Αλληλουϊάριον του Ευαγγελίου

Ψάλλετε Αλληλουιάριον του Ευαγγελίου;


  • Total voters
    149

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ανοίγω αυτό το θέμα ύστερα άπο ευκαιρία που δώθηκε άπο ερώτηση για την θυμίαση κατά την ώρα του Αποστολικού Αναγνώσματος.

Κατά την επιθυμία και προτροπή του μακαριστού Χριστοδούλου σε πολλούς Ναούς - νομίζω πλέον στους περισσότερους- ψάλλονται κατ' ήχον τριπλά Αλληλούια μετά των στίχων αυτών (Συνήθως σε μέλος του κ.Γρηγορίου Στάθη) για να καλυφθεί ο χρόνος της θυμίασης και της μετάβασης του Διακόνου στον Άμβωνα.
(Συνήθως 3*3, μία άνευ στίχου και δίς μετά στίχων)

Θέλει προσοχή.
Επειδή το αλληλουιάριον συνδέεται με το Ευαγγελικό ανάγνωσμα (εάν κάνω λάθος μπορεί να με διορθώσουν ο κ. Ανατολικιώτης, ο κ. Θεοδωράκης ή ο π. Μάξιμος) πρέπει να επιλέγουμε τους στίχους που αρμόζουν στο Ευαγγελικό ανάγνωσμα.

Κάποια θέματα μπορούμε να σχολιάσουμε είναι:

α) Ποιός χορός κάνει την έναρξη του Αλληλουιαρίου.

β) Ο αριθμός των τριπλών Αλληλουιαρίων

και

γ) Εάν ο Διάκονος πρέπει να κρατάει Δικέρι όπως έχω ακούσει ότι συμβαίνει στο Άγιον Όρος. (Συμβολισμός των δύων φύσεων του Θεανθρώπου Χριστού)

Φιλικά
Δημήτριος Καλπακίδης
 
Last edited:

