Γιατί βάζουμε thanks.

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Σας εξομολογούμε ότι νοιώθω πολύ άσχημα διαβάζοντας τις τελευταίες ημέρες τα διαδραματιζόμενα μεταξύ των αδελφών μας.Πορευόμαστε ως χριστιανοί,ως μέλη Χριστού,ως εκκλησία και αντί να προχωρούμε με πνεύμα συγχωρητικότητος,αυταπάρνησης και ταπεινοφροσύνης εμείς κοιτάμε να βγάλουμε τα μάτια του άλλου,να μειώσουμε και να ταπεινώσουμε τον αδελφό μας.Μπράβο μας.Δεν ξέρω για το ότι εάν πίσω από ένα ψεύτικο όνομα βρίσκονταν ο πατέρας μας η΄ο εν σαρκί αδελφός μας,πως θα αισθανόμασταν εάν έπεφταν όλοι επάνω του να τον φάνε; Ήρθα σε προσωπική αντιπαράθεση με συναδέλφους,αλλά κατάλαβα ότι οι μισοί βλέπουμε το ποτήρι με το νερό μισογεμάτο και οι υπόλοιποι το αντίθετο.Το συμπέρασμα είναι ότι όλοι μας έχουμε δίκαιο βλέποντας ένα θέμα από το προσωπικό μας πρίσμα.Επίσης πιστεύω ότι εάν κινούμαστε με πνεύμα αγάπης και όχι υποκρισίας,εάν βλέπουμε στα μάτια του συναδέλφου μας τον ίδιο τον Θεό,τα αποτελέσματα θα είναι θαυμάσια.Φανταστείτε την πόρνη [την οποία τιμά η Εκκλησία μας στα μέσα της Μεγάλης Εβδομάδος],τον ληστή,τον Τελώνην στην σημερινή εποχή.Φανταστείτε να μιλάμε με μία πόρνη έξω από οίκο ανοχής.Δεν θα βρεθούνε <ανώτεροι> άγιοι άνθρωποι να μας περιγελάσουν; Να μας βρίσουν; Γιατί;Είμαστε ανώτεροι από τον ίδιο τον Θεάνθρωπο ο οποίος στάθηκε έξω από την οικία της πόρνης; Απλά δεν είμαστε ταπεινοί.Πρέπει να πείσουμε τους ευατούς μας,όσο είναι δυνατόν,ότι είμαστε κατώτεροι όλων.Έτσι είμαστε ανώτεροι στα μάτια Θεού και ανθρώπων.Προ δύο μηνών με ρώτησαν στις φυλακές Λάρισας κρατούμενοι,την κλασική ερώτηση,για ποιον λόγον τους διδάσκω.Για τα χρήματα; Για τα μόρια διδασκαλίας; Τους απήντησα με ειλικρίνεια. Αδέλφια,στα μάτια της κεκοιμημένης κόρης μου, την οποία κάλεσε ο Θεός κοντά του προ εννέα ετών,βλέπω εσάς.Είμαστε αδέλφια.Είμαστε οικογένεια.Αυτό μου δίνει ψυχική ηρεμία και γαλήνη.Εάν η σκάλα της μουσικής έχει εκατό βαθμίδες,γνωρίζω τις δέκα.Θα σας διδάξω και τις δέκα.'Οτι ξέρω,χωρίς φανφάρες και υπερβολές.Σας αγαπώ όλους και αυτό με κάνει ευτυχισμένο.
Στο τέλος ήρθε κρατούμενος Αλβανός με ποινή δις ισόβια,με κοίταξε και δακρυσμένος μου είπε:Δάσκαλε δεν πιστεύω κανέναν.Δεν γουστάρω κανέναν Θεό.Είσαι ο πρώτος που πίστεψα.Τα λόγια αυτά δεν τα άκουσα ποτέ ούτε από τον γέρο μου ούτε από την γριά μου.Θέλω να σε ευχαριστήσω διότι με την λέξη αδέλφια ξύπνησα.Θέλω να συζητάμε.Θέλω να ηρεμήσω.Δεν θέλω ναρκωτικά δεν θέλω τίποτε.Θέλω να συζητάμε.Θέλω βοήθεια.Βοήθησέ με. Σώσε με.
Του έδωσα μία εικονίτσα του Χριστού με την ευχούλα:Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με τον αμαρτωλόν,λέγοντάς του.Αδελφέ μόνον Αυτός σώζει.

