Δοξολογία Ιακώβου Πρωτοψάλτου Ήχος Β΄

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἄν δὲν γίνομαι κουραστικός, μήπως καὶ Δοξολογία σὲ μαλακὸ χρῶμα, ὅπως π.χ. τοῦ Φωκαέως ἤ Σαρανταεκκλησιώτου ἀπὸ ΔΙ ἤ Χουρμουζίου ἀπὸ ΒΟΥ, ὅποια προτιμᾶτε, γιατὶ συχνὰ ἔχουμε δοξαστικά ἀνάλογα.

Εὐχαριστίες πολλές.
 

tb---

τσοπάνης
Συγνώμη αλλά επειδή δεν κατέχω από χρώματα, όταν λέτε " μαλακό χρώμα" τί ακριβώς εννοείτε ??

Ευχαριστώ Πολύ ~
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Συγνώμη αλλά επειδή δεν κατέχω από χρώματα, όταν λέτε " μαλακό χρώμα" τί ακριβώς εννοείτε ??

Ευχαριστώ Πολύ ~

"Μέγα Θεωρητικόν" Χρυσάνθου εκ Μαδύτων στο Κεφ. Δ' περί χρωματικού γένους, παρ. 241. "Χρώμα δε λέγεται εις την Μουσικήν εκείνο το οποίον δύναται να βάψη την γινομένην ποιότητα από τους φθόγγους της διατονικής κλίμακος, και να πραξη ποιότητα, έχουσα ήθος διιάφορον"

Αντίστοιχα στο "Αυτόγραφο Θεωρητικό βιβλ. Δημητσάνας" Χρυσάνθου εκ Μαδύτων Κεφ. Δ' περί γένους χρωματικού, παρ. 175

Χαραλάμπης
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συγνώμη αλλά επειδή δεν κατέχω από χρώματα, όταν λέτε " μαλακό χρώμα" τί ακριβώς εννοείτε ??

Ευχαριστώ Πολύ ~

Καθὼς εἶμαι ἀδύνατος στὴν θεωρία, ἀντιγράφω ἀπό τὸ σύντομο Θεωρητικό τοῦ Πασχαλίδη: ὁ β΄ἦχος ἀνήκει στὸ Χρωματικὸ γένος και χρησιμοποιεῖ τὴν μαλακὴ χρωματικὴ κλίμακα ... ὁ πλ. β΄ἀνήκει στὸ χρωματικὸ γένος καὶ χρησιμοποιεῖ τὴν σκληρὴ χρωματικὴ κλίμακα
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πάντως, ἐπιτρέψτε μου τὴν παρέμβαση, ἐπειδὴ στὰ θεωρητικὰ ἔχω ἐλλείψεις, δὲν καταλαβαίνω γιατὶ ἡ παραπάνω δοξολογία τοῦ Ἰακώβου ἐπιγράφεται σὲ δεύτερο ἦχο ἐνῶ οἱ μαρτυρίες ανήκουν στὸν πλ. β΄ καὶ ψάλλεται σύμφωνα μὲ αὐτὀν.

Ἄν ἔχει ἀπαντηθεῖ ἀλλοῦ, συμπαθᾶτε με, ὅπως καὶ γιὰ τὴν ἄγνοιά μου.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Πάντως, ἐπιτρέψτε μου τὴν παρέμβαση, ἐπειδὴ στὰ θεωρητικὰ ἔχω ἐλλείψεις, δὲν καταλαβαίνω γιατὶ ἡ παραπάνω δοξολογία τοῦ Ἰακώβου ἐπιγράφεται σὲ δεύτερο ἦχο ἐνῶ οἱ μαρτυρίες ανήκουν στὸν πλ. β΄ καὶ ψάλλεται σύμφωνα μὲ αὐτὀν.

Ἄν ἔχει ἀπαντηθεῖ ἀλλοῦ, συμπαθᾶτε με, ὅπως καὶ γιὰ τὴν ἄγνοιά μου.
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=2377
&
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=283
 

Γεώργιος Μ.

Πολλάκις την υμνωδίαν εκτελών...
Ανεβάζω εδώ σε ένα pdf, την Δοξολογία β' ήχου Ιακώβου (παραληφθείσα εκ του β τόμου Μουσικού Πανδέκτη - Ζωής) που βρίσκεται στο Πεντηκοστάριο του Μ.Π. στην σελίδα 110.
 

Attachments

  • Δοξολογία β' ήχου Ιακώβου (παραληφθείσα εκ του β τόμου μ.π.)(cut).pdf
    495.6 KB · Views: 170
Top