1-1000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όταν ήμουν στο αναλόγιο του αείμνηστου άρχοντα Θρ. Στανίτσα, πολλές φορές έλεγα τους στίχους των αντιφώνων. Μια φορά 25 Μαρτίου είπα το στίχο "Αναλαβέτω τα όρη ειρήνην τω λαώ και η βουλή - γκούχ (ξηρόβηχας) και οι βουνοί δικαιοσύνην.
Και ο Στανίτσας: καλά το είπες μπρε, τί να την κάνουν τα βουνά τη δικαιοσύνη;
Ήταν η περίοδος των αποστατών που κάθε βδομάδα αλλάζαμε κυβέρνηση και βέβαια στη βουλή γινόταν της κακομοίρας!!!
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Διήγηση (μακαρίτη) Μικρασιάτη που εγκαταστάθηκε σε χωριό της Σάμου.
Στο ψαλτήρι του ναού 4 γέροντες όλοι πρακτικοί (ευτυχώς που υπαρχουν κι αυτοί) συζητούν για το ποιος θα πεί τον Απόστολο.
Εγώ τον είπα την περασμένη Κυριακή, λέει ο ένας. Σήμερα δεν είμαι και τόσο στα ντουζένια μου, λέει ο δεύτερος. Ξέχασα τα γυαλιά μου λέει ο τρίτος. Και ο τέταρτος (ο φάλτσος της παρέας που δεν τον είχαν σε ... ακουστική εκτίμηση οι άλλοι λέει: Φέρ' τον δώ ρε να του γ.... τη μάνα.
Όταν τελείωσε, οι άλλοι. "Τό 'πε και τό 'κανε."
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Νίκο, γειά Σου. Έχουμε κάμποσα χρόνια να βρεθούμε. Εάν θέλεις, πάρε με στο 210 - 48 - 24 - 725 να τα πούμε λιγάκι.
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Στον Άγιο Παύλο Αθηνών είχαμε πάρει καινούρια Λειτουργικά Βιβλία και βέβαια και Πεντηκοστάριο!
Το Πάσχα λοιπόν που το πρωτοανοίξαμε τα φύλλα του δεν καθόντουσαν ορθάνοιχτα όπως συνήθως συμβαίνει με τα καινούρια Βιβλία αλλά "πέταγαν" και έπρεπε κάποιος να τα πιέζει αρκετά για να παραμείνουν....
Στο δεύτε λάβετε φως ένας παππούς με τρεμάμενο χέρι μόλις είχε ανάψει το κερί του και μέσα στη χαρά της Αναστάσεως δεν πρόσεξε και το κακό δεν άργησε να γίνει: Λαμπάδιασε το καινούριο Πεντηκοστάριο στο λεφτό!
Ο ιερέας φώναζε δυνατά: "Δεύτε λάβετε .... φωτιά καλέ δε βλέπετε!!!
Τον παππού δεν τον ξαναείδα, μάλλον άλλαξε ενορία:D:D:D
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Σ' αυτά που ανέβασε ο Βαγγέλης, ακούγεται ένας Επικήδειος. Ανεβάζω το πλήρες κείμενο προς τέρψιν. Οι λέξεις και οι έννοιες, είναι παραποιημένες, σύμφωνα με το πνεύμα της συνεστίασης. Επίσης πολλοί, ακόμα και ο παπα - Θανάσης ο Τσούμαρης που το έλεγε αργότερα, είχε κάνει προσθαφαιρέσεις, ανάλογα με την κατάσταση.
Ακόμα, μερικές φωτογραφίες από τις κατά καιρούς Ασωτείες μας.
 

Attachments

  • Προκόπης.DOC
    64 KB · Views: 103
  • ΑΣΩΤΕΙΕΣ61.bmp
    462.6 KB · Views: 126
  • ΑΣΩΤΕΙΕΣ78.bmp
    2.2 MB · Views: 77
  • ΑΣΩΤΕΙΕΣ81 - ε.bmp
    1 MB · Views: 61
  • ΑΣΩΤΕΙΕΣ81- β2.bmp
    1 MB · Views: 41
  • ΑΣΩΤΕΙΕΣ87 - β.bmp
    1 MB · Views: 46
  • ΑΣΩΤΕΙΕΣ89 - α2.bmp
    1.2 MB · Views: 39
  • ΑΣΩΤΕΙΕΣ92.bmp
    2.3 MB · Views: 44
  • ΑΣΩΤΕΙΕΣ93 - γ.bmp
    1.5 MB · Views: 40
  • ΑΣΩΤΕΙΕΣ792.bmp
    1.1 MB · Views: 51
  • ΑΣΩΤΕΙΕΣ922.bmp
    2.3 MB · Views: 43
  • ΑΣΩΤΕΙΕΣ925.bmp
    2.2 MB · Views: 53

