Δ.ΖΑΓΚΑΝΑΣ-Ι.Μητρ.Ν.Σπάρτης-Μέλη Κυρ.13-9-09

P

ptz

Guest
-Με χαρά την παρελθούσα Κυριακή 13-9-09, ''υποδέχθηκα''στη Μητρόπολη Σπάρτης,τον φίλο και εκλεκτό μέλος του Ψαλτολογίου Δ.Ζαγκανά,που βέβαια κατάγεται από Σπάρτη.Με το ζόρι του φόρεσα το ψαλτικό ράσο και τον ανέβασα στο ψαλτήρι.
-Είχα από παλαιότερη συνάντησή μας γνώση της ψαλτικής του ποιότητας.Ομως τώρα διεπίστωσα ότι έχει εξελιχθεί σε εξαίρετο ψάλτη.Αυτό που γιά μένα έχει ιδιαίτερη σημασία-και ισχύει γιά όλους τους νέους ψάλτες-είναι το ότι είναι επιστήμονας[τώρα κάνει διδακτορικό στο Παρίσι]και έχει ΜΕΡΑΚΙ μάθησης περί τα ψαλτικά.Και βέβαια είναι από τις ελπίδες της ψαλτικής οικογένειας.Εχει δε πλήρως αφομοιώσει το Πα.ι.κοπουλέικο ύφος και κατ΄επέκτασιν το Πατριαρχικό.
-Ανεβάζω τρία μέλη απο τα ψαλθέντα, χαρακτηριστικά του δρόμου που ακολουθεί.Δεν γνωρίζει ο ίδιος τίποτα,ίσως σκοντάψω στην ταπεινοφροσύνη του,αλλα εγώ επιμένω.Και του εύχομαι πλήρη επιτυχία στους στόχους του.
-Υ.Γ. Θα ήταν παράλειψή μου να μην αναφέρω ότι ήταν πλήρης η ''κουστωδία'' στο αναλόγιο. Εκτός του ανωτέρω ήταν άλλοι πέντε απο 25-30 ετών νέοι,όλοι επιστήμονες και από Σπάρτη και παρεπιδημούντες.Αφού μπούκωσαν τα μικρόφωνα.......Ε ένας 57άρης δεν πρέπει να τους χαίρετε? Ευχαριστίες.Π.ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 

Attachments

  • Δ.ΖΑΓΚΑΝΑΣ-Αίνοι πλ.Α ήχου.mp3
    4.2 MB · Views: 344
  • Δ.ΖΑΓΚΑΝΑΣ-δυναμις Σ.Αβαγιανού.mp3
    3.3 MB · Views: 240
  • Δ.ΖΑΓΚΑΝΑΣ-Χερουβικον πλ.Α-Κ.ΠΡΙΓΓΟΥ.mp3
    8.3 MB · Views: 260

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αφού κατα χρέος ευχαριστήσω τον κ. Τζανάκο, και επαινέσω τον αγαπητό Δημήτρη (Άξιος!!!) θα αναφωνήσω εν συνεχεία το κλασικό, αλλά νομίζω αρμόζον για την περίσταση...

ΚΙ' ΑΑΑΑΑΑΛΛΟΟΟΟΟ, ΚΙ ΑΑΑΑΑΑΛΛΟΟΟΟ!!!!!


Να είσαι πάντα καλά, Δημήτρη, και να μας ευφραίνεις!
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Αφού κατα χρέος ευχαριστήσω τον κ. Τζανάκο, και επαινέσω τον αγαπητό Δημήτρη (Άξιος!!!) θα αναφωνήσω εν συνεχεία το κλασικό, αλλά νομίζω αρμόζον για την περίσταση...

ΚΙ' ΑΑΑΑΑΑΛΛΟΟΟΟΟ, ΚΙ ΑΑΑΑΑΑΛΛΟΟΟΟ!!!!!


Να είσαι πάντα καλά, Δημήτρη, και να μας ευφραίνεις!

Συμφωνώ και εγώ ...........!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πες τα Χρυσόστομε, που μας κρύβεται!!!! :D
 

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
Ένας εκ των παρεπιδημούντων του δεξιού αναλογίου του Μητροπολιτικού Ναού Σπάρτης είμαι και εγώ και μετα βίας συγκρατήθηκα απο τη Κυριακή να μην αναφερθώ στην Κυριακάτικη συνεύρεση.
Ασφαλώς και δεν θα σχολιάσω τα περί ψαλτικής αφού τα απαραίτητα σχόλια τα έκανε ο Δάσκαλος. Θα πώ μονάχα πως τον Δημήτρη τον γνωρίζω απο μικρό παιδί όταν μαζί εκκλησιαζόμασταν και συμμετείχαμε στο χορό του αριστερού αναλογίου τότε στον Μητροπολιτικό Ναό. Έφυγε, σπούδασε και συνεχίζει να σπουδάζει και 10 χρόνια μετά (μπορεί και παραπάνω) που τον ακούω επιβεβαιώνω αυτό που έγραψα τις προάλλες σε έτερο μήνυμα μου εδώ, "...των κοπιώντων εισίν οι στέφανοι...".
Και επειδή συναναστρέφομαι με υγειής ψαλτικά και πνευματικά ανθρώπους σημειώνω τα εξής δύο. Πρώτον όταν λέει ο Δάσκαλος ότι του φόρεσε το ράσο εννοεί, άσχετα αν δε το σημειώνει, πως του φόρεσε το δικό του ράσο, κατέβηκε απο το στασίδι του για να ανέβει ο Δημήτρης και αυτός στάθηκε δίπλα μαζί με την υπόλοιπη παρέα των 25άρηδων να ισοκρατεί. Δεύτερον διαπίστωσα πως μία ώρα μετά ο Δημήτρης είχε πραγματικά ξεχάσει τι είχε συμβεί αντιμετωπίζοντας το συμβάν με απλότητα σχεδόν αφοπλιστική. Και τα δύο διδακτικά για εμένα στο έπακρον.
Καλή προσπάθεια σε όλους (θα κρατήσω αυτη την ευχή για κάθε μήνυμα μου)
 