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Το 2001 η Αποστολική Διακονία εξέδωκε το πόνημα του Γρηγορίου Στάθη, ''Κυριακά Αλληλουιάρια του Ευαγγελίου δια τον καιρόν της προσφοράς του θυμιάματος, μελισθέντα κατ' ήχον μετά των αρμοδίων στίχων αυτών'', κατά το οποίον ''ηχίζει ο μονοφωνάρης το ενήχημα του τύχοντος ἠχου και άρχεται ο α' χορός ψάλλειν το τριπλούν Αλληλούια. Είτα ο μονοφωνάρης του ετέρου χορού εκφωνεί τον α' στίχον και ο χορός ψάλλει πάλιν το Αλληλούια εις αυτό το μέλος. Και τριττεύεται το ψάλμα του μονοφωνάρη του α' χορού επαγγέλλοντος τον β' στίχον και του χορού ψάλλοντος το Αλληλούια εις μέλος το αυτό, ἠ και εις άλλαγμα μέλους, πάντως του αυτού ήχου, και ποιούντος τέλος''.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Γεροί να είστε να το ψάλλετε σειρούλα :)
Αν κάνουμε όμως ένα γκάλοπ τι ποσοστά θα προκύψουν;
Εγώ για αρχή λέω ότι στους ναούς που υπηρέτησα (πάντα σε μητρόπολη όχι στην αρχιεπισκοπή) δεν το έψαλλα ποτέ (όχι επειδή διαφωνώ "ιδεολογικώς")
 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Υπάρχουν αρκετοί ναοί(σίγουρα όχι η πλειοψηφία αλλά δεν έχει σημασία αυτό)...το καλό είναι ότι με τον καιρό αυξάνονται οι ναοί αυτοί....:)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ανοίγω αυτό το θέμα ύστερα άπο ευκαιρία που δώθηκε άπο ερώτηση για την θυμίαση κατά την ώρα του Αποστολικού Αναγνώσματος.
Ἔχω γράψει ἄρθρο γι᾿ αὐτό τό θέμα στή ΣΥΜΒΟΛΗ, τ.19, σελ.23-29, ἀλλά δέν τό ἀνεβάζω στήν ἰστοσελίδα τοῦ Ναοῦ, λόγω πνευματικῶν δικαιωμάτων τῆς Ἐπιθεωρήσεως.
Κατά την επιθυμία και προτροπή του μακαριστού Χριστοδούλου σε πολλούς Ναούς - νομίζω πλέον στους περισσότερους- ψάλλονται κατ' ήχον τριπλά Αλληλούια μετά των στίχων αυτών (Συνήθως σε μέλος του κ.Γρηγορίου Στάθη) για να καλυφθεί ο χρόνος της θυμίασης και της μετάβασης του Διακόνου στον Άμβωνα. (Συνήθως 3*3, μία άνευ στίχου και δίς μετά στίχων)
Ἡ Ἱερὰ Σύνοδος τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος διὰ τῆς ὑπ᾿ ἀριθμ. 2791/30-6-2004 Ἐγκυκλίου ἐπισημαίνει τὴν ἀνάγκη ἐπαναφορᾶς τοῦ ἀλληλουιαρίου, ὁ δὲ Μακαριστός Ἀρχιεπίσκοπος Ἀθηνῶν καὶ Πάσης Ἑλλάδος κυρός Χριστόδουλος διὰ τῆς ὑπ᾿ ἀριθμ. Ζ΄/19 Φεβρουαρίου 2001 Ἐγκυκλίου λειτουργικῶν καὶ τελετουργικῶν θεμάτων, ἐπανέφερε τὴν ψαλμωδία τοῦ ἀλληλουιαρίου, μάλιστα δὲ πραγματοποίησε στὶς 31 Μαρτίου 2001 γενικὴ σύναξι ὅλων τῶν προϊσταμένων καὶ τῶν ἱεροψαλτῶν τῶν ἱερῶν ναῶν τῆς Ἀρχιεπισκοπῆς, κατὰ τὴν