Πρώτα Γενέθλια του Φόρουμ - Σπάνιες Ηχογραφήσεις

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Σημερα το ΦΟΡΟΥΜ κλεινει ενα χρονο λειτουργιας του στη νεα του μορφη .
Επ' ευκαιρεια ευχομαι σε ΟΛΑ τα μελη του , επωνυμα & ανωνυμα , ΥΓΕΙΑ ΧΑΡΑ
& ΕΥΤΥΧΙΑ (και καλη δυναμη στις εν γενει δραστηριοτητες τους) , στους ιδιους και στις οικογενειες τους .
Ιδιαιτερες ευχες στους (τρεις) ιδρυτες του , εις των οποιων ειναι και ο σημερινος διαχειριστης κ. Δημητριος Κουμπαρουλης
που συνεχιζει ακαταπονητα την προσπαθεια της καλης λειτουργιας του φορουμ .
Σαν γενεθλιο ''δωρακι'' σε ολα τα μελη , επισυναπτω καποιες σπανιες ηχογραφησεις .
Καλη Ακροαση .
ΥΓ : Η ηχογραφηση του πατρος Ιωσηφιδη , ειναι απο ηχογραφηση στα Ταταυλα (Κουρτουλους) της Κων-λης .
Η ηχογραφηση του Στανιτσα ειναι το 1959 .
Ο αειμνηστος διακονος Τιμοθεος Βασιλακης , ηταν διακονος στον Ιερο Μητροπολιτικο Ναο Του Αγιου Μηνα Ηρακλειου Κρητης .
Το ψαλλωμενο ''Κυριε Εκεκραξα'' σε Πλ.Δο , ειναι συνθεση του αειμνηστου Αρχωντα Πρωτοψαλτη Ιωαννη Βουτσινα και η ηχογραφηση ειναι απο πανηγυρικο εσπερινο εορτης του Αγιου Μηνα , καπου μεσα στην δεκαετια του 196ο . Στο ''Κελευσον'' ο υποφαινομενος .
 

Attachments

  • 01=2'31''=ΒΑΛΛΗΝΔΡΑΣ Αποστολος=Ητησατο Ιωσηφ Πλ.Βος.mp3
    742.1 KB · Views: 105
  • 02=4'19''=ΑΚΡΙΔΑΣ Θεοδωρος=Μυσταγωγων Σου Πλ.Αος.mp3
    1.7 MB · Views: 96
  • 03=3'58''=ΦΙΡΦΙΡΗΣ=Δευτε και ημεις σημερον(Φιλανθιδη)Πλ.Βος.mp3
    1.1 MB · Views: 106
  • 04=3'32''=π. Νικολαος ΙΩΣΗΦΙΔΗΣ(Ταταυλα)=Εξεδυσαν με Πλ.Βος.mp3
    1 MB · Views: 119
  • 05=2'43''=ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ(1959)=Μακαρισμοι Βαρεως Ηχου.mp3
    795.2 KB · Views: 147
  • 06=1'44''=π Τιμοθεος Βασιλακης=Λειτουργικα (Κανελλιδη)Πλ.Ας-Εκφωνησεις.mp3
    511.7 KB · Views: 94
  • 07=2'08''=Κελευσον(Β Λιναρδακης) - Κυριε εκεκραξα (Ι Βουτσινας)Πλ.Δος.mp3
    626 KB · Views: 103
Last edited:

vasilis

Πέτρου Βασίλειος
Xρόνια πολλά λοιπόν στο φόρουμ και θα πρότεινα αν θέλουν και τα υπόλοιπα μέλη να κανονίσουμε μια συνάντηση για έναν καφέ κάπου στην Αθήνα για να συζητήσουμε και από κοντά τις θέσεις και τις απορίες μας γιατί καλή η τεχνολογία αλλά κινδυνεύουμε από την αποξένωση. Απλά μια ιδέα ρίχνω, αν θέλετε την συζητάμε.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοι Φιλοι
Σημερα το ΦΟΡΟΥΜ κλεινει ενα χρονο λειτουργιας του στη νεα του μορφη .
Επ' ευκαιρεια ευχομαι σε ΟΛΑ τα μελη του , επωνυμα & ανωνυμα , ΥΓΕΙΑ ΧΑΡΑ
& ΕΥΤΥΧΙΑ (και καλη δυναμη στις εν γενει δραστηριοτητες τους) , στους ιδιους και στις οικογενειες τους .
Σαν γενεθλιο ''δωρακι'' σε ολα τα μελη , επισυναπτω καποιες σπανιες ηχογραφησεις .
Καλη Ακροαση .
Η ηχογραφηση του Στανιτσα ειναι το 1959