Υ.Γ.Ας ελεήσει και εμάς τους αμαρτωλούς.Ημάρτομέν σοι και κοινωνούς ημάς Βασιλείας ποίησον Χριστέ Βασιλεύ.....
Προσωπικά σας παρακαλώ να με συγχωρήσετε,εν του κατανυκτικού αυριανού εσπερινού.Ας πορευόμαστε εν ειρήνη κι ομονοία.Καλήν και Αγίαν Μεγάλην Τεσσαρακοστήν.
Σας αγαπώ όλους.Είμαστε μία πολλή μεγάλη οικογένεια.Είμαστε αδέλφια.Ας παραβλέπουμε και μερικά.Δεν πειράζει........:)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Σας εξομολογούμε ότι νοιώθω πολύ άσχημα διαβάζοντας τις τελευταίες ημέρες τα διαδραματιζόμενα μεταξύ των αδελφών μας.Πορευόμαστε ως χριστιανοί,ως μέλη Χριστού,ως εκκλησία και αντί να προχωρούμε με πνεύμα συγχωρητικότητος,αυταπάρνησης και ταπεινοφροσύνης εμείς κοιτάμε να βγάλουμε τα μάτια του άλλου,να μειώσουμε και να ταπεινώσουμε τον αδελφό μας.Μπράβο μας.Δεν ξέρω για το ότι εάν πίσω από ένα ψεύτικο όνομα βρίσκονταν ο πατέρας μας η΄ο εν σαρκί αδελφός μας,πως θα αισθανόμασταν εάν έπεφταν όλοι επάνω του να τον φάνε; Ήρθα σε προσωπική αντιπαράθεση με συναδέλφους,αλλά κατάλαβα ότι οι μισοί βλέπουμε το ποτήρι με το νερό μισογεμάτο και οι υπόλοιποι το αντίθετο.Το συμπέρασμα είναι ότι όλοι μας έχουμε δίκαιο βλέποντας ένα θέμα από το προσωπικό μας πρίσμα.Επίσης πιστεύω ότι εάν κινούμαστε με πνεύμα αγάπης και όχι υποκρισίας,εάν βλέπουμε στα μάτια του συναδέλφου μας τον ίδιο τον Θεό,τα αποτελέσματα θα είναι θαυμάσια.Φανταστείτε την πόρνη [την οποία τιμά η Εκκλησία μας στα μέσα της Μεγάλης Εβδομάδος],τον ληστή,τον Τελώνην στην σημερινή εποχή.Φανταστείτε να μιλάμε με μία πόρνη έξω από οίκο ανοχής.Δεν θα βρεθούνε <ανώτεροι> άγιοι άνθρωποι να μας περιγελάσουν; Να μας βρίσουν; Γιατί;Είμαστε ανώτεροι από τον ίδιο τον Θεάνθρωπο ο οποίος στάθηκε έξω από την οικία της πόρνης; Απλά δεν είμαστε ταπεινοί.Πρέπει να πείσουμε τους ευατούς μας,όσο είναι δυνατόν,ότι είμαστε κατώτεροι όλων.Έτσι είμαστε ανώτεροι στα μάτια Θεού και ανθρώπων.Προ δύο μηνών με ρώτησαν στις φυλακές Λάρισας κρατούμενοι,την κλασική ερώτηση,για ποιον λόγον τους διδάσκω.Για τα χρήματα; Για τα μόρια διδασκαλίας; Τους απήντησα με ειλικρίνεια. Αδέλφια,στα μάτια της κεκοιμημένης κόρης μου, την οποία κάλεσε ο Θεός κοντά του προ εννέα ετών,βλέπω εσάς.Είμαστε αδέλφια.Είμαστε οικογένεια.Αυτό μου δίνει ψυχική ηρεμία και γαλήνη.Εάν η σκάλα της μουσικής έχει εκατό βαθμίδες,γνωρίζω τις δέκα.Θα σας διδάξω και τις δέκα.'Οτι ξέρω,χωρίς φανφάρες και υπερβολές.Σας αγαπώ όλους και αυτό με κάνει ευτυχισμένο.
Στο τέλος ήρθε κρατούμενος Αλβανός με ποινή δις ισόβια,με κοίταξε και δακρυσμένος μου είπε:Δάσκαλε δεν πιστεύω κανέναν.Δεν γουστάρω κανέναν Θεό.Είσαι ο πρώτος που πίστεψα.Τα λόγια αυτά δεν τα άκουσα ποτέ ούτε από τον γέρο μου ούτε από την γριά μου.Θέλω να σε ευχαριστήσω διότι με την λέξη αδέλφια ξύπνησα.Θέλω να συζητάμε.Θέλω να ηρεμήσω.Δεν θέλω ναρκωτικά δεν θέλω τίποτε.Θέλω να συζητάμε.Θέλω βοήθεια.Βοήθησέ με. Σώσε με.
Του έδωσα μία εικονίτσα του Χριστού με την ευχούλα:Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με τον αμαρτωλόν,λέγοντάς του.Αδελφέ μόνον Αυτός σώζει.

