Επίτομον Αναστασιματάριον Β. Νικολαΐδη Σταμπούλ 1966

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ενδιαφέρον οτι βάζει ισοκρατήματα, διαστολές και παρουσιάζει και θέσεις άλλες από αυτές «της παραδόσεως». Επίσης οτι καταγράφει κάποια μέλη διττώς δηλαδή «κατά τρόπον χορωδιακόν και κατά τρόπον μονωδιακόν». Επίσης ενδιαφέρουσα θα είναι η σύγκριση με άλλες καταγραφές της Πατριαρχικής προφορικής παράδοσης (Πρίγγος, Βουδούρης κτλ).
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ευχαριστίες θερμές. Λείπει όμως το τέλος του πλ. δ, σε στιχηραρικό (σελίδα 64η).

Να περιμένουμε και τα υπόλοιπα έργα του Νικολαΐδη;

Δ.
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ενδιαφέρον οτι βάζει ισοκρατήματα, διαστολές και παρουσιάζει και θέσεις άλλες από αυτές «της παραδόσεως». Επίσης οτι καταγράφει κάποια μέλη διττώς δηλαδή «κατά τρόπον χορωδιακόν και κατά τρόπον μονωδιακόν». Επίσης ενδιαφέρουσα θα είναι η σύγκριση με άλλες καταγραφές της Πατριαρχικής προφορικής παράδοσης (Πρίγγος, Βουδούρης κτλ).

Ο χαρακτήρας των εκδόσεων του Νικολαΐδη ήταν πρωταρχικά παιδευτικός. (Κατ)έγραψε ό,τι (κατ)έγραψε για τους πολυάριθμους μαθητές του στη Θεολογική Σχολή και στη Μεγάλη του Γένους Σχολή. Εξ ου και η απλότητα της γραφής, η συμπαράθεση Πατριαρχικών και μη θέσεων, οι διαστολές και τα ισοκρατήματα.
 

ixadin

Ηχάδιν
Ευχαριστίες θερμές. Λείπει όμως το τέλος του πλ. δ, σε στιχηραρικό (σελίδα 64η).

Να περιμένουμε και τα υπόλοιπα έργα του Νικολαΐδη;

Δ.

Ναι, έχω και άλλα:)

Ξέχασα να αναφέρω στο πρώτο μήνυμα ότι ο κ. Δημητριάδης έκανε τα σκανάρισματα του βιβλίου.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έχω κι εγώ δυο-τρία φωτοτυπημένα. Αναλαμβάνω να σαρώσω τα Εωθινά. Έχει κανείς μήπως τα του Τριωδίου; (τα ζήτησα και άλλοτε) Είναι πολύ ενδιαφέρουσες οι εργασίες αυτές!
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Εγω ψαχνω τα χερουβικα του τα οποια ειναι πολυ σπουδαια. Ιδιαιτερα του ηχου Δ' Αγια που αν θυμαμαι καλα κανει ενα κολπο στο Τριαδι, οταν ανεβαζει σε καποιο σημειο την βαση ενα τετραχορδο πανω και επιστρεφει χωρις να το αντιλαμβανεται κανενας.
Υπεροχα μαθηματα.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει για το τί υπάρχει γενικότερα?
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εγώ έχω φωτοτυπίες από το επίτομο αναστασιματάριο (που ανέβηκε), τα 11 Εωθινά (που τώρα σαρώνω) και από ένα φυλλάδιο με Χερουβικά του τα οποία καθαροέγραψε κάποιος Ευάγγελος Ζουρνατζής. Γνωρίζω ότι ο Νικολαϊδης, εκτός από αυτά, εξέδοσε νομίζω δύο φυλλάδια Λειτουργικών (το ένα ανέβηκε), Χαιρετισμούς (μέρος ανέβηκε αντεγραμμένο στον Η/Υ), Τριώδιο (το ψάχνω σαν τρελός) και δύο νομίζω φυλλάδια Χερουβικών. Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω, ας μας ενημερώσει και εμάς!
 

ixadin

Ηχάδιν
Έχω κι εγώ δυο-τρία φωτοτυπημένα. Αναλαμβάνω να σαρώσω τα Εωθινά. Έχει κανείς μήπως τα του Τριωδίου; (τα ζήτησα και άλλοτε) Είναι πολύ ενδιαφέρουσες οι εργασίες αυτές!

Επειδή μου έφαγαν αρκετό τα άλλα βιβλία, αναλαμβάνω τις Καταβασίες (30 σελίδες το πολύ) και αν θέλει κάποιος να του στείλω το Αναστασιματάριο (170 σελίδες αν θυμούμαι)

Πάντα από τα σκαναρίσματα του κ. Δημητριάδη
 
Last edited by a moderator:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
μπορεί κάποιος να μας ενημερώσει για το τί υπάρχει γενικότερα?
Αντιγράφω

από

α) ομιλία του πρωτοπρεσβ. Σεραφείφ Φαράσογλου, δημοσιευμένη και εδώ

Συγγράμματα του Νικολαΐδη: Όλα εκδόθηκαν στην Πόλη.
* Λειτουργικά (1961)
* Επίτομον Αναστασιματάριον του Όρθρου (1966)
* Τα ένδεκα Εωθινά (1966)
* Ανθολογία Λειτουργικών (1967)
* Ό Κατανυκτικός Εσπερινός ( 1968)
* Το Μέγα Απόδειπνον, Η θεία Λειτουργία των Προηγιασμένων, Ο Ακάθιστος Ύμνος (1968)
* Σύντομοι Καταβασίαι (1969)
* Αναστασιματάριον του Εσπερινού (1971)
* Μεγάλη Εβδομάς (1.971)
* Κοινωνικά (1973)
* Ο Εσπερινός (1980)
* Διάφοροι Ψαλμοί (1982) επί τη ευκαιρία εκτάκτων γεγονότων του Οικουμενικού Πατριαρχείου.

