Σπάνια ηχογράφηση

Σκαλίζοντας κάποιες κασσέτες, βρήκα μία με τον κύριο Παϊκόπουλο, που μου είχε δώσει ο δάσκαλός μου. Πρόκειται για μία σπάνια ηχογράφηση απο τις λίγες, όπου ο άρχων στην μία πλευρά ψάλλει διάφορα μαθήματα σε μαθητές του όπως το -ένα εξ'αυτών- επισυναπτόμενο <<Σε Υμνούμεν>> κατ' εκτέλεση Θρ. Στανίτσα και σε ήχο ά (σαμπαχί όπως χαρακτηριστικά λέει).
Στην άλλη πλευρά ψάλλει μόνος του αργά κεκραγάρια και πασαπνοάρια Ιακώβου.Η ηχογράφηση αυτής της πλευράς, όπως φαίνεται και από την ποιότητα πρέπει να είναι πιο παλαιά, αλλά δεν ξέρω αν είναι σε ναό,στουντιακή ή απλά ιδιωτική. Είναι όμως εξαιρετική.
Καλή ακρόαση.
 

Attachments

  • Παϊκόπουλος-κυριε εξεκραξα.mp3
    11 MB · Views: 303
  • Παϊκόπουλος-κατευθυνθητω.mp3
    7.7 MB · Views: 191
  • Παϊκόπουλος-πασα πνοη.mp3
    6.2 MB · Views: 242
  • Παϊκόπουλος-αινειτε.mp3
    4.3 MB · Views: 227
  • Παϊκόπουλος-Σε υμνούμεν.mp3
    1.9 MB · Views: 246

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πολύ ωραίος, όπως πάντα άλλωστε, ο άρχων! Ιδέα μου είναι ή έχει αλλάξει αρκετά τον τρόπο που ψάλλει σήμερα; Οι λαρυγγισμοί που κάνει εδώ μου θυμίζουν π. Παναγιώτη Τσινάρα και λοιπούς Πολίτες, ενώ τώρα νομίζω πως έχει εξομαλύνει κάπως τον τρόπο που εκτελεί. Ας μας ενημερώσουν σχετικά οι μαθητές του που έχουν ακούσει πληρέστερα στην πορεία του.

ΥΓ (Το γνωστό υστερόγραφο που συνοδεύει σε τέτοιες περιπτώσεις τα μηνύματά μου): Θα σας ήταν μήπως εύκολο να ανεβάζατε και τα τελείως ανεπεξέργαστα κομμάτια; Το λέω γιατί οπωσδήποτε η φωνή χάνει συχνότητες με την αποθορυβοποίηση. Εκτός κι αν είναι αυτός ο ανεπεξέργαστος ήχος της κασέτας.
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
...Ιδέα μου είναι ή έχει αλλάξει αρκετά τον τρόπο που ψάλλει σήμερα; Οι λαρυγγισμοί που κάνει εδώ μου θυμίζουν π. Παναγιώτη Τσινάρα και λοιπούς Πολίτες, ενώ τώρα νομίζω πως έχει εξομαλύνει κάπως τον τρόπο που εκτελεί. Ας μας ενημερώσουν σχετικά οι μαθητές του που έχουν ακούσει πληρέστερα στην πορεία του.