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἄν καί δέν πρέπει νά διαβάζω κάποια «ἀνθυγιεινά», οὔτε νά συμμετέχω, θά σᾶς πῶ κάτι πού μοῦ εἶπαν σήμερα κάποια «μεγάλα παιδιά» (τί σοῦ εἶναι αὐτά τά παιδιά!!!).
Μοῦ εἶπαν:
— Πάτερ, μᾶς εἶπαν γιά ἕναν ψάλτη πού δέν μποροῦσε νά προφέρει τό ρῶ, τό πῶς ἔψελνε στήν ἀρχή τους τίς σημερινές καταβασίες.
— Καλά, καλά, δέν χρειάζεται νά μοῦ πεῖτε !!! Κατάλαβα......

 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Σ' αυτά που ανέβασε ο Βαγγέλης, ακούγεται ένας Επικήδειος. Ανεβάζω το πλήρες κείμενο προς τέρψιν. Οι λέξεις και οι έννοιες, είναι παραποιημένες, σύμφωνα με το πνεύμα της συνεστίασης. Επίσης πολλοί, ακόμα και ο παπα - Θανάσης ο Τσούμαρης που το έλεγε αργότερα, είχε κάνει προσθαφαιρέσεις, ανάλογα με την κατάσταση.
Ακόμα, μερικές φωτογραφίες από τις κατά καιρούς Ασωτείες μας.

Άρχοντα!!!!!!
Να ζήσεις σαν τα ψηλά βουνά.
Ενημερωτικά διαβάζοντας το ανωτέρω αρχείο εγώ έκανα καθήμενος πάρα πολλούς κοιλιακούς.
Πάντως ο εκφονήσας τόν επικλήδειο αυτόν πρέπει να είχεν έμπνευσην!!!!!!.
Ποτάμι και το δικό μου δάκρυ από τα :D:D:D:D:D.
Βλέπων τα φωτογραφίας, ήλθεν εις τον νούν μου το Δημοτικόν μας άσμα "Νάταν τα νιάτα δύο φορές..... και να αγοράσω νειάτα.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Χέβσον, Χέλσον, Χέδσον, Χέγσον....

Το ενδεχόμενο να μην έψαλλεν καθόλου το ρω διαψεύδεται αρμοδίως!!!!:D:D:D διότι άμεσα θα συνέλθει το Πειθαρχικό Συντονιστικό:D:D
Να είστε καλά όλοι.
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Περιστατικό:

Τα Θεοφάνεια που έψαλλα με επισκέφτηκε ένας φίλος μου, άριστος ψάλτης, ο οποίος και έψαλλε αριστερά ο Σπύρος Κιζιρίδης εξ Εδέσσης
Λίγο αργότερα ήρθε κι ο μαθητής μου Κων/νος Παπαδόπουλος
(περαστικά του, αφού είχε σοβαρό ατύχημα με το αυτοκίνητό του εκείνο το βράδυ... από το οποίο γλύτωσε εκ θαύματος, χωρίς υπερβολές, χωρίς το παραμικρό κάταγμα αν και το αυτοκίνητο έχει γίνει μια άμορφη μάζα!) και έκατσε δίπλα μου.
Την ώρα του Χερουβικού (βρήκαν κι αυτοί ώρα βρε παιδί μου!) τρέχει πανικόβλητος εις εκ των επιτρόπων και φωνάζει ακριβώς δίπλα από το Ψαλτήρι σε εμένα "Έλα πάρε το αυτοκίνητο", εγώ συνεχίζω φυσικά το Χερουβικό, εκείνος το επαναλαμβάνει δυό και τρίς και δυνατότερα οπότε μόλις είναι να πάρω ανάσα, απομακρύνω το μικρόφωνο και του λέω με style του Ιταλού "ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!!!". (Λες και αν είχα, θα έλεγα στον κόσμο: "Η συνέχεια του Χερουβικού μετά από το βόλεμα του αυτοκινήτου" ή "η έξοδος των Αγίων σε λίγα λεπτά!!!"). Τελικά το αυτοκίνητο που εμπόδιζε ήταν του Σπύρου ο οποίος και το είχε παρκάρει λίγο... παράνομα και εμπόδιζε στην είσοδο του Αγίου Αντωνίου. Ευτυχώς δεν τον έγραψαν.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Σ' αυτά που ανέβασε ο Βαγγέλης, ακούγεται ένας Επικήδειος. Ανεβάζω το πλήρες κείμενο προς τέρψιν. Οι λέξεις και οι έννοιες, είναι παραποιημένες, σύμφωνα με το πνεύμα της συνεστίασης. Επίσης πολλοί, ακόμα και ο παπα - Θανάσης ο Τσούμαρης που το έλεγε αργότερα, είχε κάνει προσθαφαιρέσεις, ανάλογα με την κατάσταση.
Ακόμα, μερικές φωτογραφίες από τις κατά καιρούς Ασωτείες μας.