Ακόμη ανέκδοτα έργα του
* Συγκριτική μουσικής Ευρωπαϊκής και Τουρκικής
* Τόμος για την Τουρκική Μουσική και
* Θεωρητικό Βυζαντινής Μουσικής

β) κείμενο του μαθητή του, κ. Δ. Φιστουρή που υπάρχει εδώ

Ἀπὸ τὰ ἔργα του ἀναφέρω ἐνδεικτικὰ τὰ ἀκόλουθα:
• Λειτουργικὰ (Πόλις 1961)
• Ἐπίτομον Ἀναστασιματάριον τοῦ Ὄρθρου (Πόλις 1966)
• Τὰ ἕνδεκα ἑωθινὰ (Πόλις 1966)
• Ἀνθολογία Λειτουργικῶν (Πόλις 1967)
• Ὁ Κατανυκτικὸς Ἑσπερινὸς (Πόλις 1968)
• Τὸ Μέγα Ἀπόδειπνον-Ἡ Θεία Λειτουργία τῶν Προηγιασμένων (1968)
• Ὁ Ἀκάθιστος Ὕμνος (Πόλις 1968)
• Σύντομοι Καταβασίαι (Πόλις 1969)
• Μικρὸ φυλλάδιο τοῦ Ἑσπερινοῦ (Πόλις 1971)
• Κοινωνικὰ (Πόλις 1973)
• Χερουβικά σὲ 2 τόμους (1975)
• Ὁ Ἑσπερινὸς (1980)
• Ψαλμοὶ (Πόλις 1982).

και

γ) από μελέτη του καθ. Αχ. Χαλδαιάκη (στην ίδια ιστοσελίδα)

α'. Ἔργα τοῦ Βασιλείου Νικολαΐδου

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
Βασιλείου Κ. Νικολαΐδου, Μουσικοδιδασκάλου τῆς ἐν Χάλκῃ Ἱ. Θεολογικῆς Σχολῆς, Λειτουργικά, Σταμποὺλ 1961.

ΕΩΘΙΝΑ
Βασιλείου Κ. Νικολαΐδου, Ἄρχοντος Πρωτοψάλτου τῆς Μεγάλης τοῦ Χριστοῦ Ἐκκλησίας, Τὰ ἕνδεκα ἑωθινά, Σταμποὺλ 1966.

ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟΝ
Βασιλείου Κ. Νικολαΐδου, Ἄρχοντος Πρωτοψάλτου τῆς Μεγάλης τοῦ Χριστοῦ Ἐκκλησίας, Ἐπίτομον Ἀναστασιματάριον τοῦ Ὄρθρου, Σταμποὺλ 1966.

ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΩΝ
Βασιλείου Κ. Νικολαΐδου, Ἄρχοντος Πρωτοψάλτου τῆς Μεγάλης τοῦ Χριστοῦ Ἐκκλησίας, Ἀνθολογία Λειτουργικῶν, Σταμποὺλ 1967.

ΚΑΤΑΒΑΣΙΑΙ
Βασιλείου Κ. Νικολαΐδου, Ἄρχοντος Πρωτοψάλτου τῆς Μεγάλης τοῦ Χριστοῦ Ἐκκλησίας, Καταβασίαι σύντομοι, Σταμποὺλ 1969.

ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ
Βασιλείου Κ. Νικολαΐδου, Ἄρχοντος Πρωτοψάλτου τῆς Μεγάλης τοῦ Χριστοῦ Ἐκκλησίας, Κοινωνικά, Ἰσταμποὺλ 1973.

ΧΕΡΟΥΒΙΚΑ
Βιβλίο, ὁποὺ περιέχει Χερουβικὰ μελοποιημένα μὲ ἐπιμέλεια ἀπὸ τὸν Ἄρχοντα Πρωτοψάλτη τῆς Μεγάλης τοῦ Χριστοῦ Ἐκκλησίας κὺρ Βασίλειο Κ. Νικολαΐδη, ᾳϠπα'-1981.

----

Είναι πασίγνωστο ότι κυκλοφορούσε πολλά χφφ του τυπωμένα σε πολύγραφο για τους μαθητές του στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
View attachment 64.jpg
Το έχω φωτοτυπημένο σε Α3 διπλωμένα σαν τετράδιο, οπότε στην άκρη λίγο σκιάζει. Επίσης, επειδή είναι Α4 η σελίδα (μισό Α3), ισως να πρέπει να μικρύνει για να δέσει ομοιόμορφα με τα υπόλοιπα του pdf.
 
Top