Tασόπουλος Κώστας

dimitris

Παλαιό Μέλος
Γιατι δεν ανεβαζεις την ηχογραφηση που αναφερεις ;
Αν είχα την κασέτα ευχαρίστως θα την ανέβαζα.
Κάπου την έχω δώσει. Συνήθως δίνω ότι έχω.
Θα προσπαθήσω να την βρω από φίλους , είναι αξιόλογη.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ίσως να εννόησα εγώ λάθος.
Όμως το: "Τώρα περί παραδόσεων δεν ξέρω γιατί δεν έχω ακούσματα από Αγιασοφιά, δεν έτυχε να ακούσω τον Κουκουζέλη."
μου "βγάζει" κάτι τέτοιο.
Αν δεν εσείς λέτε ότι δεν το είπατε ειρωνικά εγώ σας ζητώ συγνώμη.
Απλά τη γνώμη μου έγραψα και την απορία μου αν αυτό που λέμε παράδοση σήμερα ίσχυε και παλαιότερα. Αν ο κλαδάς στην αγιασοφιά με 400 άτομα χορωδία είχε τα σημερινά ισοκρατήματα και αν ο κουκουζέλης έψελνε κατα το ύφος Πρίγγου ή Στανίτσα.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
τραβηγμένα αλλά ωραία τα τυπικά... Ο Κυριακόπουλος μου κανει εντύπωση, έχει αλλάξει αρκετά σε σχέση με τότε!
Παιδιά, μου λέτε για τον Τασόπουλο? δεν τον είχα ξανακούσει... οποιος ξέρει...
Για Στανίτσα δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα, όλα τέλεια μέσα στο χρόνο όπως πάντα χωρίς πολλές υπερβολές κ καθυστερήσεις!
Τέλος, σε βαρύ έχω Ν ψαλμό δεξιά Πρίγγος αριστερά Χατζημάρκος, μάλλον θα την έχετε την ηχογράφηση...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Τέλος, σε βαρύ έχω Ν ψαλμό δεξιά Πρίγγος αριστερά Χατζημάρκος, μάλλον θα την έχετε την ηχογράφηση...

Μηπως ειναι απο Θεια Λειτουργια Κυριακης Αου ηχου αμεσως μετα την εορτη της Μεταμορφωσεως αν θυμαμαι καλα , στον Ι.Ν. Αγιου Αχιλλειου Λαρισσης , την εποχη που ηταν εκει πρωτοψαλτης ο Χ''Μαρκος ; Αν ναι εχει και αλλα κομματια η ηχογραφηση και ποια ; Εχω την εν λογω λειτουργια με διαφορα αποσπασματα απο καταβασιες μεχρι τελους . Ειναι η ιδια ; Στο τελος ψαλλουν
πολυελεο ''επι τον ποταμον ..'' . Αν ειναι ανεβασε την , αν οχι καποια στιγμη
να την ανεβασω εγω .
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αξιώθηκα και ανέβασα ολόκληρη την ηχογράφηση από το Μεθύδριο Βυτίνας. Κατεβάστε την από εδώ. (είναι μεγαλούτσικη...~190ΜΒ)

