Ειρμός "Έσωσε λαόν"

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Σας επισυνάπτω ένα υπέροχο άκουσμα, τον ειρμό Ἑσωσε λαόν σε κάπως διαφορετική εξήγηση, (για το οποίο ακόμα δεν έχω να σας δώσω πρόχειρα στοιχεία, αλλά θα το κάνω).
 

Attachments

  • Έσωσε Λαόν.mp3
    2.1 MB · Views: 129

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Κύριε Γιώργο
1) θέλω να σας ευχαριστήσω πάλι (εκτός από το "thanks" δηλαδή) για το πολύ ωραίο άκουσμα που μοιραστήκατε μαζί μας
2) θα σας παρακαλούσα να ανεβάζατε και την παρτιτούρα του κομματιού αν την έχετε
και 3) θα ήθελα να θίξω έναν φιλολογικής φύσης προβληματισμό εδώ:
Στην εκτέλεση ακούγεται η φράση: "ίσον τω Πατρί και βροτοίς δοξάζωμεν

Όσα χρόνια ψάλλω τον ύμνο (17 περίπου, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι ιδιαίτερο βέβαια) ψάλλω: ίσον τε Πατρί και βροτοίς δοξάζωμεν

Ποιό να είναι το σωστό??? Θα ήθελα τη γνώμη σας καθώς και των άλλων μελών του φόρουμ

Ευχαριστώ

Υ.Γ.:θα προσθέσω κάτι προσωπικό, αδιάφορο ίσως, μα νιώθω την ανάγκη να το κάνω: οι Ιαμβικές είναι οι αγαπημένες μου καταβασίες των Χριστουγέννων...!!!
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ κ. Αχιλλιά,
χαίρομαι διπλά για το μήνυμά σας:

α) γιατί σας άρεσε κι εσάς το μέλος, β) γιατί τυχαίνει να είναι και οι δικές μου αγαπημένες καταβασίες. Έχουν κάτι το συγκινητικό: υμνώντας τον Θεό σε μια γλώσσα κι ένα μέτρο που δεν ήταν της εποχής του ποιητή, αναδεικνύουν ότι το μυστηριο αυτό ξεπερνά τον χρόνο, τον τόπο, τη γλώσσα, τον άνθρωπο....

Για τα υπόλοιπα θα επανέλθω....
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Υπάρχουν πιο αρμόδιοι από μένα, αλλά ας πω κάτι σχετικό.

Α) Λόγω της φύσεώς του ο κανόνας αυτός έχει διάφορα σημεία στα οποία απαντούν διαφορετικές γραφές. Παραθέτω μερικά τέτοια χωρία (εκτός από αυτό που αναφέρατε).

Ῥίζης φυεῖσα τοῦ Ἰεσσαὶ Παρθένε, (ὦ Παρθένε)
Ὅρους παρῆλθες, τῶν βροτῶν τῆς οὐσίας,

Τὴν ἀγριωπόν, ἀκρατῶς γαυρουμένην,
Ἄσεμνα βακχεύουσαν ἐξοιστρουμένου (ἐξ οἰστρημένου)
Κόσμου καθεῖλες πανσθενῶς ἁμαρτίαν·

«Μήτραν ἀφλέκτως εἰκονίζουσι Κόρης,
Οἱ τῆς παλαιᾶς πυρπολούμενοι νέοι,
Ὑπερφυῶς κύουσαν, ἐσφραγισμένην.
Ἄμφω δὲ δρῶσα, θαυματουργίᾳ μιᾷ, (μία)
Λαοὺς πρὸς ὕμνον ἐξανίστησι χάρις».

Τύπους ἀφεγγεῖς καὶ σκιὰς παρηγμένας,
Ὦ Μῆτερ ἁγνή, τοῦ Λόγου δεδορκότες,
Νέου (νέον) φανέντος, ἐκ πύλης κεκλεισμένης,

Ὕψους ἀνάσσων οὐρανῶν εὐσπλαγχνίᾳ,
......................................................................,
Ἵνα πρὸς αὐτὸν ἑλκύσῃ πρωτόκτιστον. (πρωτόκτιτον)

Β) Θεωρητικά (για να έλθω στο ερώτημά σας), αν και δεν είναι λάθος το τῷ (ούτε μετρικά), ωστόσο το τε τονίζει καλύτερα το συναμφότερον: Ἶσον και Πατρί, καὶ βροτοῖς (δηλαδή τέλειο Θεό και τέλειο άνθρωπο).
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Σας επισυνάπτω ένα υπέροχο άκουσμα, τον ειρμό Ἑσωσε λαόν σε κάπως διαφορετική εξήγηση, (για το οποίο ακόμα δεν έχω να σας δώσω πρόχειρα στοιχεία, αλλά θα το κάνω).
Ποιοι ψάλλουν; Και τίνος είναι το μέλος και η εξήγηση;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
κ. Ζάχαρη, δώστε μου λίγο χρόνο ψάχνω παντού τα βιβλιαράκι του cd που περιέχει και την παρτιτούρα. Παρακάλεσα τον άγιο Φανούριο, σε λίγο θα το βρω. (ΣΗΜ δεν αστειεύομαι).

Προς το παρόν έχω μόνο αυτό από εδώ.
 

Attachments

  • book_eksofilo.jpg
    69.7 KB · Views: 34
Πριν από λίγη ώρα άκουγα τους Νικολαΐδη-Εμμανουηλίδη να λένε τις καταβασίες των Χριστουγέννων στο Πατριαρχείον. ΜΟυ φάνηκε πως άκουσα "ίσον τω Πατρί" και πααξενεύτηκα. Υπ΄όψιν ότι στο Πατριαρχείον χρησιμοποιούν ακόμη κάτι παλαιά μηναία, με την κάπως πιο ¨αγκιστροειδή", αν μου επιτρέπεται ο όρος, γραμματοσειρά.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ποιοι ψάλλουν; Και τίνος είναι το μέλος και η εξήγηση;
Είναι η Βυζαντινή χορωδία Ελληνικής παραδοσιακής μουσικής του Δήμου Παιανίας υπό τη διεύθυνση του Κωνσταντίνου Μάρκου σε επετειακή έκδοση για τα 100 χρόνια του Ι.Ν. Αγίου Ιωάννου Μαρκοπουλου Μεσογαίας. Το μέλος είναι εξήγηση του Κωνσταντίνου Μάρκου σε μέλος, νομίζω, Π. Χρυσάφη.
 
Top