Υ.Γ.Ας ελεήσει και εμάς τους αμαρτωλούς.Ημάρτομέν σοι και κοινωνούς ημάς Βασιλείας ποίησον Χριστέ Βασιλεύ.....
Προσωπικά σας παρακαλώ να με συγχωρήσετε,εν του κατανυκτικού αυριανού εσπερινού.Ας πορευόμαστε εν ειρήνη κι ομονοία.Καλήν και Αγίαν Μεγάλην Τεσσαρακοστήν.
Σας αγαπώ όλους.Είμαστε μία πολλή μεγάλη οικογένεια.Είμαστε αδέλφια.Ας παραβλέπουμε και μερικά.Δεν πειράζει........:)

Δὲν συμφωνῶ, δὲν εἰμαστε μιά μεγάλη οἰκογένεια, εἴμαστε forum, ἀδέλφια εἶναι πολὺ γενικὸς ὅρος, μερικὰ ἄς παραβλέπουμε, ὄχι ὄμως ΟΛΑ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μα δεν έγραψα ότι είπες κάτι αρνητικό..
Απλά, διαπίστωσα ότι αναφερόσουν σε εμένα.
Όταν κάποιος "μου τα χώνει", όπως είπες χαρακτηριστικά, του βάζω "Τhanks", διότι δεν έχω κάτι μαζί του, αφού άλλωστε δεν τον γνωρίζω καν. Όταν κάποιον δεν τον γνωρίζεις, δεν είσαι σε θέση να ερμηνεύσεις την συμπεριφορά του... Κάποιος μπορεί να είναι ευέξαπτος και οργίλος εκ φύσεως. Εσύ φυσικά, εφ' όσον δεν τον γνωρίζεις προσωπικά, βλέπεις αυτά που γράφει και τσαντίζεσαι! "Του την μπαίνεις" λοιπόν και εσύ και γίνεται μακελιό! Αλλά, με αυτόν τον άγνωστο οργίλο, αύριο ψάλλετε μαζί!! Η κουβέντα πάει στο Ψαλτολόγιο και αποκαλύπτεστε! Θα πλακωθείτε και live;; Όχι!! Άλλο η πραγματικότητα, και άλλο η εικονική πραγματικότητα του Ίντερνετ. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Έτσι λοιπόν, μπορεί κάποιος να έχει εκνευριστεί με τις δικές μου απόψεις και σχόλια, αλλά για 'μένα είναι φίλος. Είναι φίλος γιατί από εκεί ξεκινάει και εκεί τελειώνει η ζωή: ΑΓΑΠΩ. Διαφωνούμε ΕΙΚΟΝΙΚΑ. Και τι έγινε; Τον ευχαριστώ που διατυπώνει την άποψή του, και ας είναι αντίθετη με την δική μου και ας με βρίζει. Δεν βρίζει εμένα εφ' όσον δεν με γνωρίζει καν!! Βρίζει τον γραπτό μου λόγο, ο οποίος δεν αντιπροσωπεύει την προσωπικότητά μου. Τι θέλω να πω: Η άποψη του καθενός από εμάς συναρτάται με την γενικότερη επίκτητη παιδεία (που φυσικά οι υπόλοιποι δεν γνωρίζουν), τα γενετήσια-κληρονομικά χαρακτηριστικά γνωρίσματα στην συμπεριφορά, τον τόνο της φωνής (που παίζει μεγάλο ρόλο και στον γραπτό λόγο δεν συνίσταται), τα στοιχεία της μη λεκτικής επικοινωνίας (κίνηση χεριών, κεφαλής, στόματος, σώματος, ματιών) και άλλα. Συνεπώς, ό,τι γράφω εδώ στο φόρουμ δεν γράφεται με κακία. Δεν έχω κακία. Αλλά είμαι άνθρωπος εκφραστικός, που μου αρέσει η ωμότητα στην ζωή: Μου αρέσει να απολαμβάνω την σκληρή πραγματικότητα και όχι να την ωραιοποιώ. Αλλά δυστυχώς διαπιστώνω με τον καιρό ότι τελικά πρέπει να είμαστε διπλωμάτες!! Και να λέμε άλλα και να εννοούμε άλλα!! Τέλος πάντων. Προσωπικά πάντως, ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΩ ΚΑΚΙΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΦΩΝΗΣΑΜΕ. ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΓΕΛΟΙΟ. Και στο τέλος της γραφής, ακόμη και στην πραγματικότητα να διαφωνήσω έντονα με κάποιον, πάλι φίλο τον θεωρώ και μάλιστα τον εκτιμώ όπως και εκείνους που συμφωνούν μαζί μου.

Α.