ὁποία ἔγινε πρακτικὴ ἐφαρμογὴ τῆς ὅλης τελετουργίας τῶν πρὸ τῆς ἀναγνώσεως τοῦ Εὐαγγελίου τελουμένων κατὰ τὴν ψαλμωδία τοῦ ἀλληλουιαρίου, διένειμε δὲ σχετικὴν μουσικὴν ἔκδοσιν τῶν ἀλληλουιαρίων ἐπιμελείᾳ τοῦ καθηγητοῦ Γρ. Στάθη. Στὸ νέο Ἱερατικὸ οἱ σχετικὲς ὁδηγίες προβλέφθηκαν κατὰ τήν ψαλμωδία τοῦ ἀλληλουιαρίου, καὶ ὄχι κατά τὴν ἀνάγνωσι τοῦ Ἀποστόλου, ὅπως στὰ παλαιότερα Ἱερατικά.
Θέλει προσοχή. Επειδή το αλληλουιάριον συνδέεται με το Ευαγγελικό ανάγνωσμα (εάν κάνω λάθος μπορεί να με διορθώσουν ο κ. Ανατολικιώτης, ο κ. Θεοδωράκης ή ο π. Μάξιμος) πρέπει να επιλέγουμε τους στίχους που αρμόζουν στο Ευαγγελικό ανάγνωσμα.
Ὀρθῶς. Ἀλλά αὐτοί οἱ στίχοι τοῦ Ἀλληλουιαρίου τοῦ Εὐαγγελίου βρίσκονται στόν Ἀπόστολο. Ἡ προσοχή χρειάζεται, ὅταν σέ Κυριακή ἔχουμε ἀποστολικό ἀνάγνωσμα τοῦ ἑορταζομένου ἁγίου καί εὐαγγελικό τῆς Κυριακῆς, δέν λέμε τούς στίχους πού βρίσκονται στό ἀποστολικό ἀνάγνωσμα τοῦ ἑορταζομένου ἁγίου, ἀλλά τῆς Κυριακῆς.
Κάποια θέματα μπορούμε να σχολιάσουμε είναι:
α) Ποιός χορός κάνει την έναρξη του Αλληλουιαρίου.
Σαφῶς ὁ α΄.
β) Ο αριθμός των τριπλών Αλληλουιαρίων
Τρία. Τό Ἀλληλουιάριο (τριπλὸ «Ἀλληλούια») ψάλλεται μετὰ τὸν Ἀπόστολο ὡς προκείμενο τοῦ Εὐαγγελίου μὲ δύο στίχους.
γ) Εάν ο Διάκονος πρέπει να κρατάει Δικέρι όπως έχω ακούσει ότι συμβαίνει στο Άγιον Όρος. (Συμβολισμός των δύων φύσεων του Θεανθρώπου Χριστού)
Καί ἐκτός ἀρχιερατικῆς λειτουργίας ἐννοεῖς; Δέν τό ξέρω. Στήν ἀρχιερατική λειτουργία δέν τό κρατάει ἄν εἶναι ἕνας διάκονος πού θά πεῖ καί τό Εὐαγγέλιο. Ἄν θυμιάσει ὁ δεύτερος (ἄν ὑπάρχει) τό κρατάει καί μετά στήν παρακέλευση "Σοφία· ὀρθοί· ἀκούσωμεν...". Ἄν δέν ὑπάρχει β΄ διάκονος τό κρατάει (δικέρι) ὁ τελευταῖος στό προβάδισμα ἱερεύς γιά νά πεῖ "Σοφία· ὀρθοί· ἀκούσωμεν...", σαφῶς συμβολίζοντας τίς δύο φύσεις τοῦ Κυρίου.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Εγώ φέτος έψαλλα αλληλουϊάριο Μ. Παρασκευή πρωί (στην αποκαθήλωση) , για πρώτη φορά σε τελουμένη στην ελληνική ακολουθία που συμμετείχα. Τώρα γιατί το ζήτησε ο προϊστάμενος ιερέας δεν κατάλαβα, αλλά (κατά το σύνηθες του χαρακτήρα μου) δεν ρώτησα κιόλας...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εγώ φέτος έψαλλα αλληλουϊάριο Μ. Παρασκευή πρωί (στην αποκαθήλωση) , για πρώτη φορά σε τελουμένη στην ελληνική ακολουθία που συμμετείχα. Τώρα γιατί το ζήτησε ο προϊστάμενος ιερέας δεν κατάλαβα, αλλά (κατά το σύνηθες του χαρακτήρα μου) δεν ρώτησα κιόλας...