Πέρα από την αναπόφευκτη μεταβολή της φωνής (λόγω ηλικίας), δεν έχει αλλάξει ο τρόπος που ψάλλει σήμερα (τουλάχιστον τα τελευταία 12 χρόνια που αξιώνομαι να τον ακούω δια ζώσης), ούτε ως προς τους λαρυγγισμούς ούτε ως προς την τοποθέτηση της φωνής.
Πρόκειται για ιδιωτική ηχογρ. (μάλλον κατ'οίκον) ανεπεξέργαστη, δηλ. χωρίς ίσον και βάθος (εξ ου, ίσως, κ η διαφορά σε σχέση με τις εκδεδομένες ηχογρ. του). Ψάλλει φυσικά και αβίαστα, υποδεικνύοντας τον τρόπο ερμηνείας των μελών του Ιακώβου.
Σχετικά με την "εξομάλυνση", δεν υπήρξε ποτέ θιασώτης του "άγριου" ή πολύ "αυστηρού/έντονου" τρόπου εκτέλεσης στην Εκκλησία, ο οποίος πιστεύει πως κουράζει την ακοή. Ο παραγόμενος (μέσω της μικροφωνικής) ήχος κ η εκτέλεση του ψάλτη πρέπει να "χαϊδεύουν" το αυτί.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αυτούς τους έντονους λαρυγγισμούς, πάντως, δεν τους ακούω σε σύγχρονες ηχογραφήσεις του άρχοντα, όπου ψάλλει πολύ πιο μαλακά. Με παραπέμπουν πολύ στον π. Παναγιώτη Τσινάρα. Παραδείγματα για να γίνω αντιληπτός, ο τρόπος που δουλεύει το "ι" στο στόμα του, που ακούγεται κάπως σαν "γι", στο «εκ των» από το Πασαπνοάριο ο τρόπος που κλεινει το στόμα του στην αλλαγή του τόνου, στο «σοι πρε(πει)» του ιδίου μέλους ο τρόπος που σβήνει τη φωνή του σε στυλ Πρίγγου κλπ. Δεν αναφερόμουν δηλαδή σε άγριο ψάλσιμο, αλλά μόνο στους λαρυγγισμούς.

Σχετικά με τα περί μαλακού ψαλσίματος, φαίνεται πως σήμερα εκμεταλλεύεται στο έπακρον τις δυνατότητες της τεχνολογίας για να δημιουργήσει την κατάνυξη, κάτι που κάνει πολύ πιο έντεχνα από οποιονδήποτε άλλο. Άκουγα προ ολίγου και έκοβα κάποια mp3 που ήρθαν στα χέρια μου με τους ύμνους του Τριωδίου, μάλλον την κασέτα που κυκλοφορούσε παλαιότερα, με συνοδία φυσικών και όχι μηχανικών ισοκρατών, όπου έψαλλε μακριά από το μικρόφωνο, οπότε έβγαζε και στιβαρότερη φωνή. Θα άξιζε τον κόπο αν μπορούμε να πάρουμε άδεια να ανεβάσουμε τα κομμάτια αυτά, αν και ο ήχος των mp3 είναι αρκετά επεξεργασμένος. Και πάλι δεν ψάλλει άγρια και έντονα, αλλά πιο δυνατά και ελεύθερα κατά άποψή μου. Επίσης, αρκετά στιβαρή φωνή έβγαζε και απέναντι στον Στανίτσα στην Πόλη.
 
Last edited:
Πρόκειται για ιδιωτική ηχογρ. (μάλλον κατ'οίκον) ανεπεξέργαστη, δηλ. χωρίς ίσον και βάθος (εξ ου, ίσως, κ η διαφορά σε σχέση με τις εκδεδομένες ηχογρ. του). Ψάλλει φυσικά και αβίαστα, υποδεικνύοντας τον τρόπο ερμηνείας των μελών του Ιακώβου.
Σχετικά με την "εξομάλυνση", δεν υπήρξε ποτέ θιασώτης του "άγριου" ή πολύ "αυστηρού/έντονου" τρόπου εκτέλεσης στην Εκκλησία, ο οποίος πιστεύει πως κουράζει την ακοή. Ο παραγόμενος (μέσω της μικροφωνικής) ήχος κ η εκτέλεση του ψάλτη πρέπει να "χαϊδεύουν" το αυτί.

Αν παρατηρήσετε πολύ προσεκτικά (π.χ με ακουστικά λόγω της ποιότητας του ήχου) θα διακρίνετε ελάχιστο αλλά φυσικό βάθος στην ηχογράφηση, που με υποψιάζει πως ίσως να έχει γίνει σε ναό .
 
ΥΓ (Το γνωστό υστερόγραφο που συνοδεύει σε τέτοιες περιπτώσεις τα μηνύματά μου): Θα σας ήταν μήπως εύκολο να ανεβάζατε και τα τελείως ανεπεξέργαστα κομμάτια; Το λέω γιατί οπωσδήποτε η φωνή χάνει συχνότητες με την αποθορυβοποίηση. Εκτός κι αν είναι αυτός ο ανεπεξέργαστος ήχος της κασέτας.

Η ηχογράφηση είναι τελείως ανεπεξέργαστη κατευθείαν από την κασσέτα. Σκέφτηκα προς στιγμή να την καθαρίσω, αλλά επειδή είμαι θιασώτης του παλαιού και αυθεντικού ήχου την παρέθεσα αυτούσια.
 
