Χαιρετισμοί Παναγίας υπό Θρ. Στανίτσα

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Καλό είναι να μην διαδίδουμε φήμες ή απόψεις πριν τις επιβεβαιώσουμε ή τις διασταυρώσουμε.
Ο γραφικός χαρακτήρας δεν είναι ούτε του Στανίτσα (υπάρχουν άλλωστε τα δεξιά τροπαρια του Κανόνα προς αντιπαραβολή), ούτε του κ.Παϊκόπουλου (έχω προσωπική γνώση του θέματος).

Ο κ.Παϊκόπουλος δεν έχει (κατα)γράψει κανένα Κανόνα Ακαθίστου (δικό του, του Στανίτσα ή κάποιου τρίτου). Μουσικά κείμενα χρησιμοποιεί μόνο για τα Χαίρε Νύμφη κ Αλληλούια, το Τη υπερμάχω (αργό, αργοσύντομο) κ Την ωραιότητα (και το αργό Το προσταχθέν στον Ακάθιστο).

ΥΓ. Ο γραφικός χαρακτήρας μου φαίνεται πάντως γνωστός (μιμείται κάπως τον του Στανίτσα). Ίσως ταυτισθεί απόψε από κάποιον ειδικό (και εξ επαγγέλματος)...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ι;41538 said:
Καλό είναι να μην διαδίδουμε φήμες ή απόψεις πριν τις επιβεβαιώσουμε ή τις διασταυρώσουμε.
Ο γραφικός χαρακτήρας δεν είναι ούτε του Στανίτσα (υπάρχουν άλλωστε τα δεξιά τροπαρια του Κανόνα προς αντιπαραβολή), ούτε του κ.Παϊκόπουλου (έχω προσωπική γνώση του θέματος).

Ο κ.Παϊκόπουλος δεν έχει (κατα)γράψει κανένα Κανόνα Ακαθίστου (δικό του, του Στανίτσα ή κάποιου τρίτου). Μουσικά κείμενα χρησιμοποιεί μόνο για τα Χαίρε Νύμφη κ Αλληλούια, το Τη υπερμάχω (αργό, αργοσύντομο) κ Την ωραιότητα (και το αργό Το προσταχθέν στον Ακάθιστο).

ΥΓ. Ο γραφικός χαρακτήρας μου φαίνεται πάντως γνωστός (μιμείται κάπως τον του Στανίτσα). Ίσως ταυτισθεί απόψε από κάποιον ειδικό (και εξ επαγγέλματος)...

Ο γραφικός χαρακτήρας νομίζω πως έχει αρκετές ομοιότητες προς αυτόν του π. Διονυσίου Κυπριανίτου ( που ανήκει στη (σχισματική) Μονή Παλαιοημερολογιτών,τη Μονή των Αγ. Κυπριανού και Ιουστίνης στη Φυλή Αττικής). Ο εν λόγω π. Διονύσιος έχει καλλιγραφήσει πολλά από τα βιβλία του γέροντος Δοσιθέου Παρασκευαϊδου, Κατουνακιώτου. Ξέρουμε ότι είναι και θιασώτης του Άρχοντα και έχει καταγράψει πολλές από τις εκτελέσεις του.

Ας με συμπαθά ο φίλτατος κ. Γιάννου, που δεν περίμενα να απαντήσει αφού δει κι αυτός ( ο κατ´εξοχήν ειδήμων) το χφ.

Δ.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μόλις συνέκρινα κι τη γραφή και έχει πολλές ομοιότητες τόσο στην παρασημαντική όσο και στον στολισμό των αρχιγραμμάτων.
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Διαβασα την κουβεντα σας και ειπα να παρεμβω.Ο αρχοντας β' δομεστικος Δημ. Παικοπουλος ακουγοντας ηχογραφηση του αρχ Θ. Στανιτσα εγραψε το μουσικο κειμενο.Οι γραφες των δυο μοιαζουν πολυ οπως και των περισσοτερων Κων/λιτων και εχουν το ιδιο στυλ.Και γω οταν ηρθε στα χερια μου προς στιγμη μπερδευτηκα.Οπως και να'χει και οι δυο κανονες υπεροχοι αφου ειναι γραμμενοι απο δυο πραγματικους Αρχοντες της ΜτΧΕ!!!

Μετα απο καποιες επαφες που ειχα διαπιστωσα πως οντως δεν ειναι γραφη του Παικοπουλου και οντως ο κ.Ζαγκανας εχει δικιο.Ο κ.Παικοπουλος δεν εχει γραψει ποτε κανονα του Ακαθιστου.Οταν μου τον εδωσαν αυτο μου ειπαν.Αυτη την εντυπωση ειχα και την μεταβιβασα σ'εσας..Δεν γνωριζω τον γραφοντα..Εφετος παντως εψαλα και τον κανονα και τα υπολοιπα των χαιρετισμων και ειδα πως ειναι απλα και λιτα μα και ''εντεχνα'' και μεγαλοπρεπη!!Γι'αυτο σκαναρα και ανεβαζω το πρωτοτυπο κειμενο !!!!
 

