Προτιμήσεις ψαλτών σε κοσμική μουσική

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Αξίζει να το θυμηθούμε.
Αφορμή η χθεσινή μέρα μνήμης.
Απλά συγκλονιστικό

 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ειναι ενα παραδοσιακο Κέλτικο τραγουδι το οποίο εξιστορει τα χρόνια κατα τα οποία έκοβαν τα δαση της Ιρλανδιας που αποτελούνταν απο Βελανιδιές για τη κατασκευη πλοίων και άλλους στρατιωτικους λόγους. Ιδιαίτερα το δάσος 'Μεγάλη Βελανιδιά' κοντα στη πόλη Portmore.
 

Attachments

  • Bonny Portmore-Loreena McKennitt.MP3
    5.9 MB · Views: 2

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Μιας που πιάσαμε τα φιλαράκια τους Ιρλανδούς να παρουσιάσω την καλή μου φίλη Phil Holland η οποία αγαπάει πολύ την χώρα μας και ιδιαιτέρως την Λευκάδα :)


 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μιᾶς καὶ θεωροῦμαι κακὴ παρέα ἐδῶ μέσα καὶ μοῦ τὸ 'χουν πεῖ καὶ γράψει διάφορα ἄσπονδα μέλη, ἄς ἀφιερώσω τὸ παρακάτω σὲ μένα καὶ στὴν παρέα μου

Five Finger Death Punch: Bad Company.

Κάπως ἄγριο βέβαια ... γιὰ ὅποιον ἀντέχει δυνατὸ ἦχο...
 
Last edited:

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Μιας που πιάσαμε τα φιλαράκια τους Ιρλανδούς

Ιρλανδική μουσική έχουμε και στο Μελώδημα, κυρίως για να καλύπτουμε τους ξένους γάμους. Η μεγαλύτερη αναγνώριση που είχαμε στον τομέα αυτό ήταν ένας γάμος από την Αγγλία, όπου το ζευγάρι κατέληξε σε μας μετά από ερώτηση τόσο στο Ελληνοϊρλανδικό Επιμελητήριο όσο και σε διοργανωτή γάμου. Και οι δυο αναζητήσεις τους οδήγησαν στο Μελώδημα. :):cool:

 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
π ρ έ π ε ι να γίνουμε καλύτεροι από όλους αυτούς, όχι σαν αυτούς

Στα μμε να τα πουμε,που πασαρουν στον κοσμο,ολοι την ''εξωτερικη'' σαβουρα...
Τι θα κενει και η νεολαια;......Επηρεαζεται και μιμηται προτυπα της μουσικης(και της ζωης γενικοτερα),που ειναι ασχετα με την ελληνικη μουσικη...:(
 
Όντως ωραίο τραγουδάκι από μια πολύ καλή τραγουδίστρια πολλά υποσχόμενη , κόρη του μεγάλου πόντιου τραγουδιστή Στάθη Νικολαίδη , αναρτημένο βέβαια σε λάθος ενότητα .
Η ενότητα εδώ αφορά την δημοτική μουσική , την παραδοσιακή όπως τη θεωρώ εγώ . Σε αυτήν εντάσσονται βέβαια και τα ποντιακά , τα κρητικά , τα νησιώτικα κ.λπ.
Το εν λόγω συμπαθητικό τραγουδάκι όμως απέχει πολύ από την παράδοση και είναι νεοποντιακό (όπως εύστοχα τα χαρακτηρίζει ο μεγάλος ποντιος μουσικολόγος - λαογράφος Ευσταθιάδης ) ή σκυλαδοποντιακό (δικός μου όρος )
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ή δημοτικότροπο...

έχουμε ξεχωριστή κατηγορία γι' αυτού του είδους τα τραγούδια;;
[Σημ. συντ.] Σιγά μήν ἔχουμε... Καί τό θέμα αὐτό πού μεταφέρθηκαν τά προήγουμενα μηνύματα πολύ εἶναι... Καί ἔχει ξεφύγει πολλάκις...
 

tb---

τσοπάνης
Πάνε αρκετά χρόνια από τότε που "συναντήθηκα" με τον εν λόγω κ. Στράτο

Πρωτοπόρος ειδικά στην χρήση της φωνής σε πολλαπλά επίπεδα.

Θα βρείτε αρκετά στον σωλήνα και με το σχήμα που συμμετείχε, Aria

http://www.youtube.com/watch?v=LKCoK-njfg4
http://www.youtube.com/watch?v=ZqQc0u4Mqco
 
Last edited:

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
ναι...
για την ακρίβεια ψηφιακή αναπαράσταση του "πώς πρέπει να ήταν".
γιατί; σαν τι σου φάνηκε;
 
Top