Ι Αρβανίτης: Χερουβικόν "φθορικόν", ήχος πλ. Β΄Νενανώ

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Μάλλον το ανεβάζω λίγο αργά, αλλά είναι επίκαιρο.
ΟΙ ισοκράτες στα Βου και Ζω να ακολουθήσουν καλά την μελωδία για να μπούν σωστά.

Το αφιερώνω στο Χάρη Συμεωνίδη λόγω του φθορικού του χαρακτήρα (του Χερουβικού εννοώ και όχι του Χάρη:D) . Όχι τίποτ' άλλο, αλλά μ' εξυπηρετεί και με πάει στο μετρό καμιά φορά :)
 

Attachments

  • IArv-Cherouvikon-Nenanw-Phthorikon.pdf
    177.4 KB · Views: 181

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Μάλλον το ανεβάζω λίγο αργά, αλλά είναι επίκαιρο.
ΟΙ ισοκράτες στα Βου και Ζω να ακολουθήσουν καλά την μελωδία για να μπούν σωστά.

Το αφιερώνω στο Χάρη Συμεωνίδη λόγω του φθορικού του χαρακτήρα (του Χερουβικού εννοώ και όχι του Χάρη:D) . Όχι τίποτ' άλλο, αλλά μ' εξυπηρετεί και με πάει στο μετρό καμιά φορά :)

Πολύ ωραίο Γιάννη! ταλέντο, φαντασία και φυσικά πολύ δουλειά και μελέτη! Ευχαριστούμε! :)
 

neophokaeus

Μέλος
Γιάννη, ευχαριστώ για το έργο που επιτελείς συνθέτοντας κομμάτια που είναι στη συνέχεια των μεγάλων μουσουργών της μουσικής μας. Θα ήθελα να μου πεις αν πρόκειται να εκδώσεις καμμία ανθολογία εκτός αν το έχεις ήδη κάνει για να την έχω στη βιβλιοθήκη μου. Χρόνια έχω να σε δω, έχουμε χαθεί, θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί σου. Ο Θεός να σου δώσει πολύ δύναμη να συνεχίσεις αυτό το έργο της σύνθεσης για τη δόξα του θεού αλλά και για τη μνήμη όλων των μεγάλων ελλήνων μουσικών. π. Αμφιλόχιος ΠΙΚΙΑΣ.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Το αφιερώνω στο Χάρη Συμεωνίδη...
Καλά καὶ σώθηκε ἡ μελάνη νὰ τὸ γράψῃς ἐπάνω ἤ κὰτω ἀπὸ τὸν τίτλο (...σὰν τσ' Εὐρωπαίοις); Ὄχι τίποτ' ἄλλο, ἔτσι γιὰ νὰ κάθονται κάποιοι (δὲ λέμε ὀνόματα, ψάξτε στὰ thanks) νὰ σβήνουν μὲ τὸ blanco! :D:wink::D
... μ' εξυπηρετεί και με πάει στο μετρό καμιά φορά
Αὐτὸ δὲν ἔπρεπε νὰ τὸ προδώσῃς. Τώρα, ἄντε νὰ πιστέψουν τήν "σικέ" λογομαχία ποὺ εἴχαμε συμφωνήσει, γιὰ νὰ ἀνέβῃ ἡ ἀναγνωσιμότητα! :p
Κουμπαρούλη τ' ἀκοῦς; γιὰ σένα δουλεύουμε! :wink:

Το ξανανεβάζω, γιατί παρέλειψα μια Βαρεία-Ίσον-Απόστροφο στην πρώτη σειρά. Συγγνώμη.
Ἄστα αὐτά..! γιὰ νὰ πάρῃς ἔξτρα thanks τὸ ἔκανες... :p:D:p

Ὥραῖα λοιπόν, στήν πρώτη εὐκαιρία θὰ τό ἠχογραφήσω ἀκραιφνῶς πατριαρχικὰ (γιὰ νὰ στὸ καταστρέψω :D:p:D) καὶ θὰ τὸ ἀνεβάσω! :)