Ὅλα καλὰ στὴν θεωρία, ὄμως ἄλλο ἡ διαφωνία ἄλλο ἡ προσβολὴ καὶ ἡ ὑπόγεια ὑπονόμευση. Τότε καταργεῖται τὸ ἀγαπῶ τῆς Κ.Δ. καὶ βγαίνει τὸ βιβλίο τῶν Βασιλειῶν μέ κάτι ὠραῖες ... μάχαιρες ...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Να 'ναι ευλογημένο......:) αδελφέ........:D


Φίλτατε, τὸ «νὰ 'ναι εὐλογημένο» μἀ ἀρέσει καὶ τὸ λέω, ἀλλὰ αὐτὴ ἡ προσφώνηση «ἀδελφέ» μὲ χαλάει λίγο.

Ἐπειδὴ ὄμως ἔχεις σ΄χεση μὲ Καρακάλλου καὶ τοὺς συμπαθῶ τοῦς πατέρες ἐκεῖ, εἶναι πολὺ ξηγημένοι καὶ φιλόξενοι καὶ μὲ ὠραία καλογερικὴ, τὸ ἀφήνω ... :)
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
"Ὅλα καλὰ στὴν θεωρία, ὄμως ἄλλο ἡ διαφωνία ἄλλο ἡ προσβολὴ καὶ ἡ ὑπόγεια ὑπονόμευση. Τότε καταργεῖται τὸ ἀγαπῶ τῆς Κ.Δ. καὶ βγαίνει το βιβλίο τῶν Βασιλειῶν μέ κάτι ὠραῖες ... μάχαιρες ..."



καὶ βγαίνει το βιβλίο: Επιτυχημένη χρήση μεταφορικού λόγου!!!!
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Άλλο το να συνομιλείς στο διαδίκτυο και άλλο πρόσωπο με πρόσωπο. Η προσωπική επαφή των ανθρώπων είναι το ζητούμενο, σε μιάν ανθρώπινη σχέση. Κι αυτήν δεν μπορεί να την αντικαταστήσει τίποτε άλλο. Καλό το ανοικτό Πανεπιστήμιο, αλλά άλλη χάρη το…ιδιαίτερο! Καλό το μαγνητόφωνο, αλλά αν ακούγαμε λάϊβ τον Ναυπλιώτη - ή και τον Κουκουζέλη - θα πηγαίναμε στον …άλλο κόσμο, με άλλον αέρα !
Τώρα όσον αφορά την συναδέλφωση όλων των ζώντων…αδελφών μας, όσοι το επιχειρούν, μπορούν να πάρουν μια γεύση για το ΤΙ ΕΣΤΙ Χριστός και ποιο το μέγεθος της θυσίας Του. Με την έννοια του πόσο δύσκολο - και ίσως μάταιο – είναι για μας κάτι τέτοιο, στα χρονικά όρια μιάς ζωής. Ειδικά στην εποχή μας, που δεν έχουμε εύκολα σημεία αναφοράς, μέσα στη νέα κοινωνία μας. Το μόνο παρήγορο : καμμιά προσπάθεια δεν πάει χαμένη…Ευτυχώς. Είθε δε ο Θεός να δίνει την διάκριση, ώστε όσοι το επιχειρούν, να μην πέφτουν σε ΝΤΟΥΒΑΡΙΑ ( ωραία λέξη, βαριά, παχιά, Τούρκικη θάναι. Τυχαίο ; - δεν νομίζω…! ) ή σε λύκους ( μαύρους, άσπρους, ξέξασπρους, νέβερ μάϊν που λένε ) που φοράνε ΠΡΟΒΙΑ…
Τέλος για τα θένκς , καλό είναι να υπάρχουν για να θυμόμαστε και λίγο το σαβουάρ-βίβρ , που τόχουμε πολύ του πεταματού, σαν τον καλό Σαμαρείτη… Βέβαια, πολλοί θάθελαν το χεράκι που μας προτείνεται, νάχε κι ανοικτά τα δάχτυλα σε δεδομένη στιγμή, αλλά αυτό θα γίνει απ’ ό,τι έχω ακούσει, στο καινούργιο πολύ και πιο Ίντερ – νετ…!
Καλές Αποκριές, καλή Σαρακοστή σε όλους ( πάντα με νηστίσιμα …κρεατικά ! ) και καλή Δύναμη ( πάντα για τους Ψάλτες, οι άλλοι…ας πρόσεχαν !)
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Φίλτατε, τὸ «νὰ 'ναι εὐλογημένο» μἀ ἀρέσει καὶ τὸ λέω, ἀλλὰ αὐτὴ ἡ προσφώνηση «ἀδελφέ» μὲ χαλάει λίγο.

