε τον αναβαλλόμενον" της Μεγ. Παρασκευης ειναι του αριστερου ως δοξαστ. αποστιχων.
Πολύ σωστά.
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Δεν είναι ψέματα αυτά. Και είναι κρίμα να μην κοιτάμε πως να κάνουμε πιο εύκολη την ζωή μας και να ευχαριστιόμαστε τις ακολουθίες, αλλά "τρωγόμαστε με τα ρούχα μας" (βάσεις-σνομπισμός-χρήματα-δύσκολα κομμάτια κτλ) για να αποδείξουμε τι και σε ποιόν; Λες και δεν μπορούμε να συννενοηθούμε...

Ξεφεύγουμε όμως επικίνδυνα από το θέμα μας...



Συγνώμη, απλως εστίασα πιο πολυ στην ερώτηση που τέθηκε απο καποιο μέλος, -δεν θυμάμαι ποιο- γιατί δεν υπάρχουν καλοι αριστεροί ψάλτες.

Συμφωνώ να μην μετακινούνται οι άρχοντες, αλλά τι γινεται στην περίπτωση πχ που ο δεξιος εχει 4-5 ατομα κι αριστερος κανενα;
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Συμφωνώ να μην μετακινούνται οι άρχοντες, αλλά τι γινεται στην περίπτωση πχ που ο δεξιος εχει 4-5 ατομα κι αριστερος κανενα;
Κατ' αρχήν πρέπει να φροντίσει κι ο ίδιος ο αριστερός γι αυτό;). Αλλά κι ο δεξιός πρέπει να στέλνει αν υπάρχει ανάγκη αριστερά κάποιους βοηθούς, ιδίως όταν υπάρχει ανάγκη για βοήθεια. Εγώ θυμάμαι όταν ήμουν δομέστιχος πήγαινα σχεδόν πάντα αριστερά στο κοινωνικό είτε για ισοκράτημα είτε για συμψαλμωδία (όπου υπήρχε ανάγκη).
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Κατ' αρχήν πρέπει να φροντίσει κι ο ίδιος ο αριστερός γι αυτό;). Αλλά κι ο δεξιός πρέπει να στέλνει αν υπάρχει ανάγκη αριστερά κάποιους βοηθούς, ιδίως όταν υπάρχει ανάγκη για βοήθεια. Εγώ θυμάμαι όταν ήμουν δομέστιχος πήγαινα σχεδόν πάντα αριστερά στο κοινωνικό είτε για ισοκράτημα είτε για συμψαλμωδία (όπου υπήρχε ανάγκη).

Να φροντισει κι αριστερος. Σωστά.

Εδω μιλαμε όταν ο δεξιος δεν λέει τι θα ψάλλει, υπάρχει περιπτωση να στείλει βοηθο -ους στον αριστερο;;;;
Κι όπως ειπαμε πολλοι αριστεροί "απεμπολουν" τα δικαιωματά τους δινοντας το κοινωνικο -μια και το εθιξες-στον δεξιο. όταν δεν εχει κηρυγμα. :(
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Να φροντισει κι αριστερος. Σωστά.

Εδω μιλαμε όταν ο δεξιος δεν λέει τι θα ψάλλει, υπάρχει περιπτωση να στείλει βοηθο -ους στον αριστερο;;;;
Κι όπως ειπαμε πολλοι αριστεροί "απεμπολουν" τα δικαιωματά τους δινοντας το κοινωνικο -μια και το εθιξες-στον δεξιο. όταν δεν εχει κηρυγμα. :(
Ε καλά λέμε για τις νορμάλ καταστάσεις. Άμα δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε (και έχουμε πιάσει τον δεξιό να του μιλήσουμε) τότε κοιτάμε μήπως βρούμε αλλού να συνεννοηθούμε...;)
 

olympics

Ντάλας Σταύρος
Όσον αφορά τον μαθητή ο οποίος πρέπει να βρίσκεται και στο αναλόγιο. Έχω παρατηρήσει, από δική μου πείρα (είμαι ακόμη μαθητής), ότι τέσσερις στους πέντε ιερείς δεν αφήνουν τους μαθητές των ψαλτών να συμψάλουν στο αναλόγιο. Και μάλιστα μαθητές σχολής μητροπόλεως.
 

