δ. Διονύσης Φιρφιρής : Αγρυπνία Τιμίου Προδρόμου Ι. Μ. Διονυσίου

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Σχετικά με τη συλλογή αυτή, είναι cd πρόχειρα αντεγραμμένα από τις σειρές Αγρυπνία στο Αγ. Όρος και Ψάλτες του Αγίου Όρους των εκδόσεων ΠΑΠΑΔΑΣ. Το cd με κωδικό ΠΜΕ 159 ΔΕΝ περιέχει Φιρφιρή, παρ' ότι αυτό δηλώνει, αλλά περιέχει κυρίως Δανιηλαίους. Το cd με κωδικό ΠΜΕ 141 της συλλογής είναι ποτ πουρί από τα cd Αγρυπνία στο Άγιον Όρος 6, 7 και 8 με κωδικούς ΠΜΕ 137, 138 και 139 αντίστοιχα τα οποία είναι μια πολύ ωραία αγρυπνία στην Ι. Μ. Διονυσίου με ψάλτες τον Φιρφιρή και τους Δανιηλαίους δεξιά (εναλλάξ) και τους Θωμάδες αριστερά. Τα cd αυτά έχουνε εξαντληθεί ή είναι πάρα πολύ δυσεύρετα. Τα δύο τελευταία τα έχω και το 1ο το αγόρασα σε κασέτα με απαράδεκτο ήχο, πολύ χειρότερο απ' αυτόν των cd, που είναι επίσης απαίσιος. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω τα άλλα δύο σε free hosting server αύριο το βραδάκι. Υπάρχει κάποιος φίλος που να έχει το 1ο και να θέλει να το μοιραστεί με το forum ώστε να κάνει το ίδιο;
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ανεβάζω μια σπάνια φωτογραφία...είναι οι Δανιηλαίοι στα νιάτα τους...δεν είναι καλής ποιότητας...από αριστερά προς δεξιά είναι οι: π.Ακάκιος,π.Δανιήλ,π.Θωμάς,π.Στέφανος,π.(?)...σε αυτήν την φωτογραφία νομίζω πως φαίνονται πιο νέοι από αυτήν που ανέβασε ο Βασίλης...
 

Attachments

  • Εικόνα.jpg
    375.1 KB · Views: 314

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Υ.Γ.
Και μια παλαιά φωτογραφία του διακο-Διονύση (στην μέση με την γκρίζα γενειάδα)
Ε πες μας ντε ποιοι είναι και οι άλλοι να γνωρίζουμε...:p
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Υ.Γ.
Και μια παλαιά φωτογραφία του διακο-Διονύση (στην μέση με την γκρίζα γενειάδα)
Καλά αφού δεν θυμάσαι ας πω εγώ όσους ξέρω φυσικά...
από αριστερά προς δεξιά:π.Ακάκιος(Δανιηλαίοι),π.(?),π.Δανιήλ(Δανιηλαίοι),π.Διονύσιος Φιρφιρής,π.(?),π.(?),π.Κυπριανός(Θωμάδες),π.Θωμάς(Θωμάδες).
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Χρήστο μια και δεν υπάρχουν ακόμα πνευματικά δικαιώματα για τον διακο-Διονύση, δεν ανεβάζεις κι ολόκληρη την ηχογράφηση?Θα παρακαλούσα με την ευκαιρία αυτή όποιον έχει κάτι από τον διακο-Διονύση πέραν αυτών που έχει κυκλοφορήσει η Ελ.Βυ.Χ. (τα οποία έχουν πνευματικά δικαιώματα καθώς έγιναν σε studio), να κάνει τον κόπο να τα ανεβάσει και να τα μοιραστεί μαζί μας. (όπως κάνουμε κι εμείς μ' αυτά που έχουμε)Και το τονίζω! Κάντε το τώρα που ακόμα δεν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα για τον διακο-Διονύση...;) (μετά θα είναι αργά...)Την ηχογράφηση της Boulton όταν την φτιάξω θα την σηκώσω κι αυτήν.
Ανεβάζω ότι έχει το CD που έχω...το δύναμις πολύ ωραίο επίσης το χερουβικό είναι καθαρή μυσταγωγία και είναι του Χαράλαμπου Παπανικολάου σε πλ.'β...
(Υ.Γ.οι ηχογραφήσεις βρίσκονται πλέον σε επόμενο μηνυμα τακτοποιημένες σε ενότητες)
 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Και τα υπόλοιπα track από το ίδιο CD...εξαιρετικά αφιερωμένα στον κ.Βαγγέλη...:eek::);)
(Υ.Γ.οι ηχογραφήσεις βρίσκονται πλέον σε επόμενο μηνυμα τακτοποιημένες σε ενότητες)
 