--------------------
Σοβαρά τώρα! Εὐχαριστῶ τὰ μάλα καὶ συμφωνῶ ἀπόλυτα μὲ αὐτὸ τοῦ Βαγγέλη:
Πολύ ωραίο Γιάννη! ταλέντο, φαντασία και φυσικά πολύ δουλειά και μελέτη! Ευχαριστούμε!
Χάρης
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Συζητούσα σήμερα με κάποιον δημοσιογράφο που έλεγε ότι στις 12 Δεκεμβρίου μετά από εκλογές θα προκύψει οικουμενική κυβέρνηση.
Και να η πρώτη θεοσημία: ο Χάρης και ο Ευάγγελος εκθειάζουν ένα χερουβικό με διέσεις...

φατσούλα (δεν μου μπαίνει)
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Συζητούσα σήμερα με κάποιον δημοσιογράφο που έλεγε ότι στις 12 Δεκεμβρίου μετά από εκλογές θα προκύψει οικουμενική κυβέρνηση.
Και να η πρώτη θεοσημία: ο Χάρης και ο Ευάγγελος εκθειάζουν ένα χερουβικό με διέσεις...

φατσούλα (δεν μου μπαίνει)

Γιῶργο μου, θὰ σὲ στενοχωρήσω, ἀλλὰ ...δὲν τὴν βλέπω τὴν οἰκουμενικὴ.

Καμμία μονόγραμμη/δίγραμμη/τρίγραμμη κ.λ.π. καὶ ὁλες σχεδόν σὲ Πα ἤ Κε λεγέτου ~ κλασικὰ πράγματα. Νὰ μοὖλεγες γιὰ τὶς ὀξεῖες... Ἄ! αὐτὰ εἶναι γραφικὸς χαρακτῆρας, πῶς λὲμε Χουρμούζιος :wink::)

Χάρης
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Γιάννη, ευχαριστώ για το έργο που επιτελείς συνθέτοντας κομμάτια που είναι στη συνέχεια των μεγάλων μουσουργών της μουσικής μας. Θα ήθελα να μου πεις αν πρόκειται να εκδώσεις καμμία ανθολογία εκτός αν το έχεις ήδη κάνει για να την έχω στη βιβλιοθήκη μου. Χρόνια έχω να σε δω, έχουμε χαθεί, θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί σου. Ο Θεός να σου δώσει πολύ δύναμη να συνεχίσεις αυτό το έργο της σύνθεσης για τη δόξα του θεού αλλά και για τη μνήμη όλων των μεγάλων ελλήνων μουσικών. π. Αμφιλόχιος ΠΙΚΙΑΣ.

Σ' ευχαριστώ Πάτερ Αμφιλόχιε!
Δεν έχω εκδώσει κάτι με μελοποιήσεις μου εκτός από το βιβλίο μου "Ο Ακάθιστος ύμνος" και δεν ξέρω πότε θα μπορέσω να εκδώσω κάτι. Οι μελοποιήσεις που έχω κάνει είναι, δόξα τω Θεώ, πάρα πολλές και χρειάζεται πολλή δουλειά για να τις καθαρογράψω (συνήθως είναι και στην παλαιά γραφή και πρέπει και να τις εξηγήσω). Τα τελευταία χρόνια είχα πολλή δουλειά λόγω του Διδακτορικού μου και δεν μπόρεσα να ασχοληθώ συστηματικά μ' αυτές, ενώ παράλληλα προέκυπταν κι άλλες (κυρίως κατά τις μετακινήσεις μου με τον ηλεκτρικό). Επειδή δεν μπορώ να ξέρω πότε θα βρώ τον απαραίτητο χρόνο, αλλά και τα χρήματα, για έκδοση, φτειάχνω σιγά-σιγά κάποια και τα δίνω εδώ, για να τα ψάλλει όποιος θέλει, να μη μένουν κλεισμένα. Ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω να κάνω και κάποια έκδοση σε βιβλίο.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Καλά καὶ σώθηκε ἡ μελάνη νὰ τὸ γράψῃς ἐπάνω ἤ κὰτω ἀπὸ τὸν τίτλο (...σὰν τσ' Εὐρωπαίοις); Ὄχι τίποτ' ἄλλο, ἔτσι γιὰ νὰ κάθονται κάποιοι (δὲ λέμε ὀνόματα, ψάξτε στὰ thanks) νὰ σβήνουν μὲ τὸ blanco! :D:wink::D