emil

Παλαιό Μέλος
Αν υπάρχουν 3-4 άτομα στο ψαλτήρι δεν χρειάζονται παραπάνω για να έχουμε καλό αποτέλεσμα. Και αν παρα ταύτα υπάρχει ανάγκη για παραπάνω βοηθούς, ας πάνε οι δομέστιχοι και οι παραδομέστιχοι. Οι άρχοντες (με την έννοια του βασικού ψάλτη) των χορών καλό είναι να μην μετακινούνται. Αν πια είναι τόοοση η ανάγκη ας γίνει κι αυτό αλλά ως οικονομία και όχι ως κανόνας.

Εγώ μεγάλωσα σε κλίμα που ο αριστερός χορός πηγαίνει πάντα στα δεξιά,το αν είναι σωστό σαν τυπικό δε το γνωρίζω,αλλά μου αρέσει ότι υπάρχουν περισσότερα άτομα στην Λειτουργία για να υποστηρίξουν το Χερουβικό,το Κοινωνικό και και...
Πάντα όμως μου "χτυπούσε" κάπως αυτή η κίνηση γιατί όσο να ναι δείχνει ότι τελικά ο Πρωτοψάλτης αξίζει και ο Λαμπαδάριος απλά υπάρχει,γι αυτό ήμουν και είμαι της άποψης εφόσον θέλουν να είναι όλοι μαζί ας πηγαίνει και ο Πρωτοψάλτης στα αριστερά μαζί με τους δομέστιχους.Δηλαδή μια Κυριακή πηγαίνουμε δεξιά με χοράρχη τον Πρωτοψάλτη και μια Κυριακή αριστερά με χοράρχη τον Λαμπαδάριο.

Όσον αφορά τον μαθητή ο οποίος πρέπει να βρίσκεται και στο αναλόγιο. Έχω παρατηρήσει, από δική μου πείρα (είμαι ακόμη μαθητής), ότι τέσσερις στους πέντε ιερείς δεν αφήνουν τους μαθητές των ψαλτών να συμψάλουν στο αναλόγιο. Και μάλιστα μαθητές σχολής μητροπόλεως.

Αυτό είναι και θέμα του ψάλτη κατά πόσο θα επιβληθεί η άποψή του στον ιερέα .
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Ο ψάλτης δεν κατεβαίνει απο το αναλόγιο ούτε να πάει αριστερά ούτε δεξιά.
Ο καθένας πρέπει να μένει εκεί που είναι.
Γενικότερα υπάρχει μια υποβάθμιση του αριστερού χορού στις μέρες μας.
Υπαίτιοι βεβαίως είναι και οι αριστεροί ψάλτες που ανέχονται καταστάσεις.
Και ας μου επιτραπεί να σημειώσω, οτι κανονικά οι ψάλτες ομομάζονται Αριστερός και Δεξιός Ιεροψάλτης.
Ο όρος Πρωτοψάλτης και Λαμπαδάριος είναι Οφφίκια που δίνονται με χειροθεσία. Τώρα που βρήκε και ιδρύει Ιεροψαλτικές θέσεις με αυτό το όνομα στους διάφορους ναούς ο Ιεροψαλτικός Κανονισμός, μάλλον στις μέρες μας ισχύει αυτό που λένε πολλοί παλιοί, ΣΥΓΧΥΣΗ...
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Ο ψάλτης δεν κατεβαίνει απο το αναλόγιο ούτε να πάει αριστερά ούτε δεξιά.
Ο καθένας πρέπει να μένει εκεί που είναι.
Γενικότερα υπάρχει μια υποβάθμιση του αριστερού χορού στις μέρες μας.
Υπαίτιοι βεβαίως είναι και οι αριστεροί ψάλτες που ανέχονται καταστάσεις.
Και ας μου επιτραπεί να σημειώσω, οτι κανονικά οι ψάλτες ομομάζονται Αριστερός και Δεξιός Ιεροψάλτης.
Ο όρος Πρωτοψάλτης και Λαμπαδάριος είναι Οφφίκια που δίνονται με χειροθεσία. Τώρα που βρήκε και ιδρύει Ιεροψαλτικές θέσεις με αυτό το όνομα στους διάφορους ναούς ο Ιεροψαλτικός Κανονισμός, μάλλον στις μέρες μας ισχύει αυτό που λένε πολλοί παλιοί, ΣΥΓΧΥΣΗ...
Νομίζω αδελφε μου οτι το σωστο είναι Α΄χορός και Β΄χορος.
 

emil

Παλαιό Μέλος
π.χ την Κυριακη δοξολογια στον ηχο του δοξαστικου........τι να πεις!!!!!!

