Δίσκος Victor 63511 (Εκκλησιαστική Χορωδία)

Στράτος

Μέλος
θα ήθελα να σας ρωτήσω, (εάν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ πολύ να επικοινωνήσει), τυχαίνει να έχω στην κατοχή μου ένα δίσκο με κόκκινη ετικέτα "ODEON" από παλιό -κουρδιστό φυσικά-γραμμόφωνο που δε λειτουργεί, το οποίο αναγράφει από τη μία πλευρά "Κύριε εκέκραξα" κι από την άλλη Κοινωνικόν κι έχει έτος 1908...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
:eek::eek::eek:Αν το Κοινωνικό είναι αυτό τότε ίσως πρόκειται για την παλιότερη χρονολόγηση δίσκου του Ναυπλιώτη (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος αλλά έχω την αίσθηση πως δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε σαφώς χρονικά τους πρώτους του δίσκους). Βέβαια, αυτό γράφηκε στην Orfeon, ενώ στην ODEON ο Ναυπλιώτης ηχογράφησε αργότερα.

Ει δε μη, έχουμε μια άγνωστη εκτέλεση από δίσκου γραμμοφώνου, μιας και από εκείνη την εποχή προσωπικά δε θυμάμαι Κοινωνικό.

Δεν το ανεβάζετε και εις κοινόν όφελος;
 

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
Το ερώτημα είναι: αναγράφει ο δίσκος ότι πρόκειτε για ηχογράφηση του Ναυπλιώτη ή είναι δική σας εκτίμηση? Γιατί αν δεν το γράφει θα πλήρωνα όσο όσο να ακούσω τη φωνή που θα ακουστεί κατα την αναπαραγωγή...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όχι, τα χαράματα το θέμα δεν είχε αυτόν τον τίτλο. Αφού δεν έχει ταυτοποιηθεί ακόμη, ας αφήσουμε μόνο την ημερομηνία του δίσκου.
 
Παρεπιπτόντως αν έχει κανείς, από τους εν Αθήναις διαμένοντες, πικάπ που να παίζει δίσκους 78 στροφών και να συνδέεται με το PC ας μου στείλει ένα μήνυμα, γιατί το δικό μου πικάπ δεν έχει τη δυνατότητα σύνδεσης με τον υπολογιστή λόγω παλαιότητας.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Βασικά, συνδέστε το με καλώδιο από RCA σε mini jag στο μηχάνημα που ηχογραφείτε στην υποδοχή line in (αν υπάρχει). Μετά απλά μεταφέρετε το αρχείο στον υπολογιστή.
 
Βασικά Γιάννη δεν έχει καμμία υποδοχή το δικό μου (είναι το παλιό φορητό πικάπ-βαλιτσάκι PHILIPS αν το έχεις υπόψη σου).
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Βασικά Γιάννη δεν έχει καμμία υποδοχή το δικό μου (είναι το παλιό φορητό πικάπ-βαλιτσάκι PHILIPS αν το έχεις υπόψη σου).

Κανένα εθνοψυχωφελή δισκάκο του '30, έχεις;;;; :D:D:D:p:p:p
 
Κανένα εθνοψυχωφελή δισκάκο του '30, έχεις;;;; :D:D:D:p:p:p

Της ένδοξης περιόδου 36-45 έχω μόνο σε κασσέτες:p
Πέρα από την πλάκα από δίσκους το μενού έχει Ναυπλιώτη, Χρύσανθο, Φωτόπουλο, Νικολαίδη-Εμμανουηλίδη, Βασιλικό και Ταλιαδώρο.
Αν κανείς έχει πικάπ που να συνδέεται με υπολογιστή να τα ψηφιοποιήσουμε.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
θα ήθελα να σας ρωτήσω, (εάν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ πολύ να επικοινωνήσει), τυχαίνει να έχω στην κατοχή μου ένα δίσκο με κόκκινη ετικέτα "ODEON" από παλιό -κουρδιστό φυσικά-γραμμόφωνο που δε λειτουργεί, το οποίο αναγράφει από τη μία πλευρά "Κύριε εκέκραξα" κι από την άλλη Κοινωνικόν κι έχει έτος 1908...

Φίλε Στράτο, αν θέλεις φωτογράφησε και ανέβασε εδώ την ετικέτα του δίσκου, για να πάρουμε όλοι μια καλλίτερη και σαφέστερη ιδέα για την αξία του.
 

