Όρθρος Χριστουγέννων (Νεοχωρίτης - Κιζιρίδης, Έδεσσα, 1997)

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Δυστηχώς δεν έχω πληροφορίες γι αυτήν την ηχογράφηση. Μια παλιά κασσέτα ήταν που βρήκα στο συρτάρι...
Η επεξεργασία έγινε από άλλον γι αυτό κι εχει λίγο θόρυβο. Γενικά όμως ακουγεται :)
 

Attachments

  • 01 Καθίσματα Εορτής 1.mp3
    7.1 MB · Views: 1,222
  • 02 _Δόξα_ _Τα σύμπαντα_ Ηχ.β' 1.mp3
    1.3 MB · Views: 742
  • 03 _Δόξα εν υψίστοις_ Ηχ.πλ.β' 1.mp3
    1.7 MB · Views: 680
  • 04 Μέρος Κανόνα κ' Καταβασίες Ηχ.α' 1.mp3
    10.4 MB · Views: 1,027
  • 05 Θ' Ωδή κ' καταβασία 1.mp3
    5.5 MB · Views: 1,026
  • 06 _Επεσκέψατο ημάς_ Ηχ.γ' 1.mp3
    885.5 KB · Views: 599
  • 07 _Δόξα_ _Ότε καιρός_ Ηχ.πλ.β' 1.mp3
    3.5 MB · Views: 853
  • 08 _Και νυν_ _Σήμερον_ Ηχ. β' 1.mp3
    2.1 MB · Views: 668
  • 09 Δοξολογία Ηχ.πλ.β' Ιακώβου 1.mp3
    9.8 MB · Views: 1,302
  • 10 Απολυτίκιο Ηχ.δ' 1.mp3
    1.4 MB · Views: 562
  • 11 Εισοδικόν Ηχ.β' 1.mp3
    1.8 MB · Views: 519
  • 12 _Όσοι εις Χριστόν_ κ' Δύναμις Κ.Πρίγγου Ηχ.α' 1.mp3
    5.5 MB · Views: 1,084
  • 13 Χερουβικό και Λειτουργικά Ηχ.α'.mp3
    13.4 MB · Views: 959
  • 14 Καταβασία Θ' Ωδής Ηχ.α'.mp3
    2.4 MB · Views: 806

savvas fc

Μέλος
φιλε σε ευχαριστω παρα πολυ.να σε καλά.αν εχεις και κατι άλλο γι αυτό το μεγάλο ψαλτη και θεσ να μου το στειλεις θα με ευγνωμων
 
Ευχαριστώ φιλαράκι για ανέβασμα .
Είναι στην Έδεσσα 1997.
Πρώτα όμως να ρωτάς αυτούς που συμμετέχουν και μετά να ανεβάζεις τις κασσέτες σου.
 
Last edited:

raphael

Ραφαήλ Ζουμής
Που την βρήκες αυτήν την ηχογράηφηση? Την εχω ακόμη την κασέτα. Αριστερά ψάλλει ο Σπυρος Κιζυρίδης, φίλος και καταπληκτικό ταλέντο.
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Μεγάλος Ψάλτης

Άσχετο, αλλά παρασύρθηκα... Άκουγα στην Θ' "Μεγάλυνον ψυχή μου, τον υπό των Μάγων... Νεηγενές..." Ο άνθρωπος ψάλλει με την ψυχή του.
 
Last edited:

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Κλασσικη περιπτωση . Ενας καλλιφωνος μαθητης (Νεοχωριτης) και ενας Αρχοντας δασκαλος ( Ματθαιος Τσαμκιρανης) !!! "Εκρηκτικος" συνδυασμος ! Αξιος !!!
 