ε? Αυτό δε το κατάλαβα? Και πιο είναι το σωστό κατά την δική σου άποψη ?
Βασικά ξεκινάμε άλλο θέμα τώρα :rolleyes:
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
θα πρεπει να παραχωρισω την θεση μου.Τι εχεται να πειτε για αυτο???
Καλα για ολη την λειτουργια να μην μηλησω.
συγνωμη για την εκφρασει αλλα<<μπαχαλο>>!!!οτι ναναι λεει ο δεξεις!!!
π.χ την Κυριακη δοξολογια στον ηχο του δοξαστικου........τι να πεις!!!!!!
Ούτε εγώ δεν το κατάλαβα αυτό...:rolleyes:
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
παιδια να πω και εγω κατι.
εμενα ο ιερεας τοθ χωριου μου(αν θελετε σας λεω ποιο χωριο)με εχει βαλει αριστερα σαν ο ποιο καταλυλοτερος απο τα υπολοιπα παιδια που εχουμε γνωσεις......εγω δεν εχω κανεναν βοηθω και οταν ερχεται κανενας απο τα τρικαλα στο χωριο ή θα παει δεξια ή θα πρεπει να παραχωρισω την θεση μου.Τι εχεται να πειτε για αυτο???

Βασίλη,

Εάν έρχεται κανένας στο ναό σου, ΓΙΑΤΙ νομίζεις ότι πρέπει να παραχωρίσης την θέση σου; Αφού ΕΣΥ είσαι ο "καθορισμένος" αριστερός ψάλτης. Δεν επιτρέπεται να κατεβής. Το έχω και αλλού σ' αυτό το φόρουμ, ότι ΜΟΝΟΝ εάν έχει κανένα οφφίκιο ο επισκέπτης, και πάλι ΜΟΝΟΝ εάν εσυ το αποφασίσης, μπορείς να κατεβείς και να δώσης την θέση σου στον μουσαφίρι "τιμής ένεκεν". (Εκτός, βέβαια, εάν το διατάξει ο ιερέας, αλλά και πάλι, δεν θα είναι σωστό ο ιερέας να το κάνει αυτό χωρίς κανένα σπουδαίο λόγο.)

Καλα για ολη την λειτουργια να μην μηλησω.
συγνωμη για την εκφρασει αλλα<<μπαχαλο>>!!!οτι ναναι λεει ο δεξεις!!!
π.χ την Κυριακη δοξολογια στον ηχο του δοξαστικου........τι να πεις!!!!!!

Δυστιχώς, και λάθος να κάνη ο δεξιός, εσύ πρέπει να πας με τα νερά του. Ίσως να προσπαθήσης να τα συζητήσης με τον ίδιο. Για μερικά μικροπράγματα μάλλον δεν θα είναι θέμα και εάν του αποδείξεις ότι έτσι και έτσι είναι η τάξις για τον άλφα ή βήτα λόγο, μπορεί να σε σεβαστεί και να αλλάξη την πορεία του. (Πρόσεξε, όμως: οι συζητήσεις θα γίνονται ΜΟΝΟΝ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ, και όχι μπροστά σε άλλους.) Αλλά εάν ο δεξιός κάνει τόσα λάθη που χαλάει την τάξη της λατρείας, αυτά θα πρέπει να τα συζητήσης με τον προϊστάμενο, και ίσως και να είναι παρών ο δεξιός ψάλτης.

Απόστολος
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
εννοεί οτι οι περισσότεροι την κυριακή λένε δοξολογία στον ήχο της εβδομάδος κι όχι του δοξαστικού
 
Status
Not open for further replies.
Top