Σκαλίζοντας κάποιες κασσέτες, βρήκα μία με τον κύριο Παϊκόπουλο, που μου είχε δώσει ο δάσκαλός μου. Πρόκειται για μία σπάνια ηχογράφηση απο τις λίγες, όπου ο άρχων στην μία πλευρά ψάλλει διάφορα μαθήματα σε μαθητές του όπως το -ένα εξ'αυτών- επισυναπτόμενο <<Σε Υμνούμεν>> κατ' εκτέλεση Θρ. Στανίτσα και σε ήχο ά (σαμπαχί όπως χαρακτηριστικά λέει).
Στην άλλη πλευρά ψάλλει μόνος του αργά κεκραγάρια και πασαπνοάρια Ιακώβου.Η ηχογράφηση αυτής της πλευράς, όπως φαίνεται και από την ποιότητα πρέπει να είναι πιο παλαιά, αλλά δεν ξέρω αν είναι σε ναό,στουντιακή ή απλά ιδιωτική. Είναι όμως εξαιρετική.
Καλή ακρόαση.

Και συνεχίζω απόψε με ένα άλλο μάθημα από την ίδια κασσέτα:Ο άρχων ψάλλει-διδάσκει το ''Προ εξ'ημερών του Πάσχα'' στους μαθητές του.
Είναι πολύ συγκινητικός ο τρόπος που τους το μαθαίνει σαν να απευθύνεται σε μικρά παιδάκια και όχι σε έμπειρους ψάλτες, όπως εξάλλου είναι οι παρευρισκόμενοι, ανάμεσα στους οποίους και ο δάσκαλός μου που μου έδωσε το υλικό αυτό.Κοιτάξτε πόσο αργά το ψάλλει καθότι είναι μάθημα και όχι απόδοση στο ψαλτήρι.
 

Attachments

  • Παϊκόπουλος-Προ εξ ημερών του Πάσχα.mp3
    12.5 MB · Views: 443

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πολύ πρωτότυπο το μέλος! Γνωρίζετε αν είναι σύνθεση του άρχοντα;
 
Πολύ πρωτότυπο το μέλος! Γνωρίζετε αν είναι σύνθεση του άρχοντα;

Όντως πολύ πρωτότυπη. Δυστυχώς δεν γνωρίζω αν είναι δικής του σύνθεσης. Θα επικοινωνήσω όμως με τον δάσκαλό μου εντός των ημερών, ώστε να ακούσει την ηχογράφηση και αν μπορεί εκείνος, να μου απαντήσει ως αυτόπτης του μαθήματος ,για το αν είναι του άρχοντα ή κάποιου άλλου.
Πάντως σίγουρα δεν είναι του Στανίτσα, γιατί στο Τριώδιό του και οι δύο εκτελέσεις δεν έχουν καμία σχέση με το άκουσμα.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Πολύ πρωτότυπο το μέλος! Γνωρίζετε αν είναι σύνθεση του άρχοντα;

Kατά πάσα πιθανότητα, είναι του Χ᾽Αθανασίου (<σχολής Καμαράδου). Γιάννη, μάλλον δεν διάβασες ακόμη την πρόσφατη σχετική συζήτηση...:D:wink::D
 
Kατά πάσα πιθανότητα, είναι του Χ᾽Αθανασίου (<σχολής Καμαράδου). Γιάννη, μάλλον δεν διάβασες ακόμη την πρόσφατη σχετική συζήτηση...:D:wink::D
Είναι εύκολο να ενοπιστεί το σχετικό χειρόγραφο απο αυτά που έχουν ανεβεί σχετικά με τον Νηλέα Καμαράδο;
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Είναι εύκολο να ενοπιστεί το σχετικό χειρόγραφο απο αυτά που έχουν ανεβεί σχετικά με τον Νηλέα Καμαράδο;

Ιδού το του Νηλέως: σελ. 1, 2 κ 3.