Mpanelas Mixail

Μέλος
o aristeros einai ola ta leyta.pisteyw kalyteros apo apoiondipote exei psalei apenanti ston P.N..Eidika ta teleytaia xronia to epipedo twn lampadariwn tou eixei pesei poly.
 

paparatsi

Banned
συμφωνώ . ο Σπύρος είναι τεράστιος ψάλτης και είναι αμαρτία να μην έχει αναλόγιο
 

paparatsi

Banned
μια που "μύρισαν " χριστούγεννα .,ας ακούσουν οι φίλοι του φόρουμ την υπέροχη αυτή ηχογράφηση του 97 . ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αν και νεαροί τότε αμφότεροι , αξίζει τον κόπο. Από τα καλύτερα δύδιμα
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Νομίζω ότι δεν έχω ακούσει ξανά καλύτερο Όρθρο Χριστουγέννων. Αυτοί οι δύο ψάλτες κατά το λεγόμενον είναι "αλλού"...​
 

raphael

Ραφαήλ Ζουμής
Έχουν περάσει τόσα χρόνια, έχω ακούσει αυτην την κασέτα χιλιάδες φορές, είχα την τύχη να είμαι εκεί αλλά κάθε φορά που την ακούω ξαναζώ τις στιγμές..
Καλά Χριστούγεννα!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Και απο μενα δυο επισυναψεις με τον πρωτοψαλτη Παναγιωτη Νεοχωριτη :
Το δοξαστικο του εσπερινου (24-12-2002) και η δοξολογια της 25-12-1997 (Εδεσσα) .
Καλα Χριστουγεννα .
 

Attachments

  • 24-12-2002=4'15''=Δοξα και νυν=Αυγουστου μοναρχησαντος Βος.mp3
    3.9 MB · Views: 286
  • 25-12-1999=7'02''=ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ.mp3
    3.2 MB · Views: 279

raphael

Ραφαήλ Ζουμής
Και απο μενα δυο επισυναψεις με τον πρωτοψαλτη Παναγιωτη Νεοχωριτη :
Το δοξαστικο του εσπερινου (24-12-2002) και η δοξολογια της 25-12-1997 (Εδεσσα) .
Καλα Χριστουγεννα .

Στο Δοξαστικό κανοναρχεί ο μεγαλύτερος γιος του κ. Νεοχωρίτη ο Χαραλάμπης τότε σε ηλικία περίπου 6 ετών.

Την Δοξολογια την εχει κανεις σε κείμενο?
 
Last edited:

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
άριστη εντύπωση προκαλεί η [ορθώς] λιτή εκτέλεση και ο [επίσης ορθώς] σύντομος χρόνος στην ψαλμώδηση της Θ' ωδής...
 

ansia

Νέο μέλος
Που την βρήκες αυτήν την ηχογράηφηση? Την εχω ακόμη την κασέτα. Αριστερά ψάλλει ο Σπυρος Κιζυρίδης, φίλος και καταπληκτικό ταλέντο.
ti mou 8umises raphael!!!aksexastes stigmes..apla uperoxes!
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Οπως διαβασα καπου αλλου ειναι μολις 25 ετων σε αυτη την ηχογραφηση. Τι να πει κανεις?? Απλα φοβερος!! Μεγαλοπρεπεστατο ψαλσιμο!!!! Και ο αριστερος δενει πολυ ωραια!

ΥΓ. Υπαρχει πουθενα φωτο του κ. Νεοχωριτη?
 
ΥΓ. Υπαρχει πουθενα φωτο του κ. Νεοχωριτη?

Στο συνημμένο το εξώφυλλο από cd με το Νεοχωρίτη που εξέδωσε το 2003 ο Μ.Χατζηγιακουμής.

Υπάρχουν επίσης βιντεάκια από την πρόσφατη πανήγυρη του Αγίου Γεωργίου Νεαπόλεως εδώ και εδώ.
 

Attachments

  • ΝΕΟΧΩΡΙΤΗΣ - ΣΥΜΜΕΙΚΤΑ 9.JPG
    167.7 KB · Views: 84

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ειναι σιγουρα μονο 39 ετων? Γιατι φαινεται μεγαλυτερος στα βιντεο.:confused:
 
Top