Τρισάγιον και Δύναμις Κυριακού Ιωαννίδη του "Καλογήρου"

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Μήπως έχει κάποιος συνάδελφος σε ηλεκτρ. μορφή του Τρισάγιον και το Δύναμις του Κυριακού Ιωαννίδη, του "Καλογήρου"; Κάπου το είχα, αλλά μάλλον η αρχειοθετική μου δεινότητα με έχει εγκαταλείψει εδώ και καιρό... :confused: Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μήπως έχει κάποιος συνάδελφος σε ηλεκτρ. μορφή του Τρισάγιον και το Δύναμις του Κυριακού Ιωαννίδη, του "Καλογήρου"; Κάπου το είχα, αλλά μάλλον η αρχειοθετική μου δεινότητα με έχει εγκαταλείψει εδώ και καιρό... :confused: Ευχαριστώ πολύ!!!

Στάυρο λάβε το.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια
 

Attachments

  • 01 Trisagion kalogirou.rar
    1.8 MB · Views: 2,734

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πολλές πολλές ευχαριστίες!!! Να'στε καλά!!!
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Last edited by a moderator:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Επισυναπτω το Τρισαγιον & Δυναμις Κυριακου Ιωαννιδη (Καλογηρου) σε ηχο Αο , σε δυο εκτελεσεις :
1ον : Βυζαντινη Χορωδια Δημου Ηρακλειου (ψαλλεται ανευ κρατηματος) . Ειναι
απο συναυλια (με εργα Αγιορειτων μελοποιων )της 22-3-2004 στο Ηρακλειο της Κρητης .
2ον : π. Παυλος Ιωσηφιδης (μαθητης της αδελφοτητος των Θωμαδων του Αγιου Ορους) . Ψαλλεται χωρις το ''Αγιος Ισχυρος'' .
ΚΑΛΗ ΑΚΡΟΑΣΗ .
 

Attachments

  • 01=5'30''=Βυζαντινη Χορωδια Δημου Ηρακλειου=Τρισαγιον & Δυναμις Κυριακου Ιωαννιδη του καλογηρου(.mp3
    1.6 MB · Views: 511
  • 02=7'54''=π. Παυλος ΙΩΣΗΦΙΔΗΣ=Τρισαγιον & Δυναμις Κυριακου Καλογηρου Αος_new.mp3
    2.3 MB · Views: 456

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Ξέχασα να σημειώσω ότι το <<αμήν>> το έχω δει διορθωμένο από αρκετούς πρωτοψάλτες, επειδή έτσι όπως είναι τονίζεται το άλφα. Έτσι λοιπόν βάζουν απόστροφο στο άλφα και στο <<μην>> πάνω από το ολίγο κεντήματα. Με αυτό τον τρόπο τονίζεται σωστά το αμήν και δεν διαφοροποιείται τελείως η μελωδία.
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Επισυνάπτω και ηχητικό υλικό:
Μου εδόθη η πληροφορία πως τον τρισάγιο ύμνο και το δύναμις το ψάλλει η χορωδία Αγίας Μαρίνης Άνω Ιλισίων με χοράρχη τον κ. Βουρλή. Ύστερα από προσωπική μελέτη και σύγκριση άλλων ηχογραφήσεων του εν λόγω πρωτοψάλτη, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η παραπάνω πληροφορία είναι αληθής.
Καλή ακρόαση!
 

pnikos

Νέο μέλος
Το ίδιο Δύναμις έχει ανέβει το forum σε εκτέλεση του δάκαλού μου Χάρη Συμεωνίδη εδώ
Ευτυχισμένο το νέο έτος για όλους και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες.
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Το ίδιο Δύναμις έχει ανέβει το forum σε εκτέλεση του δάκαλού μου Χάρη Συμεωνίδη εδώ
Ευτυχισμένο το νέο έτος για όλους και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες.

