1974-09-22 Κυριακή βαρέος ήχου και ε΄ εωθινού

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Άλλη μια ωραία ηχογράφηση του Άρχοντα η οποία τυγχάνει να έχει καθαρό ήχο. Καλή ακρόαση!:)

Υ.Γ. Ανεβάζω οτιδήποτε υπάρχει στα αρχεία ακόμη και τις καταλήξεις που κάνει κατα την ανάγνωση του κοντακίου κ' οίκου. Θεωρώ πως οταν μελετάμε Πρωτοψάλτες του αναστήματος του αείμνηστου Άρχοντα Στανίτσα, ακόμη και ο τρόπος που λέει ενα απλό 'Αμήν' χρίζει προσοχής.
 

Attachments

  • Ευλογητάρια.mp3
    1.7 MB · Views: 217
  • Αναβαθμοί βαρέως.mp3
    1.9 MB · Views: 216
  • Κανόνες.mp3
    1.7 MB · Views: 195
  • Καταβασίες-Ανοίξω το στόμα μου.mp3
    2.3 MB · Views: 215
  • Ν' ψαλμός-Ταις πρεσβείαις-Αναστάς. Ηχος Β'.mp3
    2.3 MB · Views: 197
  • Άπας γηγενής(αργό μέλος).mp3
    2 MB · Views: 186
  • Ε' εωθινό εξαποστειλάριο.mp3
    1.8 MB · Views: 185
  • Πάσα πνοή-Αίνοι.mp3
    3 MB · Views: 230
  • Δόξα. Ω των σοφών σου(Ε' εωθινό).mp3
    4.2 MB · Views: 258
  • Δοξολογία Π.Βυζαντίου. Ηχος Πλ. Α'.mp3
    7.2 MB · Views: 200
  • Ειρηνικά-Αντίφωνα.mp3
    1.3 MB · Views: 122
  • Κατέλυσας.mp3
    711.6 KB · Views: 126
  • Εις πολλά έτη-Μέγαν εύρατο.mp3
    1.3 MB · Views: 130
  • Τρισάγιον-Δύναμις Αβαγιαννού.mp3
    5.6 MB · Views: 180
  • Κύριε σώσον τους ευσεβείς.mp3
    280.1 KB · Views: 125
  • Δόξα Σοι-Ευαγγελίου.mp3
    1.1 MB · Views: 133
  • Χερουβικός ύμνος. Ηχος βαρύς.mp3
    8.4 MB · Views: 258
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Τελικα η συγκεκριμένη εκτέλεση του χερουβικού του βαρέως ειναι φοβερή!! Μήπως υπάρχει το κείμενο -διοτι παρόμοιο χερουβικό του βαρέως εχει ξαναπεί- ή πρόκειται για εν μέρη αυτοσχεδιασμό που επαναλαμβάνει χωρις να έχει καταγράψει αφου ουτε και τα κείμενα των χερουβικων του βαρέως που εχουν ανεβει ταιριαζουν στις ηχογραφησεις. Ο κ. Γιάννου ισως θα μπορούσε να μας βοηθήσει.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Τελικα η συγκεκριμένη εκτέλεση του χερουβικού του βαρέως ειναι φοβερή!! Μήπως υπάρχει το κείμενο -διοτι παρόμοιο χερουβικό του βαρέως εχει ξαναπεί- ή πρόκειται για εν μέρη αυτοσχεδιασμό που επαναλαμβάνει χωρις να έχει καταγράψει αφου ουτε και τα κείμενα των χερουβικων του βαρέως που εχουν ανεβει ταιριαζουν στις ηχογραφησεις. Ο κ. Γιάννου ισως θα μπορούσε να μας βοηθήσει.
Τί να πει ο Γιάννου; Αφού κι αυτός το ακούει για πρώτη φορά αυτό το χερουβικό....
Φως - φανάρι ότι πρόκειται για στιγμιαία συρραφή παπαδικών γραμμών με τρομερή και φοβερή φαντασία εμπλουτισμένη με την ελευθερία που έχει αποκτήσει ο άρχων ως γνώστης του αντικειμένου (καθότι μελετημένος).
Στην παρούσα ηχογράφηση, δεν με .... ακούω.:wink: (Δεν θα άφηνα τα κενά που παρατηρούνται στο ισοκράτημα).
Εκτός λάθους ή παραλείψεως, (κρατάμε πισινή:wink: - πρώην ... τραπεζίτης γαρ!:D) δεν έχω συναντήσει καταλήξεις στον Κε (είτε κάτω, είτε άνω) σε παπαδικά μέλη βαρέως ήχου (Τριάδι). Γι αυτό μιλάμε για μοναδική ικανότητα του άρχοντα.
Νά 'μαστε όλοι καλά και να τον ακούμε!
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Εισασταν η τελευταια μου ελπιδα κ. Νίκο να βρω εστω καποιο κειμενο που να μοιάζει με τη συγκεκριμενη εκτελεση...:( Πριν ακριβως τη καταληξη στον Κε στοΤριαδι οπου κανει Α' ήχο, κανει μια θεση στο Νη τρομερη (!!!), και μαζι με τον Α' που ακολουθεί το άκουσμα ειναι μοναδικο... Μια πολυ ωραια εκτέλεση χερουβικού που αξίζει κανεις να γράψει, έστω κ' κατα προσέγγιση:wink:
 

nektarios

Παλαιό Μέλος
Ωφείλω να ομολογίσω ότι η παρούσα ηχογράφηση είναι εξαιρετική!!!!!!
Δίνει ρέστα ο Άρχοντας!!!!!!:)
Είμαστε τυχεροί που έχουμε αυτές τις ανεπανάλιπτες ηχογραφήσεις στα χέρια μας!!!!!
Να είμαστε καλά και να απολαμβάνουμε αυτά τα ωραία και ωφέλιμα ακούσματα από τον Άρχοντα!!!!:)
 
Top