Ἐπειδὴ ὄμως ἔχεις σ΄χεση μὲ Καρακάλλου καὶ τοὺς συμπαθῶ τοῦς πατέρες ἐκεῖ, εἶναι πολὺ ξηγημένοι καὶ φιλόξενοι καὶ μὲ ὠραία καλογερικὴ, τὸ ἀφήνω ... :)

Γι' αυτόν τον λόγο έβαλα το γέλιο δίπλα από το αδελφέ,λύκε μου μαύρε.
Μου άρεσε <το ωραία καλογερική>.
Μαύρος λύκος εσύ, Καρακάλλου=Μαύρο κάλλος οι έτεροι,ωραίοι είστε....:D αδελφέ....:D
 
Last edited:

IOANNIS AFBEMSA

Ψάλτης
Είναι σαν το facebook. αν σου αρέσει κάτι θα πεις ένα thanks. Αν δεν σου αρέσει μην πεις τίποτα.

Επίσης, το thanks για μένα είναι σαν μία αναγνώρισει αν δεν έχεις χρόνο να γράψεις κάτι θα πατήσεις το thanks.
 
Επειδή τον τελευταίο καιρό δεν βάζω καθόλου thanks, θέλω με το παρόν μήνυμα να γνωστοποιήσω πως αυτό γίνεται μόνο και μόνο διότι θεωρώ πως δεν έχει νόημα ένα τέτοιο κουμπί. Ευχαριστώ πρέπει να λέμε σε όλους ανεξαιρέτως. Αν υπήρχε η δυνατότητα να υπάρχουν οι επιλογές "Συμφωνώ", "Διαφωνώ" θα με εξέφραζε περισσότερο. Τα ευχαριστήρια όμως πρέπει να πηγαίνουν σε όλους και επειδή το να καταφέρεις να πατήσεις σε όλους thanks είναι αδύνατο, λέω από τώρα και στο μέλλον σε όλους: thanks.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Το να βάλεις ένα thanks είναι ο,τι λιγότερο μπορείς να κάνεις για να ευχαριστήσεις τον άλλο που πρόκειται να μοιραστεί κάτι μαζί σου ή για τον χρόνο που διέθεσε για το φόρουμ ή έστω γιατί δεν φοβήθηκε να θέσει στην δημοσιότητα τις απόψεις του.:wink: Το πιο εύκολο είναι να είναι κανείς μέσα στο καβούκι του ..Thanks δεν βάζω (ή αποφεύγω να βάζω) μόνο όταν υπάρχουν αντιπαραθέσεις...:(
 
A

andy

Guest
Σας εξομολογούμε ότι νοιώθω πολύ άσχημα διαβάζοντας τις τελευταίες ημέρες τα διαδραματιζόμενα μεταξύ των αδελφών μας.Πορευόμαστε ως χριστιανοί,ως μέλη Χριστού,ως εκκλησία και αντί να προχωρούμε με πνεύμα συγχωρητικότητος,αυταπάρνησης και ταπεινοφροσύνης εμείς κοιτάμε να βγάλουμε τα μάτια του άλλου,να μειώσουμε και να ταπεινώσουμε τον αδελφό μας.Μπράβο μας.Δεν ξέρω για το ότι εάν πίσω από ένα ψεύτικο όνομα βρίσκονταν ο πατέρας μας η΄ο εν σαρκί αδελφός μας,πως θα αισθανόμασταν εάν έπεφταν όλοι επάνω του να τον φάνε; Ήρθα σε προσωπική αντιπαράθεση με συναδέλφους,αλλά κατάλαβα ότι οι μισοί βλέπουμε το ποτήρι με το νερό μισογεμάτο και οι υπόλοιποι το αντίθετο.Το συμπέρασμα είναι ότι όλοι μας έχουμε δίκαιο βλέποντας ένα θέμα από το προσωπικό μας πρίσμα.Επίσης πιστεύω ότι εάν κινούμαστε με πνεύμα αγάπης και όχι υποκρισίας,εάν βλέπουμε στα μάτια του συναδέλφου μας τον ίδιο τον Θεό,τα αποτελέσματα θα είναι θαυμάσια.Φανταστείτε την πόρνη [την οποία τιμά η Εκκλησία μας στα μέσα της Μεγάλης Εβδομάδος],τον ληστή,τον Τελώνην στην σημερινή εποχή.Φανταστείτε να μιλάμε με μία πόρνη έξω από οίκο ανοχής.Δεν θα βρεθούνε <ανώτεροι> άγιοι άνθρωποι να μας περιγελάσουν; Να μας βρίσουν; Γιατί;Είμαστε ανώτεροι από τον ίδιο τον Θεάνθρωπο ο οποίος στάθηκε έξω από την οικία της πόρνης; Απλά δεν είμαστε ταπεινοί.Πρέπει να πείσουμε τους ευατούς μας,όσο είναι δυνατόν,ότι είμαστε κατώτεροι όλων.Έτσι είμαστε ανώτεροι στα μάτια Θεού και ανθρώπων.Προ δύο μηνών με ρώτησαν στις φυλακές Λάρισας κρατούμενοι,την κλασική ερώτηση,για ποιον λόγον τους διδάσκω.Για τα χρήματα; Για τα μόρια διδασκαλίας; Τους απήντησα με ειλικρίνεια. Αδέλφια,στα μάτια της κεκοιμημένης κόρης μου, την οποία κάλεσε ο Θεός κοντά του προ εννέα ετών,βλέπω εσάς.Είμαστε αδέλφια.Είμαστε οικογένεια.Αυτό μου δίνει ψυχική ηρεμία και γαλήνη.Εάν η σκάλα της μουσικής έχει εκατό βαθμίδες,γνωρίζω τις δέκα.Θα σας διδάξω και τις δέκα.'Οτι ξέρω,χωρίς φανφάρες και υπερβολές.Σας αγαπώ όλους και αυτό με κάνει ευτυχισμένο.
Στο τέλος ήρθε κρατούμενος Αλβανός με ποινή δις ισόβια,με κοίταξε και δακρυσμένος μου είπε:Δάσκαλε δεν πιστεύω κανέναν.Δεν γουστάρω κανέναν Θεό.Είσαι ο πρώτος που πίστεψα.Τα λόγια αυτά δεν τα άκουσα ποτέ ούτε από τον γέρο μου ούτε από την γριά μου.Θέλω να σε ευχαριστήσω διότι με την λέξη αδέλφια ξύπνησα.Θέλω να συζητάμε.Θέλω να ηρεμήσω.Δεν θέλω ναρκωτικά δεν θέλω τίποτε.Θέλω να συζητάμε.Θέλω βοήθεια.Βοήθησέ με. Σώσε με.
Του έδωσα μία εικονίτσα του Χριστού με την ευχούλα:Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με τον αμαρτωλόν,λέγοντάς του.Αδελφέ μόνον Αυτός σώζει.