Last edited:

emil

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστούμε Χρήστο για τα ωραία σου δωράκια :)
Αλλά πείτε και καμιά ιστορία-γεγονός-περιστατικό που ξέρετε για τον άρχοντα Φιρφιρή,γνωρίζουμε πολύ λίγα πράγματα για τον βίο του.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το cd που ανέβασε ο Χρήστος είναι το 3ο απ' αυτά που ανέφερα παραπάνω, οπότε δε χρειάζεται να το ανεβάσω κι εγώ, όπως σας το 'ταξα. Ανεβάζω, όμως, το 2ο. Κάποιος για να ανεβάσει το 1ο;
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Το cd που ανέβασε ο Χρήστος είναι το 3ο απ' αυτά που ανέφερα παραπάνω, οπότε δε χρειάζεται να το ανεβάσω κι εγώ, όπως σας το 'ταξα. Ανεβάζω, όμως, το 2ο. Κάποιος για να ανεβάσει το 1ο;
Μάλλον άλλο εννοούμε...εμένα το τρίτο έχει Κάρτσωνα...αλλά και ένα άλλο που υπάρχει στην σειρά με τον διακο-Διονύση έχει κάποια κοινά track αλλά όχι ακριβώς έτσι...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μάλλον άλλο εννοούμε...εμένα το τρίτο έχει Κάρτσωνα...αλλά και ένα άλλο που υπάρχει στην σειρά με τον διακο-Διονύση έχει κάποια κοινά track αλλά όχι ακριβώς έτσι...

Ξαναδιαβάστε το μήνυμα που αναλύω τη διάρθρωση της σειράς και εκεί θα δείτε ότι η 10άδα 1000 Άγιον Όρος είναι επιλογές από άλλη σειρά cd. Αυτό που ανέβασα, δηλαδή, είναι τo Αγιορείτικη Αγρυπνία 7 και εκείνο που ανεβάσατε είναι το Αγιορείτικη Αγρυπνία 8. Το cd που λέτε ότι περιέχει tracks από αυτό που ανέβασα είναι επιλογές από τα Αγιορείτικη Αγρυπνία 6, 7 και 8 που είναι μία αγρυπνία. Ρωτάω, λοιπόν, αν μπορεί κάποιος να ανεβάσει το 6.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Λίγες ακόμα ηχογραφήσεις από τον γέροντα...σε κάποια δεν ακούγεται ο διακο-Διονύσης αλλά ο π.Δανιήλ...
(Υ.Γ.οι ηχογραφήσεις βρίσκονται πλέον σε επόμενο μηνυμα τακτοποιημένες σε ενότητες)
 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ανεβάζω εδώ πλέον τις προηγούμενες ηχογραφήσεις συμπληρωμένες με περισσότερες από τις προηγούμενες και τακτοποιημένες καθώς και σε καλύτερη ποιότητα...:p
Αγρυπνία Τιμίου Προδρόμου στην Ι.Μ.Διονυσίου Αγίου Όρους
1.Μέγας εσπερινός(α μέρος)
 