Παρατηρώ αρκετές αλλαγές ανάμεσα στις τρεις εκτελέσεις. Δεν ξέρω για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό. Για παράδειγμα, παρατήρησα στην εκτέλεση του κύριου Χάρη Συμεωνίδη και πιο συγκεκριμένα στο τεριρεμ (03:40 ως 03:50 περίπου), ότι τα διαστήματα μεταξύ των φθόγγων, χωρίς να θέλω να πω ότι είναι λάθος (άλλωστε ποιοι είμαστε εμείς που θα κάνουμε κριτική σε τέτοιες αυθεντείες;) είναι διαφορετικά σε σχέση με τις άλλες δύο ηχογραφήσεις, οι οποίες με τη σειρά τους διαφέρουν σε αρκετά σημεία. Θα ήθελα να παρακαλέσω το μέλος pnikos, αν έχει τη δυνατότητα να ρωτήσει τον προαναφερθέντα πρωτοψάλτη πού οφείλονται αυτές οι διέσεις και οι υφέσεις. Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα.
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Νίκος Κουβελάς;24023 said:
Για παράδειγμα, παρατήρησα στην εκτέλεση του κύριου Χάρη Συμεωνίδη και πιο συγκεκριμένα στο τεριρεμ (03:40 ως 03:50 περίπου), ότι τα διαστήματα μεταξύ των φθόγγων, χωρίς να θέλω να πω ότι είναι λάθος (άλλωστε ποιοι είμαστε εμείς που θα κάνουμε κριτική σε τέτοιες αυθεντείες;) είναι διαφορετικά σε σχέση με τις άλλες δύο ηχογραφήσεις, οι οποίες με τη σειρά τους διαφέρουν σε αρκετά σημεία. Θα ήθελα να παρακαλέσω το μέλος pnikos, αν έχει τη δυνατότητα να ρωτήσει τον προαναφερθέντα πρωτοψάλτη πού οφείλονται αυτές οι διέσεις και οι υφέσεις

Αγαπτέ κύριε Κουβελά,
Απαντώ ο ίδιος μιας και είμαι μέλος του φόρουμ.
Κατ' αρχάς να επισημάνω, ότι όσον αφορά εμένα προσωπικά, ο όρος "αυθεντία" μου πέφτει βαρύς.
Για τις διαφορές που γράφετε (εκτός από περιπτώσεις που πρόκειται για "μικρολαθάκια" που έχουν και οι τρεις εκτελέσεις) οφείλονται σε δύο λόγους: α) στο κείμενο και β) στις διαφορετικές αναλύσεις που ερμηνεύει ο κάθε εκτελεστής, ανάλογα και με την προφορική παράδοση που έχει παραλάβει. Εδω εκ των πραγμάτων έχει προβάδισμα ο κ. Χασανίδης, που έχει περάσει (ας πουμε) 5πλάσιες ώρες σε Αγρυπνίες στο Αγ. Όρος, από οποιονδήποτε άλλο "κοσμικό" ψάλτη γνωρίζω τουλάχιστον εγώ, ενώ έχει προλάβει όλους τους παλαιούς (π. Φιρφιρή, π. Ακάκιο κ.λ.π.) στην ακμή τους.
Για τη διαφορά που επισημαίνετε, η εκτέλεσή μου είναι από την "Θεία Λειτουργία" του Ι. Ιεροθέου, έκδοση Μ. Φιλοθέου, όπου στον Νη έχει φθορά μαλακού χρώματος, που λύνεται στον Γα. Ξέρω πως σε άλλες εκδόσεις αυτό δεν υπάρχει, αλλά καλούτσικο είναι, δίνει και ποικιλία. Δεν γνωρίζω πως ακριβώς είναι το πρωτόπυπο.
Μια άλλη διαφορά που εκτελώ (όπως την έχω ακούσει και από Αγιορείτες) είναι η διατήρηση του Νη δίεση στο Αθάνατος ως το τέλος της φράσης στα ψηλά. Καθώς, ως γνωστόν το συγκεκριμένο είναι "δανεισμένο" από αυτό του Π. Εφεσίου και η θέση "θυμίζει" αυτην του Καμαράδου μέ άκουσμα προς βαρύ διατονικό, κι ας μην είναι γραμμένο έτσι, μου "πάει" καλύτερα (αυτό το εναρμόνιο, αμέσως μετά τις έλξεις γύρω από τον άνω Πα΄ ακούγεται κάπως).
Αυτά, ελπίζω να σας βοήθησα.
Χρόνια πολλά.
ΧΣ
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Αγαπτέ κύριε Κουβελά,
Απαντώ ο ίδιος μιας και είμαι μέλος του φόρουμ.
Κατ' αρχάς να επισημάνω, ότι όσον αφορά εμένα προσωπικά, ο όρος "αυθεντία" μου πέφτει βαρύς.
Για τις διαφορές που γράφετε (εκτός από περιπτώσεις που πρόκειται για "μικρολαθάκια" που έχουν και οι τρεις εκτελέσεις) οφείλονται σε δύο λόγους: α) στο κείμενο και β) στις διαφορετικές αναλύσεις που ερμηνεύει ο κάθε εκτελεστής, ανάλογα και με την προφορική παράδοση που έχει παραλάβει. Εδω εκ των πραγμάτων έχει προβάδισμα ο κ. Χασανίδης, που έχει περάσει (ας πουμε) 5πλάσιες ώρες σε Αγρυπνίες στο Αγ. Όρος, από οποιονδήποτε άλλο "κοσμικό" ψάλτη γνωρίζω τουλάχιστον εγώ, ενώ έχει προλάβει όλους τους παλαιούς (π. Φιρφιρή, π. Ακάκιο κ.λ.π.) στην ακμή τους.
Για τη διαφορά που επισημαίνετε, η εκτέλεσή μου είναι από την "Θεία Λειτουργία" του Ι. Ιεροθέου, έκδοση Μ. Φιλοθέου, όπου στον Νη έχει φθορά μαλακού χρώματος, που λύνεται στον Γα. Ξέρω πως σε άλλες εκδόσεις αυτό δεν υπάρχει, αλλά καλούτσικο είναι, δίνει και ποικιλία. Δεν γνωρίζω πως ακριβώς είναι το πρωτόπυπο.
Μια άλλη διαφορά που εκτελώ (όπως την έχω ακούσει και από Αγιορείτες) είναι η διατήρηση του Νη δίεση στο Αθάνατος ως το τέλος της φράσης στα ψηλά. Καθώς, ως γνωστόν το συγκεκριμένο είναι "δανεισμένο" από αυτό του Π. Εφεσίου και η θέση "θυμίζει" αυτην του Καμαράδου μέ άκουσμα προς βαρύ διατονικό, κι ας μην είναι γραμμένο έτσι, μου "πάει" καλύτερα (αυτό το εναρμόνιο, αμέσως μετά τις έλξεις γύρω από τον άνω Πα΄ ακούγεται κάπως).
Αυτά, ελπίζω να σας βοήθησα.
Χρόνια πολλά.
ΧΣ

