Πρίγγος-Στανίτσας: Μ. Τρίτη τω Εσπέρας, Μ. Τετάρτη Πρωΐ

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Όπως έχω ήδη γράψει, το μεγάλο πρόβλημα των περισσότερων ηχογραφήσεων που έχουν ανέβει στα διάφορα ψαλτικά σάιτ του ιντερνετ είναι η άθλια "ποιότητα" τους, πράγμα που αδικεί κατάφορα τους γιγάντιους εκτελεστές της μουσικής μας.

Είχα την ευλογία να πέσει στα χέρια μου μια απίστευτη ηχογράφηση, και μάλιστα με ΤΕΛΕΙΟ ΗΧΟ. Πρίγγος Στανίτσας Μ. Τρίτη το βράδυ, Μ. Τετάρτη, με δύο Κασσιανές: Το βράδυ από τον Στανίστα, το πρωί, στην προηγιασμένη, από τον Πρίγγο. Χάρις λοιπόν σ΄ αυτήν την ηχογράφηση στάθηκε δυνατό να ακούσω για πρώτη μου φορά την πραγματική φωνή του Πρίγγου, και όχι αυτήν την φρικτά παραποιημένη που όλοι ξέρουμε, από τις γνωστές ηχογραφήσεις.

Καλή Απόλαυση!
 

Attachments

  • 01 - ΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΕΤΗ.mp3
    2 MB · Views: 353
  • 02 - ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ.mp3
    1.1 MB · Views: 333
  • 03 - ΙΔΟΥ Ο ΝΥΜΦΙΟΣ.mp3
    8.1 MB · Views: 432
  • 04 - ΠΟΡΝΗ ΠΡΟΣΗΛΘΕ ΣΟΙ.mp3
    2.1 MB · Views: 357
  • 06 - ΤΟΝ ΝΥΜΦΩΝΑ ΣΟΥ.mp3
    1.9 MB · Views: 307
  • 07 - ΑΙΝΟΙ Μ. ΤΡΙΤΗΣ.mp3
    7.8 MB · Views: 485
  • 08 - ΚΑΣΣΙΑΝΗ.mp3
    19.1 MB · Views: 494
  • 10 - ΚΑΣΣΙΑΝΗ ΠΡΩΙ.mp3
    8.5 MB · Views: 388
  • 11 - ΚΑΤΕΥΘΥΝΘΗΤΩ.mp3
    4 MB · Views: 336
  • 12 - ΝΥΝ ΑΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.mp3
    4.3 MB · Views: 361
  • 13 - ΓΕΥΣΑΣΘΕ.mp3
    4.3 MB · Views: 406

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Όπως έχω ήδη γράψει, το μεγάλο πρόβλημα των περισσότερων ηχογραφήσεων που έχουν ανέβει στα διάφορα ψαλτικά σάιτ του ιντερνετ είναι η άθλια "ποιότητα" τους, πράγμα που αδικεί κατάφορα τους γιγάντιους εκτελεστές της μουσικής μας.

Είχα την ευλογία να πέσει στα χέρια μου μια απίστευτη ηχογράφηση, και μάλιστα με ΤΕΛΕΙΟ ΗΧΟ. Πρίγγος Στανίτσας Μ. Τρίτη το βράδυ, Μ. Τετάρτη, με δύο Κασσιανές: Το βράδυ από τον Στανίστα, το πρωί, στην προηγιασμένη, από τον Πρίγγο. Χάρις λοιπόν σ΄ αυτήν την ηχογράφηση στάθηκε δυνατό να ακούσω για πρώτη μου φορά την πραγματική φωνή του Πρίγγου, και όχι αυτήν την φρικτά παραποιημένη που όλοι ξέρουμε, από τις γνωστές ηχογραφήσεις.

Καλή Απόλαυση!