Προφανῶς θά ὡμίλησε (ἐκήρυξε) μεταξύ Ἀποστόλου καί Εὐαγγελίου. Ἔτσι συνηθίζεται. Κι ἐγώ, προτοῦ καθιερωθεῖ ἡ τριτή ψαλμωδία τοῦ Ἀλληλουιαρίου, μόνο τήν Μ. Παρασκευή τό ψάλλαμε, προκειμένου νά δωθεῖ ἡ ἄνεση χρόνου νά κατέβω ἀπό τόν ἄμβωνα (ἀπό ἄμβωνος ἐπιβάλλεται αὐτή τήν ἡμέρα) καί ν᾿ ἀνέβει ὁ Διάκονος.
Ἄν ἔγινε γι᾿ αὐτό ἤ παρόμοιο λόγο, τότε ὁ ἱερέας χρειάστηκε τό Ἀλληλουιάριο γιά δική του ἐξυπηρέτηση, ἐνῶ τόν ἄλλο καιρό δέν σκέπτεται τό ἐκκλησίασμα ἄν διασπᾶται κατά τήν ἀνάγνωση τοῦ ἀποστολικοῦ ἀναγνώσματος, προκειμένου νά γίνει ἡ μετακίνηση τοῦ διακόνου στόν ἄμβωνα, ἡ τιμητική θυμίαση τοῦ εὐαγγελίου (καί κατ᾿ ἐπέκταση τοῦ ἱερατείου καί τοῦ λαοῦ), ἡ ἀνάγνωση τῆς εὐχῆς πρό τοῦ Εὐαγγελίου.
"Τά δικά μας δικά μας καί τά δικά σας δικά μας."
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ζητῶ συγγνώμη πού μεταφέρω τό μήνυμα τοῦ Λεωνίδα ἀπό τά Προκείμενα, ὅπου ἐκ παραδρομῆς τό ἔβαλε (κι ἐκεῖ γίνεται ἐμμέσως ἀναφορά καί στά Ἀλληλουιάρια) ἐδῶ στό θέμα τοῦ Ἀλληλουιαρίου.
Γνωρίζω ναό όπου το Αλληλουάριο μετά τον Απόστολο το λέει πρώτα ο ιερέας και μετά ο ψάλτης. Ξέρετε σε τι ήχο το λέει; Πάντα σε πλάγιο του τετάρτου εκ του Γα, όπως ακριβώς την Μεγάλη Εβδομάδα, σε σύντομο όμως ρυθμό. Πως το κρίνετε αυτό;
Εγώ σκέφτομαι απ' το να μη το λέει καθόλου, ας το λέει κι έστι. Μπορεί να μην είναι σωστός ο ήχος, αλλά οι στίχοι είναι οι προβλεπόμενοι
.

