17-1-2010

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητοί μου, ανεβάζω τον όρθρο απο την περασμένη Κυριακή όπου ψάλλει ο άρχοντας στην εκκλησία που ψάλλω στον Αγιο Γεώργιο Καλλιθέας Ρεθύμνου.Απολαύστε άκουσμα ψαλτικό που σε καθηλώνει και σε εμπνέει για προσευχή και κατάνυξη. Θέλω να αφιερώσω τα επισυναπτόμενα στον ευγενέστατο μαθητή μου Στέλιο Μουνδριανάκη, ο οποίος μερίμνησε ώστε να έρθει κοντά μας ο δάσκαλος κανονίζοντας την φιλοξενία του κατά τον αρμόζοντα τρόπο.Τον ευχαριστώ θερμότατα γιατί χωρίς αυτόν δεν θα είχαμε τα παρακάτω ακούσματα.Καλή ακρόαση
 

Attachments

  • Αναβαθμοί κανονας βαρεως.mp3
    5.3 MB · Views: 222
  • χερσον αβυσσοτοκον.mp3
    5.6 MB · Views: 213
  • Ν ψαλμός.mp3
    6.4 MB · Views: 216
  • Θεοτοκε η ελπις.mp3
    1.7 MB · Views: 149
  • αινοι.mp3
    9.2 MB · Views: 186
  • Ι. Εωθινόν.mp3
    4.8 MB · Views: 202
  • δοξολογια πλβ.mp3
    7.7 MB · Views: 188

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ανεβαζω και την λειτουργία.Να πω ότι κατα παραγγελία ο Δάσκαλος έψαλλε δεύτερο ήχο, χερουβικό από Καραμάνη το σύντομο και τα λειτουργικά σε Δεύτερο (χουζάμ) του Πρίγγου.Λυπάμαι για όσους θα ΄θελαν να ακούσουν τον βαρύ αλλά εάν δεν σας αρέσει ο δεύτερος μπορείτε να διαμαρτυρηθείτε.Το όλον εις μνημοσυνον αιώνιον του αειμνήστου δασκάλου του άρχοντα, μέγιστου πρωτοψάλτου Αθ.Παναγιωτίδη.
 

Attachments

  • χερουβικο δευτερος.mp3
    6.8 MB · Views: 186
  • πατερα υιον β ηχος.mp3
    666.4 KB · Views: 142
  • Λειτυργικα αξιον εστιν.mp3
    7.6 MB · Views: 192

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Αντωνης Μιχελουδακης;61617 said:
Ανεβαζω και την λειτουργία.Να πω ότι κατα παραγγελία ο Δάσκαλος έψαλλε δεύτερο ήχο, χερουβικό από Καραμάνη το σύντομο και τα λειτουργικά σε Δεύτερο (χουζάμ) του Πρίγγου.Λυπάμαι για όσους θα ΄θελαν να ακούσουν τον βαρύ αλλά εάν δεν σας αρέσει ο δεύτερος μπορείτε να διαμαρτυρηθείτε.Το όλον εις μνημοσυνον αιώνιον του αειμνήστου δασκάλου του άρχοντα, μέγιστου πρωτοψάλτου Αθ.Παναγιωτίδη.

Κύριε Μιχελουδάκη αφού σας ευχαριστήσω για την θαυμάσια ηχογράφηση θα ήθελα και εγώ να πώ, πως όπου πηγαίνει να ψάλλει ο δάσκαλος αυτό απο μόνο του είναι ''μουσικό γεγονός'' και μακάρι (τουλάχιστον εγώ θα το ήθελα πάρα πολύ) να είχαμε ηχογραφήσεις του σε όλους τους ήχους αλλα και του όλου ενιαυτού. Το έχω πεί πάλι πως το ψάλσιμο του ''διδάσκει'' και βεβαίως είναι προσευχητικό. Να είστε καλά για ότι μας προσφέρεται και καλό Τριώδιο.
 
