1961 Κυριακή του Ασώτου (Άγ. Νικόλαος Χάλκης) Δύναμις Μπόμπα

Η ηχογράφηση είναι από τον Άγιο Νικόλαο Χάλκης το 1961 αν δεν απατώμαι (από τις καλύτερες ηχογραφήσεις του Άρχοντα)
Το δύναμις αυτό, επιγραφόμενο ως Μπόμπα, στην Λειτουργία του Πρίγγου που εξέδωσε ο Παπανδρέου, υπάρχει και σε χειρόγραφο του Στανίτσα επιγραφόμενο ως Ζαφειρίου Παπαχρήστου, πρωτοψάλτη Σερρών.
Λίγα λόγια για τον Γεώργιο Μπόμπα:Υπήρξε ηδυφωνότατος ψάλτης των μητροπολιτικών ναών Αδριανουπόλεως και Φιλιππουπόλεως, αργότερα διαδέχτηκε τον Κυριακό Προύσαλη στην Πόλη (Άγ. Νικόλαος Τζιμπαλί) και έπειτα ήρθε στην Ελλάδη στο ναό του Ευαγγελισμού στον Πειραιά (πηγή: Άγγελος Βουδούρης)
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Λίγα λόγια για τον Γεώργιο Μπόμπα...
Βρε συ, τι έπαθα!! Είδα τον τίτλο και λέω: "Α ωραία, ανεβάσανε μπόμπα δύναμις του Στανίτσα από το 1960!":eek:
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Η ηχογράφηση είναι από τον Άγιο Νικόλαο Χάλκης το 1961 αν δεν απατώμαι (από τις καλύτερες ηχογραφήσεις του Άρχοντα)
Το δύναμις αυτό, επιγραφόμενο ως Μπόμπα, στην Λειτουργία του Πρίγγου που εξέδωσε ο Παπανδρέου, υπάρχει και σε χειρόγραφο του Στανίτσα επιγραφόμενο ως Ζαφειρίου Παπαχρήστου, πρωτοψάλτη Σερρών.
Λίγα λόγια για τον Γεώργιο Μπόμπα:Υπήρξε ηδυφωνότατος ψάλτης των μητροπολιτικών ναών Ανδριανουπόλεως και Φιλιππουπόλεως, αργότερα διαδέχτηκε τον Κυριακό Προύσαλη στην Πόλη (Άγ. Νικόλαος Τζιμπαλί) και έπειτα ήρθε στην Ελλάδη στο ναό του Ευαγγελισμού στον Πειραιά (πηγή: Άγγελος Βουδούρης)

Όπως τα λέει ο Νικόλαος είναι ( η χρονολόγηση είναι διαφορετική: 1964 Κυριακή Ασώτου, ήχος πλ β, Αγ Νικόλαος Χάλκης...) Αν δεν απατώμαι στον α΄τόμο Θ Λειτουργίας του Κ Πρίγγου που εξέδωσε ο Ανδρ Παπανδρέου υπάρχει και το Δύναμις του Παπαχρήστου. Δεν είμαι σίγουρος όμως, και ως εμπερίστατος δεν έχω πρόσβαση στον τόμο. Πάντως στο παράρτημα του Β τόμου της Θ. Λειτουργίας υπάρχει το δύναμις ως Γ. Μπόμπα-Θρ Στανίτσα!


Δ.
 
Last edited:
Όπως τα λέει ο Νικόλαος είναι... Αν δεν απατώμαι στον α΄τόμο Θ Λειτουργίας του Κ Πρίγγου που εξέδωσε ο Ανδρ Παπανδρέου υπάρχει και το Δύναμις του Παπαχρήστου. Δεν είμαι σίγουρος όμως, και ως εμπερίστατος δεν έχω πρόσβαση στον τόμο. Πάντως στο παράρτημα του Β τόμου της Θ. Λειτουργίας υπάρχει το δύναμις ως Γ. Μπόμπα-Θρ Στανίτσα!


Δ.

