Λειτουργικά ήχος Δ' (λέγετος)

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μιά ... υπερπαραγωγή:D του 1988!
Τά 'χα χαμένα στο άτακτο:D χαρτομάνι μου, που έψαχνα για κάτι άλλο...:(
Και μια που αύριο ο ήχος είναι Δ', λέω να τα πασάρω σε τιμή ευκαιρίας:D!
ΝΓ
ΥΓ Συγκρίνετέ τα με τα γνωστά του Άρχοντα Θρ. Στανίτσα! Δεν θα εκπλαγείτε...
Ιστορία: Πηγαίνοντας με τον άρχοντα στη Χίο για την πανήγυρη του Αγ. Μάρκου, συζητούσαμε στο Καράβι. Ήταν Πέμπτη της Διακαινησίμου και έγινε έξω φρενών όταν βγαίνοντας από το λιμάνι του Πειραιά άκουσε από την κόρνα ιερού ναού να ψάλλονται ... Ανοιξαντάρια! Σε κάποια στιγμή μου λέει: Ξέρεις τί θέλω να γράψω; Λειτουργικά σε λέγετο με κλιτόν στον άνω ΝΗ' και ζυγό στον ΔΙ. Για κάνε και συ μια προσπάθεια....
Όντως μετά την επιστροφή μου προσπάθησα να εκτελέσω τη συνταγή με τα .. υποδειχθέντα υλικά:D. Και του τα πήγα. Μή με ρωτάτε που είναι, αγνοώ!
Έκρινε ότι το κλιτόν και ο ζυγός ήταν σε ... λίγη... ποσότητα και ήθελε περισσότερο.
Μετά από λίγο καιρό έγραψε τα δικά του, όπου κλιτόν και ζυγός ... απουσιάζουν παντελώς!
Θα προσπαθήσω να βρω το Άξιόν εστιν των Στανίτσα-Παλάση οπότε τα ξαναλέμε.
 

Attachments

  • LEITOYRGIKA HXOS LEGETOS ng.pdf
    366.3 KB · Views: 669
Εὐχαριστοῦμε τόν κ.Γιάννου γιά τά πολύ ὡραῖα καί ἁπλά λειτουργικά σέ λέγετο.

Καί γιά μήν κουράζεται ψάχνοντας στό ἄτακτο χαρτομάνι του, σᾶς προσφέρω τό Άξιόν έστιν τῶν Στανίτσα-Παλάση.

Παρακαλῶ τόν κ. Γιάννου, ὡς ὁ πλέον ἁρμόδιος, νά μάς πεῖ ἑάν ὄντως εἶναι αὐτό τό Χερουβικό τῶν Στανίτσα-Παλάση σέ λέγετο.
 

Attachments

  • ?ξιόν ?στιν λέγετος ?. Παλλάση.jpg
    238.3 KB · Views: 266

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Υπενθυμιζω τα λειτουργικα σε λεγετο του Στανιτσα οπως τα εψαλλε αυτοσχεδιαζωντας , στον Ιερο Μητροπολιτικο Ναο του Αγιου Μηνα Ηρακλειου Κρητης στις 17-9-1973 :
www.ieropsaltis.com/keimena.htm
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Κε Γιάννου,


Ευχαριστίες πολλές!!! Αυτό που μου αρέσει επιπλέον στις περισσότερες συνθέσεις σας (φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος) είναι ότι σχεδόν πάντα έρχονται με μια ιστορία μαζί τους.

Σας ευχαριστούμε που μοιράζεστε μαζί μας, απλόχερα, και τα δύο!
 
Top