Περιμένω να δω κι από άλλους να ανεβάζουν ολόκληρες ηχογραφήσεις κι όχι μόνο μεζεδάκια...;)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Καλησπέρα! Η Ηχογράφηση του "Επί Σοι Χαίρει" δεν ανήκει στον αείμνηστο Τασόπουλο. Ήταν ο Δάσκαλος του Δασκάλου μου και δικός μου επίσης και έχοντάς τον ακούσει από κοντά είναι σίγουρο ότι δεν είναι ο Τασόπουλος. Όσο για το "Επί ξύλου βλέπουσα..." είναι όντως αυτός. Μάλιστα τα συγκεκριμένα κομμάτια "Ἑπί ξύλου βλέπουσα" κλπ ήταν μερικά από τα αγαπημένα του και τα "κεντούσε" σε κάθε Μεγαλοβδομαδιάτικη εκτέλεση αλλά και όποτε τα έψαλλε ιδιωτικά για χάρη των παρευρισκομένων. Έχω μερικές εκτελέσεις από τα συγκεκριμένα αλλά και άλλα, και μάλιστα και από πιο ιδιωτικές ηχογραφήσεις. Δυστυχώς έχουν ξεμείνει στο πατρικό μου σε κασέτες και δεν τον απαραίτητο εξοπλισμό και τη γνώση μετεγγραφής σε cd. Αλήθεια, ξέρει κανείς κάποιον που να κάνει τέτοιες μετεγγραφές;
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Από την Πανήγυρη της Υπαπαντής 2-2-1994 στη Μάλτα της Μεσσηνιακής Μάνης
(Προσοχή στο θυμιατό: κρατάει χρόνο!!!)
 

Attachments

  • 13 THEOTOKE PARTENE.mp3
    3.2 MB · Views: 130
  • 05 DOXASTIKO.mp3
    5.3 MB · Views: 103
  • 17 THEOT PARTHENE BEREKETOY.mp3
    7.2 MB · Views: 107
Last edited:

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Μήπως ξέρει κανείς ποιος ψάλλει αριστερά του;
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
...προφάσεις εν αμαρτίαις...

Όταν βρίσκουμε ολόκληρες τις ηχογραφήσεις όμως δεν είναι καλύτερα;

Και το σκυλί είτε του δώσεις μια μερίδα φαΐ, είτε του πετάξεις ένα μεζέ, ευχαριστώ θα σου γαβγίσει...Έτσι κι εμείς. Αν έκαναν όλοι έτσι, σήμερα έπρεπε να έχουμε από το Πατριαρχείο 3-4 δοξαστικά και τέλος. Τώρα έχουμε ολόκληρες ακολουθίες και μάλιστα από την εποχή Πρίγγου-Στανίτσα.

Και είναι κρίμα να μην διαδίδονται αυτά τα πράγματα, ιδίως όταν δεν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα. Και είναι επίσης κρίμα να βγαίνουν 2-3 κομμάτια από κάποια ηχογράφηση, όταν ο κατέχων την έχει ολόκληρη και είναι σε καλή ποιότητα (από πλευράς εκτέλεσης-να μην προσβάλουμε και την μνήμη του εκτελεστή αν έχουμε και καμιά που δεν έχει κάνει και την καλύτερη εκτέλεσή του...)

Αυτό πιστεύω εγώ, γι αυτό και όποτε ανεβάζω, ανεβάζω ολόκληρα πράγματα, αν τα έχω.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
...προφάσεις εν αμαρτίαις...

Όταν βρίσκουμε ολόκληρες τις ηχογραφήσεις όμως δεν είναι καλύτερα;

Και το σκυλί είτε του δώσεις μια μερίδα φαΐ, είτε του πετάξεις ένα μεζέ, ευχαριστώ θα σου γαβγίσει...Έτσι κι εμείς. Αν έκαναν όλοι έτσι, σήμερα έπρεπε να έχουμε από το Πατριαρχείο 3-4 δοξαστικά και τέλος. Τώρα έχουμε ολόκληρες ακολουθίες και μάλιστα από την εποχή Πρίγγου-Στανίτσα.

Και είναι κρίμα να μην διαδίδονται αυτά τα πράγματα, ιδίως όταν δεν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα. Και είναι επίσης κρίμα να βγαίνουν 2-3 κομμάτια από κάποια ηχογράφηση, όταν ο κατέχων την έχει ολόκληρη και είναι σε καλή ποιότητα (από πλευράς εκτέλεσης-να μην προσβάλουμε και την μνήμη του εκτελεστή αν έχουμε και καμιά που δεν έχει κάνει και την καλύτερη εκτέλεσή του...)