κ. Βαγγέλη, σας ευχαριστούμε πολύ για τις πολύτιμες αυτές (επετειακές γαρ) ηχογραφήσεις.
Ερώτηση : από την εξαιρετική ηχογράφηση του Στανίτσα του 1959 (Μακαρισμοί σε πρωτόβαρυ), διασώζεται κάτι άλλο ; Αν ναι, θα μπορούσατε να το ανεβάσετε ; Γνωρίζετε περισσότερα για την εν λόγω ηχογράφηση (τόπο/Εκκλησία, ακριβή ημερομηνία) ;
Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Χρόνια πολλά στο αγαπημένο μας ψαλτολόγιον...κλέινω και εγώ έναν χρόνο που απολύθηκα από....τον στρατό και έψαχνα μια αφορμή για να ξαναεπανέλθω στα φυσιολογικά μου μετά από ένα χρόνο αποχής από την ψαλτική και την μουσική γενικότερα:(:eek:...και το ψαλτολόγιον ήταν ότι καλύτερο ειλικρινά για να ξαναπάρει μπρος η μηχανή...
ευχαριστώ και τον καλό φίλο Βασίλη Ζάχαρη που μου το πρότεινε εκείνες τις ημέρες ως συντονιστής που ήταν τότε...φυσικά και στον Δημήτρη γι αυτήν την αξιέπαινη πρωτοβουλία μαζί με τα υπόλοιπα δύο παιδιά...

Υ.Γ.μπορείτε να καταλάβετε τι σημαίνει μετά από έναν χρόνο στο στρατό να πέφτεις με τα "μούτρα" στο ψαλτολόγιον...και πάλι χρόνια μας πολλά:)
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
κ. Βαγγέλη, σας ευχαριστούμε πολύ για τις πολύτιμες αυτές (επετειακές γαρ) ηχογραφήσεις.
Ερώτηση : από την εξαιρετική ηχογράφηση του Στανίτσα του 1959 (Μακαρισμοί σε πρωτόβαρυ), διασώζεται κάτι άλλο ; Αν ναι, θα μπορούσατε να το ανεβάσετε ; Γνωρίζετε περισσότερα για την εν λόγω ηχογράφηση (τόπο/Εκκλησία, ακριβή ημερομηνία) ;
Σας ευχαριστώ πολύ.

Κυριε Ζαγκανα
Η συγκεκριμενη ηχογραφηση μου ηλθε απο φιλο εκτος Ελλαδος . Τον ρωτησα και εγω τα ιδια πραγματα και μου ειπε οτι δεν εχει αλλα κομματια ουτε ξερει ακριβως , το που και ποτε .
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
και απο εμενα τα ακολουθα ως δωρο:

π Διονύσιος Διονυσιάτης 2006
π Δαμασκηνός Νεοσκητιώτης 2007

όλα απ έξω εννοείται...
 

Attachments

  • 6. π.Διονύσης Εν τω μηνί τω έκτω. ιδιόμελο λιτής.mp3
    2.3 MB · Views: 21
  • 6. π.Διονύσης. Χαίρε νύμφη.mp3
    594.6 KB · Views: 16
  • 7. π.Διονύσης. Αλληλούια.mp3
    570.6 KB · Views: 19
  • π.Διονύσης. άξιον εστίν ανωνύμου πλ.β.mp3
    2.7 MB · Views: 28
  • π. Δαμασκηνός, Κύριε ελέησον αργά.WMA
    458.8 KB · Views: 18

George

Ιεροψάλτης
Χρόνια πολλά στο φόρουμ και παράλληλα στον διμιουργό του, γιατί χωρίς αυτόν δεν θα υπήρχε. :wink:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Χρόνια πολλά στο φόρουμ και παράλληλα στον δημιουργό του, γιατί χωρίς αυτόν δεν θα υπήρχε. :wink:

Οἱ ἐνημερωμένοι ἀπευθύνουν τίς δέουσες εὐχαριστίες καί εὐχές σέ τρία ἀρχικά πρόσωπα, ὅπως φαίνεται ἐδῶ κι ἐδῶ.

Εὔχομαι κι ἐγώ ὁμαλό πέρασμα στήν δεύτερη χρονιά καί ὄχι γλέντι στόν Ὁμαλό...

 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Χρόνια Πολλά σε όλους,
Συγχαρητήρια στους ιδρυτές,
θερμές ευχαριστίες στους τωρινούς διαχειριστή και συντονιστές,
και σε όλους όσοι με τη συμβολή τους στηρίζουν αυτή τη θεοπειθή προσπάθεια.

