Αγρυπνία Πεντηκοστής 2010

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Μιας και ακόμα δεν αποδόθηκε η εορτή της Πεντηκοστής και δεν είμαι ανεπίκαιρος :wink:, ανεβάζω κάποιες από τις ηχογραφήσεις από την όμορφη αγρυπνία της Πεντηκοστής στη Μονή Δοχειαρίου όπου βρισκόμουν φέτος κατά την ημέρα αυτή.

Αρχικά, στις 6:00μ.μ. έγινε ο μικρός εσπερινός και ακολούθησε τράπεζα με αλάδωτο βέβαια φαγητό γιατί ετοιμαζόμασταν για τη Θεία Μετάληψη. Μετά από μικρό διάλειμμα, μέχρι να ετοιμαστεί ο ναός, ξεκίνησε η αγρυπνία (8:30μ.μ.). Απόδειπνο, Μέγας Εσπερινός, Όρθρος και Α' ώρα. Η όλη ακολουθία τελείωσε κατά τις 3:30π.μ. οπότε και έγινε διακοπή. Το πρωί άρχισε στις 8:00π.μ. με τις υπόλοιπες Ώρες, τη Θεία Λειτουργία, τον Εσπερινό της γονυκλισίας, την Τράπεζα και τη δέηση στο Καθολικό. Όλα αυτά τελείωσαν γύρω στις 1:00μ.μ. Ήταν η πρώτη φορά που γιόρτασα την Πεντηκοστή στο Άγιον Όρος και μου άρεσε πολύ.

Με την ευκαιρία να ευχηθώ, μιας και τελειώνει το Πεντηκοστάριο, καλή Σαρακοστή των Αγίων Αποστόλων (φέτος είναι όντως Σαρακοστή:p). Ας μας αξιώσει ο Θεός να εορτάσουμε τις εορτές του Πεντηκοσταρίου και του χρόνου!


1) Κατευθυνθήτω μέλος Αγιορείτικον εξήγησις Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος Ήχος α
2) «Πεντηκοστήν εορτάζομεν...» ιδιόμελο της εορτής δις, το πρώτο από την Κύψέλη και το δεύτερο σε μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου Ήχος α
3) «Δεύτε λαοί...» Δοξαστικό των εσπερίων μέλος Πέτρου Φιλανθίδου Ήχος πλ.δ
4) «Αγνοούντα τα έθνη Κύριε...» απόστιχα ιδιόμελα τα δεξιά από την Κυψέλη και το αριστερό μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου Ήχος πλ.β
5) «Γλώσσαι ποτέ συνεχύθησαν...» Δοξαστικό αποστίχων μέλος Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος Ήχος πλ.δ
6) «Παντάνασσα, Πανύμνητε...» Θεοτοκίου του Πολυελέου Δούλοι Κύριον του Πέτρου Λαμπαδαρίου Ήχος πλ.α
 

Attachments

  • 02 Κατευθηνθήτω αγιορείτικο Ήχος α.mp3
    3.5 MB · Views: 320
  • 03 Ιδιόμελα Ήχος α.mp3
    2.9 MB · Views: 299
  • 04 Δοξαστικό Π. Φιλανθίδου Ήχος πλ.δ .mp3
    8.4 MB · Views: 287
  • 06 Απόστιχα Ήχος πλ.β.mp3
    5 MB · Views: 238
  • 07 Δοξαστικό αποστίχων Χ. Χαρτοφύλακος Ήχος πλ.δ.mp3
    8.8 MB · Views: 240
  • 09 Παντάνασσα Π. Λαμπαδαρίου Ήχος πλ.α.mp3 .mp3
    4.6 MB · Views: 275

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Συνεχίζω με μέλη από τη Θεία Λειτουργία.

1) Αποστολικό ανάγνωσμα από τον π. Φιλόθεο
2) Αργό Αλληλουϊάριο μέλος Ιωάννου Πρωτοψάλτου Ήχος α.
3) Χερουβικό Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου Ήχος πλ.α. Παραλείφθηκε η εισαγωγή.
4) Πληρωτικά & Λειτουργικά μέλος Αθανασίου Βουρλή Ήχος πλ.α
5) «Μη της φθοράς...» Καταβασία αντί του Άξιον εστίν μέλος Μπαλασίου ιερέως και νομοφύλακος (από το καλοφωνικό ειρμολόγιο) ήχος βαρύς (ψάλθηκε σε σύντομο ρυθμό και όχι σε ρυθμό καλοφωνικού ειρμού λόγω της έκτασής του).
6) Κοινωνικό μέλος Ιωάννου Λαμπαδαρίου του Κλαδά Ήχος α. Ακολουθεί μέρος ομόηχου κρατήματος από το μάθημα "Τη Υπερμάχω" του Μπαλασίου.
 

Attachments

  • 12 Αποστολικό ανάγνωσμα.mp3
    5.2 MB · Views: 175
  • 13 Αλληλουϊάριον Ιωάννου Πρωτοψ. Ήχος α.mp3
    2.8 MB · Views: 173
  • 14 Χερουβικό Κωνσταντίνου Πρωτοψ. Ήχος πλ.α.mp3
    10.4 MB · Views: 224
  • 15 Λειτουργικά Αθ. Βουρλή Ήχος πλ.α.mp3
    10.5 MB · Views: 203
  • 16 Μη της φθράς Μπαλασίου ιερέως Ήχος βαρύς.mp3
    3.8 MB · Views: 209
  • 17 Κοινωνικό Ι. Κλαδά & κράτημα Μπαλασίου ιερέως Ήχος α.mp3
    11.5 MB · Views: 228
Last edited:

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Κλείνω το ανέβασμα από την αγρυπνία της Πεντηκοστής με το δοξαστικό των αποστίχων του εσπερινού της γονυκλισίας σε μέλος Πέτρου Λαμπαδαρίου. Από το Άγιος Αθάνατος όμως και εξής ψάλλεται από τον Ιάκωβο Πρωτοψάλτη. Ήχος πλ.δ.
 

