Κ04. Τῆς Χριστοῦ Γεννήσεως

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Από το "ΕΙΡΜΟΛΟΓΙΟΝ" Ιωάννου του Πρωτοψάλτου, επισυνάπτω τις Αργές Καταβασίες (Πεζές και Ιαμβικές) της Εορτής των Χριστουγέννων.
 

Attachments

  • ΑΡΓΕΣ ΚΑΤΑΒΑΣΙΕΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ, ΕΚ ΤΟΥ ΕΙΡΜΟΛΟΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΟΥ.pdf
    275.2 KB · Views: 2,226

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Επισυνάπτω τις Καταβασίες των Χριστουγέννων από το Ειρμολόγιον του Πέτρου. Και στην (Ανέμη).

Απόστολος
 

Attachments

  • ΚΑΤΑΒΑΣΙΑΙ (ΔΙΠΛΑΙ) ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ_Ειρμολόγιον Πέτρου.pdf
    8.9 MB · Views: 1,537
Last edited by a moderator:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Μία προσέγγιση των Ειρμών από το Ειρμολόγιο του Ιωάννου Πρωτοψάλτου. Οι Ιαμβικοί θα ανέβουν στο εγγύς μέλλον στο ίδιο μήνυμα, καθώς και ένα συγκεντρωτικό αρχείο με την τάξη κατά την συμψαλμώδηση και των δύο ποιημάτων την ημέρα της εορτής.
 

Attachments

  • Καταβασίες σύντομες (πεζές) Χριστουγέννων.pdf
    191.9 KB · Views: 1,623

byzantios

Νέο μέλος
Το πρόβλημα αντιμετωπίστηκε και επανέρχομαι!
Η καταβασία της Θ' ωδής των Χριστουγέννων...
Καταγραφή βάσει των εκτελέσεων του παπα-Τσούμαρη, του άρχοντος Θρ. Στανίτσα με κατάληξη στο "μεγαλύνομεν" Από το Άξιόν εστιν του Μιχ. Χατζηαθανασίου.
Μπριάμ:D
Μια άλλη καταγραφή-απομαγνητοφώνηση εκτέλεσης του π. Αθ. Τσούμαρη.
 

Attachments

  • Μεγάλυνον ψυχή μου...Μυστήριον ξένον.mp3
    2.3 MB · Views: 528
  • Θ΄ Ωδή Χριστουγέννων_π. Αθ. Τσούμαρη.pdf
    53.8 KB · Views: 827

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μια άλλη καταγραφή-απομαγνητοφώνηση εκτέλεσης του π. Αθ. Τσούμαρη.

Αυτό δεν είναι μια άλλη καταγραφή...... Είναι Η ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ!
Επικεντρώστε την ακοή σας στο ισοκράτημα, και συγκεκριμένα στο σημείο "ουρανόν το ΣΠΗλαιον από τον κάτω Ζω ακούγεται ένα λεπτό άνω Κε, που μόλις διακρίνεται.
Είναι η αφεντιά μου ... :D
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Επιτρέψτε μου να προσθέσω και μία δική μου καταγραφή του ίδιου ειρμού σε μελοποίηση π.Αθανασίου Τσούμαρη κατ'εκτέλεση χορωδίας υπό την διεύθυνση του κ.Μένεγα.
Χάριν της πολυφωνίας και του πλουραλισμού που (πρέπει να) υπάρχει σε ένα forum.
 

Attachments

  • Megalinon Tsoumaris.pdf
    4.1 MB · Views: 628

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Επιτρέψτε μου να προσθέσω και μία δική μου καταγραφή του ίδιου ειρμού σε μελοποίηση π.Αθανασίου Τσούμαρη κατ'εκτέλεση χορωδίας υπό την διεύθυνση του κ.Μένεγα.
Χάριν της πολυφωνίας και του πλουραλισμού που (πρέπει να) υπάρχει σε ένα forum.

Ευχαριστίες για την εναλλακτική (και πιο ορθογραφημένη) καταγραφή. Υπάρχει μήπως και ο ήχος; Αν ναι, ας τεθεί από κοινού με την καταγραφή, χάριν πληρότητας. Ευχαριστώ.