Οντως καταπληκτικη ηχογραφηση , πολυ-πολυ καλλιτερη απο αυτες που
κυκλοφορουσαν ως τωρα . Πολλες ευχαριστιες . ΜΠΡΑΒΟ .
Τα τρακ 05 και 09 γιατι δεν ανεβηκαν ; Δεν υπαρχουν ;
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Παρατηρητικέ κ. Λιναρδάκη,

τα σχετικά τράκς που αναφέρετε υπάρχουν, αλλά δεν είναι από αυτήν την ηχογράφηση. Είναι από άλλες ηχογραφήσεις και τα βρήκα στα διάφορα ψαλτικά σάιτ του διαδικτύου, και τα έβαλα στο προωπικό μου αρχείο, για να συμπληρώσω την ακολουθία. Είναι από την ίδια μεν ακολουθία, αλλά με την γνωστή κακή ποιότητα ήχου, γι' αυτό και δεν τ΄ ανέβασα. Όποιος θέλει, μπορεί να τα βρει και να τα κατεβάσει. Νομίζω απ' το σάιτ των Κων/λιτών...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Οι ηχογραφήσεις αυτές είναι το κάτι άλλο. Μακάρι να υπάρχουν και οι υπόλοιπες της Μ. Εβδομάδος σε αυτή την ποιότητα. Άκουσα λίγο από την Κασσιανή του Στανίτσα, χωρίς ισοκράτημα. Εύχεσαι να μην τελειώσει...
 
Εγώ έχω ακούσει ότι η ηχογράφηση είναι του έτους 1957 (από τον κ. Δημήτριο Ιωάννίδη, Α.Π. της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως). Η φωνή του Πρίγγου είναι καλύτερη από αυτή που ακούμε σε άλλες ηχογραφήσεις, αλλά, ασφαλώς όχι και τόσο σπουδαία για την θέση του Πρωτοψάλτου στον Πατριαρχικό ναό. (Πάντως, μακάρι να την είχα κι εγώ... ). Κρίμα που από τα 55 του (περίπου) είχε αρχίσει να χάνει την φωνή του. Κάπνισμα και υψιφωνία γαρ... Το ύφος του πάντως είναι αμίμητο.
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Όσα ευχαριστώ και να πούμε είναι λίγα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δηλαδή Πρίγγος -Στανίτσας δεν ήταν (τόσο) υψίφωνοι;;;

Για παράδειγμα έχω τον Στανίτσα σε ηχογράφηση να λέει τα Λειτουργικά του Χ"Αθανασίου σε τρίτο από SI (Β), ή τον Πρίγγο να λέει του Κρητός από Do (C)...... Αυτές οι φωνές που ακούω εδώ δεν μοιάζουν να μπορούν να βρεθούν σε τόσο ψηλές "δεσιτούρες"......

'Οταν λέμε δηλαδή παραποιημένες ήχογραφήσεις εννοούμε ότι οι τονικότητες έχουν επηρεαστεί;;;;;;;;;;

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε/εξηγήσετέ;

Σας ευχαριστώ.
 

basilis

Ζούκας Βασίλειος-Σπυρίδων
συμφωνώ μαζί σου. ΕΞΑΙΣΙΑ η φωνή του πρίγγου και μπράβο σου που μοιράστικες αυτή την ηχογράφησει μαζί μας.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Bασίλης;8503 said:
Όσα ευχαριστώ και να πούμε είναι λίγα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σίγουρα!
Δηλαδή Πρίγγος -Στανίτσας δεν ήταν (τόσο) υψίφωνοι;;;

Για παράδειγμα έχω τον Στανίτσα σε ηχογράφηση να λέει τα Λειτουργικά του Χ"Αθανασίου σε τρίτο από SI (Β), ή τον Πρίγγο να λέει του Κρητός από Do (C)...... Αυτές οι φωνές που ακούω εδώ δεν μοιάζουν να μπορούν να βρεθούν σε τόσο ψηλές "δεσιτούρες"......