Attachments

  • 01-Ανοιξαντάρια.mp3
    11.9 MB · Views: 378
  • 02-Ειρηνικά.mp3
    3.4 MB · Views: 231
  • 03-Κύριε εκέκραξα.mp3
    6.6 MB · Views: 338
  • 04-Θου Κύριε.mp3
    12.8 MB · Views: 314
  • 05-Λύει του Ζαχαρίου.mp3
    4.8 MB · Views: 257

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
συνέχεια...
Αγρυπνία Τιμίου Προδρόμου στην Ι.Μ.Διονυσίου Αγίου Όρους
1.Μέγας εσπερινός(β μέρος)
 

Attachments

  • 06-Δοξαστικό.mp3
    13.8 MB · Views: 258
  • 07-Και νυν αποστίχων.mp3
    3.7 MB · Views: 216
  • 08-Απολυτίκιο.mp3
    2.1 MB · Views: 199
  • 09-Θεοτόκε παρθένε.mp3
    5.3 MB · Views: 248
  • 10-Χαίρε κεχαριτωμένη.mp3
    5.8 MB · Views: 241
  • 11-Των ψυχών ημών.mp3
    1 MB · Views: 177
  • 12-Πλούσιοι επτώχευσαν.mp3
    1.9 MB · Views: 199

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
συνέχεια...
Αγρυπνία Τιμίου Προδρόμου στην Ι.Μ.Διονυσίου Αγίου Όρους
2.Όρθρος(α μέρος)
 

Attachments

  • 01-Δούλοι Κύριον.mp3
    5.4 MB · Views: 249
  • 02-Εκλογή Προδρόμου.mp3
    6.8 MB · Views: 224
  • 03-Δόξα ταις του σου Προδρόμου.mp3
    2.2 MB · Views: 184
  • 04-Και νυν ταις της Θεοτόκου.mp3
    1.7 MB · Views: 166
  • 05-Στιχηρό ιδιόμελο.mp3
    3.7 MB · Views: 183
  • 06-Κύριε ελέησον.mp3
    529.5 KB · Views: 145
  • 07-Κανόνες.mp3
    7.6 MB · Views: 290
  • 08-Καταβασίες.mp3
    1.8 MB · Views: 206
  • 09-Πάσα πνοή.mp3
    3 MB · Views: 204
  • 10-Αινείτε αυτόν.mp3
    1.9 MB · Views: 170
  • 11-Στιχολογία.mp3
    2.7 MB · Views: 195
  • 12-Στιχηρά προσόμοια.mp3
    3.2 MB · Views: 198

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Τeşekkür ederim! (ή "Ευχαριστούμε" για τους μη τουρκομαθείς ως ο κ.Χρηστάκης);)

Πάντως το θέμα για αυτό για τον Φιρφιρή εξελίσσεται σε ένα από τα καλύτερα θέματα που έχουν γίνει στο Ψαλτολόγιον! Μπράβο σε όλους!

Υ.Γ.
Ξέρουμε ποιας χρονιάς ηχογράφηση είναι αυτό;
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
συνέχεια...
Αγρυπνία Τιμίου Προδρόμου στην Ι.Μ.Διονυσίου Αγίου Όρους
2.Όρθρος(β μέρος)
 

Attachments

  • 13-Δοξαστικό αργό δίχορο.mp3
    10.3 MB · Views: 271

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανεβάζω εδώ πλέον τις προηγούμενες ηχογραφήσεις συμπληρωμένες με περισσότερες από τις προηγούμενες και τακτοποιημένες καθώς και σε καλύτερη ποιότητα...:

Τελικά εισακούστηκαν οι παρακλήσεις μου, καθώς για αυτά παρακαλούσα! Να 'σαι καλά! Κι εγώ, όταν βρεθώ σε υπολογιστή με DSL, θα ανεβάσω μια ηχογράφηση σπανιότατη, αγρυπνία Αγ. Κοσμά του Αιτωλού, Ι. Μ. Φιλοθέου 24-8-1979, όπου ψάλλει ο Φιρφιρής με τον π. Γρηγόριο των Δανιηλαίων.
 
Top