Τρισάγιον - Δύναμις Ἰ. Παλάση σε Α΄ ήχο (διασκευή Θρ. Στανίτσα)

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μπορεῖ κάποιο ἐκλεκτὸ μέλος τοῦ forum νὰ ἀνεβάσει αὐτόγραφο τοῦ Στανίτσα μὲ τὸ Δύναμις τοῦ Ἰ. Παλάση σὲ ἦχο α΄;

Εὐχαριστῶ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἄς εἶναι καὶ ἀντιγραφὴ, ἀρκεῖ νὰ εἶναι τὸ γνήσιο δικὸ του μέλος.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Υπάρχει και στην σελίδα 36 αυτού... Αν και δεν αναγράφεται, πρόκειται για αντιγραφή από την μουσική Κιβωτό, στην οποία αναφέρεται ο Θ. Στανίτσας. Εάν ανέβει το χειρόγραφο, καλό θα είναι να γίνουν συγκρίσεις να δούμε του γνησίου το αληθές.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ἄς εἶναι καὶ ἀντιγραφὴ, ἀρκεῖ νὰ εἶναι τὸ γνήσιο δικὸ του μέλος.

Δημήτρη,

Το CMKON έχει αυτό το Τρισάγιο στην ιστοσελίδα του. Θα πας ΕΔΩ και είναι το πρώτο στην σειρά. (Είναι έξη σελίδες .jpg.)

Τώρα, πρόσεξε τι λέει: "Υπό Ιωάννου Παλάση, εις ήχον α΄. Διασκευασθέν υπό του Άρχοντος Θρ. Στανίτσα και κατ' εκτέλεσιν Δημοσθένους Παϊκοπούλου." Σε βεβαιώνω ότι το κείμενο είναι ακριβώς το ίδιο από το χειρόγραφο που έχω του Στανίτσα (δεν το έχω σε ψηφιακή μορφή και το σκάνερ μου δεν δουλεύει αυτή την στιγμή), ΕΚΤΟΣ από τις εξής διαφορές:

* Το "Δόξα Πατρί", φυσικά, ΔΕΝ υπάρχει στο πρωτότυπο, λόγω του ότι ο Στανίτσας έγραφε μόνον για τον δεξιό χορό. Οπότε, πρέπει να είναι του Παϊκοπούλου.

* Το "Και νυν" είναι λίγο διαφορετικό από το πρωτότυπο. Μάλλον είναι του Παϊκοπούλου, καθώς και το "Άγιος αθάνατος", το οποίο δεν έγραψε ο Στανίτσας (είναι του αριστερού). Όθεν, επισυνάπτω το "Και νυν" από το χειρόγραφο του Δασκάλου, το οποίο το φωτογράφησα με το κινητό μου και το έκανα e-mail στον εαυτό μου για να το βάλλω εδώ. (Είδες τι ακροβατικά έκανα για σένα; :) )

* Πέρα απ' αυτές τις διαφορές, είναι το ίδιο.

Απόστολος
 

Attachments

  • kai-nyn_TrisagioPalasi_Stanitsa.doc
    77.5 KB · Views: 463
  • DynPalA1.JPG
    DynPalA1.JPG
    105.3 KB · Views: 435
  • DynpalA2.JPG
    DynpalA2.JPG
    95.2 KB · Views: 291
  • DynpalA3.JPG
    DynpalA3.JPG
    103.4 KB · Views: 266
  • Dynpala4.JPG
    Dynpala4.JPG
    124 KB · Views: 287
  • Dynpala5.JPG
    Dynpala5.JPG
    127.7 KB · Views: 251
  • Dynpala6.JPG
    Dynpala6.JPG
    130.7 KB · Views: 228
Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συνάδελφοι,

Εὐχαριστῶ πολὺ ὄχι μόνο γιὰ τὴν ταχύτατη ἀπόκριση ἀλλὰ καὶ γιὰ τὰ λεπτομερέστατα σχόλια.

Μιὰ ἀπορία μόνο: Εἶναι καταγεγραμμένη μήπως καὶ ἡ πρωτότυπη σύνθεση τοῦ Ἰ. Παλάση; Σὲ κουβέντα μὲ ἄλλο μέλος δὲν βγάλαμε ἄκρη. Ἄν κανεὶς γνωρίζει ἄς γράψει κάτι.

