Κανών Ικετήριος εις τον Κύριον Ιησούν Χριστόν

EFI

Νέο μέλος
[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ)] Μεταφέρθηκε από άλλο θέμα.

Καλησπέρα κε Κιαμηλίδη,
εξαιρετική η δουλειά σας!!!...
Μήπως θα μπορούσατε να επισυναψετε και τον ικετήριο κανόνα στον Κύριο Ιησού Χριστό;
Ευχαριστώ!
 
Last edited by a moderator:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Καλησπέρα κε Κιαμηλίδη,
εξαιρετική η δουλειά σας!!!...
Μήπως θα μπορούσατε να επισυναψετε και τον ικετήριο κανόνα στον Κύριο Ιησού Χριστό;
Ευχαριστώ!
Να είστε καλά!!
Το κείμενο από τον ικετήριο κανόνα στον Κύριο Ιησού Χριστό το έχετε?? για να καταλάβω τι ακριβώς θέλετε.
Βασίλης
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Βασίλης Κιαμηλίδης;43343 said:
Να είστε καλά!!
Το κείμενο από τον ικετήριο κανόνα στον Κύριο Ιησού Χριστό το έχετε?? για να καταλάβω τι ακριβώς θέλετε.
Βασίλης
Εννοεί τον Κανόνα που ακολουθεί μετά τον Μέγα Παρακλητικό της Θεοτόκου στο Μέγα Ωρολόγιο. (σελ. 572 στην έκδοση της Αποστολικής Διακονίας). Αν έχω τον χρόνο θα ανεβάσω τα κείμενα αύριο.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος...
 
Last edited:

EFI

Νέο μέλος
Με συγχωρείτε! Έχετε δίκιο, δεν ήμουν σαφής.
Έχω το κείμενο σε πολλά προσευχητάρια μου, όχι σε doc. Το "κατέβασα", να το ψάλλουν οι ψάλτριες της μονής Παντοκράτωρος Νταου Πεντέλης απο δω, το έχω δηλαδή και σε mp3. Ψάχνω το κείμενο όπως το γράφετε με το πρόγραμμα "Μελωδός".
Επίσης, λυπάμαι που δεν έχω κοντά μου Μέγα Ωρολόγιο για να καταλάβω που αναφέρεται ο κος Τσακίρογλου.
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τό Μέγα Ὡρολόγιον τό ἔχουμε στό Ψαλτολόγιον καί μήν κάνετε τόν κόπο. Ὑπάρχει [ἐδῶ] στήν σελ. 457.

Τό κείμενο τοῦ Ἱκετηρίου Κανόνος εἰς τόν Κύριον ἡμῶν Ἰησοῦν Χριστόν ὑπάρχει καί στό δίκτυο, ἀλλά σέ μονοτονικό:

Τό ἠχητικό ἀπό τόν κ. Λιναρδάκη:

 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Με συγχωρείτε! Έχετε δίκιο, δεν ήμουν σαφής.
Έχω το κείμενο σε πολλά προσευχητάρια μου, όχι σε doc. Το "κατέβασα", να το ψάλλουν οι ψάλτριες της μονής Παντοκράτωρος Νταου Πεντέλης απο δω, το έχω δηλαδή και σε mp3. Ψάχνω το κείμενο όπως το γράφετε με το πρόγραμμα "Μελωδός".
Επίσης, λυπάμαι που δεν έχω κοντά μου Μέγα Ωρολόγιο για να καταλάβω που αναφέρεται ο κος Τσακίρογλου.
Σας ευχαριστώ πολύ!
Το ηχητικό που αναφέρετε είναι αυτό που ανέβασεν ο Βαγγέλης Λιναρδάκης???? όπως μας ενημέρωσεν ο Πατήρ Μάξιμος για το κείμενο & ηχητικό??.
Το μουσικό κείμενο που ζητάτε να γράψω θέλετε να είναι ακριβώς όπως το εν λόγω ηχητικό???? ή κάτι άλλο??????.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης

Τό Μέγα Ὡρολόγιον τό ἔχουμε στό Ψαλτολόγιον καί μήν κάνετε τόν κόπο. Ὑπάρχει [ἐδῶ] στήν σελ. 457.

