Χερουβικά Ήχος Βαρύς Θρ. Στανίτσα

Το κατάλαβα από την αρχή φίλε μου.
Απλά πρόσφερα ότι είχα.
Δεν έχω το κείμενο.
Πολλοί το έχουν εδω μέσα.
Αλλά...
 
Από την Πατριαρχική Μουσική Κιβωτό του π. Ιεροθέου, το αργό και το σύντομο. Ζητώ συγγνώμη για το μέγεθος του αρχείου, αλλά το να σκανάρει κανείς σε ασπρόμαυρο το καλαίσθητο αυτό βιβλίο, είναι αρκετά αντιαισθητικό κατά την γνώμη μου.
 

Attachments

  • Χερουβικά Θ. Στανίτσα (ήχος Βαρύς).pdf
    9.9 MB · Views: 846
Από την Πατριαρχική Μουσική Κιβωτό του π. Ιεροθέου, το αργό και το σύντομο. Ζητώ συγγνώμη για το μέγεθος του αρχείου, αλλά το να σκανάρει κανείς σε ασπρόμαυρο το καλαίσθητο αυτό βιβλίο, είναι αρκετά αντιαισθητικό κατά την γνώμη μου.


Κύριε Τσακκίρογλου σας χαιρετώ από την Κύπρο καί σας ευχαριστώ θερμά.
 
Από την Πατριαρχική Μουσική Κιβωτό του π. Ιεροθέου, το αργό και το σύντομο. Ζητώ συγγνώμη για το μέγεθος του αρχείου, αλλά το να σκανάρει κανείς σε ασπρόμαυρο το καλαίσθητο αυτό βιβλίο, είναι αρκετά αντιαισθητικό κατά την γνώμη μου.

Ευχαριστώ Χρίστο. Εξαιρετικές συνθέσεις και πολύ κατάλληλες για χορωδιακές εκτελέσεις.

Όμως, να ξεύρουν όλοι ότι τα Χερουβικά αυτά ΔΕΝ είναι τα ίδια μ' αυτό που ψάλλει ο Άρχοντας στην ηχογράφηση που πρόσφατα ανέβηκε. Η συλλογή των Χερουβικών του Στανίτσα που έχουμε σε χειρόγραφα τα έγραψε στην Αθήνα, ενώ η ηχογράφηση σίγουρα είναι από την Πόλη όταν κελαϊδούσε. Ο "βασικός κορμός" είναι σχεδόν ίδιος (ως προς καταλήξεις, κλασσικές μουσικές θέσεις, κλπ.), αλλά διαφορούν ως προς το άκουσμα.

Απόστολος
 
...μ᾽αυτό που ψάλλει ο Άρχοντας στην ηχογράφηση που πρόσφατα ανέβηκε. Η συλλογή των Χερουβικών του Στανίτσα που έχουμε σε χειρόγραφα τα έγραψε στην Αθήνα, ενώ η ηχογράφηση σίγουρα είναι από την Πόλη όταν κελαϊδούσε. ...

Εννοείς το Χερβ της Χρυσοσπηλιώτισσας (1959); :wink:
 
Εννοείς το Χερβ της Χρυσοσπηλιώτισσας (1959); :wink:

Α, μπράβο! Την είχα ξεχάσει αυτή την ηχογράφηση. Οκέϋ, τότε ΔΕΝ ήταν στην Πόλη. Αλλά ήταν από ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ που ήταν στην Πόλη! :wink:

Αυτό πρέπει κάποιος να το γράψει από την μαγνητοφωνημένη εκτέλεση.

Απόστολος
 
Από την Πατριαρχική Μουσική Κιβωτό του π. Ιεροθέου, το αργό και το σύντομο. Ζητώ συγγνώμη για το μέγεθος του αρχείου, αλλά το να σκανάρει κανείς σε ασπρόμαυρο το καλαίσθητο αυτό βιβλίο, είναι αρκετά αντιαισθητικό κατά την γνώμη μου.

εάν έχετε την καλοσύνη στείλτε και τα υπόλοιπα αργά χερουβικα αυτής της συλλογής του π. Ιεροθεου. Σας ευχαριστώ
 
Back
Top