Attachments

  • 18 Δεύτε λαοί Π. Λαμπαδαρίου-Ιακώβου Πρωτόψ. Ήχος πλ.δ.mp3
    6.1 MB · Views: 210

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Παιδιά και εγώ είχα βρεθεί στο Δοχειαρίου πέρυσι 14 Αυγούστου, στην αγρυπνία της κοιμήσεως. Πολύ ωραία η χορωδία τους, οργανωμένη με αρκετούς μοναχούς (ψάλτες), και με μεγάλη ποικιλία .Λένε απο κλασσικούς (φωκαέα-Πέτρο κλπ), μέχρι και μαθήματα σημερινών δασκάλων. Το μόνο που δεν μου αρέσει στην όλη φάση, είναι το ότι ενω ξεκινούν γύρω στις 8-9 το βράδυ την αγρυπνία, τελειώνουν γύρω στις 3-3.30 τον Όρθρο. Δεν κάνουν όμως αμέσως και τη λειτουργία. Πάνε για ξεκούραση και γύρω στις 8 το πρωί διαβάζουν την 3-6 ώρα και μετά κάνουν την λειτουργία που κρατά ως τισ 12-12.30 το μεημέρι. Αν κάποιος θέλει π.χ να πάει σε άλλο μοναστήρι (προς την Δάφνη) ή πρέπει να μείνει και 2η μέρα Δοχειαρίου ή θα φύγει χωρίς να έχει παρακολουθήσει την λειτουργία. Δυστυχώς νομίζω πως το ίδιο τυπικό αγρυπνιών έχει και η γειτονική μ. Ξενοφώντος. Εγώ στις αγρυπνίες προτιμώ Εσπερινό-όρθρο-λειτουργία, τράπεζα και μετά ξεκούραση συνεχόμενα.Τι λέτε?
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Παιδιά και εγώ είχα βρεθεί στο Δοχειαρίου πέρυσι 14 Αυγούστου, στην αγρυπνία της κοιμήσεως. Πολύ ωραία η χορωδία τους, οργανωμένη με αρκετούς μοναχούς (ψάλτες), και με μεγάλη ποικιλία .Λένε απο κλασσικούς (φωκαέα-Πέτρο κλπ), μέχρι και μαθήματα σημερινών δασκάλων. Το μόνο που δεν μου αρέσει στην όλη φάση, είναι το ότι ενω ξεκινούν γύρω στις 8-9 το βράδυ την αγρυπνία, τελειώνουν γύρω στις 3-3.30 τον Όρθρο. Δεν κάνουν όμως αμέσως και τη λειτουργία. Πάνε για ξεκούραση και γύρω στις 8 το πρωί διαβάζουν την 3-6 ώρα και μετά κάνουν την λειτουργία που κρατά ως τισ 12-12.30 το μεημέρι. Αν κάποιος θέλει π.χ να πάει σε άλλο μοναστήρι (προς την Δάφνη) ή πρέπει να μείνει και 2η μέρα Δοχειαρίου ή θα φύγει χωρίς να έχει παρακολουθήσει την λειτουργία. Δυστυχώς νομίζω πως το ίδιο τυπικό αγρυπνιών έχει και η γειτονική μ. Ξενοφώντος. Εγώ στις αγρυπνίες προτιμώ Εσπερινό-όρθρο-λειτουργία, τράπεζα και μετά ξεκούραση συνεχόμενα.Τι λέτε?

Φίλτατε,
Πρέπει κι οἱ ψάλτες νὰ κοιμηθοῦνε λίγο, νὰ πιοῦν κανὰ καφὲ, πὼς θὰ ἀποδόσουν σὲ μεγάλη ἀγρυπνία μὲ μαθήματα βαριά; Τὸ συνεχόμενο εἶναι σκότωμα. Εἴπαμε κόπο τῆς ἀγρυπνίας ἀλλὰ ὄχι καὶ νὰ πέσουν ξεροὶ οἱ πατέρες.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πχ Αγρυπνία Αγ. Αθανασίου του Αθωνίτου στη Λαύρα...
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Τον γέροντα Γρηγόριο με την Συνοδεία του μην τους φοβάστε (για την κούραση) είναι ΛΕΒΕΝΤΕΣ με 'ολη τη σημασία της λέξεως. απλά είναι το τυπικό τους τέτοιο που εμένα προσωπικα δεν με βοηθά. Α! και κάτι ακόμη κ. Παρασκεύοπουλε εκτός ότι τα μέλη που μας βάλατε εδώ είναι φοβερά΄, έχετε κάνει και πεντακάθαρη ηχογράφηση, μπράβο.
 
Last edited:

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Α! και κάτι ακόμη κ. Παρασκεύοπουλε εκτός ότι τα μέλη που μας βάλατε εδώ είναι φοβερά΄, έχετε κάνει και πεντακάθαρη ηχογράφηση, μπράβο.

Ηχογράφησα με αυτό.
 

eldoranto

Νέο μέλος
[Γνωριζει μηπως κανεις ποιος ειναι λαμπαδαριος στην Δοχειαριου? Ευχαριστουμε πολυ κυριε Παρασκευοπουλε για τον θησαυρο που μας προσφερετε....
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
[Γνωριζει μηπως κανεις ποιος ειναι λαμπαδαριος στην Δοχειαριου? Ευχαριστουμε πολυ κυριε Παρασκευοπουλε για τον θησαυρο που μας προσφερετε....

Ιερομόναχος π. Φιλόθεος.
 
Top