Τό κείμενο τοῦ Ἱκετηρίου Κανόνος εἰς τόν Κύριον ἡμῶν Ἰησοῦν Χριστόν ὑπάρχει καί στό δίκτυο, ἀλλά σέ μονοτονικό:

Τό ἠχητικό ἀπό τόν κ. Λιναρδάκη:


Πάτερ Μάξιμε!!!!!! +++ 1000 ευχαριστώ για τα πάντα που μας προσφέρετε.
Ξέρετε!!!! Θα την γράψω πρώτα ο Θεός αφου μας διευκρινίσει ο αιτών τι ακριβώς θέλει, και η γραφή του κειμένου από εμένα θα είναι αντιγραφή, επικόληση και διαχωρισμός των λέξεων στα σχετικά σημαδόφωνα.
Σκέφτωμα να βάλω ή όχι και ισοκρατήματα????, και μετά θα το στείλω στον κ. Τσακίρογλου να επιμεληθεί και τα της μουσικής ορθογραφίας.
Θα θέλατε να προσθέσω κάπου και κάποιες εικόνες????? υπάρχει κάποια υπόδειξη????.

Εις Πολλά έτη Πάτερ Μάξιμε. Σας είδα και στις φωτογραφίες με τον Δημήτρη, και σας καμάρωσα πιό πολύ. Λεβεντόπαππας σε όλα του είπα!!!!
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

EFI

Νέο μέλος
Μάλιστα, το ηχητικό είναι αυτό του κου Λιναρδάκη. Αυτό έχω. Ο π. Μάξιμος μου έδωσε την ευκαιριά να το έχω και σε doc. Σας παρακαλώ θερμά, να το γράψετε οπώς το εν λόγω ηχητικό.
Σας ευχαριστώ!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ὁ ἰκετήριος κανών καὶ σὲ πολυτονικό, ἀφιερωμένος στὸν π. Μάξιμο, μικρὸ ἀντίδωρο γιὰ τοὺς ψηφιακοὺς καὶ ἄλλους κόπους του.

Σὲ δύο format, .pdf καὶ .doc γιὰ ἐπεξεργασία.
 

Attachments

  • Kanwn Iketirios Xristou.pdf
    38.9 KB · Views: 451
  • Kanwn Iketirios Xristou.doc
    50.5 KB · Views: 184

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μάλιστα, το ηχητικό είναι αυτό του κου Λιναρδάκη. Αυτό έχω. Ο π. Μάξιμος μου έδωσε την ευκαιριά να το έχω και σε doc. Σας παρακαλώ θερμά, να το γράψετε οπώς το εν λόγω ηχητικό.
Σας ευχαριστώ!

Επισυνάπτω τον Ικετήριο Κανόνα εις τον Κύριον ημών Ιησούν Χριστόν.
Η καταγραφή του μέλους και των ισοκρατημάτων έγινε με βάση το πιό πάνω ηχητικό που ανέβασεν ο κ. Ευάγγελος Λιναρδάκης, ένα ένα τα τροπάρια, ενώ η καταγραφή του κειμένου έγινε με αντιγραφή του κειμένου από την word, και επικόλληση στον ''Μελωδό'', απλά έγινε ο αναγκαίος συλλαβισμός.
Συν/νο: 1 Αρχείο pdf
 

Attachments

  • Κανών Ιεκτήριος εις τον Κύριον Ιησούν Χριστόν.pdf
    979.1 KB · Views: 353
Last edited:

ovlepon

π. Αθανάσιος Γεωργιάδης
Βασίλης Κιαμηλίδης;45489 said:
Επισυνάπτω τον Ικετήριο Κανόνα εις τον Κύριον ημών Ιησούν Χριστόν.
Η καταγραφή του μέλους και των ισοκρατημάτων έγινε με βάση το πιό πάνω ηχητικό που ανέβασεν ο κ. Ευάγγελος Λιναρδάκης, ένα ένα τα τροπάρια, ενώ η καταγραφή του κειμένου έγινε με αντιγραφή του κειμένου από την word, και επικόλληση στον ''Μελωδό'', απλά έγινε ο αναγκαίος συλλαβισμός.
Συν/νο: 1 Αρχείο pdf

Νομίζω ότι οι ευχαριστίες μας προσωπικά σ' εσάς αλλά και σε όσους απο το περίσσευμά της αγάπης τους μοιράζονται μαζί μας χωρίς να φείδονται χρόνου και κόπου είναι πολύ λίγες...
Ο Θεός να σας έχει καλά, να σας δίνει δύναμη, για να συνεχίσετε την άοκνη προσπάθειά σας, τόσο εσείς όσο και οι υπόλοιποι συντελεστές συτού του ύπεροχου ιστότοπου.
 
Last edited by a moderator:
Top