Επειδή είναι λιγάκι δύσκολο να το ξέρει κάποιος, στις 8 Νοεμβρίου 2007 ξεκινήσαμε το Ψαλτολόγιον, στην καινούργια του αυτή μορφή. Σε λίγο δηλαδή χρονίζουμε...
ΥΓ Τελικά 7 ή 8 Νοεμβρίου είναι τα γενέθλια του φόρουμ;
 
Εκ μέρους του Πανελληνίου Συνδέσμου Ιεροψαλτών Ελλάδος <Ρωμανός ο μελωδός και Ιωάννης ο Δαμασκηνός> και του Διοικητικού Συμβουλίου αυτού
Αγαπητοί συναναγνώσται στο forum ,χρόνια πολλά καλά ευλογημένα,να το χαιρόμαστε το forum, καθώς και τους εμπνευστές και κεκοπιώτας του
Βασίλη Ζάχαρη,Shota Gugushvili,Δημήτρη Κουμπαρούλη,
όπως επίσης και τους Κυριακή Κουμπαρούλη ("ρόδι"),Μαγδαληνή Κουμπαρούλη ("Magdalene"),Ευάγγελο Λιναρδάκη ("vagelis").
Ο Κύριος να σας δίνει υγεία προσωπική οικογενειακή ,αγιοπνευματική φώτιση και να ευωδώνει τους αγαθούς πόθους σας. Η προσφορά σας στον Ιεροψαλτικό κόσμο και τα δρώμενα είναι πολύ σημαντική.
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΝΑ ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΜΗ ΣΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ
.
 
Last edited:

emil

Παλαιό Μέλος
Χρόνια πολλά και από εμένα!
Τελικά το Ψαλτολόγιον μεγαλώνει, πλουτίζει, ομορφαίνει, κατηγορείται και είναι ανοιχτό για όλες τις απόψεις,για όλους τους ψάλτες,για όλους τους θεωρητικούς και αυτή είναι η ομορφιά του.

Να είναι καλά ο Δημήτρης, οι συντονιστές καθώς και τα ενεργά μέλη που το στηρίζουν και το φροντίζουν...

Χρόνια πολλά με περισσότερο υλικό και θέματα....


ΥΓ: Τα γλυκά Δημήτρη ? Στο τζάμπα θα την βγάλετε ? :p
 
Last edited by a moderator:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Χρόνια πολλά και ευλογημένα.

Όπως λένε στο Άγιο Όρος, "Θεός σχωρέσει" όλους εσάς που δημιουργήσατε και συντηρείτε τον τόπο αυτόν.

Καλή δύναμη, φώτιση και αγιασμό.

Ευθύμιος.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
ΥΓ: Τα γλυκά Δημήτρη ? Στο τζάμπα θα την βγάλετε ? :p

Εμείς αύριο θα προσφέρουμε "γλυκά" μετά τη Θ. Λειτουργία λόγω της ονομαστικής εορτής του αειμνήστου πατέρα μου Μιχαήλ (+21-02-2005) (αλλά "ειδικά" γλυκά, ξέρετε με σταφίδες, καρύδια, ρόδι κλπ κλπ).

Εύξασθε υπέρ αναπαύσεως αυτού!
 
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Ο Κύριος ας αναπαύσει τον πατέρα σου Παναγιώτη. Χρόνια πολλά στο forum και ευχαριστώ τους δημιουργούς οι οποίοι δίνουν την ευκαιρία σε όλους εμάς να μαθαίνουμε περισσότερα για τη βυζ. μουσική, να μοιραζόμαστε τη γνώση μας και να συζητάμε για τα θέματα που μας απασχολούν γύρω από τη μουσική. Ο διαχειριστής Δ. Κουμπαρούλης και οι συντονιστές έχουν καταφέρει παρά τις δυσκολίες και τα ζιζάνια που εμφανίστηκαν να κρατήσουν αυτό το χώρο διαλόγου σε ένα υψηλό επίπεδο και τους ευχαριστώ πολύ γι' αυτό. Σίγουρα ο καθένας πρέπει να κάνει την αυτοκριτική του για το κατά πόσον ωφέλησε ή έβλαψε τους άλλους με τη συμπεριφορά του στο psaltologion. Επ' ευκαιρία ας κάνω και μια μικρή αυτοκριτική:

Μπήκα στο ψαλτολόγιο με πολύ χαρά καθώς βρήκα κάτι το οποίο έψαχνα από καιρό: Ένα χώρο να μπορώ να συζητήσω τις απορίες μου σχετικά με την ψαλτική αλλά και να αντλήσω πολύτιμο υλικό ακόμα και να καταθέσω το (λιγοστό ομολογώ) υλικό που έχω στα χέρια μου. Έκανα λάθη αρκετά. Αρχικά φάνηκα σαν οπαδός του δασκάλου μου Δ. Γαλάνη πράγμα το οποίο φαινόταν από το αρχικό όνομα χρήστη μου (το περίφημο galanisforever όσοι θυμούνται). Αυτός ο ενθουσιασμός μου για το δάσκαλό μου με έκανε σε κάποια μηνύματα να παρεκτραπώ και να υποτιμήσω άλλους ανθρώπους. Ένα άλλο λάθος μου το οποίο ομολογώ, ήταν ότι φέρθηκα με μια εμπάθεια απέναντι στον αποχωρήσαντα κ. Ανατολικιώτη. Επιμένω ότι η συμπεριφορά του στο forum υπήρξε προβληματικά αλλά παρασυρόμενος από το (δικαιολογημένο πάντως) θυμό μου για τη στάση του τον αδίκησα σε κάποια θέματα όπως στο θέμα με αυτόν που είχε κάνει πολλαπλούς λογαριασμούς. Σίγουρα δεν είμαι το μέλος το οποίο προσέφερε τα σπάνια βιβλία ή τις ηχογραφήσεις που θα γέμιζαν με thanks το μήνυμά μου, γιατί απλούστατα τώρα αρχίζω να πλουτίζω τη μουσική βιβλιοθήκη και τη συλλογή μου από ηχογραφήσεις. Ούτε έχω τη δυνατότητα ακόμα να συμμετέχω στις δύσκολες και απαιτητικές συζητήσεις γύρω από ειδικά θέματα της θεωρίας της μουσικής. Αυτό πάντως στο οποίο μπορώ να πω ότι προσέφερα στο ψαλτολόγιο είναι στο ότι εξέφρασα πολλές φορές συγκροτημένη άποψη γύρω από θέματα της ψαλτικής, μπόρεσα σε κάποιο (μικρό) βαθμό να εκφράσω κάποιες αλήθειες που πολλοί τις "οσμίζονταν" αλλά δεν είχαν τον τρόπο να τις εκφράσουν, κατέθεσα ένα φρέσκο και απροκατάληπτο τρόπο σκέψης γύρω από πολλά θέματα (αυτό βέβαια έγινε αφ' ότου εγώ ο ίδιος ξεπέρασα κάποιες προκαταλήψεις που είχα) ενώ ταυτόχρονα -και χαίρομαι πολύ γι' αυτό- μπόρεσα με την τεκμηρίωσή μου να κάνω όσους έχουν ανοιχτό μυαλό να αναθεωρήσουν κάποιες απόψεις τους. Προσέφερα και λίγες ηχογραφήσεις (σιγά- σιγά ελπίζω να προσφέρω περισσότερες). Είμαι τυχερός γιατί γνώρισα πολλούς αξιόλογους ανθρώπους με κάποιους από τους οποίους νιώθω να μας συνδέουν πολλά αλλά ταυτόχρονα συζήτησα με ανθρώπους με εντελώς διαφορετική αντίληψη από μένα προσπαθώντας να βρούμε ένα κοινό σημείο. Δεν είχα προβλήματα με τα περισσότερα μέλη του ψαλτολογίου. Πρόβλημα είχα μόνο με όσους ήταν στενόμυαλοι και αρνούνταν να κατανοήσουν (όχι απαραίτητα και να ασπατούν) την αντίθετη άποψη. Με αυτούς έδειξα αμέσως την αντίθεσή μου στα λεγόμενά τους ίσως και με υπερβολικό τρόπο κάποιες φορές.

Τέλος, θέλω να πω ότι πραγματικά νιώθω χαρούμενος που συμμετέχω στο ψαλτολόγιο. Έχει γίνει ένα κομμάτι της ζωής μου. Όποιος μπει στο ψαλτολόγιο, δεν έχει να χάσει τίποτα είτε απλώς κατεβάζει αρχεία είτε συμμετέχει στο διάλογο, είναι ευπρόσδεκτος. Όποιος όμως έχει παγιωμένες αντιλήψεις στο μυαλό του και δεν έχει διάθεση διαλόγου και προσπαθεί να διδάξει τους "ανίδεους", το μόνο σίγουρο είναι ότι θα απογοητευθεί. Εδώ δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για κάτι τέτοιο...
 

ixadin

Ηχάδιν
Να ευχηθώ και εγώ με τη σειρά μου τόσο στους ιδρυτές όσο και στους λοιπούς συντονιστές ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ στην προσωπική τους ζωή, σαν και αυτή του Ψαλτολογίου.