Ἐγώ καλλίτερα νά μήν ἀπαντήσω...
Τό μόνο πού θά γράψω εἶναι ὅτι ὄντως ὁ ἦχος δέν ἔχει καί τόσο σημασία. Πολλάκις καί στά ἔντυπα ἤ χειρόγραφα ὑπάρχει διαφοροποίηση.
Ἀλλά "κάθε πρᾶγμα στόν καιρό του...". Δέν νομίζω ὅτι τό Ἀλληλουάριο τῆς Μ. Ἑβδομάδος ταιριάζει μέ τό ὕφος πού πρέπει νά ἔχει τό Ἀλληλουάριο τῆς Λειτουργίας, πού σκοπόν ἔχει τήν ὑποδοχή τοῦ Λόγου τοῦ Θεοῦ.
Τώρα, γιά "τό ὁλότελα καλή κ΄ ἡ Παναγιώταινα" δέν ξέρω ἄν πάει ἔτσι, ποῦ θά καταντήσουμε...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Για το παρων θεμα και χωρις να μπω στην ουσια του θεματος , αν δηλαδη πρεπει να ψαλλεται ή οχι το Αλληλουαριον προ του Ευαγγελιου , θα παρακαλεσω τα αγαπητα μελη , να με (μας) πληροφορησουν το εξης : Στην
περιοχη τους (ορια της Μητροπολεως τους) , ψαλλεται (γενικα σε πολεις και χωρια) ή οχι το αργο τριπλο αλληλουαριο ; Οχι αν το ψαλλουν τα μελη στο ναο τους , αλλα αν ψαλλεται γενικωτερα στην περιοχη τους (χωρις να εξεταζουμε το καλως ή κακως) . Ψαλλεται ή δεν ψαλλεται ; Ευχαριστω .
Και απαντω πρωτος : Στα ορια της Ιερας Αρχιεπισκοπης Κρητης (νομιζω και στην Κρητη γενικωτερα ) , ΔΕΝ ΨΑΛΛΕΤΑΙ .
Και μια ερωτηση στον σεβαστο π. Μαξιμο , με ολο τον σεβασμο και χωρις ΚΑΝΕΝΑ υπονοουμενο : Αν ο νυν Αρχιεπισκοπος Μακαριωτατος κ. Ιερωνυμος
ή καποιος επομενος , καταργησει το αργο τριπλο αλληλουαριο και επαναφερει
την προ του μακαριστου Χριστοδουλου επικρατουσα σχετικα ταξη , εσεις τι θα
κανατε στον ναο σας ; Ευχαριστω .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Για το παρων θεμα και χωρις να μπω στην ουσια του θεματος , αν δηλαδη πρεπει να ψαλλεται ή οχι το Αλληλουαριον προ του Ευαγγελιου , θα παρακαλεσω τα αγαπητα μελη , να με (μας) πληροφορησουν το εξης : Στην
περιοχη τους (ορια της Μητροπολεως τους) , ψαλλεται (γενικα σε πολεις και χωρια) ή οχι το αργο τριπλο αλληλουαριο ; Οχι αν το ψαλλουν τα μελη στο ναο τους , αλλα αν ψαλλεται γενικωτερα στην περιοχη τους (χωρις να εξεταζουμε το καλως ή κακως) . Ψαλλεται ή δεν ψαλλεται ; Ευχαριστω .
Και απαντω πρωτος : Στα ορια της Ιερας Αρχιεπισκοπης Κρητης (νομιζω και στην Κρητη γενικωτερα ) , ΔΕΝ ΨΑΛΛΕΤΑΙ .
Και μια ερωτηση στον σεβαστο π. Μαξιμο , με ολο τον σεβασμο και χωρις ΚΑΝΕΝΑ υπονοουμενο : Αν ο νυν Αρχιεπισκοπος Μακαριωτατος κ. Ιερωνυμος
ή καποιος επομενος , καταργησει το αργο τριπλο αλληλουαριο και επαναφερει
την προ του μακαριστου Χριστοδουλου επικρατουσα σχετικα ταξη , εσεις τι θα
κανατε στον ναο σας ; Ευχαριστω .
Εὐχαριστῶ πολύ κ. Λιναρδάκη γιά τό θέμα πού θίγετε ! Καί δέ φοβᾶμαι νά ἀπαντήσω δημόσια, ἐνῶ μέ προκαλεῖτε, ἄν καί δέν εἶναι θέμα περιορισμένο.
Ἐγώ γράψει καί σέ ἄλλο σημεῖο τοῦ φόρουμ, ὅτι ὁ Μακαριώτατος (Νέος) Ἀρχιεπίσκοπός (μας) κ.κ. ΙΕΡΩΝΥΜΟΣ, μᾶς ἔχει πεῖ προσωπικῶς καί διά τῶν ἐπιτελῶν Του, ὅτι ὅλα ἰσχύουν ὅπως πρίν.
Προσωπικῶς ἔχω ἀπόλυτη ἐμπιστοσύνη στόν Μακαριώτατο καί Πατέρα μου γιά τήν Διάκρισή Του, τήν Κατάρτισή Του καί τίς Γνώσεις Του.
Πάντως ὡρισμένα πράγματα εἶναι καί θέμα λειτουργικῆς συνειδήσεως.

