Λειτουργικά σε Λέγετο Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου

tsb216

Μέλος
Μήπως τα έχει κανείς τα λειτουργικά του Χρυσάνθου σε Λεγετό; Ευχαριστώ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ενώ τα είχα δακτυλογραφήσει με το μελωδό, δεν τα ανέβασα λόγω κάποιων αλλαγών που έχω επιφέρει στο κείμενο. Έχω προσθέσει ένα "Αγαπήσω σε Κύριε" δικής μου ιδέας, που δεν υπάρχει στο πρωτότυπο. Επίσης, εφαίρεσα μία φθορά του δευτέρου ήχου (πιθανότατα ήταν χρόα του ζυγού που γράφτηκε λάθος) στο "Σε υμνούμεν" (δεόμεθά σου...). Εάν κάποιος μπορεί να ανεβάσει το κείμενο από το βιβλίο του αείμνηστου άρχοντα, θα έχουμε μία πιο σφαιρική εικόνα.
 

Attachments

  • Λειτουργικά Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου Λέγετος.pdf
    248.7 KB · Views: 1,167

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Εάν κάποιος μπορεί να ανεβάσει το κείμενο από το βιβλίο του αείμνηστου άρχοντα, θα έχουμε μία πιο σφαιρική εικόνα.
Ορίστε. Κάτι κυκλωμένα ισοκρατήματα που φαίνονται αχνά (με μολύβι) τα έχω κάνει εγώ, γιατί τα προτιμώ πιο λιτά από αυτά του βιβλίου. Στο Άξιον εστί όμως τα άφησα ως έχουν γιατί ήταν καλά. Επίσης, κάτι υφέσεις στο ΖΩ τις έβαλα γιατί όταν συμψάλλαμε άλλος έκανε ΖΩ φυσικό και άλλος ύφεση και αναγκάστηκα να το γράψω για να κάνουμε όλοι το ίδιο.

Πάντα πρώτη επιλογή ο λέγετος του Χρυσάνθου! Και τα λειτουργικά και το Άξιον εστί φοβερά! Έχουμε βέβαια και του Παπανικολάου που είναι επίσης πολύ ωραία, αλλά αυτά εδώ είναι νομίζω λίγο πιο βατά φωνητικά. Του Στανίτσα τα θεωρώ κάπως αργόσυρτα και τραβηγμένα και δεν τα προτιμώ. Από και και πέρα, αν δεν έχεις όρεξη για πολλά πολλά, ωραία είναι και του Τσατσαρώνη και με συμπαθητικό και εύκολο Άξιον εστί (χωρίς όμως αυτούς τους τρισήμους στα Άγιος άγιος...)
 

Attachments

  • Hrysanthos_LeitourgikaLegetos_1.jpg
    70.3 KB · Views: 276
  • Hrysanthos_LeitourgikaLegetos_2.jpg
    65 KB · Views: 156
  • Hrysanthos_LeitourgikaLegetos_3.jpg
    73.7 KB · Views: 127
  • Hrysanthos_LeitourgikaLegetos_4.jpg
    76.5 KB · Views: 142
  • Hrysanthos_LeitourgikaLegetos_5.jpg
    75.4 KB · Views: 144

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Ορίστε. Κάτι κυκλωμένα ισοκρατήματα που φαίνονται αχνά (με μολύβι) τα έχω κάνει εγώ, γιατί τα προτιμώ πιο λιτά από αυτά του βιβλίου. Στο Άξιον εστί όμως τα άφησα ως έχουν γιατί ήταν καλά. Επίσης, κάτι υφέσεις στο ΖΩ τις έβαλα γιατί όταν συμψάλλαμε άλλος έκανε ΖΩ φυσικό και άλλος ύφεση και αναγκάστηκα να το γράψω για να κάνουμε όλοι το ίδιο.

Πάντα πρώτη επιλογή ο λέγετος του Χρυσάνθου! Και τα λειτουργικά και το Άξιον εστί φοβερά! Έχουμε βέβαια και του Παπανικολάου που είναι επίσης πολύ ωραία, αλλά αυτά εδώ είναι νομίζω λίγο πιο βατά φωνητικά. Του Στανίτσα τα θεωρώ κάπως αργόσυρτα και τραβηγμένα και δεν τα προτιμώ. Από και και πέρα, αν δεν έχεις όρεξη για πολλά πολλά, ωραία είναι και του Τσατσαρώνη και με συμπαθητικό και εύκολο Άξιον εστί (χωρίς όμως αυτούς τους τρισήμους στα Άγιος άγιος...)

κ Θεοτοκάτο , κατα την γνώμη μου σε λέγετο έχει καλά και ο π. Ιερόθεος στο βιβλίο του Θ.Λειτουργία.
 
Top