Last edited:

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Τὰ πιὸ πολλὰ πρέπει νὰ τὰ λέει κάποιος ποὺ γνωρίζει ἕνα πρόσωπο περισσότερο ἀπὸ τοὺς ἄλλους.

Ἀπὸ τὰ "βρεφικά" μας χρόνια ἡ ἀγάπη γιὰ τὸ Ἅγιο Βῆμα καὶ τὸ Ἀναλόγιο μᾶς ἔνωσαν μὲ τὸν Δημήτρη στὸ σφίζοντα τότε Μητροπολιτικό Ναό, μὲ προϊστάμενο τὸ νῦν Μητροπολίτη Τριφυλλίας καὶ Ὀλυμπίας (λίαν καλλίφωνο) Ἀρχιμ. (τότε) Χρυσόστομο Σταυρόπουλο.
Καὶ λέω σφίζοντα διότι τὰ ψαλτήρια (κυρίως τὸ ἀριστερό) εἶχε 10 τουλάχιστον ἄτομα.
Γεώργιο Προκοπίου,Δημήτριο Ζαγκανᾶ,Κωνσταντῖνο καὶ Κωνσταντῖνο Σκάγκο,Παναγιώτη Μπουγάδη, Γεώργιο Ἀναγνωστόπουλο (νῦν μοναχό στὴν Νέα Σκήτη), Ἀφοι Κουλογιάννηδες, ὁ ἀδελφός μου καὶ ἐγώ....
μὲ τὸν τότε Λαμπαδάριο καὶ κοινό μας δάσκαλο Γεώργιο Μανωλόπουλο.

Μοναδικὲς Μεγαλοβδομαδιάτικες ἀναμνήσεις μὲ κανονάρχημα καὶ διπλά ἰσοκρατήματα μὲ τοὺς σημερινοὺς καταξιωμένους ψάλτες καὶ τότε μαθητευομένους στὴν Σπάρτη τῆς παραδόσεως τοῦ κυρ Πέτρου Λαμπαδαρίου.

Λοιπὸν, κατὰ πνεῦμα ἀδελφέ Δημήτριε,
Εὐφραίνου ἐν Κυρίῳ πόλις ἡ Λακεδαίμων· ἀγάλλου καὶ χόρευε, πίστει λαμπροφοροῦσα, Δημήτριον τὸν ἀδελφόν ἡμῶν....
 

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
Καλά, τι θυμήθηκες βρε αδερφέ...
Τα είχα ξεχάσει τελείως, μικρότερος κατα πέντε χρόνια βλέπεις...
Φίλοι του Ψαλτολογίου, αυτή η εποχή, τέλη δεκαετίας 90 ήταν μια ρομαντική και υγειής ψαλτικά εποχή για το Μητροπολιτικό Ναό της Σπάρτης. Ο τότε λαμπαδάριος είχε μόλις αφηχθεί απο τη Θεσσαλονίκη και με ψαλτικό ζήλο να μεταδώσει τη τέχνη στους νεότερους κατάφερε να συγκεντώνει μια παρέα 7-8 ατόμων όλοι παιδιά και φοιτητές...
Για εμένα ήταν πιο έντονο το βίωμα, ήμουν τότε 12-13 χρόνων, έχοντας τον αδερφό μου σαν προστάτη και τον λαμπαδάριο ως δάσκαλο... Ήταν η πρώτη μύηση στην πατρώα μουσική, μια επαφή με το αναλόγιο που άλλα παιδιά, ακόμα και μεγαλήτεροι, δεν έχουν την ευκαιρία να ζήσουν γιατί κάποιοι - οι περισσότεροι δηλαδή - κουβαλούν έναν κομπλεξισμό απύθμενο...
Έκανα μάθημα στο σπίτι του λαμπαδάριου και μου έβαζε κασσέτες απο το πατριαρχείο να ακούω τα κανοναρχάκια και μου έλεγε "να έτσι θα το λές και εσύ". Ήταν ο καιρός των αξέχαστων Ακολουθιών των Παθών...
13-14 χρόνια μετά ο αδερφός μου είναι διάκονος Χριστού με καθαρό αγιορείτικο ύφος (μάλλον φιρφιρέϊκο θα έλεγα) και ο Δημήτρης έξοχος ιεροψάλτης του Κωνσταντινοπολίτικου ύφους.
Η προχθεσινή συνύπαρξη στο δεξιό αναλόγιο υπο τον κ. Τζανάκο με έπεισε για πολλοστή φορά πως αν προσπαθείς προοδεύεις και πως υπάρχουν μεγάλοι ψάλτες που έχουν ενδυθεί τον χιτώνα της αγάπης, της παιδείας και της μετάδοσης του πλούτου της ψαλτικής γνώσης και εμπειρίας.
Καλή προσπάθεια σε όλους.
 
Last edited:
Top