Ἐπίσης ἔγραψα ἐδῶ, ἄν ἔχετε προσέξει, ὅτι τό θέμα δέν ἦταν ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ, ἀλλά τῆς Ἱερᾶς Συνόδου.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εὐχαριστῶ πολύ κ. Λιναρδάκη γιά τό θέμα πού θίγετε ! Καί δέ φοβᾶμαι νά ἀπαντήσω δημόσια, ἐνῶ μέ προκαλεῖτε, ἄν καί εἶναι θέμα περιορισμένο.
Ἐγώ γράψει καί σέ ἄλλο σημεῖο τοῦ φόρουμ, ὅτι ὁ Μακαριώτατος (Νέος) Ἀρχιεπίσκοπός (μας) κ.κ. ΙΕΡΩΝΥΜΟΣ, μᾶς ἔχει πεῖ προσωπικῶς καί διά τῶν ἐπιτελῶν Του, ὅτι ὅλα ἰσχύουν ὅπως πρίν.
Προσωπικῶς ἔχω ἀπόλυτη ἐμπιστοσύνη στόν Μακαριώτατο καί Πατέρα μου γιά τήν Διάκρισή Του, τήν Κατάρτισή Του καί τίς Γνώσεις Του.
Πάντως ὡρισμένα πράγματα εἶναι καί θέμα λειτουργικῆς συνειδήσεως.


Πατερ κατ'αρχην δεν σας προκαλεσα . Ερωτηση εκαμα για κατι που ΙΣΩΣ συμβει στο μελλον . Και παντως δεν μου απαντησατε , αν γινει παλι αλλαγη , τι θα κανατε . Παντως δεν επιμενω στην ερωτηση .

[TAB said:
[/TAB]Ἐπίσης ἔγραψα ἐδῶ, ἄν ἔχετε προσέξει, ὅτι τό θέμα δέν ἦταν ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ, ἀλλά τῆς Ἱερᾶς Συνόδου.