Attachments

  • Κανονας ακαθιστου.pdf
    7.6 MB · Views: 1,043

jimis

Παλαιό Μέλος
Μετα απο καποιες επαφες που ειχα διαπιστωσα πως οντως δεν ειναι γραφη του Παικοπουλου και οντως ο κ.Ζαγκανας εχει δικιο.Ο κ.Παικοπουλος δεν εχει γραψει ποτε κανονα του Ακαθιστου.Οταν μου τον εδωσαν αυτο μου ειπαν.Αυτη την εντυπωση ειχα και την μεταβιβασα σ'εσας..Δεν γνωριζω τον γραφοντα..Εφετος παντως εψαλα και τον κανονα και τα υπολοιπα των χαιρετισμων και ειδα πως ειναι απλα και λιτα μα και ''εντεχνα'' και μεγαλοπρεπη!!Γι'αυτο σκαναρα και ανεβαζω το πρωτοτυπο κειμενο !!!!

'Αλλη φορά θα είμαι πιο προσεκτικός!!!
 
Δεν ξέρω αν έχει ανέβει ξανά ή αν έχει "πνευματικά" δικαιώματα. Από χειρόγραφα του Άρχοντος, ο κανόνας του Ακαθίστου (μόνο του δεξιού όπως συνήθιζε ο Άρχων) και μερικά "Χαίρε Νύμφη".
 

Attachments

  • 1.rar
    2 MB · Views: 479
  • 2.rar
    2 MB · Views: 331
  • 3.rar
    8.1 MB · Views: 436

Xristos

Ιωαννίδης Στέφανος, Ειδικευόμενος Νευρολογίας, Πα.
Συγχωρεστε με για την παρεμβαση, αλλα με ολα αυτα, εχασα καπως το πρακτικο μερος της συζητησης:
Αυτη τη στιγμη, εχουμε μισο Κανονα! Ο αριστερος τι μπορει να ψελνει; (Εστω και απομιμηση, καταγραφη απο 3ο, κατι που να δενει ομορφα το συγκεκριμενο μελος, κτλ... Τοσο ωραιος κανονας κριμα ειναι να μεινει μισος...)
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Φρεσκο-σκαναρο-καθαρισμένα:D σε word και pdf...
Το αρχείο docx είναι καθαρότερο από το pdf και δεν ξέρω γιατί, γι αυτό ανέβασα και τα δύο....
 

Attachments

  • Χαίρε Νύμφη -Αλληλούϊα Θ.Σ..docx
    225.7 KB · Views: 231
  • Χαίρε Νύμφη -Αλληλούϊα Θ.Σ..pdf
    502.2 KB · Views: 497
Last edited:

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Μετα απο καποιες επαφες που ειχα διαπιστωσα πως οντως δεν ειναι γραφη του Παικοπουλου και οντως ο κ.Ζαγκανας εχει δικιο.Ο κ.Παικοπουλος δεν εχει γραψει ποτε κανονα του Ακαθιστου.Οταν μου τον εδωσαν αυτο μου ειπαν.Αυτη την εντυπωση ειχα και την μεταβιβασα σ'εσας..Δεν γνωριζω τον γραφοντα..Εφετος παντως εψαλα και τον κανονα και τα υπολοιπα των χαιρετισμων και ειδα πως ειναι απλα και λιτα μα και ''εντεχνα'' και μεγαλοπρεπη!!Γι'αυτο σκαναρα και ανεβαζω το πρωτοτυπο κειμενο !!!!

Έκατσα και "καθάρισα" λίγο το σκαναρισμένο κείμενο που ανέβασε ο αγαπητός Δάνος για να είναι πιο ευανάγνωστο, οπότε το ανεβάζω και στο Ψ μήπως φανεί χρήσιμο και σε άλλους. Από την παραπάνω συζήτηση κατάλαβα ότι πρόκειται για χειρόγραφο (ίσως και απομαγνητοφώνηση;) του π. Διονυσίου Κυπριανίτου. Αν όχι, όποιος γνωρίζει, ας αναφέρει τον γραφέα ή οποιαδήποτε άλλη πληροφορία υπάρχει.

Δάνε, από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι υπάρχει κι άλλο υλικό, εκτός του κανόνα, στην ίδια χειρόγραφη συλλογή. Μήπως θα ήταν εύκολο να αναρτήσεις κι αυτά για να την έχουμε ολοκληρωμένη; Εγώ πάντως αναλαμβάνω το καθάρισμα! :)
 

Attachments

  • Κανών της Θεοτόκου - Θρασυβούλου Στανίτσα [π. Διονύσιος Κυπριανίτης].pdf
    1.1 MB · Views: 223

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Έκατσα και "καθάρισα" λίγο το σκαναρισμένο κείμενο που ανέβασε ο αγαπητός Δάνος για να είναι πιο ευανάγνωστο, οπότε το ανεβάζω και στο Ψ μήπως φανεί χρήσιμο και σε άλλους. Από την παραπάνω συζήτηση κατάλαβα ότι πρόκειται για χειρόγραφο (ίσως και απομαγνητοφώνηση;) του π. Διονυσίου Κυπριανίτου. Αν όχι, όποιος γνωρίζει, ας αναφέρει τον γραφέα ή οποιαδήποτε άλλη πληροφορία υπάρχει.

Δάνε, από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι υπάρχει κι άλλο υλικό, εκτός του κανόνα, στην ίδια χειρόγραφη συλλογή. Μήπως θα ήταν εύκολο να αναρτήσεις κι αυτά για να την έχουμε ολοκληρωμένη; Εγώ πάντως αναλαμβάνω το καθάρισμα! :)

Μιμείται τον γραφικό χαρακτήρα του π. Διονυσίου (Μούσουρα) Κυπριανίτου, δεν ταυτίζεται κατ' ανάγκην με αυτόν. Βλπ. δείγμα γραφής του εδώ.

δ
 
Last edited:
Top