P

ptz

Guest
Θερμότατες ευχαριστίες κ.ΜΙΧΕΛΟΥΔΑΚΗ για την παροχή των ακουσμάτων αυτών με τον Δάσκαλο και φίλο μου Δημήτρη Νερατζή.Νομίζω ότι είναι στην πλήρη και απόλυτη ωρίμανση της καριέρας του.Είναι από τους τελευταίους μεγάλους που διδάσκουν ψάλλοντας.Με κατάνυξη,με μουσικό ήθος και με πλήρη επίγνωση του τι ψάλλει.Επίσης και κυρίαρχο είναι το ότι ψάλλει ΚΛΑΣΣΙΚΑ μέλη.Ενώ τα έψαλλε όλα στην ψαλτική του πορεία με γνώση κατέληξε σε αυτά που πρέπει ΟΛΟΙ να ψάλλουμε.Και πάλι ευχαριστίες.
Υ.Γ.Τώρα για την επιλογή της ''παραγγελιάς'' του χερουβικού,εγώ θα του ζητούσα π.χ τον Β ήχο του Γρηγορίου ή του Κων/νου.Για διδαχή και επίλυση αμφιβολιών.Ας είναι.Π.ΤΖ
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Ευχαριστούμε ΠΑΡΑ πολύ. Χωρίς να ξέρω κάτι για τον κ. Νεραντζή (παλιότερα) άκουσα μια κασέτα του και έψαχνα να βρω ποιος είναι, γιατί είναι πράγματι ΜΕΓΑΛΟΣ ψάλτης. Και αυτό δε φαίνεται από τα "δύσκολα" κομμάτια, όπου συνήθως παρασυρόμαστε από τη φωνή κάποιου ή άλλα. Πολλοί ψάλτες γνωρίζουν "δύσκολα" συνηθισμένα κομμάτια κυρίως εξ ακοής και τα αναπαράγουν χρόνια. Ο μεγάλος ψάλτης νομίζω φαίνεται από τα απλά τροπάρια, από όλη την ακολουθία. Έχει ισορροπία, αρχοντιά, άνεση, ρυθμό και ενώ ψάλλει υπέροχα σου παραδίδει το κείμενο και όχι τη φωνή του.
Και πάλι ευχαριστούμε πολύ
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Θερμότατες ευχαριστίες κ.ΜΙΧΕΛΟΥΔΑΚΗ για την παροχή των ακουσμάτων αυτών με τον Δάσκαλο και φίλο μου Δημήτρη Νερατζή.Νομίζω ότι είναι στην πλήρη και απόλυτη ωρίμανση της καριέρας του.Είναι από τους τελευταίους μεγάλους που διδάσκουν ψάλλοντας.Με κατάνυξη,με μουσικό ήθος και με πλήρη επίγνωση του τι ψάλλει.Επίσης και κυρίαρχο είναι το ότι ψάλλει ΚΛΑΣΣΙΚΑ μέλη.Ενώ τα έψαλλε όλα στην ψαλτική του πορεία με γνώση κατέληξε σε αυτά που πρέπει ΟΛΟΙ να ψάλλουμε.Και πάλι ευχαριστίες.
Υ.Γ.Τώρα για την επιλογή της ''παραγγελιάς'' του χερουβικού,εγώ θα του ζητούσα π.χ τον Β ήχο του Γρηγορίου ή του Κων/νου.Για διδαχή και
επίλυση αμφιβολιών
.Ας είναι.Π.ΤΖ

ΠΡΑΓΜΑΤΙ !!!!! ΑΡΚΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΑ "ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ" ΤΟΥΣ !!!!!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Σας ενημερωνω πως αυτες τις μερες ο Αρχωντας κ. Νεραντζης βρισκεται στο Ηρακλειο . Θα ηχογραφησουμε εκπομπη , οπου ο Αρχωντας θα πει ενδιαφερωντα πραγματα . Αναμενετε .
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Χαίρομαι ποΛύ για τα γραφομενά σας γιατί έτσι διαφαίνεται ότι ακόμα στον χώρο μας υπάρχει το σωστό ψαλτικό αισθητήριο.Κύριε Τζανάκο ο δάσκαλος όπως ξέρετε σας εκτιμά και σας αγαπά όπως και σείς αυτόν.Εγώ σας θεωρώ έναν σοβαρότατο διάκονο της τέχνης μας.Αγαπητέ Γεώργιε με γεμίζεις ελπίδα γιατί αν και νεότατος δεν παρασύρεσαι από το βιτρινάτο ψάλσιμο και αγαπάς την γνήσια ψαλτική και δεν είσαι ευτυχώς ο μόνος νέος που σκέφτεται έτσι.Αγαπητέ Σωτήρη δεν θα μπορούσε καλύτερα να περιγραφεί το ψάλσιμο του άρχοντα μπράβο στο αισθητήριο σου.Αγαπητέ Βασίλη πάντα καυστικός και αμετανόητος οπαδός της παράδοσης του Παναγιωτίδη η οποία σήμερα εκπροσωπείται κυρίως απο τον άρχοντα.Μια παράδοση που έρχεται κατευθείαν απο τον Ιάκωβο χωρίς μεσάζοντες και που για αυτό πολλοί στην ουσία δεν την θέλουν γιατί τους ξεβολεύει.Αγαπητέ κυρ-Βαγγέλη τυχερός που θα συνομιλήσεις με τον δάσκαλο και βέβαια και μεις που θα τα ακούσουμε απο εδώ.

