Εκοιμήθη ο Μητροπολίτης Νικοπόλεως και Πρεβέζης Μελέτιος

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μὲ πολλὴ πολλὴ θλίψη πληροφορήθηκα τὸ ὀδυνηρὸ γεγονὸς τῆς ἐκδημίας τοῦ μακαριστοῦ Μητροπολίτου Νικοπόλεως καὶ Πρεβέζης κυροῦ Μελετίου.

Εἶχα τὴν εὐλογία νὰ τὸν γνωρίσω ἀπὸ κοντὰ καὶ νὰ τὸν ζήσω γιὰ κάποιο διάστημα.

Εἶναι ὁ μοναδικὸς ἐπίσκοπος ποὺ ἔχω γνωρίσει καὶ ποὺ δὲν ἦταν δεσπότης ἀλλὰ ποιμενάρχης. Ἁπλοῦς καὶ μὲ μεγάλη πίστη στην καρδιά του πρὸς τὸν Μεγάλο Ἀρχιερέα.

Ἐπέδειξε μεγάλη φροντίδα γιὰ τὸ ποίμνιό του σὲ μιὰ Μητρόπολη βαθιὰ πληγωμένη. Προέβη σὲ θαυμάσιες ὀργανωτικὲς ἐνέργειες ἀλλὰ κυρίως ἐπέδειξε μεγάλη ἐπιμέλεια στὴν λατρευτικὴ μόρφωση τοῦ ποιμνίου του. Κατακρίθηκε μάλιστα γι' αὐτό καλῶς ἤ κακῶς. Ἀλλὰ καλύτερα νὰ κατακρίνεται κάποιος γιὰ κάτι ποὺ κάνει παρὰ νὰ κάθεται «μακάριος» ἐφευρίσκοντας λείψανα ἤ ἀποχωρῶντας στὴ μέση τῆς Λειτουργίας.

Σοφὸς ἱεράρχης μὲ συγγραφικὸ ἔργο πλούσιο καὶ ἐπιστημονικὸ καὶ πολύγλωσσο. Ἀνοικτόμυαλος ἐπίσκοπος χωρὶς ψευδοζηλωτικὲς φιλοδοξίες.

Γιὰ μένα ὑπῆρξε ἀποκάλυψη πραγματικὴ ἡ γνωριμία μου μαζί του. Ἦταν ὁ πρῶτος, καὶ πιθανότατα ὁ τελευταῖος, Μητροπολίτης, ποὺ ὅταν ἕνα μεσημέρι τὸν ἐπισκέφθηκα στὸ ταπεινό ἐπισκοπεῖο τῆς Πρέβεζας μετὰ ἀπὸ ταξίδι, ἀνασκουμπώθηκε καὶ μαζί μὲ τὸν διακονητή μοναχό (ποιὸς διακονοῦσε ποιὸν ἄραγε ...) καθάρισε πατάτες καὶ λαχανικὰ κι ἔφτιαξε γιαχνὶ νὰ γευματίσουμε. Αὐτὸς μαγείρευε, ἐμεῖς στρώναμε τραπέζι. Κι ὅλο αὐτὸ τελείως ἀνεπιτήδευτα, χωρὶς δεσποτικὴ ὑποκρισία ἀλλὰ μὲ τὴν ἀπόλυτη φυσικότητα τῆς συνήθειας.

Ὁ κυρὸς Μελέτιος ὑπῆρξε Ἐπίσκοπος, Ποιμενάρχης ἀκολουθῶντας τὰ ἀρχαία καὶ σήμερα ξεχασμένα, λησμονημένα καὶ λοιδορούμενα ἐπισκοπικὰ πρότυπα τῶν παλαιῶν Ἱεραρχῶν.

Ἐπισκόπευε τὶς ἀνάγκες τοῦ ποιμνίου του καὶ ὄχι τὶς δικές του τὶς ἐγωϊστικές.
Διακονοῦσε, δὲν δέσποζε.
Δίδασκε, δὲν ὑποκρινόταν.

Θὰ ἔγραφα κι ἄλλα, ἀλλὰ περίλυπος ἐστὶν ἡ ψυχή μου.

Αἰωνία του μνήμη, τουλάχιστον γιὰ μένα.
 

