Πολυέλεος Αγίου Δημητρίου

Μήπως γνωρίζει κάποιο μέλος μέλος τοῦ forum ἡ ἠχογράφηση τοῦ Ἄρχοντα Θρασ. Στανίτσα,τήν ὁποία ἔχω μέ τόν τίτλο: Πολυέλεος Ἁγ. Δημητρίου, ἑάν εἶναι ὄντως πολυέλεος καί πού μπορῶ νά βρῶ τό μουσικό κείμενο. Εὐχαριστῶ.
 

Attachments

  • Polyeleos ag Dimitriou.mp3
    8.5 MB · Views: 255
Ενδιαφέρουσα ηχογράφηση φίλε μου. Είναι από την Εκλογή ψαλμών του Δαυίδ εις Μάρτυρας, αλλά αγνοώ το μουσικό κείμενο και την ύπαρξή του.
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Η εκλογή αυτή αποτελεί σύνθεση του Ονουφρίου Βυζαντίου (1807-1871) και είχε δημοσιευθεί στο παράρτημα της εφημερίδας «Φόρμιγξ» του Κ. Ψάχου. Δεν έχω υπ' όψιν μου αν κυκλοφορεί τώρα κάπου ολόκληρη. Πέντε στίχοι της υπάρχουν και σε μουσικό κείμενο και σε ηχογράφηση στο cd "Χαίρε Μάρτυς Δημήτριε" της χορωδίας Θεσσαλονικείς Υμνωδοί. Το συγκεκριμένο κομμάτι το ψάλλει μόνος ο χοράρχης της χορωδίας κ. Ιωάννης Α. Λιάκος.
 
Υπάρχει στο Ταμείον Ανθολογίας του Ρηγόπουλου στον β΄ τόμο του Όρθρου σελίδα 164
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Έχω επισυνάψει τον πολυέλεο σε εικόνες. Όποιος μπορεί, ας τις μετατρέψει σε pdf, γιατί εγώ έχω κάποιο πρόβλημα.
 

Attachments

  • Πολυέλεος Αγ. Δημητρίου.rar
    13.9 MB · Views: 62
Δυστυχώς η παρούσα ηχογράφηση κάποια στιγμή κόβεται.Το μουσικό κείμενο του Πολυελέου υπάρχει στο Ταμείο Ανθολογίας του Ρηγόπουλου Όρθρος (Τόμος Β΄)
 

Attachments

  • Πολυέλεος εις Μάρτυρας - Ήχος δ΄Λέγετος - Ονουφρίου Βυζαντίου.mp3
    5.2 MB · Views: 173
Top