Και βεβαια το ειδα αλλα το αντιπαρηλθα , αλλα αφου μου το βαζετε , απαντω :
1ον : Η εισηγηση προς την Ιερα Συνοδο τινος ηταν ;
2ον : Αφου λοιπον πηρε αποφαση η Ιερα Συνοδος Της Εκκλησιας Της Ελλαδος
γιατι δεν ισχυει η αποφαση αυτη σε ολες τις Μητροπολεις Της Εκκλησιες Της
Ελλαδος ;
Παρακολουθω απο διαφορα τηλεοπτικα καναλια (αλλα και απο Ρ/Σ) αρκετες Λειτουργιες , πανηγυρικες ή απλες , πολυαρχιερατικες ή οχι και σχεδον ποτε
δεν ψαλλεται το αργο τριπλο αλληλουαριο (πλην Ιερας Αρχιεπισκοπης Αθηνων
αλλα και εδω οχι παντοτε) . Προς τι τοτε η αποφαση της Ιερας Συνοδου ;

ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Επαναλαμβανω ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΩ . Σε οτι γραφω , δεν εννοω
ΚΑΜΙΑ προσωπικη αιχμη ή υπονοουμενο . Ευχαριστω .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πατερ κατ'αρχην δεν σας προκαλεσα . Ερωτηση εκαμα για κατι που ΙΣΩΣ συμβει στο μελλον . Και παντως δεν μου απαντησατε , αν γινει παλι αλλαγη , τι θα κανατε . Παντως δεν επιμενω στην ερωτηση .
Και βεβαια το ειδα αλλα το αντιπαρηλθα , αλλα αφου μου το βαζετε , απαντω :
1ον : Η εισηγηση προς την Ιερα Συνοδο τινος ηταν ;
2ον : Αφου λοιπον πηρε αποφαση η Ιερα Συνοδος Της Εκκλησιας Της Ελλαδος
γιατι δεν ισχυει η αποφαση αυτη σε ολες τις Μητροπολεις Της Εκκλησιες Της
Ελλαδος ;
Παρακολουθω απο διαφορα τηλεοπτικα καναλια (αλλα και απο Ρ/Σ) αρκετες Λειτουργιες , πανηγυρικες ή απλες , πολυαρχιερατικες ή οχι και σχεδον ποτε
δεν ψαλλεται το αργο τριπλο αλληλουαριο (πλην Ιερας Αρχιεπισκοπης Αθηνων
αλλα και εδω οχι παντοτε) . Προς τι τοτε η αποφαση της Ιερας Συνοδου ;
ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Επαναλαμβανω ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΩ . Σε οτι γραφω , δεν εννοω
ΚΑΜΙΑ προσωπικη αιχμη ή υπονοουμενο . Ευχαριστω .
Ἀγαπητέ κ. Λιναρδάκη,
1. Διόρθωσα στό προηγούμενο καί συμπλήρωσα τό δέν εἶναι θέμα περιορισμένο. Δέστε καί Δἰπτυχα σελ. 9, ὑποσ. 8.
2. Ἀπάντησα στό "ἄν γίνει πάλι ἀλλαγή", πού ἐσεῖς τό γράφετε μέ τήν ἔννοια τῆς ἐπιβολῆς καί τιμωρίας καί "μέτρων τάξεως". Ἔγραψα ὅτι "ὡρισμένα πράγματα εἶναι καί θέμα λειτουργικῆς συνειδήσεως". Ἀλλά δέν τίθεται τέτοιο θέμα. Κανείς Ἀρχιεπίσκοπος δέν ρισκάρει ἀντιπαράθεση τέτοιου εἴδους, ὅταν μάλιστα θέλει νά λειτουργεῖ σωστά τό Συνοδικό Σύστημα.
3. Ἡ εἰσήγηση δέν ἦταν τοῦ Μακαριστοῦ, ἀλλά τό θέμα ἔχει μελετηθεῖ ἀπό τούς λειτουργιολόγους ἐδῶ καί σαράντα χρόνια. Τό ξέρουν πολύ καλά αὐτό ὅσοι ἀσχολοῦνται μέ αὐτά τά θέματα καί μᾶς διαβάζουν, εἴτε εἶναι μέλη εἴτε ὄχι. Ὑπάρχουν Εἰδικές Συνοδικές Ἐπιτροπές πού τά προωθοῦν. Ἔτσι φάνηκε, δέν εἶναι ἔτσι. Ἀλλά κι ἄν συνέπεσε ἔτσι, ὁ Μακαριώτατος Ἱερώνυμος πατάει ἐπάνω σέ ὅ, τι καλό καί προχωράει. Ἐπιτρέψτε μου νά τό ξέρω αὐτό.
4. Τό ἄν δέν ἐφαρμόζεται, νομίζω ὅτι δέν ἔχουμε καί γενική ἄποψη. Πάντως, ὅπως ἔχω γράψει ἀλλοῦ δημόσια "τὸ Σεπτὸ Κέντρο τῆς Ὀρθοδοξίας, τὸ ὁποῖον ἄλλωστε διὰ τῶν ἀξιολόγων στελεχῶν του, ἐμβριθῶν ἐρευνητῶν καὶ ἐπιστημόνων, συμπεριλαμβανομένου πρώτου τῆς Α.Θ.Π. τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριάρχου, ἔχει ἀποδείξει ὅτι γνωρίζει πάρα πολὺ καλὰ ὅλα τὰ λειτουργικὰ προβλήματα καὶ ἔχει ἀναλάβει, ἐκ τοῦ ὑπευθύνου ρόλου του, τὴν προετοιμασία ἐπιλύσεως των διὰ τῆς μελλούσης συγκλίσεως Πανορθοδόξου Συνόδου, ἀλλὰ μᾶλλον ὑφίσταται θέμα κακομεταχειρίσεως τῆς καλοπίστου ἐπιλύσεως ἑνὸς θέματος τοῦ ἐκκλησιαστικοῦ τυπικοῦ ἀπὸ καλοθελητὲς γιὰ δημιουργία ἐντυπώσεων καὶ εὐκαιρία προβολῆς ἀντιθέτου γνώμης, ὡς μέσο ἔκφρασης ἀντιπαλότητος καὶ δεῖγμα ταυτότητος ἀντιφρονούντων ὁμάδων ἤ δρομολόγησης «εὐσεβῶν» πόθων". Αὐτά παρῆλθον Δόξα τῷ Θεῷ.
5. Ξέρω ὅτι δέν ἀπευθύνεσθε σέ μένα, ἔχω διαπιστώσει τήν ἀγάπη σας καί εὐχαριστῶ. Σᾶς τήν ἀνταποδίδω ἐκατονταπλασίονα καί σᾶς τιμῶ καί σᾶς σέβομαι.
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Στην περιοχη τους (ορια της Μητροπολεως τους) , ψαλλεται (γενικα σε πολεις και χωρια) ή οχι το αργο τριπλο αλληλουαριο ; Οχι αν το ψαλλουν τα μελη στο ναο τους , αλλα αν ψαλλεται γενικωτερα στην περιοχη τους (χωρις να εξεταζουμε το καλως ή κακως) . Ψαλλεται ή δεν ψαλλεται ; Ευχαριστω .

Δεν έχω ακούσει να ψάλλεται ούτε στη μητρόπολη που κατοικώ (Νίκαια) ούτε στη μητρόπολη που ψάλλω (Περιστέρι). Φυσικά ίσως άλλα μέλη που κατοικούν/ψάλλουν εντός των ορίων των δύο ως άνω μητροπόλεων γνωρίζουν κάποια εξαίρεση.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Στην
περιοχη τους (ορια της Μητροπολεως τους) , ψαλλεται (γενικα σε πολεις και χωρια) ή οχι το αργο τριπλο αλληλουαριο ;

Στην Αυστραλία γενικά δεν ψάλλεται εκτός από μεμονωμένες περιπτώσεις π.χ. στα μοναστήρια/αγρυπνίες κτλ.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Κατά εδώ πάνω πάντως (βόρεια Ελλάδα) ακούγεται συχνά και υπάρχουν νέοι κυρίως ψάλτες οι οποίοι έχουν "επαναφέρει" την τάξη αυτήν...στις αγρυπνίες σχεδόν πάντα λέγεται...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Στο Πατριαρχείο και το Άγιον Όρος τί κάνουν;
 
Last edited:
Top