Shota

Παλαιό Μέλος

Ευχαριστούμε πολύ. Εάν δεν κάνω λάθος, δεν πρόκειται για το δίσκο Odeon η Orfeon, αλλα της εταιρίας Victor Talking Machine Company. Άρα είναι μια άγνωστη ηχογράφηση του Ναυπλιώτη (εάν όντως ψάλλει ο Ναυπλιώτης). Για την χρονολογία θα προσπαθήσω να κάνω κάτι.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Αντιγράφω από εδώ:

63511 Kyrie Kekraxa Greek

The chants of the Hebrews were copied by both the Egyptians
and the Greeks, but with the rise of the Christian Church, we find
that the Hebrew influence is again very strong. The division of
the Catholic Church resulted in the Greek Church returning to some
of the earlier Greek chants, said to be more similar to those employed
by Ambrose, in the fourth century. This is an example of the
Kyrie from the ritual of the mass used in the Greek Church today.
[Lesson HI, Course I.]

63511 Kinonikon Greek Chant

Although with the division of the Catholic Church the Greek
Church still retained the use of antiphonal chants, we find that the
ancient system of Greek music somewhat influenced and changed the
character of their chants, so that today they have many points of con-
trast with the Gregorian chanting. In the Greek Church of Russia
today are to be found the deepest bass voices in the world. [Lesson
III, Course II.]

Από τα συμφραζόμενα, μάλλον πρόκειται για (ελληνόφωνη) Ρωσική χορωδία στην Πόλη. Πρβλ. σχετική μαρτυρία από εδώ:
β) Ρωσσικός Χορός: ιδρύθηκε στην Κων/πολη, στις αρχές του 20ού αι., από τον μουσικό Μασλενίκωφ και υποστηρίχτηκε από τους Ρωσσόφιλους και τους εραστές της ευρωπ. μουσικής. Ο Χορός αυτός, ο οποίος περιλάμβανε άνδρες και γυναίκες, εγκαταστάθηκε στο Ναό της Παναγίας των Εισοδίων ως Εκκλ. Μουσικός Χορός.
Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω;:confused:
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστούμε πολύ. Εάν δεν κάνω λάθος, δεν πρόκειται για το δίσκο Odeon η Orfeon, αλλα της εταιρίας Victor Talking Machine Company. Άρα είναι μια άγνωστη ηχογράφηση του Ναυπλιώτη (εάν όντως ψάλλει ο Ναυπλιώτης). Για την χρονολογία θα προσπαθήσω να κάνω κάτι.

Κατά πάση πιθανότητα είναι 1911 αφού αυτό και αυτό με τα νούμερα 63476 και 63528 είναι από το 1911.
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Συγχαρητήρια σε όσους πρόσφεραν πραγματικά επιστημονική δουλειά για τον εντοπισμό του δίσκου. Και πάνω του επίσης γράφει για θρησκευτική χορωδία. Να μπορούσαμε να τον ακούγαμε...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Από τα συμφραζόμενα, μάλλον πρόκειται για (ελληνόφωνη) Ρωσική χορωδία στην Πόλη.

Νομίζω ότι αναφέρεται σε καθαρά ελληνική μουσική. Το απόσπασμα είναι από το βιβλίο «What we hear in music ...» και το κείμενο που αναρτήθηκε είναι τα σχόλια (σ.304) στη σχετική σελίδα του βιβλίου (σ.70) όπου αναφέρεται στην «Μουσική των Ελλήνων» (σσ.68-70).
 

Attachments

  • Τίτλος.jpg
    3.5 MB · Views: 24
  • σ.70.jpg
    4.3 MB · Views: 31
  • σ.304.jpg
    4.1 MB · Views: 20

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Τελικά κι απ' ότι φαίνεται, δεν θά χουμε ποτέ την χαρά ν' ακούσουμε αυτόν τον δίσκο...
 

Στράτος

Μέλος
Τελικά κι απ' ότι φαίνεται, δεν θά χουμε ποτέ την χαρά ν' ακούσουμε αυτόν τον δίσκο...

Μην το λέτε...Βρήκα γραμμόφωνο το οποίο απ ότι μου είπαν λειτουργεί οπότε μέσα στην ερχόμενη βδομάδα θα πάρουμε απαντήσεις!...
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Ακόμη να βρεθεί αυτό το γραμμόφωνο;;; τι κρίμα. Να υπάρχει ένας δίσκος του 1911, και να μην μπορούμε να τον ακούσουμε;
 
Top