ΥΓ. Ο παπα Τσούμαρης υπήρξε αναμφισβήτητα ένας μεγάλος παραδοσιακός εκτελεστής. Το συγκεκριμένο μέλος, όμως, δεν είναι "κατά το ύφος της ΜΧΕ" με την αυστηρή έννοια του όρου, δεδομένου ότι μερικές μουσικές θέσεις είναι "εξωπατριαρχικές" (κυρίως όπου διαφοροποιείται αισθητά από το κλασικό). Αυτό βέβαια δεν μειώνει επ᾽ουδενί την αξία του.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστίες για την εναλλακτική (και πιο ορθογραφημένη) καταγραφή.
Δεν ξέρω αν είναι πιο ορθογραφημένη αυτή η εκδοχή. Είναι απλούστερη της προηγούμενης αλλά νομίζω σε μερικά σημεία είναι προτιμηταία η εκδοχή που μας παρέθεσε ο Byzantios (πχ:Ξεεενον και τηηην Παααρθένον
Υπάρχει μήπως και ο ήχος; Αν ναι, ας τεθεί από κοινού με την καταγραφή, χάριν πληρότητας. Ευχαριστώ.
Δυστυχώς, δεν έχω το ηχητικό. Την καταγρφή έκαν από μια κασέτα πριν από 5-6 χρόνια, όπου έψαλλε η χορωδία του κ.Μένεγα σε κάποια εκδήλωση αφιερωματική προς τον π.Αθανάσιο Τσούμαρη (αν θυμάμαι καλά, υπήρχε και σχετικός πρόλογος). Θα ψάξω μήπως βρω τη κασέτα αλλά δεν έχω ιδέα που είναι τώρα.
Το συγκεκριμένο μέλος, όμως, δεν είναι "κατά το ύφος της ΜΧΕ" με την αυστηρή έννοια του όρου, δεδομένου ότι μερικές μουσικές θέσεις είναι "εξωπατριαρχικές" (κυρίως όπου διαφοροποιείται αισθητά από το κλασικό). Αυτό βέβαια δεν μειώνει επ᾽ουδενί την αξία του.
Συμφωνώ. Νομίζω, όμως, ότι, αν δε με απατά η μνήμη μου, έτσι αναγραφόταν το μέλος αυτό στη κασέτα (κατα το ύφος της ΜτΧΕ).
Πιο σωστός θα ήταν ίσως ο χαρακτηρισμός του ως "Πολίτικου" κι όχι ως "Πατριαρχικού" μέλους.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Καταβασίες σύντομες των Χριστουγέννων πεζές (όχι με τις ιαμβικές) του Πέτρου Βυζαντίου.
 

Attachments

  • Σύντομες (πεζές) Καταβασίες Χριστουγέννων (Πέτρου Βυζαντίου).pdf
    1.7 MB · Views: 1,177
Last edited by a moderator:

ΝΙΚΟΣ Π.

Παλαιό Μέλος
Καταβασίες Χριστουγέννων Πέτρου Λαμπαδαρίου.
και
Ειρμοί του κανόνα των Χριστουγέννων.
 

Attachments

  • ΚΑΤΑΒΑΣΙΕΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ (άνεπεξέργαστες).rar
    2 MB · Views: 402
  • ΕΙΡΜΟΙ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ.rar
    1.1 MB · Views: 247
Last edited by a moderator:

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Αργές καταβασίες των Χριστουγέννων κατ' εκτέλεση του Θρ.Στανίτσα, τις οποίες έχει απομαγνητοφωνήσει ο Βαγγέλης Σφακιανάκης. Πεζές και Ιαμβικές. Ηχητικά «Έσωσε λαόν...» και «Τω παντάνακτι...» από τις παρτιτούρες.
 

Attachments

  • Χριστός γεννάται - αργές.pdf
    4.1 MB · Views: 1,385
  • 1. Έσωσε λαόν - αργή.pdf
    3 MB · Views: 613
  • 2. Εκ νυκτός έργων - αργή.pdf
    943.6 KB · Views: 423
  • 3. Τω παντάνακτος - αργή.pdf
    3.1 MB · Views: 458
  • 4. Στέργειν μεν ημάς - αργή (χειρόγραφο) Θρασ. Στανίτσα.pdf
    818.1 KB · Views: 633
  • Έσωσε λαόν (1959).mp3
    1.5 MB · Views: 318
  • Εκ νυκτός εργων.mp3
    1.2 MB · Views: 220
  • Τω παντάνακτος (1959).mp3
    1.5 MB · Views: 225
Last edited by a moderator:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Επιτρέψτε μου να προσθέσω και μία δική μου καταγραφή του ίδιου ειρμού σε μελοποίηση π.Αθανασίου Τσούμαρη κατ'εκτέλεση χορωδίας υπό την διεύθυνση του κ.Μένεγα.
Χάριν της πολυφωνίας και του πλουραλισμού που (πρέπει να) υπάρχει σε ένα forum.

Ενδεχομένως και διασκευή της αντίστοιχης σύνθεσης του Π.Παχείδου

Πηγή: Μουσικό απάνθισμα Κυφιώτου 1901
 

Attachments

  • 01.jpg
    01.jpg
    171.2 KB · Views: 270
  • 02.jpg
    02.jpg
    154.8 KB · Views: 195