Πάντως όπως το επιβεβαιώνουν και οι φωτογραφίες είσαι Αρχοντας με τα ΟΛΑ ΣΟΥ που λένε και στο χωριό μου.
Να είσαι πάντα καλά,μας έκανες να ευθυμήσουμε.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Περιστατικό:

Τα Θεοφάνεια που έψαλλα με επισκέφτηκε ένας φίλος μου, άριστος ψάλτης, ο οποίος και έψαλλε αριστερά ο Σπύρος Κιζιρίδης εξ Εδέσσης
Λίγο αργότερα ήρθε κι ο μαθητής μου Κων/νος Παπαδόπουλος
(περαστικά του, αφού είχε σοβαρό ατύχημα με το αυτοκίνητό του εκείνο το βράδυ... από το οποίο γλύτωσε εκ θαύματος, χωρίς υπερβολές, χωρίς το παραμικρό κάταγμα αν και το αυτοκίνητο έχει γίνει μια άμορφη μάζα!) και έκατσε δίπλα μου.
Την ώρα του Χερουβικού (βρήκαν κι αυτοί ώρα βρε παιδί μου!) τρέχει πανικόβλητος εις εκ των επιτρόπων και φωνάζει ακριβώς δίπλα από το Ψαλτήρι σε εμένα "Έλα πάρε το αυτοκίνητο", εγώ συνεχίζω φυσικά το Χερουβικό, εκείνος το επαναλαμβάνει δυό και τρίς και δυνατότερα οπότε μόλις είναι να πάρω ανάσα, απομακρύνω το μικρόφωνο και του λέω με style του Ιταλού "ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!!!". (Λες και αν είχα, θα έλεγα στον κόσμο: "Η συνέχεια του Χερουβικού μετά από το βόλεμα του αυτοκινήτου" ή "η έξοδος των Αγίων σε λίγα λεπτά!!!"). Τελικά το αυτοκίνητο που εμπόδιζε ήταν του Σπύρου ο οποίος και το είχε παρκάρει λίγο... παράνομα και εμπόδιζε στην είσοδο του Αγίου Αντωνίου. Ευτυχώς δεν τον έγραψαν.
Σήμερα!προ του Χερουβικού, ο ιερέας από μικροφώνου: το αμάξι ΖΖΖ0000 εμποδίζει και πρέπει να μετασκινηθεί για να σταθμεύσει το όχημα της αιμοδοσίας. Εγώ επίσης από μικροφώνου: Παπούλη το δικό μου είναι. Ε! πηγαινε πάρ' το. Και ενώ έφευγα, άκουσα "Όπως υπό του κράτους σου φυλαττόμενοι" Χαρά ο αριστερός που είπε χερουβικό!!! Αλλά κι εγώ το χάρηκα γιατί απ' τα δυο απανωτά πανηγύρια Αγ. Αντωνίου και Αγ. Αθανασίου που πήγα στον συνάδελφο που με τίμησε, είχε βουλώσει ... το λούκι.:D
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Εγώ την εποχή που έψαλλα στο κοιμητήριο ή μετά στον προσκυνηματικό "μυστηριώδη" ναό έκανα συχνά ανακοινώσεις από μικροφώνου περί του επομένου μνημοσύνου, αυτοκινήτων που εμποδίζουν κλπ. Κρίμα που δεν ηχογράφησα καμία! :D:D:D
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Τα χρόνια που γύριζα διάφορους ναούς με χορωδίες για μνημόσυνα και μυστήρια είχα πάει σε ένα ναό όπου πριν αρχίσει ο γάμος ο ιερέας είπε με επιτακτικό ύφος να κλείσουν όλοι τα κινητά των και να βεβαιωθούν ότι είναι κλειστά ή τουλάχιστον αθόρυβα. Το είπε 2-3 φορές και άρχισε το μυστήριο. Δυστυχώς όμως ένας παππούς (του γαμπρού ή της νύφης δεν θυμάμαι) δεν το έκλεισε και το κινητό άρχισε να χτυπάει με καψουροτράγουδο που ήταν τότε σουξέ!