Αύτὸ τὸ Δύναμις μοῦ εἶναι ἐξαιρετικὰ ἀγαπητό καὶ θὰ 'θελα νὰ γνωρίζω τὴν ἱστορία του ἄν ὑπάρχει κάτι σχετικό.

Πολλὲς εὐχαριστίες σὲ ὅλους γιὰ τὸν κόπο, θὰ τὸ ψάλλω φυσικὰ τὴν Κυριακή -κατὰ δύναμιν βέβαια.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εὐχαριστῶ γιὰ τὸν κόπο, κ. Λευκόπουλε, τὸν ἔχω κι ἐγώ τὸν Ἀγγελικὸ Χορὸ, ἀπλῶς πρόσεξα σήμερα τὸ Καταγραφὴ ὑπὸ τοῦ ἐκδότου καὶ μπῆκα σὲ πειρασμό.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μπορεῖ κάποιο ἐκλεκτὸ μέλος τοῦ forum νὰ ἀνεβάσει αὐτόγραφο τοῦ Στανίτσα μὲ τὸ Δύναμις τοῦ Ἰ. Παλάση σὲ ἦχο α΄;
Εὐχαριστῶ.

Με πετύχατε στις καλές μου! Άντε! χαλάλι σας!
Την ιστορία του Τρισαγίου αυτού λίγοι την ξέρουν! Είναι μεγάλη και θα την γράψω στα .... απομνημονεύματά μου:D:D:D!

ΥΓ Το "Δόξα Πατρί" όπως και το "ισχυρός" κάτωθεν του ο Θεός είναι δια χειρός και ποντικιού Ν.Γ. (ποιός είν' αυτός;):D
 

Attachments

  • Τρισάγιον ήχου α' Ι. Παλλάση.pdf
    434.4 KB · Views: 1,129
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Με πετύχατε στις καλές μου! Άντε! χαλάλι σας!
Την ιστορία του Τρισαγίου αυτού λίγοι την ξέρουν! Είναι μεγάλη και θα την γράψω στα .... απομνημονεύματά μου:D:D:D!

ΥΓ Το "Δόξα Πατρί" όπως και το "ισχυρός" κάτωθεν του ο Θεός είναι δια χειρός και ποντικιού Ν.Γ. (ποιός είν' αυτός;):D

Κύριε Νίκο, ΕΙΣΤΕ ΛΕΒΕΝΤΙΑ!!!!! Σε υπέρ ευχαριστούμε. Κάποτε, πρέπει να φτιάξω το σκάνερ μου γιατί από τότε που πήρα την Βίστα της Microsoft, κάτι δεν πάει καλά.

Λοιπόν: αφήστε τα απομνημονεύματα κατά μέρος και πείτε την ιστορία!!! Και όμως, όποτε και όταν βγούνε αυτά τα απομνημονεύματα τα δικά σας, παρακαλώ θέλω εγώ το πρώτο βιβλίο!! :):):)

Απόστολος
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
Στο και νυν που παραθέσατε στο ολίγον με το υν πριν το σταυρό έχει ολίγον και κεντήματα με γοργόν από πάνω ο Λ. Πετρίδης- είναι άνω πα
 
Last edited:

chriskont

Παλαιό Μέλος
αλλά μετα το σταυρό στο και έχει ελαφρόν. Κατ τ άλλα ο Λ. Πετρίδης το υπόλοιπο το έχει όπως το χειρόγραφο
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Με πετύχατε στις καλές μου! Άντε! χαλάλι σας!
Την ιστορία του Τρισαγίου αυτού λίγοι την ξέρουν! Είναι μεγάλη και θα την γράψω στα .... απομνημονεύματά μου:D:D:D!

Ἕνα «ὀρεκτικό»γιὰ τοὺς ἀνυπόμονους ὑπάρχει; :wink:

Υ.Γ. Πολλὲς εὐχαριστίες γιὰ τὸ αὐτόγραφο.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Σας είπα φιλαράκια μου, είναι μεγάλη η ιστορία, θα προσπαθήσω να σας τη μεταφέρω με όσο το δυνατόν λιγώτερα λόγια, αλλά θέλει χρόνο! Οι ανυπόμονοι να οπλιστούν με υπομονή!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Σκληρὸς διαπραγματευτής, ἀλλὰ δὲν πειράζει.
Θὰ κάνουμε ὑπομονὴ, ἀλλὰ ὄχι γιὰ πολὺ ...

Ἀναμένουμε κι εὐχαριστοῦμε προκαταβολικῶς
 
Top