Τα πατριαρχικά λειτουργικά

karandreas lazaros

Π. Λάζαρος καρανδρέας
Καλημέρα και καλή εβδομάδα!
Είχα προ ημερών μια συζήτηση με ιεροψάλτη ο οποίος μου ανέφερε πως την κυριακή του Α' ήχου έψαλλε τα πατριαρχικά λειτουργικά με το Άξιον εστίν του Ναυπλιώτου εννοώντας τα παρακάτω συνημμένα.Προσέξτε όμως τι λέει ο Κ. Πανάς
 

Attachments

  • PATRIARXIKA_LEITOURGIKA.pdf
    169.6 KB · Views: 3,664

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Γνωστό ότι είναι του Μάρκου Βασιλείου.

Σχετικά, όμως, με το αν ψάλλονταν απουσία του Πατριάρχου, ο κ. Μαφίδης μου είπε πως το 1932 ή 1933 άρχισαν να τα ψάλλονται χορωδιακά, υπό αμφοτέρων των χορών. Δε νομίζω πως έψαχναν ευκαιρία να ξεκλέψουν χρόνο για να κάνουν πρόβες και να τα παρουσιάσουν. Μάλλον τα έλεγαν τακτικά...

Ακόμη, είναι πράγματι ανακριβής η αναφορά του Πρίγγου και του Ναυπλιώτου στην πατρότητα των συνθέσεων αυτών. Υπάρχει, όμως, φημολογία ότι το «Άξιον εστίν» είναι του Βιγγοπούλου.
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Υπάρχει μήπως το τεύχος της εφημερίδας "Φόρμιγξ" στην οποία είχαν πρωτοδημοσιευθεί; Αν όχι, γνωρίζει τουλάχιστον κανείς ημερομηνία (έτος, μήνα);
Ο Πανάς τα αναδημοσίευσε (αυτούσια;) ή βασίστηκε σε άλλη εκδοχή (version); :confused: Σημειωτέον πως υπάρχουν πολλές εκδοχές (σχεδόν όσες κ οι έντυπες δημοσιεύσεις κ χειρόγραφες καταγραφές τους..). :eek:
 
Last edited:

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Υπάρχει μήπως το τεύχος της εφημερίδας "Φόρμιγξ" στην οποία είχαν πρωτοδημοσιευθεί; Αν όχι, γνωρίζει τουλάχιστον κανείς ημερομηνία (έτος, μήνα); ...

Από μια μικρή έρευνα, διαπίστωσα πως τα "Μουσικά παραρτήματα της Μουσικής εφημερίδος «Φόρμιγξ» : περιέχοντα εκλεκτά ανέκδοτα μουσικά μαθήματα εσπερινού όρθρου και λειτουργίας των δοκιμωτέρων αρχαίων τε και νεωτέρων μουσικοδιδασκάλων δημώδη άσματα περιόδου Α και Β (1901 κεξ.)" υπάρχουν στη Βιβλιοθήκη του Ψάχου, η 15ήμερη μουσική εφημερίδα "Φόρμιγξ" (1901 κεξ.) στη Βιβλιοθήκη του Ψάχου, στη Κεντρική Βιβλιοθήκη του ΑΠΘ κ στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Κέρκυρας, ενώ η "Νέα Φόρμιγξ" (Μηνιαίον περιοδικόν, Μουσικόν και φιλολογικόν όργανον του Ωδείου Εθνικής Μουσικής) υπάρχει στη Βιβλιοθήκη του Ψάχου. Πρβλ. Βιβλιοθήκη Βουλής των Ελλήνων (λέξη-κλειδί: Φόρμιγξ). Όποιος έχει πρόσβαση, ας κάνει τον κόπο!
 
Last edited:

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
ενώ η "Νέα Φόρμιγξ" (Μηνιαίον περιοδικόν, Μουσικόν και φιλολογικόν όργανον του Ωδείου Εθνικής Μουσικής) υπάρχει στη Βιβλιοθήκη του Ψάχου. Πρβλ. Βιβλιοθήκη Βουλής των Ελλήνων (λέξη-κλειδί: Φόρμιγξ).

Αυτή υπάρχει και σε μιά άλλη βιβλιοθήκη:
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=70387&postcount=2
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Tα εν λόγω Λειτουργικά πρέπει μάλλον να αναζητηθούν στα Μουσικά Παραρτήματα της Φόρμιγγας (Α΄ ή Β΄ περίοδος), περιέχοντα εκλεκτά ανέκδοτα μουσικά μαθήματα...λειτουργίας των δοκιμωτέρων...νεωτέρων μουσικοδιδασκάλων. :wink:

Υγ. Τα Μουσικά Παραρτήματα κυκλοφορούσαν αυτόνομα ή ανεξάρτητα; Μόνο στη Βιβλιοθήκη του Ψάχου γίνεται ειδική μνεία. Στο ΑΠΘ, τη Βουλή κ την Κέρκυρα θεωρούνται ως μέρος της εφημερίδας ή δεν συμπεριλαμβάνονται;
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Tα εν λόγω Λειτουργικά πρέπει μάλλον να αναζητηθούν στα Μουσικά Παραρτήματα της Φόρμιγγας (Α΄ ή Β΄ περίοδος), περιέχοντα εκλεκτά ανέκδοτα μουσικά μαθήματα...λειτουργίας των δοκιμωτέρων...νεωτέρων μουσικοδιδασκάλων. :wink:

Υγ. Τα Μουσικά Παραρτήματα κυκλοφορούσαν αυτόνομα ή ανεξάρτητα; Μόνο στη Βιβλιοθήκη του Ψάχου γίνεται ειδική μνεία. Στο ΑΠΘ, τη Βουλή κ την Κέρκυρα θεωρούνται ως μέρος της εφημερίδας ή δεν συμπεριλαμβάνονται;