Αυτό πιστεύω εγώ, γι αυτό και όποτε ανεβάζω, ανεβάζω ολόκληρα πράγματα, αν τα έχω.
Ατυχές το παράδειγμα με τα κυνάρια φίλε μου σου θυμίζω την Αγιογραφική διήγηση με τη Χαναναία. Αν και τώρα που το σκέφτομαι μάλλον εμείς οι περι την ψαλτικήν ασχολούμενοι μοιάζουμε με τα κυνάρια γιατί με ψιχία χορταίνουμε. Δεν το θέτω ως κανόνα αλλά κρίνω από τον εαυτό μου. Από τις ακολουθίες που έχω και από το όλο υλικό που διαθέτω, ακούω μόνο ότι θυμάμαι να μου άρεσε και διαλέγω θέσεις, αναλύσεις, τεχνικές... και άλλα σχετικά. Δηλαδή λεπτομέρειες ... δηλαδή ψίχουλα. Ή καλύτερα μεζέδες όπως το είπες κι εσύ. Δε λέω μπορεί μια ζωντανή ηχογράφηση να έχει ιστορικό ή άλλο οποιοδήποτε ενδιαφέρον αλλά για μας τους ψάλτες το ενδιαφέρον επικεντρώνεται πάντα στο ψαλτικό μέρος, και δη στα μαθήματα, και δη στις θέσεις.
Πήρα προ καιρού ένα Mini-disc για να ηχογραφώ λίγο στο Ναό απρόσκοπτα γιατί αυτό σου παρέχει τη δυνατότητα να ηχογραφήσεις απεριόριστα και μετά να κάνεις όποιες επεμβάσεις θέλεις. Σε πληροφορώ ότι απ΄ ότι έχω ηχογραφήσει δυο τρία πράγματα έχω ακούσει που με ενδιέφεραν περισσότερο. Ποιος κάθεται να ακούσει 3-4 ώρες ακολουθία.
Για να μην παρεξηγηθώ πάλι, μιλάω καθαρά για το ψαλτικό ενδιαφέρον των Ιερών Ακολουθιών και όχι για το Θεολογικό, το Λειτουργικό ή το πραγματικό αν θέλετε.
Έτσι μια ηχογράφηση ζωντανή, όπως τη λέμε, με τον Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο έχει μεγάλο ιεροψαλτικό ενδιαφέρον γιατί έναν ψάλτη τον ενδιαφέρουν οι θεσούλες του άρχοντα που εντυπωσιάζουν πάντα και λιγότερο η απαγγελία του "Πιστεύω", ή το κήρυγμα.
Συγχωρέστε με αν κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια.
Τελειώνοντας να πω ότι είναι και δύσκολο προς το παρόν τουλάχιστον να ανεβάσεις και να κατεβάσεις 3 και 4 ώρες ήχο ή βίντεο με ολόκληρη την ακολουθία.
Επιμένω λοιπόν ότι και τα μεζεδάκια καλά είναι (και όταν έχουν και λίγα λιπαρά ... Καλύτερα.
Νίκος
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Συγχωρέστε με αν κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια.
Μάλλον κάπως έτσι είναι τα πράγματα.

Εμένα π.χ. με ενδιαφέρουν τα πάντα μέσα σε μια ακολουθία, ακόμα και η θέση που χτυπούν οι καμπάνες.
Τελειώνοντας να πω ότι είναι και δύσκολο προς το παρόν τουλάχιστον να ανεβάσεις και να κατεβάσεις 3 και 4 ώρες ήχο ή βίντεο με ολόκληρη την ακολουθία.
Αυτό το καταλαβαίνω, και το δέχομαι ως δικαιολογία και εκτιμώ τον κόπο όσων κάθονται και ανεβάζουν ολόκληρες τις ηχογραφήσεις δεόντως.
Επιμένω λοιπόν ότι και τα μεζεδάκια καλά είναι (και όταν έχουν και λίγα λιπαρά ... Καλύτερα.
Νίκος
Εγώ σου είπα ότι είτε ανεβάσεις ολόκληρη την ηχογράφηση, είτε ανεβάσεις μεζεδάκια, ευχαριστώ θα σου πω. Κάνε όπως νομίζεις.