Το κινητό χτυπούσε δυνατά, ο παππούς που φόραγε και σακάκι και παλτό προσπαθούσε να το βρει, εμείς γελάγαμε μέχρι δακρύων και πολλοί εκ των παρισταμένων το ίδιο και μετά από διακοπή ολίγων λεπτών το μυστήριο συνεχίστηκε. Ο ιερέας σχολίασε με στωικότητα: "Τουλάχιστον συνέβη σε γάμο! Πριν λίγο καιρό συνέβη σε κηδεία!"
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Τι μου θύμισες Παναγιώτη...
Έψαλα σε πανηγύρι σε επαρχιακή πόλη, που δοκιμάστηκε τελευταία με τις καταστροφικές φωτιές....
Ομιλεί ο Λειτουργός Αρχιερεύς (δεινός ομιλητής, όλοι θαυμάζουν την κηρυκτική του δεινότητα αν και σε βαθύ γήρας - αείμνηστος πλέον) και την ώρα που όλο το εκκλησίασμα κρέμεται απ' τα χείλη του ....
χτυπάει ένα κινητό.
-Υπομονή...
-Το κινητό συνεχίζει ακάθεκτο...
-Παρακαλώ πολύ να κλείσετε το κινητό...
-Το κινητό χτυπάει και κανείς δε συγκινείται...
-Σας παρακαλώ πολύ κλείστε το επιτέλους...
_ούτε το ίδιο το Δίκτυο δεν έκοβε την κλήση, λες και το έκανε σκόπιμα...
----ήταν το δικό του... είχε και ωραία μελωδία...Μπετόβεν:D:D:D

Ξαφνικά βγαίνει βιαστικά από το Ιερό ένας διάκος και άρχισε να σηκώνει σάκους και στιχάρια να ψάχνει τσέπες και τσεπάκια μέχρι που το βρήκε και το έκλεισε επιτέλους προς ανακούφιση όλων.

...ο μακαριστός συνέχισε ατάραχος το κήρυγμα..
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τι μου θύμισες Παναγιώτη...
Έψαλα σε πανηγύρι σε επαρχιακή πόλη, που δοκιμάστηκε τελευταία με τις καταστροφικές φωτιές....
Ομιλεί ο Λειτουργός Αρχιερεύς (δεινός ομιλητής, όλοι θαυμάζουν την κηρυκτική του δεινότητα αν και σε βαθύ γήρας - αείμνηστος πλέον) και την ώρα που όλο το εκκλησίασμα κρέμεται απ' τα χείλη του ....
χτυπάει ένα κινητό.
-Υπομονή...
-Το κινητό συνεχίζει ακάθεκτο...
-Παρακαλώ πολύ να κλείσετε το κινητό...
-Το κινητό χτυπάει και κανείς δε συγκινείται...
-Σας παρακαλώ πολύ κλείστε το επιτέλους...
_ούτε το ίδιο το Δίκτυο δεν έκοβε την κλήση, λες και το έκανε σκόπιμα...
----ήταν το δικό του... είχε και ωραία μελωδία...Μπετόβεν:D:D:D

Ξαφνικά βγαίνει βιαστικά από το Ιερό ένας διάκος και άρχισε να σηκώνει σάκους και στιχάρια να ψάχνει τσέπες και τσεπάκια μέχρι που το βρήκε και το έκλεισε επιτέλους προς ανακούφιση όλων.

...ο μακαριστός συνέχισε ατάραχος το κήρυγμα..

Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, το παραπάνω ή αυτό;
 
Τό γεγονός αὐτό μᾶς τό διηγεῖται ἱερεύς, υἱός τοῦ πρωταγωνιστοῦ ἀειμνήστου ἱερέως.

