30-03-2014 Δ΄ Κυριακή των Νηστειών ήχος βαρύς, εωθ. ζ΄

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω για Τάμπλετ τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την ερχόμενη Κυριακή 30/03/2014 τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες, και για κάθε ενδιαφερόμενο βεβαίως.
Επίσης Επισυνάπτω το αρχείο και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013
Χρόνια μας πολλά και ευλογημένα.
Σας ευχαριστώ πολύ για την αγάπη σας και την ανοχή σας.
Διαδυκτιακή βιβλιοθήκη Μελωδού
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • 30-03-2014 Δ Κυριακή τω Νηστειών ήχος βαρύς, εωθ. ζ΄.pdf
    5.6 MB · Views: 621
  • 30-03-2014 Δ Κυριακή τω Νηστειών ήχος βαρύς, εωθ. ζ΄.mel
    220.6 KB · Views: 64
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Παρέλειψα την Τιμιωτέρα στα πρώτα αρχεία τα οποία και αντικατέστησα.
Ευχαριστώ πολύ τον καλό Συνάδελφο για την άμεση επισήμανση.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Βλέποντας την αρχή του ύμνου του Τριωδίου ( Ελέησόν με ο Θεός ...... τα πλήθη των πεπραγμένων ... σελ. 31-32 ) πως ξεκινάει το μέλος από τον Νη του πλ. δ΄ χωρίς να προσέξει πως στην δεύτερη σειρά πάνω από τη συλλαβή γα (με γα) υπάρχει η φθορά του πλ. β, και συνεχίζει το μέλος ως πλ. του β΄που είναι και το ορθό, επισυνάπτω το ηχητικό όπως το ψάλλω.
Την ''μεταβολή αυτή την κατέγραψα, διότι η μετάβαση από τον νη του πλ.δ΄στον πα του σκληρού πλ. β΄ γίνεται πιο ομαλή και ευήκοος σε μένα, και προέρχεται από σχετικό ηχητικό του κ. Δημητρίου Ιωαννίδη, Αρχοντος Πρωτοψάλτου της Μ.Τ.Χ.Ε. και μέλους που με τιμά και με την προσωπική μας φιλία. Μακάρι να μπορούσα εγώ να το δημιουργήσω, αλλά ότι καλό πέσει στην αντίληψή μου το καταγράφω.
Σας ευχαριστώ για την αγάπη σας και την ανοχή σας.
Με την ευκαιρία ανεβάζω και τον γνωστό ύμνο, Χριστέ το φως το αληθινό.....
 

Attachments

  • Τα πλήθη των πεπραγμένων Βασ. Κιαμηλίδης.MP3
    1.5 MB · Views: 184
  • Χριστέ το φως το αληθινόν Βασ. Κιαμηλίδης.MP3
    2.6 MB · Views: 69
Last edited:

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
1) Το συναξάρι του Αγίου Ιωάννου της Κλίμακος δε θα διαβαστεί 2 φορές - δεν υπάρχει και λόγος.. το γράφει και στο του Τριωδίου (Αν Δ Κυριακή συμπέσει 30 Μαρτίου θα διαβαστεί μόνο του Μαρτίου το Συναξάρι..)

2) Στους Αίνους δε ξέρω αν θα ψαλούν στιχηρά του Αγίου..

Παρ'όλα αυτά ευχαριστούμε για τον εβδομαδιαίο κόπο σας!

Φιλικά πάντα!
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
1) Το συναξάρι του Αγίου Ιωάννου της Κλίμακος δε θα διαβαστεί 2 φορές - δεν υπάρχει και λόγος.. το γράφει και στο του Τριωδίου (Αν Δ Κυριακή συμπέσει 30 Μαρτίου θα διαβαστεί μόνο του Μαρτίου το Συναξάρι..)
Ὄντως καί τά Δίπτυχα τό διευκρινίζουν. Ἀλλά δές ἐδῶ.

2) Στους Αίνους δε ξέρω αν θα ψαλούν στιχηρά του Αγίου..
Ἀπό ποιόν;

Παρ'όλα αυτά ευχαριστούμε για τον εβδομαδιαίο κόπο σας!

Φιλικά πάντα!
Αὐτό νά λέμε!!!!!!!!!!


 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Ἀλλά δές ἐδῶ.
Φαντάζομαι θα έγινε copy-paste και δε το παρατήρησαν.. γιατί να διαβάσεις 2 φορές ότι γιορτάζουμε σήμερα τον τάδε Άγιο; Σκέψη κάνω..
Ή σαν 30 Μαρτίου θα το διαβάσεις ή σαν Δ Κυριακή. Και αφού το λέει το βιβλίο του Τριωδίου το θεωρώ πιο αξιόπιστο από το τυπικό του πατριαρχείου που μπορεί να έγινε και λάθος

Ἀπό ποιόν;
Λάθος μου, και στο τυπικό το γράφει..

Αὐτό νά λέμε!!!!!!!!!!
Αυτό είπα!!!!!!!!!!:wink:
 
Top