Λειτουργικά Βασιλείου Νικολαΐδου, εις ήχον πλ. α΄ πεντάφωνον εναρμόνιον

nektariosthanos

Μέλος
Ευχαριστούμε πολύ Τάσο! Μήπως έχεις και τα υπόλοιπα λειτουργικά του Νικολαΐδη από αυτή την έκδοση;
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Μήπως έχεις και τα υπόλοιπα λειτουργικά του Νικολαΐδη από αυτή την έκδοση;

Δυστυχώς όχι όλα.Έχω μόνο τα κλασικά, σε πρώτο ήχο.Όταν τα σκανάρω και τα καθαρίσω θα τα ανεβάσω. Κι αυτά (του πλ.Α΄) τα είχα σε μια πολύ κακή φωτοτυπία.Μου πήρε πολλή ώρα να τα καθαρίσω και να τονίσω κάποιους σβησμένους/πολύ αχνούς χαρακτήρες. Δεν έχει σε όλους τους ήχους ο Νικολαΐδης λειτουργικά. Σίγουρα έχει και σε Γ' ήχο. Τα έχω από το Σύλλογο Μουσικοφίλων Κων/λεως.
 
Last edited:

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Γιώργος Μ.;22605 said:
Τι εννοείτε "καθαρίσω"; Το κάνετε στο Phοtoshop ή κάποιο σχετικό πρόγραμμα;

Με το ACDSee editor έσβησα ό,τι μουτζούρες υπήρχαν.Επίσης, έκανα λευκό το φόντο (το χρώμα της σελίδας) γιατί η συγκεκριμένη φωτοτυπία ήταν γκριζαρισμένη,ωστε στην εκτύπωση να μην τυπώνεται το γκρι χρώμα της σελίδας.Ακόμη κάποια στοιχεία του κειμένου και κάποιοι μουσικοί χαρακτήρες ήταν πολύ αχνοί και δε φαινόντουσαν.Τους χαρακτήρες αυτούς τους πήρα από άλλο σημείο της σελίδας (εφόσον υπήρχαν σε κάποιο άλλο σημείο της ίδιας σελίδας) και τους αντέγραψα ώστε να καλυφθεί το κενό.Δεν έχω κάνει καμιά επέμβαση στη μουσική σύνθεση. Μόνο ανέδειξα το κείμενο για να είναι πιο ευανάγνωστη η φωτοτυπία.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχαριστούμε πολύ Τάσο! Μήπως έχεις και τα υπόλοιπα λειτουργικά του Νικολαΐδη από αυτή την έκδοση;

Με το ACDSee editor έσβησα ό,τι μουτζούρες υπήρχαν.Επίσης, έκανα λευκό το φόντο (το χρώμα της σελίδας) γιατί η συγκεκριμένη φωτοτυπία ήταν γκριζαρισμένη,ωστε στην εκτύπωση να μην τυπώνεται το γκρι χρώμα της σελίδας.Ακόμη κάποια στοιχεία του κειμένου και κάποιοι μουσικοί χαρακτήρες ήταν πολύ αχνοί και δε φαινόντουσαν.Τους χαρακτήρες αυτούς τους πήρα από άλλο σημείο της σελίδας (εφόσον υπήρχαν σε κάποιο άλλο σημείο της ίδιας σελίδας) και τους αντέγραψα ώστε να καλυφθεί το κενό.Δεν έχω κάνει καμιά επέμβαση στη μουσική σύνθεση. Μόνο ανέδειξα το κείμενο για να είναι πιο ευανάγνωστη η φωτοτυπία.

Τα εχω εγω αλλα πρεπει να τα βρω . Βεβαια δεν ειμαι ειδικος για να καμω επεξεργασια οπως ο αγαπητος Τασος (μουτζουρες , φοντο κλπ) . Αν τα εχει καποιος αλλος πιο ειδικος , παρακαλω ας τα ανεβασει . Αξιζει τον κοπο .
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Είχα δει στην Πόλη μια έκδοση του Νικολαίδη με τα εν λόγω λειτουργικά...
"Ιστανπούλ 1958"
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω το Εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του βιβλίου καθώς και τις πρώτη και τελευταία σελίδα.Στον πρόλογο ο Νικολαΐδης αναφέρει 4 σειρές λειτουργικών:σε Α' ήχο,πλΑ' πεντάφωνο,Γ' ήχο και πλΑ' μεικτό.Χρονιά εκδόσεως δεν αναφέρεται κάπου αλλά στα cd ΣΥΜΜΕΙΚΤΑ 7 & 8 του κ.Χατζηγιακουμή αναφέρεται το 1961 (στα εν λόγω cd ψάλλει ο π.Γεώργιος Τσέτσης τα του Α' και Γ' ήχου)

Κύριε Βαγγέλη, εάν τα ανεβάσετε ως εικόνες( όχι pdf), θα μπορέσω να τα επεξεργαστώ.
 

Attachments

  • Nikolaidis-Eksofulla.pdf
    164.6 KB · Views: 373
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ημερομηνία δεν αναφέρεται σε αυτό το εξώφυλλο?
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Ημερομηνία δεν αναφέρεται σε αυτό το εξώφυλλο?

Δεν ξέρω αν αυτό είναι το εξώφυλλο ή η πρώτη σελίδα του βιβλίου.Ίσως στο εξώφυλλο να υπάρχει η χρονιά. Κι εγώ θυμάμαι αυτό το "Σταμπούλ 19..." αλλά δε μπορώ να θυμηθώ που το είχα δει.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ημερομηνία δεν αναφέρεται σε αυτό το εξώφυλλο?


Δεν ξέρω αν αυτό είναι το εξώφυλλο ή η πρώτη σελίδα του βιβλίου.Ίσως στο εξώφυλλο να υπάρχει η χρονιά. Κι εγώ θυμάμαι αυτό το "Σταμπούλ 19..." αλλά δε μπορώ να θυμηθώ που το είχα δει.

Ειναι απ'οτι θυμαμαι το εξωφυλλο . Το βιβλιαρακι (δηστυχως δεν μπορω νατο βρω) ειναι μικρου σχηματος . Ομως θυμαμαι οτι γραφει ΣΤΑΜΠΟΥΛ 1961 .
 

Psaltis5700

Μέλος
Με το ACDSee editor έσβησα ό,τι μουτζούρες υπήρχαν.Επίσης, έκανα λευκό το φόντο (το χρώμα της σελίδας) γιατί η συγκεκριμένη φωτοτυπία ήταν γκριζαρισμένη,ωστε στην εκτύπωση να μην τυπώνεται το γκρι χρώμα της σελίδας.Ακόμη κάποια στοιχεία του κειμένου και κάποιοι μουσικοί χαρακτήρες ήταν πολύ αχνοί και δε φαινόντουσαν.Τους χαρακτήρες αυτούς τους πήρα από άλλο σημείο της σελίδας (εφόσον υπήρχαν σε κάποιο άλλο σημείο της ίδιας σελίδας) και τους αντέγραψα ώστε να καλυφθεί το κενό.Δεν έχω κάνει καμιά επέμβαση στη μουσική σύνθεση. Μόνο ανέδειξα το κείμενο για να είναι πιο ευανάγνωστη η φωτοτυπία.

Πού μπορώ να ανεβάσω το πρόγραμμα??
 
Top