Εἰς τήν Κῶ, μέχρι τήν δεκαετία τοῦ '80, σχεδόν ὄλοι οἱ κάτοικοι ἠσχολοῦντο μέ τήν γεωργίαν (μετά τό γύρισαν στό "Rooms to let"). Μέχρι τότε, ὑπῆρχαν στό νησί 6 ἐργοστάσια ἐπεξεργασίας καί συσκευασίας ντομάτας. Τό πρόβλημα δέ ἦτο ἡ ἔλλειψις τελλάρων. Τά φορτηγά ἀπό τά ἐργοστάσια γυρνοῦσαν τά χωριά καί ἄφηναν τελλάρα καί ὅποιος προλάβαινε ἔπαιρνε ὅσα μποροῦσε.

Μεγάλη Πέμπτη. Σ' ἕνα χωριό τήν Ἀντιμάχεια, ὁ παπα-Νικόλας, μαζί καί ὅλο τό χωριό, ἀγωνιᾶ διότι δέν ἔχει ἔλθει τό φορτηγό καί πρέπει νά μαζέψουν τήν ντομάτα. Φθάνει ἡ ὥρα νά ξεκινήσῃ τήν Ἀκολουθία τῶν Παθῶν. Βάζει "Εὐλογητός..." καί κάθε τόσο ἐρωτᾶ κάποιον εἰς τό Ἱερόν:"Φάνηκε κανένα φορτηγό;". Ὥσπου, τήν ὥρα πού διαβάζει ἕνα ἀπό τά 12 Εὐαγγέλια, τοῦ ψιθυρίζει ὁ μικρός ἀπό τό Ἱερό :"Παπᾶ, ἦρθε τό φορτηγό". Σταματᾶ τό Εὐαγγέλιον ὁ παπα-Νικόλας, γυρνᾶ πρός τό ἀναλόγιον ὅπου ἐκάθητο ὁ μεγαλύτερος υἱός του καί τοῦ φωνάζει :"Βαγγέλη, τρέχα ρέ. Ἦρθαν τά καφάσα".
Πελτές τό ἐκκλησίασμα.
 
Ἄλλην παραβολήν ἀκούσατε, αὐτήν τήν φοράν μέ πρωταγωνιστήν τόν ἵδιο τόν ἱερέα πού μᾶς διηγεῖται τήν προηγουμένην ἱστορίαν.

Κυριακή τοῦ Πάσχα πρωί εἰς τόν Μητροπολιτικόν Ναόν τῆς Κῶ, ὅπου κατ' ἔθος ψάλλεται ὁ Ἑσπερινός τῆς Ἀγάπης χοροστατοῦντος τοῦ Μητροπολίτου καί ἐπί παρουσίᾳ ὅλων τῶν ἱερέων καί ἱεροψαλτῶν τῆς πόλεως. Συναντῶμαι μέ τόν Πρωτοψάλτη τοῦ Ναοῦ ὅπου ἐφημερεύει ὁ ἐν λόγῳ ἱερεύς, τόν Γεὠργιο Σακέλλη. Ἀνταλλάσουμε ἀσπασμούς καί εὐχές καί τόν ἐρωτῶ "Πῶς τά πήγατε αὐτές τίς ἡμέρες;". "Καλά, παπᾶ μου, ἀλλ' αὐτός ὁ παπα-Γιώργης δέν ἔχει τόν Θεό του".
"Γιατί;", τόν ἐρωτῶ. "Νά, ὅταν διαβάζει εὐαγγέλιο, κάθε τόσο σταματᾶ καί κάνει σχόλια.
Διαβάζει "...ὁ δέ ἐσιώπα..." καί μουρμουρίζει: "Χ, μίλα βρέ, θά σέ κρεμάσουν".
Διαβάζει "οἱ δέ περισσῶς ἔκραζον΄σταύρωσον, σταύρωσον αὐτόν" κι ὁ παπάς :"Ἔ, πού νά σᾶς πάρει"
Διαβάζει "ὁ Ἱούδας... μεταμεληθείς ἀπέστρεψε τά τριάκοντα ἀργύρια..." καί σχολιάζει:"Χ, βλάκα, τὄκανες τό κακό. Δέν κρατοῦσες τά φράγκα;".
Μέχρι πού ἀναγκάστηκα νά τοῦ πῶ ἀπό τό μικρόφωνο "Παπᾶ, ἄσε τά σχόλια καί προχώρα".
 
Status
Not open for further replies.
Top