Λειτουργικά σε ήχο πλ. β', Θρ. Στανίτσα.

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το «Άξιον Εστί», στο οποίο παρέπεμψα πιο πάνω, είναι το γνωστό του «Ανωνύμου» σε εκτέλεση/γραφή (προφανώς) του Θρ. Στανίτσα. Το «Άξιον Εστί» στο βίντεο αυτό, που όπως αναφέρει είναι του Στανίτσα, μήπως το έχει κανείς σε μουσικό κείμενο;

 
Το «Άξιον Εστί» στο βίντεο αυτό, που όπως αναφέρει είναι του Στανίτσα, μήπως το έχει κανείς σε μουσικό κείμενο;

Ορίστε χειρόγραφο του άρχοντα με το εν λόγω Άξιον εστί σε πλάγιο του δευτέρου
 

Attachments

  • Άξιον εστί πλ.β΄ ΘΣ.pdf
    3.5 MB · Views: 1,595

charisromanos

Νέο μέλος
Τα κείμενα. Τα άκουσα από κάτι ηχογραφήσεις που έχουν αναρτηθεί στο forum αλλά δεν κατάφερα να τα βρώ σε pdf.
Ευχαριστώ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Πάτερ Μάξιμε, ευχαριστούμε!
Είναι τα ίδια με αυτά που έχω αντιγράψει μόνο που λέιπει το «Άξιόν εστιν».
Στο Σε υμνούμεν των μουσικοφίλων, στο σημείο σοι ευχαρι-στού-μεν θέλει δίφωνη ανάβαση (ας προστεθεί κέντημα στο ολίγον για να βγαίνει το μέλος σωστά στον Ζω').
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Πάτερ Μάξιμε, ευχαριστούμε!
Είναι τα ίδια με αυτά που έχω αντιγράψει μόνο που λέιπει το «Άξιόν εστιν».
Στο Σε υμνούμεν των μουσικοφίλων, στο σημείο σοι ευχαρι-στού-μεν θέλει δίφωνη ανάβαση (ας προστεθεί κέντημα στο ολίγον για να βγαίνει το μέλος σωστά στον Ζω').

Ωρίστε και το "Άξιον εστίν" από το αρχείο του ΣΜΚΩΝ. Επίσης, επισυνάπτω και ένα άλλο "Άξιον εστίν" (χειρόγραφο, γαρ) που έγραψε ο Δάσκαλος. Και αυτό είναι πάρα πολύ ωραίο, και είναι ΘΑΥΜΑΣΙΟ όταν εκτελείται χορωδιακώς. Λίγο ψιλούτσικα χτυπάει, οπότε δεν είναι για όλους. (Κε Γιάννου, μήπως θυμάστε - ή λάβατε μέρος - στην συναυλία εις μνήμη του Θρ. Στανίτσα με την χορωδία του Ευ. Μένεγα; ΑΥΤΟ το "Άξιον εστίν" έψαλλε ο χορός.)

Νόμιζα ότι το είχα ψηφιοποιημένο το χειρόγραφο των Λειτουργικών του πλ. β΄ του Άρχοντα, αλλά ως φαίνετε ήμουν λανθασμένος. Όταν τα σαρώσω θα τα ανεβάσω.

Απόστολος
 

Attachments

  • Άξιον εστίν, Ήχ. πλ. β΄ (ΣΜΚΩΝ).pdf
    522.6 KB · Views: 549
  • Άξιον εστί πλ.β΄ ΘΣ.pdf
    3.5 MB · Views: 669

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ωρίστε και το "Άξιον εστίν" από το αρχείο του ΣΜΚΩΝ.
(Κε Γιάννου, μήπως θυμάστε - ή λάβατε μέρος - στην συναυλία εις μνήμη του Θρ. Στανίτσα με την χορωδία του Ευ. Μένεγα; ΑΥΤΟ το "Άξιον εστίν" έψαλλε ο χορός.)

Απόστολος

Στη συναυλία υπό τον Βαγγέλη, (πατριώτη μου, Σάμιο) δεν έλαβα μέρος, δεν θυμάμαι, αν έγινε πρό του '90, ήμουν στη Σάμο ακόμη. Όμως την έχω ακούσει.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Στη συναυλία υπό τον Βαγγέλη, (πατριώτη μου, Σάμιο) δεν έλαβα μέρος, δεν θυμάμαι, αν έγινε πρό του '90, ήμουν στη Σάμο ακόμη. Όμως την έχω ακούσει.

Κύριε Γιάννου και κύριοι συνάδελφοι καλησπέρα και καλό μήνα.Η εν λόγω συναυλία υπό την διεύθυνση του κ.Ευαγγέλου Μένεγα αποτέλεσε το Ιωβηλάιο του Άρχοντα και πραγματοποιήθηκε τον Απρίλιο του 1988.Το εν λόγω Άξιον εστίν... είναι το καλύτερο απ'ολα του πλ.β'.:wink:
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κύριε Γιάννου και κύριοι συνάδελφοι καλησπέρα και καλό μήνα.Η εν λόγω συναυλία υπό την διεύθυνση του κ.Ευαγγέλου Μένεγα αποτέλεσε το Ιωβηλάιο του Άρχοντα και πραγματοποιήθηκε τον Απρίλιο του 1988.Το εν λόγω Άξιον εστίν... είναι το καλύτερο απ'ολα του πλ.β'.:wink:
Την έχει κανείς στο αρχείο του; Θα άξιζε να ακούσουμε το Ιωβηλαίο του Άρχοντα!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Την έχει κανείς στο αρχείο του; Θα άξιζε να ακούσουμε το Ιωβηλαίο του Άρχοντα!

Κάποια υπάρχουν εδώ από εκπομπή του Ευ. Σφακιανάκη- μια ακόμη προσφορά του φιλτατου Λεωνίδα Γαρουφαλή.
 
Last edited:
ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ;126265 said:
Το εν λόγω Άξιον εστίν... είναι το καλύτερο απ'ολα του πλ.β'.:wink:

Ο μακαριστός Άρχοντας Στανίτσας, είχε πολύ αγάπη στην Κυρία Θεοτόκο. Της αφιέρωσε καταπληκτικούς ύμνους.

Είναι πολύ σπουδαίο και το ηχητικό από την ώρα της διδασκαλίας αυτού του καταπληκτικού "Άξιον εστί". Ο μακαριστός Δάσκαλος του κ. Θανάση Παϊβανά, Θρασύβουλος Στανίτσας, ακούει τον νεαρό τότε Θανάση να αποδίδει με περισσή χάρη και γλυκύτητα, ότι του δίδαξε.
http://www.paivanas.gr/stanitsas_lessons_sound_material.html

Στην ίδια σελίδα ο κ. Παϊβανάς αποδίδει εξαίσια, σε ώριμη ηλικία, από αναλόγιο, τον ίδιο ύμνο. Τον ευχαριστώ και δημοσίως εκ βάθους καρδίας που συνδράμει προς την αναξιότητά μου τα μέγιστα, ώστε να έχω την ευκαιρία να αποδίδω μαθήματα του μακαριστού δασκάλου του. (Δυστυχώς με απεριόριστη μετριότητα).
Φυσικά κι απ τον ίδιο τον Στανίτσα διαφορετικό "Ανώνυμο":
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=12206&highlight=%E1%ED%FE%ED%F5%EC%EF%ED
 
Last edited:
Top