Υ.Γ.Ας ελεήσει και εμάς τους αμαρτωλούς.Ημάρτομέν σοι και κοινωνούς ημάς Βασιλείας ποίησον Χριστέ Βασιλεύ.....
Προσωπικά σας παρακαλώ να με συγχωρήσετε,εν του κατανυκτικού αυριανού εσπερινού.Ας πορευόμαστε εν ειρήνη κι ομονοία.Καλήν και Αγίαν Μεγάλην Τεσσαρακοστήν.
Σας αγαπώ όλους.Είμαστε μία πολλή μεγάλη οικογένεια.Είμαστε αδέλφια.Ας παραβλέπουμε και μερικά.Δεν πειράζει........:)

Για του λόγου το αληθές αδερφέ, αντί να πάρει το μήνυμα αυτό 1000 thanks, πήρε με το ζόρι 17 μέχρι τώρα.

Το καλύτερο το ξέρεις; Είμαστε σχεδόν όλοι, ψάλτες που υμνούμε τον Θεό, δηλαδή ιεροψάλτες, για τον οποιονδήποτε λόγο το κάνει ο καθένας μας.

Βρε οι ψάλτες φαγώνονται μέσα στην εκκλησία, στο internet θα κολλήσουν;


Δεν θα αναφερθώ στα thanks του forum, γιατί δεν με απασχολεί το θέμα καθόλου μα καθόλου, αλλά το μήνυμά σου συνάδελφε και εν Χριστώ αδελφέ Φώτη, είναι απλά υπέροχο, διδακτικό, χριστιανικό και στο βάθος απαιτεί μεγάλη ταπείνωση και αυτογνωσία, όχι μόνο να το γράψεις όπως εσύ, αλλά και να το διαβάσεις να το καταλάβεις, να το χωνέψεις.
Ο Χριστός είναι ΑΓΑΠΗ, ΣΕΒΑΣΜΟΣ, ΛΑΤΡΕΙΑ, ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ, ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ, ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ, ΘΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.

Πολλά συγχαρητήρια για την τόλμη σου, να προβάλεις, ειδικά στο διαδίκτυο, τέτοιες αρετές διαμάντια, στην εποχή που αυτές οι αρετές, αν προσθέσεις δε και τον πατριωτισμό, κινδυνεύεις να διωχθείς, όπως οι πρώτοι Χριστιανοί στην αρχαία Ρώμη.
 