Αυτό το φόρουμ έχει κάτι που κολλάς. Προσωπικά μπαίνω τουλάχιστον 2-4 φορές την ημέρα!

Λέτε να είμαι εξαρτημένος; :D
 
"Χρόνια πολλά"! και ευχαριστούμε όσους κέρασαν. Κύριε Ζαγκανά, η ηχογράφηση των μακαρισμών του βαρέος ήχου είναι από την ακολουθία των αγίων Πατέρων (Αθήνα, 1959, ίσως στον Ι.Ν. Χρυσοσπηλιώτισσας). Κάποιος φίλος μου είπε ότι ήταν τότε φοιτητής και πήγε να τον ακούσει. Το δοξαστικό που έχει στην ιστοσελίδα του Σ.Μ.Κ. (όπου για ένα δευτερόλεπτο στην λέξη παραδείσου κόβεται η ηχογράφηση είναι από εκείνη την ηχογράφηση. Επίσης ένα Άξιόν εστιν του Χ''Αθανασίου, το οποίο νομίζω κυκλοφορεί και στο Ψαλτολόγιον. Ακόμη μια αδύνατη ηχογράφηση (ίσως να υπάρχει και στο ψαλτολόγιον) του "Έφριξε γη" σε μια καταπληκτική εκτέλεση. Επίσης η ηχογράφηση του Στανίτσα -σίγουρα υπάρχει στο ψαλτολόγιον- όπου ψάλλει αντί κοινωνικού τον πολυέλεο¨"Λόγον αγαθόν" εις ήχον βαρύν. Συγκρίνοντας κάποιος τις φωνές μπορεί να το διαπιστώσει.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Ευχομαι και εγώ ,ως ελάχιστος των μελών του τόσο καλού και φιλόξενου ιστοχώρου,Χρονια πολλά και Καλά, υγεία ατομική και οικογενειακή σε όλα τα μέλη και συντονιστές και ιδιαίτερα στον κ. Κουμπαρούλη,χαριν του οποίου υπάρχει αυτός ο φιλόξενος τόπος που βρίσκουμε καταφύγιο σαν τα αποδημιτικά πουλιά όλοι εμείς οι ασχολούμενοι με την ψαλτική την οποία όσο ζεις τη μαθαίνεις,και καλή συνέχεια με την ίδια και περισσότερη όρεξη για ενημέρωση του κλάδου μας εν ειρήνη και ομονοία.
Γιώργος Παλιούρας
 

frouxi

Παλαιό Μέλος
Συγχαρητηρια κατα αρχας για αυτην την αξιεπαινη προσπαθεια σας.
Ευχομαι στους οργανωτες του υγεια και συνεχεια στον αγωνα τους.
Χρονια πολλα και ευλογημενα..
 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Χρόνια πολλά στο forum. Αλήθεια, θα κόψουμε και τούρτα; :D
Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά:
1) όλους τους uploaders (αν επιτρέπεται ο όρος αυτός) για το πολύτιμο υλικό, ακουστικό και γραπτό, που διαθέτουν,
2) όλους για τις γνώσεις που προσφέρουν, καθώς και τους προβληματισμούς που θέτουν,
3) ιδιαιτέρως τους συντονιστές/διαχειριστές για τη δημιουργία και συντήρηση του forum.

ΥΓ. @ Panagiotis : Ο Θεός μακάρι να έχει στα δεξιά Του τον πατέρα σου.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εμείς αύριο θα προσφέρουμε "γλυκά" μετά τη Θ. Λειτουργία λόγω της ονομαστικής εορτής του αειμνήστου πατέρα μου Μιχαήλ (+21-02-2005) (αλλά "ειδικά" γλυκά, ξέρετε με σταφίδες, καρύδια, ρόδι κλπ κλπ).

Εύξασθε υπέρ αναπαύσεως αυτού!

Ο Θεος να τον αναπαυση και την προσεχη Κυριακη στην Κυριακατικη Λειτουργια , θα πω στους ιερεις του ναου που ψαλλω , να τον μημονευσουν .

ΥΓ : Προχθες Τεταρτη 5 του μηνα , πεθανε βραδινες ωρες στην Γαλλια , η αδελφη ενος αξιολογου μελους του φορουμ , σε ηλικια μολις 42 ετων , μετα απο πολυμηνη μαχη με την επαρατη νοσο .
 
Top