Ευχαριστώ θ' ακούσεις πάντως...
 
Last edited:

Aselinos

Μέλος
Επισυναπτω ενα ''Επι Σοι Χαιρει ..'' σε Πλ.Αο , με τον αειμνηστο
Κωστα Τασοπουλο .

Σιγουρα δεν ειναι ο Κ.Τασοπουλος

Μήπως ξέρει κανείς ποιος ψάλλει αριστερά του;

πιθανοτατα ειναι ο Κ.Γαλιωτος



Διονυσης Μακρης
 
Last edited by a moderator:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ο Άρχων Υμνωδός κ. Γεώργιος Χατζηχρόνογλου στην εκπομπή της περασμένης Κυριακής 30.11.2008 έβαλε ένα "Όσοι εις Χριστόν... Δύναμις." από τον αείμνηστο Κων/νο Τασόπουλο, κάνοντας πολύ εγκωμιαστικά σχόλια για τον αείμνηστο και γενικώς τους παλαιούς ψάλτες. Μάλιστα, όταν τελείωσε ο ύμνος, χτύπησε τον τονοδότη [ο Χατζηχρόνογλου] και διαπίστωσε ότι η βάση είναι τέσσερις [4] φωνές επάνω. :eek::eek::eek:
 

Attachments

  • Όσοι εις Χριστόν. Δύναμις.mp3
    2.4 MB · Views: 182

chriskont

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω από προσωπική μου ηχογράφηση 5-4-1981 δύναμις Καμαράδου β ήχου και Απόστολικό ανάγνωσμα Δ Κυριακής Νηστειών στην Αγ Φωτεινή Ν Σμύρνης πού βρέθηκε εκτάκτως εκείνη την ημέρα και του παραχώρησε ο τότε πρωτοψάλτης του Ναού Απόστολος Βαλληνδράς. Στην Αγ Φωτεινή ο Κώστας Τασόπουλος είχε ψάλλει επί δεκαετία μέχρι το 1968 και ακολούθησε ο Απ Βαλληνδράς. Οταν έγινε αυτή η μαγνητοφώνηση ο Κώστας Τασόπουλος ήταν πρωτοψάλτης στο Αίγιο στο ναο των Ταξιαρχών κι εκείνη την Κυριακή έτυχε να έχω το μαγνητόφωνο μαζί στην Αγ Φωτεινή. Αριστερά ψάλλει ο Δημ. Γιαννόπουλος που αποχώρησε πέρσι από την Αγ Φωτεινή Ν Σμύρνης.Ο Κώστας Τασόπουλος απεβίωσε το 2005. Βιογραφικό του στο ieropsaltis. com αρχείο ιεροψαλτών.
 

Attachments

  • Κωστας Τασόπουλος Δύναμις Καμαράδου 5-4-1981 Αγ Φωτεινη Ν Σμύρνη.mp3
    4.4 MB · Views: 127
  • αποστολος Δ Κυριακης Νηστειών Κ Τασόπουλος Αγ Φωτεινη Ν Σμύρνης 5-4-81.mp3
    4 MB · Views: 124

nektar

νεοαρχάριος
Κυριακή, 27 Ιουλίου 1986
Πανήγυρις Αγίου Παντελεήμονος
Μεθύδριον Γορτυνίας

Ψάλλουν:
ο εξ Αιγίου Πρωτοψάλτης Κωνσταντίνος Τασόπουλος (1923-2005)
και ο πρωτοπρεσβύτερος π. Χρίστος Κυριακόπουλος (γ.1951)
εκ Περδικονερίου Γορτυνίας