A

andy

Guest
"Ὅλα καλὰ στὴν θεωρία, ὄμως ἄλλο ἡ διαφωνία ἄλλο ἡ προσβολὴ καὶ ἡ ὑπόγεια ὑπονόμευση. Τότε καταργεῖται τὸ ἀγαπῶ τῆς Κ.Δ. καὶ βγαίνει το βιβλίο τῶν Βασιλειῶν μέ κάτι ὠραῖες ... μάχαιρες ..."

Το κάνουν μέχρι σήμερα οι εβραίοι, οφθαλμόν αντί οφθαλμού.
Γι' αυτό ήρθε ο Κύριος στη γη, για να συμπληρώσει τον νόμο, να καταργήσει το οφθαλμόν αντί οφθαλμού, γυρίζοντας και το άλλο μάγουλο, συγχωρώντας ακόμα και τους σταυρωτές του.

Τώρα το κατά πόσο προσβάλλεται και υπονομεύεται υπόγεια κάποιος εδώ μέσα στο forum, ώστε να βγει η μάχαιρα...

Πρόσεξε αδερφέ μου, αδιάφορο είναι αν σε χαλάει και το αφήνεις επειδή είναι ξηγημένοι και φιλόξενοι οι πατέρες. Έτσι μιλάνε οι εκτός νόμου, ακόμα και του Μωσαϊκού υπάνθρωποι, όχι ιεροψάλτες δομέστιχοι.

καὶ βγαίνει το βιβλίο: Επιτυχημένη χρήση μεταφορικού λόγου!!!!

καὶ βγαίνει το βιβλίο: Εντελώς αποτυχημένη χρήση χριστιανικού και ιεροψαλτικού παραλόγου. Ύβρης προς την ιερότητα της Αγίας Γραφής.
Δεν κάνουμε αστεϊσμούς με ιερά και όσια της πίστεώς μας!

...Είθε δε ο Θεός να δίνει την διάκριση, ώστε όσοι το επιχειρούν, να μην πέφτουν σε ΝΤΟΥΒΑΡΙΑ ( ωραία λέξη, βαριά, παχιά, Τούρκικη θάναι. Τυχαίο ; - δεν νομίζω…! ) ή σε λύκους ( μαύρους, άσπρους, ξέξασπρους, νέβερ μάϊν που λένε ) που φοράνε ΠΡΟΒΙΑ
Τέλος για τα θένκς , καλό είναι να υπάρχουν για να θυμόμαστε και λίγο το σαβουάρ-βίβρ , που τόχουμε πολύ του πεταματού, σαν τον καλό Σαμαρείτη… Βέβαια, πολλοί θάθελαν το χεράκι που μας προτείνεται, νάχε κι ανοικτά τα δάχτυλα σε δεδομένη στιγμή, αλλά αυτό θα γίνει απ’ ό,τι έχω ακούσει, στο καινούργιο πολύ και πιο Ίντερ – νετ…!

+100 thanks Πλήθων, μακάρι να έχουμε στο μέλλον τη δυνατότητα όχι μόνο να ανοίγουμε το χεράκι, αλλά να γίνεται και γροθιά, ώστε να διώχνουμε κι απ' το μαντρί τους προβιοφόρους λύκους και άλλα ζωύφια. Ρινγκ θα γίνει το forum, αν δεν είναι ήδη.
 
Last edited:

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Επειδή τον τελευταίο καιρό δεν βάζω καθόλου thanks, θέλω με το παρόν μήνυμα να γνωστοποιήσω πως αυτό γίνεται μόνο και μόνο διότι θεωρώ πως δεν έχει νόημα ένα τέτοιο κουμπί. Ευχαριστώ πρέπει να λέμε σε όλους ανεξαιρέτως. Αν υπήρχε η δυνατότητα να υπάρχουν οι επιλογές "Συμφωνώ", "Διαφωνώ" θα με εξέφραζε περισσότερο. Τα ευχαριστήρια όμως πρέπει να πηγαίνουν σε όλους και επειδή το να καταφέρεις να πατήσεις σε όλους thanks είναι αδύνατο, λέω από τώρα και στο μέλλον σε όλους: thanks.

Νικόλαε κι όμως υπάρχει το κουμπί με τις επιλογές "Συμφωνώ", "Διαφωνώ" :
Το κουμπάκι του thanks που χρησιμοποιούμε, όπως είναι σχεδιασμένο με τον αντίχειρα υψωμένο, σύμφωνα με την άφωνη επικοινωνία δεν δηλώνει ευχαριστία. Το χέρι με τον αντίχειρα υψωμένο δείχνει επιβεβαίωση-"Ναί, συμφωνώ" . :wink:

 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Το κάνουν μέχρι σήμερα οι εβραίοι, οφθαλμόν αντί οφθαλμού.
Γι' αυτό ήρθε ο Κύριος στη γη, για να συμπληρώσει τον νόμο, να καταργήσει το οφθαλμόν αντί οφθαλμού, γυρίζοντας και το άλλο μάγουλο, συγχωρώντας ακόμα και τους σταυρωτές του.

