Παναγιώτη Χαλάτζογλου «Σύγκρισις της Αραβοπερσικής μουσικής προς την ημετέραν εκκλησιαστικήν»

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Επειδή πολλά από αυτά είναι δυσεύρετα και θέλει προσπάθεια για να τα βρεις (και συνήθως σε κακό χάλι από 5-6 χέρι-ή και παραπάνω-κακής φωτοτυπίας), σκέφτηκα πως κάποια από αυτά μπορούμε να τα μαζέψουμε σιγά-σιγά σε όσο καλύτερη ποιότητα μπορούμε και να προσφέρουμε δωρεάν για όλους.

Κάνω εγώ την αρχή βάζοντας το πόνημα του Παναγιώτη Χαλάτζογλου «Σύγκρισις της Αραβοπερσικής μουσικής προς την ημετέραν εκκλησιαστικήν».

Το έκανα και υπόμνημα ώστε να είναι εύκολο να το βρει ο καθένας. Πιστεύω πως θα είναι χρήσιμο. Όποιος μπορεί ας συμπληρώσει.

Παρακαλώ όμως εδώ να μπουν ΜΟΝΟ παλαιά κείμενα θεωρητικά και όχι ότι θεωρητικό έχουμε εύκαιρο. Για αυτά, αν υπάρχουν, ας κάνουμε καινούργιο θέμα.
 
Last edited by a moderator:

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
σκέφτηκα πως κάποια από αυτά μπορούμε να τα μαζέψουμε σιγά-σιγά σε όσο καλύτερη ποιότητα μπορούμε και να προσφέρουμε δωρεάν για όλους.

Επειδη κάποιοι τα έχουν εκδώσει, υπάρχει σχετική άδεια;
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Επειδη κάποιοι τα έχουν εκδώσει, υπάρχει σχετική άδεια;

Όχι δεν υπάρχει για το πρώτο. Το δεύτερο είναι από τα παράρτημα της "Εκκλησιαστικής Αλήθειας" και δεν έχει δικαιώματα, απ' όσο γνωρίζω.

Το πρώτο όμως μπορεί να βρεθεί και αλλού (π.χ. Tardo, Βαμβουδάκης, Φόρμιγγα που δεν έχουν πνευματικά δικαιώματα), απλά διάλεξα αυτό επειδή ήταν το μόνο που δεν είχα υπογραμμίσει (πολύ τουλάχιστον) και ήταν πιο καθαρό από τα άλλα. Και γι αυτό τον λόγο (τον δικαιωμάτων δηλαδή) δεν έβαλα και την αγγλική μετάφραση που έχει δίπλα, αλλά ούτε και τα σχόλια. Το ελληνικό κείμενο έβαλα μόνο, το οποίο κι αυτοί από χειρόγραφο το πήραν. Αν υπάρχει πρόβλημα να σκανάρω το ίδιο κείμενο από άλλη πηγή που δεν έχει πνευματικά δικαιώματα.

Έχει όμως νόημα να "ψαχτούμε" για πνευματικά δικαιώματα επι του πρωτοτύπου κειμένου; Δεν σκάναρα όλο το βιβλίο, το πρωτότυπο κείμενο μόνο. Ούτε σχόλια, ούτε προλόγους, ούτε μεταφράσεις.

Αν υπάρχει πάντως πρόβλημα, να το αποσύρω και να το βάλω από αλλού.
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
Έχει όμως νόημα να "ψαχτούμε" για πνευματικά δικαιώματα επι του πρωτοτύπου κειμένου; Δεν σκάναρα όλο το βιβλίο, το πρωτότυπο κείμενο μόνο. Ούτε σχόλια, ούτε προλόγους, ούτε μεταφράσεις.

Αν υπάρχει πάντως πρόβλημα, να το αποσύρω και να το βάλω από αλλού.

Έχεις πρωτοσέλιδο και μέρος του βιβλίου (επιλογή σου βέβαια). Καλύτερα τα .... αρχαιότερα που δεν έχουν πρόβλημα. Άλλωστε δεν αξίζει τον κόπο να σου την πέσει κανείς για κάτι που υπάρχει και αλλού. Εσύ πάντως "εκθέτεις" το δικό του και θέλει τουλάχιστον άδεια από τον "εκδώσαντα".
Νομίζω ότι, και για άλλες παρουσιάσεις, ή να υπάρχει συγκατάθεση του εκδότη ή να βάζουμε τα πρωτότυπα ή τα πρωτοεκδοθέντα.

Υ.Γ. Κάνε και καμιά διόρθωση στα γραφόμενα. Ξημερώματα τα γράφω και έχω και το "ακαταλόγιστον". Ο Ψωμιάδης γνωρίζει τις διαδρομές και της ώρες των μετακινήσεων!!!!
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Έχεις πρωτοσέλιδο και μέρος του βιβλίου (επιλογή σου βέβαια).

Ναι για να δηλώσω τουλάχιστον από που το πήρα. Θα μπορούσα να το περάσω από ένα OCR πρόγραμμα και να πω ότι το πληκτρολόγησα εγώ από ένα χειρόγραφο.


Καλύτερα τα .... αρχαιότερα που δεν έχουν πρόβλημα. Άλλωστε δεν αξίζει τον κόπο να σου την πέσει κανείς για κάτι που υπάρχει και αλλού. Εσύ πάντως "εκθέτεις" το δικό του και θέλει τουλάχιστον άδεια από τον "εκδώσαντα".
Νομίζω ότι, και για άλλες παρουσιάσεις, ή να υπάρχει συγκατάθεση του εκδότη ή να βάζουμε τα πρωτότυπα ή τα πρωτοεκδοθέντα.

ΟΚ τότε το βγάζω.
Αλλά ο άλλος Χρυσάφης που έχω εγώ είναι σε μαύρο χάλι...
Το έχει κανείς καθαρό;


Υ.Γ. Κάνε και καμιά διόρθωση στα γραφόμενα. Ξημερώματα τα γράφω και έχω και το "ακαταλόγιστον". Ο Ψωμιάδης γνωρίζει τις διαδρομές και της ώρες των μετακινήσεων!!!!

:mad:
...ρε δουλειά που βρήκαμε...
 

konstantinou

Γιώργος Ν. Κωνσταντίνου
...ρε δουλειά που βρήκαμε...

Τα χτένια έχουν και κάποιες μικρές επιβαρύνσεις


(Πάντως, πολλά θέματα είναι ανοικτά και θα χάσουμε τη μπάλλα σε λίγο. Ευτυχώς ή δυστυχώς, δεν γράφουν πολλοί ακόμη).
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Τα χτένια έχουν και κάποιες μικρές επιβαρύνσεις

...να πας σε κουρέα! Τι φταίω εγώ που γράφετε στα μαύρα μεσάνυχτα; Χάθηκε το μεσημεράκι; (...εκτός και τότε γράφεις πιωμένος...) :eek:

(Πάντως, πολλά θέματα είναι ανοικτά και θα χάσουμε τη μπάλλα σε λίγο. Ευτυχώς ή δυστυχώς, δεν γράφουν πολλοί ακόμη).
Δεν είναι ανάγκη να απαντάμε σε όλα αμέσως! Με ρέγουλα (που λέει κι μάνα μου).;)
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Top