Ι. Αρβανίτης, 3 Άξιον Εστί, πλ.δ΄7φωνος, πλ. Β' με αγια, βαρύς 7φωνος

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Και τρία Άξιον Εστίν.
Το του πλ.δ' επταφώνου αναπαράγει στην ουσία λίγο-πολύ τον ήχο των εκφωνήσεων με το χρωματικό κατέβασμα, παρουσιάζοντάς το ως ανεξάρτητο ήχο (για να μην τρομάξει κανείς με το τόυρκικο όνομα "Μαχούρ-Νικρίζ" και πεί ότι τούρκεψα!). Γι' αυτό και το άνω Βου με ύφεση.
 

Attachments

  • IArvanitis_Axion_Pl4osMahur-Nikriz.pdf
    5.7 MB · Views: 394
  • IArvanitis_Axion_PlBmeAgia.pdf
    5.8 MB · Views: 419
  • IArvanitis_Axion_Varys_7fon_Syneith.pdf
    1.1 MB · Views: 270

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Και τρία Άξιον Εστίν.
Το του πλ.δ' επταφώνου αναπαράγει στην ουσία λίγο-πολύ τον ήχο των εκφωνήσεων με το χρωματικό κατέβασμα, παρουσιάζοντάς το ως ανεξάρτητο ήχο (για να μην τρομάξει κανείς με το τόυρκικο όνομα "Μαχούρ-Νικρίζ" και πεί ότι τούρκεψα!). Γι' αυτό και το άνω Βου με ύφεση.

τουπίκλην ''Τουρκαραβοαλβανού''... όχι... Αρβανίτου μόνον...

Δ.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
τουπίκλην ''Τουρκαραβοαλβανού''... όχι... Αρβανίτου μόνον...

Δ.

"Αλβανό" με έλεγε ο Καράς (με προσφώνηση σε ονομαστική, όπως στο στρατό: "τί έγινε, Αλβανός;") και το χρησιμοποιούσα κι εγώ για πλάκα. Μέχρι βέβαια το 1990, οπότε ήρθαν οι πραγματικοί Αλβανοί και τό' κοψα (το "επί σοι χαίρει είναι μελοποιημένο το '86 και αντιγραμμένο, νομίζω, το '88).
Αν το πάρεις αλλιώς, είμαι παν-βαλκανικός και παν-ατολικός (όχι Παναιτωλικός) :):rolleyes:
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
"Αλβανό" με έλεγε ο Καράς (με προσφώνηση σε ονομαστική, όπως στο στρατό: "τί έγινε, Αλβανός;") και το χρησιμοποιούσα κι εγώ για πλάκα. Μέχρι βέβαια το 1990, οπότε ήρθαν οι πραγματικοί Αλβανοί και τό' κοψα (το "επί σοι χαίρει είναι μελοποιημένο το '86 και αντιγραμμένο, νομίζω, το '88).
Αν το πάρεις αλλιώς, είμαι παν-βαλκανικός και παν-ατολικός (όχι Παναιτωλικός) :):rolleyes:

παμβαλκανικός κ πανανατολικός...!

Δ
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
παμβαλκανικός κ πανανατολικός...!

Δ

Σωστός και thanks! Όμως στο πρώτο έβαλα -, και στο δεύτερο την πάτησα, κατά το "αμφιφορεύς-αμφορεύς" (Έμ, τί νόμιζες, τα ξέρω κι εγώ λίγο:wink:)
 
Top