Τώρα το κατά πόσο προσβάλλεται και υπονομεύεται υπόγεια κάποιος εδώ μέσα στο forum, ώστε να βγει η μάχαιρα...

Πρόσεξε αδερφέ μου, αδιάφορο είναι αν σε χαλάει και το αφήνεις επειδή είναι ξηγημένοι και φιλόξενοι οι πατέρες. Έτσι μιλάνε οι εκτός νόμου, ακόμα και του Μωσαϊκού υπάνθρωποι, όχι ιεροψάλτες δομέστιχοι.



καὶ βγαίνει το βιβλίο: Εντελώς αποτυχημένη χρήση χριστιανικού και ιεροψαλτικού παραλόγου. Ύβρης προς την ιερότητα της Αγίας Γραφής.
Δεν κάνουμε αστεϊσμούς με ιερά και όσια της πίστεώς μας!



+100 thanks Πλήθων, μακάρι να έχουμε στο μέλλον τη δυνατότητα όχι μόνο να ανοίγουμε το χεράκι, αλλά να γίνεται και γροθιά, ώστε να διώχνουμε κι απ' το μαντρί τους προβιοφόρους λύκους και άλλα ζωύφια. Ρινγκ θα γίνει το forum, να δεν είναι ήδη.

Αὐτὸς ὁ .... θεολογικός σου λόγος εἶναι τελείως ... hasta la vista baby. Ξεχειλίζει ἀπὸ ... χριστιανική ἀγάπη:rolleyes: Τόσο πολὺ μάλιστα ποὺ τρέχει ἀπὸ τὰ ... μπατζάκια, πρόσεξε μὴ ... γλιστρήσεις ...

Γιὰ τὴν περίπτωσή σου ἀπαιτοῦνται τριάντα Ave Maria κι ἐξῆντα Pater noster καθ' ἐκάστην ἡμέραν ...

Ἄ μὴν ξεχάσω! Ἄν ἔχεις πρόβλημα μὲ ζωΰφια δοκίμασε τὸ παρακάτω προϊόν καὶ πρόσεχε ... μὴν κολλήσεις κι ἄλλους:rolleyes: καὶ ξύνονται κι αὐτοί :D
 

Attachments

  • packshot.jpg
    packshot.jpg
    7.7 KB · Views: 187

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Δὲν συμφωνῶ, δὲν εἰμαστε μιά μεγάλη οἰκογένεια, εἴμαστε forum, ἀδέλφια εἶναι πολὺ γενικὸς ὅρος, μερικὰ ἄς παραβλέπουμε, ὄχι ὄμως ΟΛΑ.

Τα λόγια του Κυρίου, είναι ξεκάθαρα!
Forums, υπάρχουν δεκάδες!
Το παρόν διαφέρει ουσιαστικά, από τ' άλλα, στο γεγονός ότι οι συμμετέχοντες προσπαθούν, στην πράξη, να εφαρμόσουν το λόγο του Κυρίου κι όχι απλά να λένε την άποψή τους ή κάποιες εξυπνάδες"¨.............................................
"Καλή Παναγιά".
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τα λόγια του Κυρίου, είναι ξεκάθαρα!
Forums, υπάρχουν δεκάδες!
Το παρόν διαφέρει ουσιαστικά, από τ' άλλα, στο γεγονός ότι οι συμμετέχοντες προσπαθούν, στην πράξη, να εφαρμόσουν το λόγο του Κυρίου κι όχι απλά να λένε την άποψή τους ή κάποιες εξυπνάδες"¨.............................................
"Καλή Παναγιά".

Ἐγώ θέλω ἁπλὰ νὰ λέω τὴν ἄποψή μου, ὑπάρχει πρόβλημα;
Θὰ μὲ καταγγείλεις στην «ἀστυνομία» τοῦ θεοῦ;

Ἄλλωστε ἔχει ἐφαρμοσθει καὶ αὐτὴ ἡ πρακτική
Εκτός από την κατήχηση ο Καλβίνος και οι συνεργάτες του ετοίμασαν και Οργανισμό της εκκλησίας της Γενεύης. Η κυβέρνηση του καντονίου εξέδωσε διάφορα διατάγματα για τον περιορισμό της ανηθικότητας, της χαρτοπαιξίας, της βεβηλώσεως της Κυριακής κλπ και διόρισε διάφορους ευσεβείς πολίτες σαν επόπτες της δημόσιας τάξεως, των δημοσίων ηθών και της θρησκευτικής πειθαρχίας.
 
Top