Δεν θέλω να καρφωθώ και τόσο ότι κάνω παρέα μαζί σου :):D
Αὐτὸ δὲν ἔπρεπε νὰ τὸ προδώσῃς. Τώρα, ἄντε νὰ πιστέψουν τήν "σικέ" λογομαχία ποὺ εἴχαμε συμφωνήσει, γιὰ νὰ ἀνέβῃ ἡ ἀναγνωσιμότητα! :p
Κουμπαρούλη τ' ἀκοῦς; γιὰ σένα δουλεύουμε! :wink:

Πάσε κανα κατάλληλο θέμα και να δεις τί έχει να γίνει. Μ' έχεις δει μόνο στις καλές μου :mad::(
Ἄστα αὐτά..! γιὰ νὰ πάρῃς ἔξτρα thanks τὸ ἔκανες... :p:D:p
Εδώ έγκειται η σοφία του ανδρός (εμού δηλ.):wink:
Ὥραῖα λοιπόν, στήν πρώτη εὐκαιρία θὰ τό ἠχογραφήσω ἀκραιφνῶς πατριαρχικὰ (γιὰ νὰ στὸ καταστρέψω :D:p:D) καὶ θὰ τὸ ἀνεβάσω! :)

Τί λε ρε άσχετε. Εσύ πατριαρχικός; (η λογομαχία που λέγαμε):D

--------------------
Σοβαρά τώρα! Εὐχαριστῶ τὰ μάλα καὶ συμφωνῶ ἀπόλυτα μὲ αὐτὸ τοῦ Βαγγέλη:
Χάρης[
Εγώ δε συμφωνώ.:eek:
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Γιῶργο μου, θὰ σὲ στενοχωρήσω, ἀλλὰ ...δὲν τὴν βλέπω τὴν οἰκουμενικὴ.

Καμμία μονόγραμμη/δίγραμμη/τρίγραμμη κ.λ.π. καὶ ὁλες σχεδόν σὲ Πα ἤ Κε λεγέτου ~ κλασικὰ πράγματα. Νὰ μοὖλεγες γιὰ τὶς ὀξεῖες... Ἄ! αὐτὰ εἶναι γραφικὸς χαρακτῆρας, πῶς λὲμε Χουρμούζιος :wink::)

Χάρης

Ποιός γραφικός χαρακτήρας, ρε φίλε; Εισαι εντελώς άσχετος...χα χα χα... Ναι είναι τιμή μου και καμάρι μου να γράφω σαν τον Χουρμούζιο. Πήγαινε να διαβάσεις κανα μάθημα να ξεστραβωθείς... χα χα χα....Σου χαρίζουμε και Χερουβικό και το κυττάς στα δόντια κιόλας, αχάριστε!:mad:
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Δεν θέλω να καρφωθώ και τόσο ότι κάνω παρέα μαζί σου :):D
Ναί, καλά, δὲν θέλῃς...:rolleyes: Μουτρωμένοι, πηγαίνουμε κάθε φορὰ στό μετρὸ :D
Πάσε κανα κατάλληλο θέμα και να δεις τί έχει να γίνει. Μ' έχεις δει μόνο στις καλές μου :mad::(
Πφφ! οἱ καλὲς εἶναι αὐτὲς;;; :rolleyes:

Τί λε ρε άσχετε.
Σχετικὸ αὐτὸ :p

Εσύ πατριαρχικός;
Ναὶ, καὶ μὰλιστα περισσότερο ἀπὸ ὅτι ἐσὺ Καραϊκὸς :mad::cool: (...ὥραῖα τὸ πᾶμε :D)

(η λογομαχία που λέγαμε):D
ἔτσι καὶ ὑποψιασθῶ ὅτι πληρώθηκες μπροστὰ, ἀπὸ τὸν admin καὶ δὲν εἶπες τίποτα... :mad::D
--------------------

Εγώ δε συμφωνώ.:eek:
Τὄχεις, κάτι τὶς τὸ σχιζοειδὲς... :p:p
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ποιός γραφικός χαρακτήρας, ρε φίλε;
Σὲ δικαιολογῶ καὶ ὠρύεσαι! Ἀχάριστε! :mad:
Εισαι εντελώς άσχετος
Κι αὐτὸ σχετικὸ...:p
...χα χα χα...
Τὸ γέλιο τὴς χαιρεκακίας;

Ναι είναι τιμή μου και καμάρι μου να γράφω σαν τον Χουρμούζιο.
Μα γι' αὐτὸ τὄγραψα: γιὰ νὰ τιμηθῇς καὶ νὰ καμαρώνῃς :p:p

Πήγαινε να διαβάσεις κανα μάθημα να ξεστραβωθείς
Ἀμέσως, ἀμέσως :D (νὰ πάρῃ, πάλι γραφικὸ χαρακτῆρα τὰ βλέπω...:()
... χα χα χα...
...ἤ τῆς νευρικότητας;

Σου χαρίζουμε και Χερουβικό και το κυττάς στα δόντια κιόλας, αχάριστε!:mad:
Στὶς ὀξεῖες τὸ κοίταξα καὶ ΟΚ σὲ συγχώρησα :):eek:

Πφφφ! αὐτὲς εἶναι οἱ κακὲς σου;;; :D:p
:D
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή (επετειακό)] Εικονική ψαλτομαχία δεν είχαμε δεί ως τώρα, ευχαριστώ. Ο admin προμηθεύεται πραγματικές κοκορομαχίες ανά πάσα στιγμή και μάλιστα δωρεάν, χωρίς παραγγελία καν, όλα προσφορές ... Φαντάσου να πλήρωνε κι όλας τι θα έπαιρνε! Το κρατάω σαν ιδέα όμως για τον καιρό που θα συμφιλιωθούν όλοι οι ψάλτες και δεν θα έχουμε τί να συντονίσουμε και θα μαραζώσουμε. :eek::D


Γιάννη, ευχαριστούμε για τα ωραία μουσικά κείμενα που ανεβάζεις κατά καιρούς. Και σε άλλα με υγεία.
 

ixadin

Ηχάδιν
Οι μελοποιήσεις που έχω κάνει είναι, δόξα τω Θεώ, πάρα πολλές και χρειάζεται πολλή δουλειά για να τις καθαρογράψω ...
Επειδή δεν μπορώ να ξέρω πότε θα βρώ τον απαραίτητο χρόνο, αλλά και τα χρήματα, για έκδοση, φτειάχνω σιγά-σιγά κάποια και τα δίνω εδώ, για να τα ψάλλει όποιος θέλει, να μη μένουν κλεισμένα.

Θα προτιμούσα να αρχίσετε από τα Χερουβικά και μάλιστα στους ήχους που δεν έχετε ανεβάσει (Β', Γ', Δ' και πλ Δ'):)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Θα προτιμούσα να αρχίσετε από τα Χερουβικά και μάλιστα στους ήχους που δεν έχετε ανεβάσει (Β', Γ', Δ' και πλ Δ'):)

Έχουν ήδη ανέβει του β΄(έσω) ήχου και του πλ.δ΄.

Τα άλλα τα περιμένω κι εγώ.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Top