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν θα πρέπει να σχολιάζονται τόσο .....ακριβοδίκαια εκτελέσεις Πατριαρχικών και μάλιστα εκτός Πατριαρχικού Ναού. Όλοι γνωρίζουμε ότι ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως οι Ψάλτες αυτοί, όταν έβγαιναν εκτός Πατριαρχείου, έβγαζαν κατά κάποιο τρόπο, όλα τα απωθημένα τους. Δηλαδή, έκαναν κι αυτοί το .......κομμάτι τους, με διάφορα πράγματα, που δεν μπορούσαν να κάνουν επάνω στα Πατριαρχικά Αναλόγια. Όσο για τους εκτός Πατριαρχείου Ψάλτες, επειδή έψαλλαν κάτι το διαφορετικό από την ακριβή Παράδοση, δεν νομίζω ότι θα πρέπει να ρίχνονται στον Καιάδα της μομφής. Η εκτέλεση ενός Μαθήματος, αποτελεί την συνισταμένη πολλών παραγόντων. Μην ξεχνάτε το τι ακούγεται μέσα στο FORUM, από τους λεγόμενους κατά τόπο "Μεγάλους", τους οποίους μάλιστα, εκθειάζουν πολλοί εκ των Μελών, ονομάζοντας τα μπουζουκοτράγουδα που λένε ότι ψάλλουν, εξαίσια μουσική και θαυμάσιες εκτελέσεις. Ο κάθε Ψάλτης, ανάλογα με την ψυχική διάθεση, την υγειεινή πληρότητα που βρίσκεται σε κάποια στιγμή, λέει και κάτι, για το οποίο βέβαια, δεν νομίζω ότι είναι περήφανος. Απλούστατα, έγινε. Το θέμα είναι, να μην εξακολουθεί και ότι λέει, αποτελεί όνειδος, ΚΑΙ γι' αυτόν, αλλά ΚΑΙ για την παντέροιμη τη μουσική μας. Τότε, το χρειάζεται το....λούσιμο.
Τέλος, για να συμπληρωθεί ο....καμβάς, δείτε κι άλλο ένα, μαζί με τους Κανόνες. Επίσης δείτε και τα Καθίσματα της Εορτής.
 

Attachments

  • Θ΄ Χριστουγέννων.pdf
    5.4 MB · Views: 725
  • Καταβασία Θ΄ Ωδής.pdf
    1.7 MB · Views: 471
  • Καθίσματα Χριστουγέννων.pdf
    4.2 MB · Views: 648
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Τσακιτζής;131049 said:
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν θα πρέπει να σχολιάζονται τόσο .....ακριβοδίκαια εκτελέσεις Πατριαρχικών και μάλιστα εκτός Πατριαρχικού Ναού. Όλοι γνωρίζουμε ότι ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως οι Ψάλτες αυτοί, όταν έβγαιναν εκτός Πατριαρχείου, έβγαζαν κατά κάποιο τρόπο, όλα τα απωθημένα τους. Δηλαδή, έκαναν κι αυτοί το .......κομμάτι τους, με διάφορα πράγματα, που δεν μπορούσαν να κάνουν επάνω στα Πατριαρχικά Αναλόγια. Όσο για τους εκτός Πατριαρχείου Ψάλτες, επειδή έψαλλαν κάτι το διαφορετικό από την ακριβή Παράδοση, δεν νομίζω ότι θα πρέπει να ρίχνονται στον Καιάδα της μομφής. Η εκτέλεση ενός Μαθήματος, αποτελεί την συνισταμένη πολλών παραγόντων. Μην ξεχνάτε το τι ακούγεται μέσα στο FORUM, από τους λεγόμενους κατά τόπο "Μεγάλους", τους οποίους μάλιστα, εκθειάζουν πολλοί εκ των Μελών, ονομάζοντας τα μπουζουκοτράγουδα που λένε ότι ψάλλουν, εξαίσια μουσική και θαυμάσιες εκτελέσεις. Ο κάθε Ψάλτης, ανάλογα με την ψυχική διάθεση, την υγειεινή πληρότητα που βρίσκεται σε κάποια στιγμή, λέει και κάτι, για το οποίο βέβαια, δεν νομίζω ότι είναι περήφανος. Απλούστατα, έγινε. Το θέμα είναι, να μην εξακολουθεί και ότι λέει, αποτελεί όνειδος, ΚΑΙ γι' αυτόν, αλλά ΚΑΙ για την παντέροιμη τη μουσική μας. Τότε, το χρειάζεται το....λούσιμο.
Τέλος, για να συμπληρωθεί ο....καμβάς, δείτε κι άλλο ένα, μαζί με τους Κανόνες. Επίσης δείτε και τα Καθίσματα της Εορτής.

Να προσδοκούμε και το κείμενο της Θ' Ωδής , του επισυναπτομένου ηχητικού που προέρχεται από το αρχείο των χριστουγεννιάτικων ύμνων που ανάρτησε προ τριετίας ο αείμνηστος κ. Λιναρδάκης ;

Θερμές ευχαριστίες
 

Attachments

  • 02=3'33''=Μυστήριον ξένον (αργόν) Δ. Ι..mp3
    2 MB · Views: 109
Last edited:

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Μήπως έχει κάποιος ηλεκτρονικά και μπορεί ν' ανεβάσει της Καταβασίες αυτές από τον Καραμάνη; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Top