Ναι υπάρχει (κλασσικά με πάρα πολλές ανορθογραφίες που χαρακτηρίζουν την έκδοση).
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αυτό το... "Μπόμπα δύναμις" (με τη διττή έννοια!) υπάρχει και στη λειτουργία του Παϊκόπουλου (Πανδέκτης Εκκλησιαστικής Μουσικής, τόμος Γ', σελ. 54), όπου αναγράφεται ως Δύναμις Ζαφειρίου Παπαχρήστου.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αυτό το... "Μπόμπα δύναμις" (με τη διττή έννοια!) υπάρχει και στη λειτουργία του Παϊκόπουλου (Πανδέκτης Εκκλησιαστικής Μουσικής, τόμος Γ', σελ. 54), όπου αναγράφεται ως Δύναμις Ζαφειρίου Παπαχρήστου.

ΔΥΝΑΜΙΣ Ζαφ.Παπαχρήστου - Γ.Μπόμπα
ειδικά μήνυμα #7
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αυτό το... "Μπόμπα δύναμις" (με τη διττή έννοια!) υπάρχει και στη λειτουργία του Παϊκόπουλου (Πανδέκτης Εκκλησιαστικής Μουσικής, τόμος Γ', σελ. 54), όπου αναγράφεται ως Δύναμις Ζαφειρίου Παπαχρήστου.

κ ο Θράσος έτσι το επέγραφε όπως μπορεί να πιστοποιήσει και ο ΝΓ....
 
κ ο Θράσος έτσι το επέγραφε όπως μπορεί να πιστοποιήσει και ο ΝΓ....

Αυτό μπορεί να το πιστοποιήσει και ο ίδιος ο Άρχων γιατί "φθαρτή η χειρ, αιωνία η γραφή":wink:
 

Attachments

  • DynamisPapaxrhstou(Stanitsa).pdf
    166.4 KB · Views: 500

dimitris

Παλαιό Μέλος
Αρα το έγραψε ο Παπαχρήστου και το ονόμασαν Μπόμπα.
Ετοιμάζω ένα βιβλίο που το αναφέρω σαν δύναμις Μολοτωφ επειδή είναι στην δημοτική σαν πιο σύγχρονο.
:D
 
Αν έχουμε βιογραφικές πληροφορίες για τον Παπαχρήστου (και αν υπάρχει και σχέση μαθητείας με τον Μπόμπα), ίσως ρίξουν φως στην υπόθεση. Χωρίς καπνός δεν υπάρχει φωτιά. Νομίζω ότι ο Μπόμπας είναι παλαιότερος και δεν μπορεί τυχαία να φέρει το όνομά του.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Αν έχουμε βιογραφικές πληροφορίες για τον Παπαχρήστου (και αν υπάρχει και σχέση μαθητείας με τον Μπόμπα)... Χωρίς καπνός δεν υπάρχει φωτιά... ο Μπόμπας είναι παλαιότερος και δεν μπορεί τυχαία να φέρει το όνομά του.
Δηλαδή έσκασε μπόμπα κι εμφανίστηκε ο... Παπαχρήστου!!:D
 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Εάν και τα κείμενα (στο τέλος του Β´ τόμου της Θ. Λειτουργίας Πρίγγου απο τον Παπανδρέου και του Παπαχρήστου) είναι κατα 90% όμοια, στο ηχητικό που σας ανάρτησα, ο Στανίτσας εκτελεί, πιό πιστά, αυτό που βρίσκεται στον Β´ τόμο ΘΛ με μικρή εξαίρεση στο "Άγιος Αθάνατος". Υποπτεύομαι πως το κείμενο είναι καταγραφή απο εκτέλεση του Στανίτσα (πιθανόν αυτή στον Αγ. Νικόλαο Χάλκης) παρά αυθεντικό κείμενο του Μπόμπα....

Τέλος πάντων, το ιστορικό θέμα Μπόμπα και Παπαχρήστου στους ιστορικούς.......

Απολαύστε τον Στανίτσα.

ΝΓ
 
Last edited:
Απολαύστε.

Απο το ηχητικό αρχείο του Κ. Λαγούρου.

ΝΓ

Μου αρέσει πάρα πολύ το συγκεκριμένο κομμάτι (Δύναμις του Μπόμπα).
Το έχω ακούσει από τον Κυριαζή και ήταν πολύ ωραίο.
Μήπως γνωρίζει κανείς αν το έχει πει ο Χατζημάρκος; Άν ναι, θα ήταν ευχής έργον να το ακούγαμε.:)
 
Top