Δοξαστικό Εσπερινού Αγίου Δημητρίου

Στρουμπακος

Νέο μέλος
Χαίρετε Συνάδελφοι,

Μήπως έχει κανείς το δοξαστικό τού εσπερινού τού Αγίου Δημητρίου, "Σήμερον συγκαλεῖται ἡμᾶς"; Σας ευχαριστώ εκ τών προτέρων, καί σας εύχομαι καλό καί ευλογημένο νέο Εκκλησιαστικό έτος.

Χρήστος
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Έως ότου ανασύρει κάποιος το σχετικό χειρόγραφο, εδώ ακούγεται το δοξαστικό, από τον Θρ. Στανίτσα.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Έως ότου ανασύρει κάποιος το σχετικό χειρόγραφο, εδώ ακούγεται το δοξαστικό, από τον Θρ. Στανίτσα.

Έτερη καταγραφή - μάλλον προγενέστερη της προηγούμενης :wink:

Ένα μεγάλο ευχαριστώ διότι ενώ είχα το ηχητικό μου είχε διαφύγει της προσοχής το χειρόγραφο. Είναι πραγματικά ένα πανέμορφο Δοξαστικό!

Υ.Γ. Σε ένα σημείο τα ισοκρατήματα όπως και ένα δίγοργο που πρόσθεσα προκειμένου να καταγράψω ένα γύρισμα, είναι σύμφωνα με την ηχογράφηση του Άρχοντα.
 

Attachments

  • Εσπέριο Δοξαστικό Αγ. Δημητρίου Θρ. Στανίτσα.pdf
    69.9 KB · Views: 199
Last edited by a moderator:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ διότι ενώ είχα το ηχητικό μου είχε διαφύγει της προσοχής το χειρόγραφο. Είναι πραγματικά ένα πανέμορφο Δοξαστικό!

Υ.Γ. Σε ένα σημείο τα ισοκρατήματα όπως και ένα δίγοργο που πρόσθεσα προκειμένου να καταγράψω ένα γύρισμα, είναι σύμφωνα με την ηχογράφηση του Άρχοντα.
Ανέβασα ξανά το Δοξαστικό διορθωμένο ως προς τη στοίχιση.
 
Last edited by a moderator:

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Έτερη καταγραφή - μάλλον προγενέστερη της προηγούμενης :wink:

Το παραπάνω χφ του 1966 (είναι διαφορετικό από αυτό του ΣΜΚ στην αρχή του θέματος), αφού το καθάρισα, είδα ότι ήταν κομμένο στα πλάγια (αριστερά-δεξιά) σχεδόν σε όλες τις σελίδες. Για να μην είναι μισή η δουλειά, είπα να πάρω μολύβι (την γραφίδα του Adobe ουσιαστικά και τις δυνατότητες για copy-paste) και να συμπληρώσω τα ελλείποντα. Βοήθησε πολύ και η δακτυλογραφημένη έκδοση που υπάρχει στο παρόν θέμα. Εκ των υστέρων σκέφτομαι ότι δεν θα το ξανάκανα, αλλά μια που τώρα έγινε το ανεβάζω για κάθε ενδιαφερόμενο.

Ας μας συγχωρέσει ο Άρχοντας για τις παρεμβάσεις στο χφ του, αλλά διαφορετικά δεν μπορούσε να ψαλλεί. Ο υπΆρχοντας θα μπορούσε να μας πει αν είναι διακριτικές ή αν φαίνεται το "ξένο χέρι" (ποντίκι!). :)
 

Attachments

  • Αγίου Δημητρίου - Δοξαστικόν Εσπερινού - Θρασυβούλου Στανίτσα.pdf
    342.9 KB · Views: 156
Top