Μετά το ψάλσιμο στον ναό ακολούθησε τραπέζι λόγω της εορτής μου, στο οποίο τιμώμενο πρόσωπο ήταν ο δάσκαλος.Ηταν και ο άλλος δασκαλός μου και μαθητής του Αρχοντα ο κύριος Μανώλης Σουργιαδάκης.Εκεί ο δάσκαλος μας είπε ένα ωραίο ψαλτοτράγουδο το οποίο και επισυνάπτω αφιερωμένο σε όλους εσας που ακούσατε και ευφρανθήκατε απο τον δάσκαλο.Σύντομα θα είναι έτοιμα και βιντεάκια τα οποία και θα ανεβάσω προς τέρψιν και της οράσεως.Πάντα γειά
 

Attachments

  • Ένας είναι ο Θεός.mp3
    3 MB · Views: 137

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Χαίρομαι ποΛύ για τα γραφομενά σας γιατί έτσι διαφαίνεται ότι ακόμα στον χώρο μας υπάρχει το σωστό ψαλτικό αισθητήριο.Κύριε Τζανάκο ο δάσκαλος όπως ξέρετε σας εκτιμά και σας αγαπά όπως και σείς αυτόν.Εγώ σας θεωρώ έναν σοβαρότατο διάκονο της τέχνης μας.Αγαπητέ Γεώργιε με γεμίζεις ελπίδα γιατί αν και νεότατος δεν παρασύρεσαι από το βιτρινάτο ψάλσιμο και αγαπάς την γνήσια ψαλτική και δεν είσαι ευτυχώς ο μόνος νέος που σκέφτεται έτσι.Αγαπητέ Σωτήρη δεν θα μπορούσε καλύτερα να περιγραφεί το ψάλσιμο του άρχοντα μπράβο στο αισθητήριο σου.
Αγαπητέ Βασίλη πάντα καυστικός και αμετανόητος οπαδός της παράδοσης του Παναγιωτίδη η οποία σήμερα εκπροσωπείται κυρίως απο τον άρχοντα.Μια παράδοση που έρχεται κατευθείαν απο τον Ιάκωβο χωρίς μεσάζοντες και που για αυτό πολλοί στην ουσία δεν την θέλουν γιατί τους ξεβολεύει.
Αγαπητέ κυρ-Βαγγέλη τυχερός που θα συνομιλήσεις με τον δάσκαλο και βέβαια και μεις που θα τα ακούσουμε απο εδώ.

Μετά το ψάλσιμο στον ναό ακολούθησε τραπέζι λόγω της εορτής μου, στο οποίο τιμώμενο πρόσωπο ήταν ο δάσκαλος.Ηταν και ο άλλος δασκαλός μου και μαθητής του Αρχοντα ο κύριος Μανώλης Σουργιαδάκης.Εκεί ο δάσκαλος μας είπε ένα ωραίο ψαλτοτράγουδο το οποίο και επισυνάπτω αφιερωμένο σε όλους εσας που ακούσατε και ευφρανθήκατε απο τον δάσκαλο.Σύντομα θα είναι έτοιμα και βιντεάκια τα οποία και θα ανεβάσω προς τέρψιν και της οράσεως.Πάντα γειά

Να'σαι καλα χρυσοστομε κυρ-Αντωνη ! Εκει γυρω στο 1989 ο Αρχοντας Νεραντζης και ο Αρχοντας (στη δικη μου συνειδηση τουλαχιστον) μακαριστος Δασκαλος μου Φορτης , "παιδια" και τα δυο του Αρχοντα Παναγιωτιδη , συνεργαστηκαν και προετοιμασαν χορο ψαλτων της πολης μας , ο οποιος και εδωσε μια εξαιρετικη συναυλια . Θυμαμαι ενα ωραιο επιθετο που χρησιμοποιησε καποια στιγμη στις προβες ο κυρ-Δημητρης για τον Παναγιωτιδη : Μουσικοπλαστης ! ! ! Ο Θεος να χαριζει υγεια και μακροημερευση στο Δασκαλο Νεραντζη !
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Είναι αυτό που λένε «μια εικόνα χίλιες λέξεις»! Ευχαριστούμε θερμά για τα ωραία που μας κερνάτε!
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Top