'Οταν λέμε δηλαδή παραποιημένες ήχογραφήσεις εννοούμε ότι οι τονικότητες έχουν επηρεαστεί;;;;;;;;;;


Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε/εξηγήσετέ;
Εξαιτίας των κακών μηχανημάτων από τα οποία τους μαγνητοφωνούσαν, πολλές φορές είναι επηρεασμένη η ταχύτητα (ιδιαιτέρως οι λεγόμενες μπομπίνες είχαν τέτοιου είδους προβλήματα), πάντως νομίζω ότι όταν αυτό συμβαίνει, γίνεται φανερό. Off the record, μπορεί και να το έκαναν κάποιοι εσκεμένα για άγνωστους λόγους :confused:, αλλά το σημαντικό εδώ είναι η τέχνη των αρχόντων, που ακόμη και στις κακές ηχογραφήσεις δεν κρύβεται με τίποτα :wink:. Απλά θεωρώ ότι το θέμα δεν είναι στις τονικότητες, οπότε μην σε αγχώνουν τέτοια ζητήματα. Ακόμη κι αν κάποιος το σκέφτηκε κάποτε και το έκανε επίτηδες, φανταζόμαστε το αισθητικό του επίπεδο και θα πρότεινα να αποφύγουμε να πέσουμε στο ίδιο με αυτόν.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Οντως αδικείται τα μέγιστα ο αείμνηστος Κ.Πρίγγος απο τις περισσοτερες ηχογραφησεις που υπαρχουν! Ουτε εγω εχω ακουσει καλυτερη ηχογραφηση και μου εκανε τρομερη εντυπωση η φωνη του λες και την ακουσα για πρωτη φορα... τεραστιος ογκος και να μην ξεχναμε πως ειναι μεγαλος σε ηλικια! Επισης μου εκανε εντυπωση και η αποψη του κ.Λαμπρου πως δεν την θεωρει την ιδανικοτερη για τον Πατριαρχικο ναο...:confused::confused:
 

tb---

τσοπάνης
Σημαντική παρατήρηση κατ εμέ είναι ότι μαζί με τον Πρίγγο συμψάλλουν και οι δομέστικοι του, ταυτόχρονα. Επίσης υπάρχει τουλάχιστον ένα άτομο σαν ισοκράτης και κανόναρχοι.
Το αναφέρω σε σχέση με κάποια σχόλια περί ατομικού ψαλσίματος στο Πατριαρχείο,κτλ.
 
Όντως είναι μακραν η καλύτερη από ποιότητα ήχου ηχογράφηση του Πρίγγου που κυκλοφορεί .
Είχα ακούσει τον μακαρίτη τον Ευθυμιάδη να λέει ( μειδιώντας ) για τις "παραποιημένες " ηχογραφήσεις του Πρίγγου που κυκλοφορούσαν ότι : " Αυτό δεν είναι Πρίγγος , είναι παρωδία Πρίγγου "
...... δεν θυμάμαι αν στην συγκεκριμένη κουβέντα ήταν και ο Δημήτρης και το θυμάται ...
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Σημαντική παρατήρηση κατ εμέ είναι ότι μαζί με τον Πρίγγο συμψάλλουν και οι δομέστικοι του, ταυτόχρονα. Επίσης υπάρχει τουλάχιστον ένα άτομο σαν ισοκράτης και κανόναρχοι.
Το αναφέρω σε σχέση με κάποια σχόλια περί ατομικού ψαλσίματος στο Πατριαρχείο,κτλ.
Κατα τη γνώμη μου το ιδανικο ειναι αυτο που έκανε ο Αρχοντας Στανίτσας, χορωδιακή εκτέλεση των μαθημάτων με κάποια ''απαραίτητα'' solo. Ο χορός εχει τρομερη δυναμικη και ειναι ισως η γνησιότερη εκφραση της εκκλησιαστικης Β.Μουσικης με την αυστηρή (απόλυτη!)προυπόθεση βεβαια να γνωριζουν ολα τα μέλη τα μάθηματα απέξω και ανακατωτά! Η προχειρότητα βλάπτει σοβαρά τα αυτιά και τα νεύρα όσων ακούν.:wink: Πραγματικά ζηλεύω τους ψαλτες των πόλεων οι οποίοι οσο να'ναι εχουν περισσότερες δυνατότητες για τη δημιουργία χορού τόσο για τα αναλόγια αλλα και γιατί οχι και για εκδηλώσεις.
 