Ο Μ.Χ᾽Αθανασίου διαφοροποιείται στα περισσότερα σημεία. Η σύνθεσή του προδίδει ωστόσο Σχολή Καμαράδου.
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Το μέλος είναι του Χατζηαθανασίου και το είχαμε ψάλλει με την χορωδία του Συλλόγου Μουσικοφίλων Κων/πόλεως. Είναι από το αρχείο του ιατρού και ανηψιού του Χατζηαθανασίου κ. Τσιλιβίδη. Εάν βρω χρόνο θα ξεθάψω το χειρόγραφο από το αρχείο μου μαζί με κάτι άλλα μέλη που μας είχε δώσει ο γιατρός.
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Τα βρήκα λοιπόν τα κείμενα του Χατζηαθανασίου. Είναι κάποια δοξαστικά και ένα Αινείτε. Το δοξαστικό Προ εξ ημερών του Πάσχα είναι αντιγραφή του κ. Παϊκόπουλου και αυτός είναι ο γραφικός του χαρακτήρας.
Ελπίζω πως αυτό είναι το μάθημα που ψάχνετε και το λέω αυτό γιατί τα mp3 αρχεία που έχεις ανεβάσει Κωνσταντίνε δεν μπορώ να τα ακούσω.
Τελοσπάντων, και αυτό να μην είναι το δοξαστικό που ψάχνεις, καλό είναι να τα έχουμε και αυτά του Χατζηαθανασίου. Είναι ωραία κομμάτια (εάν εξαιρέσουμε φυσικά την ορθογραφία τους!!!), ειδικά το Κοινωνικό.

Α! ξέχασα. Έκανα τις εικόνες ένα pdf για να μην μεταφέρω ένα σωρό αρχεία. Ελπίζω να βολεύει.
 

Attachments

  • Xatziathanasiou.pdf
    544 KB · Views: 493
Τα βρήκα λοιπόν τα κείμενα του Χατζηαθανασίου. Είναι κάποια δοξαστικά και ένα Αινείτε. Το δοξαστικό Προ εξ ημερών του Πάσχα είναι αντιγραφή του κ. Παϊκόπουλου και αυτός είναι ο γραφικός του χαρακτήρας.
Ελπίζω πως αυτό είναι το μάθημα που ψάχνετε και το λέω αυτό γιατί τα mp3 αρχεία που έχεις ανεβάσει Κωνσταντίνε δεν μπορώ να τα ακούσω.
Τελοσπάντων, και αυτό να μην είναι το δοξαστικό που ψάχνεις, καλό είναι να τα έχουμε και αυτά του Χατζηαθανασίου. Είναι ωραία κομμάτια (εάν εξαιρέσουμε φυσικά την ορθογραφία τους!!!), ειδικά το Κοινωνικό.

Α! ξέχασα. Έκανα τις εικόνες ένα pdf για να μην μεταφέρω ένα σωρό αρχεία. Ελπίζω να βολεύει.

Μπράβο Νεκτάριε!!!!Αυτό ακριβώς είναι το κείμενο:wink:-ταιριάζει απόλυτα με την ηχογράφηση μάθημα που έχω ανεβάσει:)
Και τα άλλα που περιέχονται είναι καταπληκτικά. Δεν είχα ξαναδεί την γραφή του κ. Παϊκόπουλου. Τώρα μπορούμε να απαντήσουμε και σε ένα άλλο θέμα που είχε ανοιχτεί για κάποια χειρόγραφα από ακάθιστο όπου είχε
πιθανολογηθεί πως είχαν γραφτεί από τον άρχοντα κατα μίμηση του Στανίτσα.
Ευχαριστώ προσωπικά:)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μπράβο Νεκτάριε!!!!Αυτό ακριβώς είναι το κείμενο:wink:-ταιριάζει απόλυτα με την ηχογράφηση μάθημα που έχω ανεβάσει:)
Και τα άλλα που περιέχονται είναι καταπληκτικά. Δεν είχα ξαναδεί την γραφή του κ. Παϊκόπουλου. Τώρα μπορούμε να απαντήσουμε και σε ένα άλλο θέμα που είχε ανοιχτεί για κάποια χειρόγραφα από ακάθιστο όπου είχε
πιθανολογηθεί πως είχαν γραφτεί από τον άρχοντα κατα μίμηση του Στανίτσα.

Ευχαριστώ προσωπικά:)

ότι δηλαδή τα τότε φερόμενα ως χφφ Παϊκόπουλου ήταν ψευδεπίγραφα, και όχι δικά του χφφ. Βλπ. σχετικά εδώ.

Δ.
 
Last edited:
Top