Attachments

  • Μητροπολίτης Νικοπόλεως και Πρεβέζης κ. Μελέτιος.jpg
    10.7 KB · Views: 317

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Είχε κ πλούσιο συγγραφικό έργο .....η Μητρόπολη Πρεβέζης είχε εκδώσει κ πολλά μικρά βιβιλιαράκια με βίους Ρώσων Στάρετς .....
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Πολύ ωραία άρθρα έγραφε και στο μικρό περιοδικό της Ι.Μητροπόλεως "Λυχνία Νικοπόλεως"στο οποίο είμαι συνδρομητής.
Αιωνία του η μνήμη.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Ο Θεός να τον συγχωρέσει, ήταν κάποτε (πριν από χρόνια πολλά)
πνευματικός της μητέρας κ του πατέρα μου κ μου μιλούσαν με πολύ
συγκίνηση για την ταπεινότητά του. Παράδειγμα ιεράρχη.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Παλιά πριν 10 χρόνια και παραπάνω είχε πέσει στα χέρια μου ένα βιβλίο του μακαριστού Πρεβέζης με τίτλο"ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ" το διάβασα και στη συνέχεια διάβασα και ένα άλλο της Ιεράς Μονής Μεγάλου Μετεώρου με τίτλο"ΠΑΡΑΧΑΡΑΞΗ ΤΟΥ ΧΑΡΑΓΜΑΤΟΣ-ΑΝΑΙΡΕΣΗ των θέσεων του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Νικοπόλεως και Πρεβέζης .Μελετίου στο βιβλίο του "ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ",δεν γνωρίζω στη συνέχεια αν ασχοληθηκε η Ιερά Σύνοδος με το θέμα και τι θέση πηρε.Αν κάποιος γνωρίζει ας μας πληροφορήσει.Δεν έτυχε να τον γνωρίσω αλλά απ ότι άκουγα ήταν σεμνός ιεράρχης.Ας είναι αιωνία η μνήμη του.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Ομιλία του μακαριστού Μητροπολίτη Νικοπόλεως και Πρεβέζης κ.κ. Μελετίου.
Έγινε στον Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών (Κυριακή τῆς Ὀρθοδοξίας, 8.3.2009) με θέμα : Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΩΣ ΠΑΡΕΛΑΒΕ.
Μια ομιλία για τον ρόλο του πατέρα στην οικογένεια.

http://vatopaidi.wordpress.com/2012/06/22/η-εκκλησία-ως-παρέλαβεμακαριστού-μητ/

Αιωνία η μνήμη του.
 

Attachments

  • DSC_0761.jpg
    DSC_0761.jpg
    37.5 KB · Views: 10
  • DSC_0769.jpg
    DSC_0769.jpg
    41.9 KB · Views: 16

dimitrios67

Νέο μέλος
Υπήρξε και ...καινοτόμος.......
Εχω φίλο ενα γνωστη της βυζαντινης μουσικης καταγομενο από την Πρεβεζα, ο οποίος μου ελεγε οτι στις εκκλησιες της Πρεβεζας και με παρότρυνση ή ισως και εγκυκλιο του πρωτοσυγκέλου π.Θεοδοσίου εψαλαν "πολύ λιγα" ψαλματα στη θεια λειτουργία.

Δεν ξερω κατα πόσο ειναι ακριβης η πληροφορία, αλλα ο φίλος μου αυτος μου ελεγε επισης οτι, οποτεδηποτε οι ψαλτες της Πρεβεζης ηθελαν να "ψαλλουν" πηγαιναν σε αγρυπνιες σε καποιο μοναστηρι κοντα στην πολη, τον μονο "χωρο" που "επιτρεπόταν" το ψαλσιμο.. Σε όλους τους ναους της Πρεβεζας τα έλεγαν όλα "χυμα"..

Ας μας διαφωτισει καποιος γι' αυτην μου την πληροφορηση..

Επίσης (μπορεί να κανω και λάθος) ο μακαριστος ηταν ο εισηγητης της απόδοσης των ευχων της θειας λειτουργιας στη Δημοτική...



Αιωνία του η μνήμη, να εχουμε την ευχή του...
 
Top