Κυκλοφορούσαν ανεξάρτητα. Έχουν αναρτηθεί μερικά από εδώ και από εκεί.
π.χ. εδώ
Απομένει βέβαια να μπουν σε μια σειρά και να αναρτηθούν όλα. Από βιβλιοθήκη σε βιβλιοθήκη βλέπεις διαφορές στο σώμα του Παραρτήματος.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Εφόσον πρόκειται για πολύ δημοφιλή λειτουργικά θα μπορούσε κάποιος να τα «Μελωδήσει» (καθαρογράψει) και αυτά; (βάλτε τα στο λογαριασμό μου και αυτά, όλο ζητάω.. το ξέρω). :eek:

Ευχαριστίες εκ των προτέρων.
 
Εφόσον πρόκειται για πολύ δημοφιλή λειτουργικά θα μπορούσε κάποιος να τα «Μελωδήσει» (καθαρογράψει) και αυτά; (βάλτε τα στο λογαριασμό μου και αυτά, όλο ζητάω.. το ξέρω). :eek:

Ευχαριστίες εκ των προτέρων.

Από την έντυπη φυλλάδα που κυκλοφόρησε στην Πόλη την δεκαετία του 60, την οποία επιμελήθηκε ο Βασίλειος Νικολαίδης (Τύποις ΝΟΥΡ). Διορθώθηκαν τα ορθογραφηκά λάθη με την βοήθεια του σεβαστού σε όλους μας κ. Γιάννου.
 

Attachments

  • ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΑ.pdf
    251.3 KB · Views: 2,429

NKontis

Παλαιό Μέλος
Φαντάζομαι για να μην έχει γίνει αναφορά μέχρι τώρα, όλοι θα έχετε τα λειτουργικά αυτά με τη γραφή του Άρχοντος. Αν όμως κάποιος -κατά λάθος- δεν τα έχει, τα αναρτώ εδώ.
Αξίζει η ανάλυση που κάνει στην τελευταία σελίδα στη λέξη μεγαλύνομεν!!!

Ευχαριστώ
Νεκτάριος Κόντης

Υ.Γ. Δεν νομίζω να υπάρχει κανένας εδώ που να ρωτήσει ποιανού Άρχοντα είναι η γραφή :wink::wink::wink:
 

Attachments

  • Λειτουργικά Μάρκου Βασιλείου.pdf
    131.5 KB · Views: 1,045

Rizos Dimitrios

Μέλος
Θέλω να ρωτήσω αν διαθέτει κάποιο από τα μέλη τα λειτουργικά του Μάρκου Βασιλείου ήχος α΄?
Ευχαριστώ!
 
Θέλω να ρωτήσω αν διαθέτει κάποιο από τα μέλη τα λειτουργικά του Μάρκου Βασιλείου ήχος α΄?
Ευχαριστώ!

Αγαπημένε μου καθηγητά, σου στέλνω αυτό κατά εκτέλεση Πρίγγου, με πολύ αγάπη. Χρόνια πολλά.
View attachment ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ ΜΑΡΚΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΗΧΟΣ Α' (ΠΡΙΓΓΟΣ 1957).mp3
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Κάποιο ... καλό παιδάκι :D να τα pidiefήσει!!!:D
Είναι από τετρασέλιδο του Β.Κ.Ν. που έγινε .... τρισέλιδο.:wink:
 

Attachments

  • PATRIARXIKA LEITOYRGIKA 1.jpg
    PATRIARXIKA LEITOYRGIKA 1.jpg
    229 KB · Views: 490
  • PATRIARXIKA LEITOYRGIKA 2.jpg
    PATRIARXIKA LEITOYRGIKA 2.jpg
    268.3 KB · Views: 314
  • PATRIARXIKA LEITOYRGIKA 3.jpg
    PATRIARXIKA LEITOYRGIKA 3.jpg
    238.6 KB · Views: 313

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αυτά όμως είναι (τα γνωστά) σε πλ.α΄ήχο και όχι σε α΄όπως ζητήθηκε. Το ίδιο και το ηχητικό, που τώρα το άκουσα. Υπάρχουν και άλλα σε α΄ήχο;
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αυτά όμως είναι (τα γνωστά) σε πλ.α΄ήχο και όχι σε α΄όπως ζητήθηκε. Το ίδιο και το ηχητικό, που τώρα το άκουσα. Υπάρχουν και άλλα σε α΄ήχο;

Δεν νομίζω! Σε κάποια συζήτηση για το σε ποιόν ήχο τελικά ανήκουν τα λειτουργικά αυτά, ακούστηκε η εξής ατάκα: «Ούτε κι αυτά δεν ξέρουν»:D...
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Κάποιο ... καλό παιδάκι :D να τα pidiefήσει!!!:D
Είναι από τετρασέλιδο του Β.Κ.Ν. που έγινε .... τρισέλιδο.:wink:

Επειδή οι τρεις σελίδες του κ. Γιάννου είναι κάπως μακροσκελές, τα έκανα σε μέγεθος 8.5"x11" (το λεγόμενο "letter-size"), και μου βγήκανε πέντε οι σελίδες.

Το επισυνάπτω προς κοινόν όφελος.

Απόστολος
 

Attachments

  • Λειτουργικά ''Τα Πατριαρχικά'', Ήχ. πλ. α'__Μ. Βασιλείου από Β. Νικολαίδου - πρωτότυπη φυλλάδα.pdf
    933.9 KB · Views: 776
Top