Ευχαριστώ πολύ κύριε Συμεωνίδη. Απλά αναρωτήθηκα. Πρώτη φορά άκουσα αυτή την εκτέλεση, η οποία ήταν πολύ ωραία και σαν σύνολο, αλλά και το σημείο που αναφέρω ήταν πολύ όμορφο σαν άκουσμα και παραξενεύτηκα. Δεν είχα δει κίολας αυτή τη φθορά σε διάφορες εκδόσεις που έχουν πέσει στα χέρια μαο.Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ και η εκτέλεση του κύριου Βουρλή, του οποίου είμαι μαθητής και θα τον ρωτήσω αν έχει δει και αυτός πουθενά αυτή τη φθορά που αναφέρετε, αν έχει το κέιμενο να μου το δώσει, επειδή είναι τόσο ωραίο, αλλά και τόσο δύσκολο αυτό το σημείο. Θέλω να σας δώσω συγχαρητήρια για την εκτέλεση, αλλά και γενικότερα για το σημαντικό έργο που επιτελείτε.
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!!
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Δεν είχα δει κίολας αυτή τη φθορά σε διάφορες εκδόσεις που έχουν πέσει στα χέρια μαο.Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ και η εκτέλεση του κύριου Βουρλή, του οποίου είμαι μαθητής και θα τον ρωτήσω αν έχει δει και αυτός πουθενά αυτή τη φθορά που αναφέρετε, αν έχει το κέιμενο να μου το δώσει, επειδή είναι τόσο ωραίο, αλλά και τόσο δύσκολο αυτό το σημείο.

Ορίστε!
 

Attachments

  • Trisagion&Dynamis_PlA_Kalogirou.pdf
    2 MB · Views: 2,694

aliartos3101

Νέο μέλος
Επισυναπτω αλλη μια εκτελεση με τον αοιδιμο ΔιακοΔιονυση Φιρφιρη .

Σας ευχαριστω παρα πολυ γιατι προσπαθω να το μαθω για να το εκτελω
παντελης
 
Last edited by a moderator:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Τρισάγιον και Δύναμις Κυρ. Ιωανίδου (καλογήρου), από το βιβλίο του αγιορείτη μοναχού Ανδρέου (Χαραλάμπους Θεοφιλοπούλου, καθηγητή της βυζαντινής μουσικής).

Δίχρωμο αλλά με τα τυπογραφικά λαθάκια αδιόρθωτα στην τελευταία σελίδα τουλάχιστον που το πρόσεξα αυτό.
 

Attachments

  • TrisagionDinamisProtouHxou.pdf
    963 KB · Views: 1,298
Last edited:

dimitris dim

Μέλος
Δύναμις του Καλογήρου ...πιστεύω πως είναι η καλύτερη εκτέλεση!!! Απολαύστε
 
Last edited by a moderator:
Top