CD 1 Όρθρος
01 Αναβαθμοί δ ήχου
02 Κανών, Χοροί Ισραήλ, Ωδή α
03 Ν Ψαλμός, Πεντηκοστάριον
04 Σώσον ο Θεός, Κύριε ελέησον, Ελέει και οικτιρμοίς
05 Την Τιμιωτέραν, Ο τόκος σου άφθορος εδείχθη
06 Ε Αναστάσιμον Εξαποστειλάριον, και του Αγίου
07 Πάσα πνοή, Αινείτε, Στιχηρά δ ήχου, του Αγίου
08 Δόξα, Ε Εωθινόν, Ήχος πλ α
09 Και νυν, Υπερευλογημένη, Ήχος β
10 Δοξολογία, Πέτρου Βυζαντίου, Ήχος πλ α
11 Θεοτόκε Παρθένε, παπαΧριστέικο
 

Attachments

  • 01.zip
    3.1 MB · Views: 127
  • 02.zip
    3.2 MB · Views: 102
  • 03.zip
    7.4 MB · Views: 98
  • 04.zip
    1.8 MB · Views: 76
  • 05.zip
    5.7 MB · Views: 94
  • 06.zip
    2.8 MB · Views: 91
  • 07.zip
    8.7 MB · Views: 114
  • 08.zip
    5.5 MB · Views: 116
  • 09.zip
    990 KB · Views: 74
  • 10.zip
    12.2 MB · Views: 123
  • 11.zip
    4.9 MB · Views: 106

nektar

νεοαρχάριος
Κυριακή, 27 Ιουλίου 1986
Πανήγυρις Αγίου Παντελεήμονος
Μεθύδριον Γορτυνίας

Ψάλλουν:
ο εξ Αιγίου Πρωτοψάλτης Κωνσταντίνος Τασόπουλος (1923-2005)
και ο πρωτοπρεσβύτερος π. Χρίστος Κυριακόπουλος (γ.1951)
εκ Περδικονερίου Γορτυνίας

CD 2 Θεία Λειτουργία
01 Ευλογημένη, Ειρηνικά
02 Τυπικά, Στάσεις Α και Β
03 Μικρή Είσοδος, Απολυτίκια
04 Τρισάγιος Ύμνος, Δύναμις Σίμωνος Αβαγιανού
05 Απόστολος, εις Μάρτυρα, Τέκνον Τιμόθεε
06 Χερουβικόν, Θεοδώρου Φωκαέως, Ήχος Άγια
07 Μεγάλη Είσοδος, Ταις αγγελικαίς
08 Συναπτή, Αναφορά, Καθαγιασμός, Άξιόν εστι
09 Δίπτυχα-Δεήσεις, Ύψωσις-Μελισμός, Κοινωνία

Εὔξασθε ὑπὲρ ἀναπαύσεως τῆς ψυχῆς τοῦ μακαριστοῦ διδασκάλου μου (ἐπὶ πενταετία, 1983-1989) Κωνσταντίνου Τασοπούλου. Ὅλα τὰ ἔδωσε γιὰ τὴν θεία ὑμνῳδία!

Εὔξασθε καὶ ὑπὲρ ἐπισκέψεως, ὑγείας καὶ βοηθείας τοῦ κατὰ πάντα ἀξίου καὶ ἀκεραίου παπα-Χρίστου, πνευματικοῦ, οἰκογενειάρχου, διδασκάλου ἐν πολλοῖς ἐπὶ παραδείγματι παντοιοτρόπῳ καὶ βιώματι ἀγαθῷ.
 

Attachments

  • 01.zip
    2.3 MB · Views: 126
  • 02.zip
    8.1 MB · Views: 127
  • 03.zip
    2.8 MB · Views: 105
  • 04.zip
    6.8 MB · Views: 109
  • 05.zip
    4 MB · Views: 98
  • 06.zip
    6.6 MB · Views: 109
  • 07.zip
    2 MB · Views: 92
  • 08.zip
    11.1 MB · Views: 142
  • 09.zip
    5 MB · Views: 99
Οταν το ανεβασα δεν το ακουσα . Τωρα και μενα κατι δεν μου αρεσει . Αυτη
η ηχογραφηση ηταν σε μια κασεττα που μου ειχαν δωσει πριν πολλα χρονια
και για τον συγκεκριμενο υμνο εγραφε Κωστας Τασοπουλος . Μοιαζει σε καποια σημεια του Μαϊδανογλου αλλα μαλλον δεν ειναι αυτος . Δεν ξερω
τελικα .
Για ακουσε και την παρουσα επισυναψη . Τασοπουλος δεν ειναι ;

ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΩΣΤΑΣ ΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ. Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΟΥ

Ήμουν έξη (6) χρονών όταν συνάντησα τον Κωνσταντινο Τασόπουλο, πιτσιρικάς στον Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Βασιλειου στην Τρίπολη. Αποτέλεσμα αυτής της συνάντησης ήταν να γίνω ψάλτης, θεολόγος, μουσικός, να αλλάξει η ζωή μου και να νοηματοδοτηθεί. Ο Κωνσταντίνος Τασόπουλος ήταν μεγαλειώδης ως προς την φωνή, αλλά επιτρέψτε μου να πληροφορήσω τους πάντες ότι το μεγαλύτερο προσόν του ήταν η διδασκαλία. Επίμονος, μοναδικός και πατερας για όλους μας. Με ευλόγησε ο Θεός με την συν'αντηση αυτή. Θυμάμαι που μας έλεγε ότι δεν φτάνει η μουσική αν δεν γνωρίζεις ελληνικά, δεν φτανει η απόδωση αν δεν υπάρχει πίστη. Άνθρωπος με βαθειά πίστη πληρώθηκε από τους κρατούντες τα εκκλησιαστικά με θλίψη και στενοχώρια. Θυμάμαι την ημέρα που έφευγε από την Τρίπολη, στο τραπέζι του αποχαιρετισμού μου είπε το μοναδικό: "όταν θα σε βρίσουν οι επίτροποι και δεν σε στηρίξει ο μητροπολίτης να ξέρεις ότι έχεις πετύχει, αλλά να μην το πάρεις επάνω σου, γιατί ακόμη δεν έχεις αγιάσει. Ο Θεός να φυλάει, μπορεί και να μαρτυρήσει κανείς απ' αυτούς". Και ήταν προφητικός. Πέθανε Μεγάλη Παρασκευή και λειτουργήθηκε το σκήνωμά του Μ. Σάββατο πρωί!!!
 
Last edited by a moderator:
χτύπησε τον τονοδότη [ο Χατζηχρόνογλου] και διαπίστωσε ότι η βάση είναι τέσσερις [4] φωνές επάνω. :eek::eek::eek:
To ίδιο σχεδόν γίνεται και εδώ. Το άξιον εστίν του πλαγίου δευτέρου (του καραμάνη;) αρχίζει από Γα δίεση! και το φτάνει μέχρι άνω ΝΗ σχεδόν!!! :eek: !!! :eek:
Απίστευτος και μοναδικός ο μακαρίτης Τασόπουλος.
Λόγια εμπειρίας αυτά του δασκάλου σας
όταν θα σε βρίσουν οι επίτροποι και δεν σε στηρίξει ο μητροπολίτης να ξέρεις ότι έχεις πετύχει...
Ευχαριστούμε κ. Μπιστόλα
 

Attachments

  • Tasopoylos_AksionEstin.mp3
    1.7 MB · Views: 106
T

Tzanakos_B

Guest
Καλησπέρα! Η Ηχογράφηση του "Επί Σοι Χαίρει" δεν ανήκει στον αείμνηστο Τασόπουλο. Ήταν ο Δάσκαλος του Δασκάλου μου και δικός μου επίσης και έχοντάς τον ακούσει από κοντά είναι σίγουρο ότι δεν είναι ο Τασόπουλος. Όσο για το "Επί ξύλου βλέπουσα..." είναι όντως αυτός. Μάλιστα τα συγκεκριμένα κομμάτια "Ἑπί ξύλου βλέπουσα" κλπ ήταν μερικά από τα αγαπημένα του και τα "κεντούσε" σε κάθε Μεγαλοβδομαδιάτικη εκτέλεση αλλά και όποτε τα έψαλλε ιδιωτικά για χάρη των παρευρισκομένων. Έχω μερικές εκτελέσεις από τα συγκεκριμένα αλλά και άλλα, και μάλιστα και από πιο ιδιωτικές ηχογραφήσεις. Δυστυχώς έχουν ξεμείνει στο πατρικό μου σε κασέτες και δεν τον απαραίτητο εξοπλισμό και τη γνώση μετεγγραφής σε cd. Αλήθεια, ξέρει κανείς κάποιον που να κάνει τέτοιες μετεγγραφές;

