Όρθρος Κυριακής 05-07-2009

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αναστάσιμα Γ΄ ήχου, Ευλογητάρια, Αναστάσιμα Κοντάκια και Οίκοι, Ακολουθία Εωθινού Ευαγγελίου, Τιμιωτέρες, Εξαποστειλάρια υπάρχουν εδώ.
Καταβασίες σύντομες "Ανοίξω το στόμα μου" εδώ.
Οι σύντομες δοξολογίες του Μανουήλ Πρωτοψάλτου υπάρχουν εδώ.
Ότι αφορά στους εορτάζοντες Αγίους επισυνάπτεται.
Καλή δύναμη σε όλους.
 

Attachments

  • 05-07-2009.pdf
    689.8 KB · Views: 419
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Χρῆστο,
Γιά μιά ἀκόμη φορά σ᾿ εὐχαριστοῦμε.
Ξέχασες αὐτή τή φορά νά διευκρινήσεις ὅτι «Πηγή Τυπικού, είναι το βοήθημα του Οικουμενικού Πατριαρχείου».
Χωρίς, λοιπόν, νά ἀπευθύνομαι σέ σένα, νά διευκρινήσουμε ὅτι Κάθισμα Πολυελέου δέν ὑπάρχει στό Μηναῖο (ὅπως καί Ἀναγνώσματα στόν ἑσπερινό).

Κάτι ἄλλο (ἄσχετο), ἀπευθυνόμενος σέ σένα. Μέ τήν «Σύναξιν πάντων τῶν ἐν Κρήτῃ διαλαμψάντων Ἁγίων» τί κάνετε; Προβλέπεται κάτι ἰδιαίτερο;


 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου


Ξέχασες αὐτή τή φορά νά διευκρινήσεις ὅτι «Πηγή Τυπικού, είναι το βοήθημα του Οικουμενικού Πατριαρχείου».

Ένα μυαλό γέροντα, Χειμώνα Καλοκαίρι... :eek:
Χωρίς, λοιπόν, νά ἀπευθύνομαι σέ σένα, νά διευκρινήσουμε ὅτι Κάθισμα Πολυελέου δέν ὑπάρχει στό Μηναῖο (ὅπως καί Ἀναγνώσματα στόν ἑσπερινό).
Όντως, τα καθίσματα φτάνουν μέχρι και μετά την Β΄ Στιχολογία. Το βοήθημα αυτό προέβλεπε και εκεί το τοποθετούσε, οπότε και αυτό έγραψα. Και μένα με ξένισε, αλλά σε κάτι που αναγράφεται ξεκάθαρα, καλώς ή κακώς δεν το πολυψάχνω πλέον.
Κάτι ἄλλο (ἄσχετο), ἀπευθυνόμενος σέ σένα. Μέ τήν «Σύναξιν πάντων τῶν ἐν Κρήτῃ διαλαμψάντων Ἁγίων» τί κάνετε; Προβλέπεται κάτι ἰδιαίτερο;
Οι Ναοί που έχουν ασματικές ακολουθίες δεν γνωρίζω. Από τη στιγμή όπου δεν αναφέρεται στο Τυπικό του Πατριαρχείου, στην Εκκλησία που ψάλλω θα αρκεστούμε σε κάποια ίσως αναφορά στο Συναξάριο, αλλά μέχρι εκεί. Για ευνόητους λόγους, στο Τυπικό του Πατριαρχείου θα μπορούσε να μπει μία παρένθεση που να αναφέρει έστω την εορτή, αλλά πέρα από το μικρό τυπικό, δεν είδα αλλού καμία άλλη αναφορά... Ίσως να έγκειται στο γεγονός ότι μετά το Λειμωνάριο του μακαριστού Τίτου βγήκε το Κρητικό Πανάγιον του Μητροπολήτου Ρόδου Κυρίλλου με διάφορες προσθήκες και κάπου το πράγμα (επαναλαμβάνω ίσως) μπερδεύτηκε. Για να είμαι ειλικρινείς, δεν είμαι σίγουρος αν το λειμωνάριο ή το Κρητικό Πανάγιο έχουν ασματικές ακολουθίες για την συγκεκριμένη ημέρα, μία σκέψη έκανα... Θα το κοιτάξω σήμερα το απόγευμα και θα ρωτήσω τι προβλέπεται και σε άλλους Ναούς της πόλεως...
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Μία προσθήκη από μία ακόμη παράληψή μου στο σημείο πριν τα μεσώδια καθίσματα όπου βάση του Τυπικού του Πατριαρχείου διαβάζεται το Κοντάκιον και ο Οίκος του Οσίου. Το αρχείο στο πρώτο μου μήνυμα ξανανέβηκε με την προσθήκη αυτή, χωρίς να χαλάνε οι υπόλοιπες σελίδες φυσικά.

Όσο για την απορία του π. Μάξιμου, το Λειμωνάριο δεν έχει ακολουθία για την "Σύναξιν πάντων τῶν ἐν Κρήτῃ διαλαμψάντων Ἁγίων" ενώ έχει το Κρητικόν Πανάγιον. Η τυπική διάταξη που προβλέπεται εάν η εορτή συμπέσει Κυριακή, αναγράφεται στις πρώτες σελίδες του εν λόγω τόμου.
 
Top