Last edited:

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
Η φωνή του Πρίγγου είναι καλύτερη από αυτή που ακούμε σε άλλες ηχογραφήσεις, αλλά, ασφαλώς όχι και τόσο σπουδαία για την θέση του Πρωτοψάλτου στον Πατριαρχικό ναό. (Πάντως, μακάρι να την είχα κι εγώ... ).

έλεος! δεν τα λέει και σαν τον Γαϊτάνο, αλλά, τέσπα, του κάνουμε την χάρη και τον κρατάμε στο Φανάρι για Ψυχικό.

Πραγματικά ζηλεύω τους ψαλτες των πόλεων οι οποίοι οσο να'ναι εχουν περισσότερες δυνατότητες για τη δημιουργία χορού τόσο για τα αναλόγια αλλα και γιατί οχι και για εκδηλώσεις.

συγνώμη κύριε, αλλά για ποια πόλη μιλάτε; προσωπικά, στην Θεσσαλονίκη, όσες φορές πήγα απόγευμα για εσπερινό σε κάποιο ναό, δεν είδα κανέναν ψάλτη στο αναλόγιο και ο ιερέας ήταν αναγκασμένος να κάνει και τον ψάλτη, αφού λυπήθηκα και σκεφτόμουν να πάω να τον παρακαλέσω να τα λέω εγώ, αν και δεν ξέρω, μιας και δεν άντεχα να βλέπω αυτό το μαρτύριο.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Σημαντική παρατήρηση κατ εμέ είναι ότι μαζί με τον Πρίγγο συμψάλλουν και οι δομέστικοι του, ταυτόχρονα. Επίσης υπάρχει τουλάχιστον ένα άτομο σαν ισοκράτης και κανόναρχοι.
Το αναφέρω σε σχέση με κάποια σχόλια περί ατομικού ψαλσίματος στο Πατριαρχείο,κτλ.
Σύμφωνα με τον κ. Μαφίδη, κανόναρχο επί Ιακώβου Ναυπλιώτου, ο Ναυπλιώτης έψαλλε πάντοτε μόνος του. Ο Αναστάσης Μιχαηλίδης έψαλλε μόνο τα δικά του και δεν συνέψαλλε ποτέ με τον Ιάκωβο. Αν το βρω, θα το ανεβάσω και ηχητικό. Επίσης, και ο Πρίγγος έψαλλε μόνος του, τουλάχιστον τα παπαδικά μέλη, αφού τα έλεγε εκ στήθους. Πάντως το «Την ωραιότητα» που έχουμε από το Πατριαρχείο το συμψάλλει με τον Δανιηλίδη.
 

tb---

τσοπάνης
Σύμφωνα με τον κ. Μαφίδη, κανόναρχο επί Ιακώβου Ναυπλιώτου, ο Ναυπλιώτης έψαλλε πάντοτε μόνος του. Ο Αναστάσης Μιχαηλίδης έψαλλε μόνο τα δικά του και δεν συνέψαλλε ποτέ με τον Ιάκωβο. Αν το βρω, θα το ανεβάσω και ηχητικό. Επίσης, και ο Πρίγγος έψαλλε μόνος του, τουλάχιστον τα παπαδικά μέλη, αφού τα έλεγε εκ στήθους. Πάντως το «Την ωραιότητα» που έχουμε από το Πατριαρχείο το συμψάλλει με τον Δανιηλίδη.

Επί εποχής Ναυπλιώτη αν δεν κάμω λάθος ο Βουδούρης αναφέρει ότι το πατριαρχείο ξόδευε αρκετά χρήματα για την οργάνωση των χορών.

Βέβαια στα γραπτά του αναφέρει ολοκάθαρα όρους όπως "του δομέστικου" , κτλ, κάτι που ενισχύει τα γραφόμενα σου και τις απόψεις του κ. Μαφίδη.

Πάντως στα ψαλθέντα της Μεγάλης Τρίτης στο θέμα αυτό, εγώ ακούω καλοκουρδισμένο χορό δεξιά, και δεν νομίζω ότι τα λένε απο δευτέρας αλλά εκ στήθους. Ίσως να κάμω και λάθος όμως.
 
Top