Όταν ο αείμνηστος έψαλλε στον Αγιο Βασίλειο Τριπόλεως Αρκαδίας , ήμουν πρωτοψάλτης στο Μητρ. Ναό Σπάρτης. Γνωρίζω πολύ καλά τους αδελφούς Θόδωρο και Κώστα Τσαγγαρούλη οι οποίοι ήσαν μαθητες του , τότε ήσαν μαθητές του Γυμνασίου... Ο Θόδωρος Ψάλλει στον Οσιο Νίκωνα Σπάρτης , ο δε Κώστας , τώρα ψάλλει ως Λαμπαδάριος Στον Προφήτη Ηλία Παγκρατίου. Με τον αείμνηστο Κ. Τασόπουλο , είχαμε συμψάλλει στην Νεκρώσιμη Ακολουθία του Μακαριστού Μητροπολίτη Σπάρτης ΙΕΡΟΘΈΟΥ και ειπαμε , θυμάμαι '' Μετά των αγίων... '' του Γ. Σκρέκου , του άρεσε [ του Τασόπουλου ]. Οσα άκουσα ΕΔΩ στο Ψαλτολόγιον , Επι σοι χαίρει.... [ ΕΜ. Φαρλέκα ] , Επί ξύλου βλέπουσα... και μερικά άλλα ειναι όντως ερμηνείες δικές του , είμαι βέβαιος... γιατι τον είχα ακούσει , ραδιοφωνικά από τον Αγιο Βασίλειο Τρίπολης , πολλές φορές. Οντως, ήταν πολύ υψίφωνος και πολύ καλός Δάσκαλος..Η χροιά της φωνής του και το ύψος , θυμίζουν πολύ Δ. Σουρλαντζη..!!!! Βέβαια το '' ύφος του '' όχι Πατριαρχικό η έστω Πολίτικο... Αιωνία του η μνήμη..!!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 
Last edited:
T

Tzanakos_B

Guest
Δημητρη και Βασιλη (ευχαριστουμε για την Βη σταση των Τυπικων) και σε ολα τα μελη : Βλεπετε λοιπον οτι η παραδοση παει περιπατο (αργος χρονος -καποιες τελικες καταληξεις στον Βου που δεν γινονται) για χαρη της τεχνης και της ''εμποροπανηγυρεως'' .
Ασχετα αν εμενα σαν ''αιρετικου'' μου αρεσουν αυτα , ο αειμνηστος Τασοπουλος , μονο παραδοσιακα δεν ψαλλει στην συγκεκριμενη ηχογραφηση ,
που επαναλαμβανω εμενα μου αρεσει .
Τα γραφω αυτα , γιατι σε αλλο θεμα εχει γεινει πολυ συζητηση για παραδοση
κλπ κλπ .
Επισυναπτω τα Τυπικα απο τον Στανιτσα και παρακαλω τα σχολεια σας και για
τις δυο ηχογραφησεις .

Ανεβάζω το σχόλιο του αείμνηστου Ευαγγ. Λιναρδάκη , σχετικο με τις ερμηνείες των τυπικών από Κ. Τασόπουλο και Θρασ. Στανίτσα , γιά να αντιληφθούν οι ειδήμονες , ποιός '' θάβει τον Τασόπουλο.. Εκτός αν η αλήθεια είναι '' θάψιμο '' Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 
Top