Αυτόματος εγκαταστάτης (installer) του πακέτου γραμματοσειράς ΕΖ

ixadin

Ηχάδιν
Επειδή όλα τα προγράμματα που σέβονται τον εαυτό τους διατίθενται με installer τύπου setup.exe είχα κατα νού εδώ και πολύν καιρό να κάνω κάτι τέτοιο.

Ιδού λοιπόν. (Δεξί κλίκ>Αποθήκευση δεσμού ως/save target as) και τρέχουμε το αρχείο EZ_setup.exe

Είναι μόνο για Windows. Mac δεν ξέρω αλλά αν εκδηλωθεί ενδιαφέρον ίσως κάτι κάνω. Στα Linux δυστυχώς δεν υποστηρίζεται από το OpenOffice οι μακροεντολές της Visual αλλά αν τρέχουμε με το Wine το Word μπορούμε να γράψουμε.

Το θετικό του installer είναι ότι αυτοματοποιεί την διαδικασία και επιπλεόν με τον τρόπο αυτό δεν χρειάζεται ο χρήστης να επέμβει στο Normal.dot και να φορτώσει εκεί τις βυζαντινές μακροεντολές, με αποτέλεσμα αν δεν θέλει να γράψει βυζαντινά να έχει το παραθύρι του:wink: και την εργαλειοθήκη του ΕΖ.

Όταν εγκατασταθεί,

Start > Ολα τα προγράμματα > ΕΖ font > EZ
EZ_odhgies.JPG


και ανοίγει το Word με την εργαλειοθήκη του ΕΖ και ξεκινάμε να γράφουμε
EZ_odhgies1.jpg


Οπότε

Ζητώ από φίλους και μη - ακόμα και όσοι δεν είναι μέλη του forum - να το δοκιμάσουν και να μου πούν:

1) Σε τι λειτουργικό το τρέχουν και σε τι κειμενογράφο.
2) Αν δημιούργησε στο Program Files τους έναν φάκελο EZ font.
3) Αν δημιούργησε στο Start Menu ένα υπομενού EZ font.
4) Αν εγκαταστάθηκαν οι γραμματοσειρές ΕΖ psaltica, EZ fthora, κτλ. στο Control Panel > Fonts >

Επικοινωνία
ixadin [at] architecture4u [dot] gr με θέμα EΖ installer

Υπενθύμιση
Εγκαθιστάτε το πρόγραμμα αυτό με δική σας ευθύνη. Δοκιμάστε να ελέγξετε το λογισμικό με antivirus και anti-malware.
 
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Ζητώ από φίλους και μη - ακόμα και όσοι δεν είναι μέλη του forum - να το δοκιμάσουν και να μου πούν:

1) Σε τι λειτουργικό το τρέχουν και σε τι κειμενογράφο.
2) Αν δημιούργησε στο Program Files τους έναν φάκελο EZ font.
3) Αν δημιούργησε στο Start Menu ένα υπομενού EZ font.
4) Αν ανοίγοντας το Δημιουργία Εγγράφου του κειμενογράφου τους υπήρχε μια επιλογή EΖ έγγραφο και EZ template hyphenator

Επικοινωνία
ixadin [at] architecture4u [dot] gr με θέμα EΖ installer

Επικοινωνία μόνο μέσα από email; Αν ναι τότε ας διαγραφεί το μήνυμα.

Σε λειτουργικό σύστημα Microsoft Windows 7 και κειμενογράφο Microsoft Office 2010.

Από μόνο του δε δημιούργησε στο Program Files φάκελο. Προσπάθησε να το δημιουργήσει αλλού και συγκεκριμένα εδώ: C:\Users\Administrator\AppData\Roaming\EZ font\ Όμως επειδή έγραψες πως η εγκατάσταση πρέπει να γίνει αλλού, άλλαξα τη διεύθυνση σε C:\Program Files\EZ font\

Πάτησα Next… ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση όπως έγραψε. Και ναι όπως ακριβώς είπες στο Start Menu δημιούργησε ένα φάκελο όπως φαίνεται σε μια από τις συνημμένες φωτογραφίες.

Ανοίγοντας το δημιουργία εγγράφου του κειμενογράφου δεν κατάφερα να εντοπίσω οτιδήποτε σχετικό. Όχι δεν εμφανίστηκε πουθενά κάτι που να γράφει για να διαλέξω το EZ template.

Μέσα από τον κειμενογράφο επίσης δεν βρήκα πουθενά τις γραμματοσειρές. Έτσι πάω στο φάκελο Windows/ Fonts και όπως δείχνει και η φωτογραφία δεν έγινε εγκατάσταση καμίας EZ γραμματοσειράς.
 

Attachments

  • EZsetup01.jpg
    49.8 KB · Views: 14
  • EZsetup02.jpg
    95 KB · Views: 9
  • EZsetup03.jpg
    145.3 KB · Views: 8
  • EZsetup04.jpg
    105 KB · Views: 6
  • EZsetup05.jpg
    128.6 KB · Views: 12

ixadin

Ηχάδιν
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.

Επικοινωνία μόνο μέσα από email;

Είναι μόνο για όσους δεν είναι μέλη του forum και θέλουν να με ενημερώσουν για τις παρατηρήσεις τους

Από μόνο του δε δημιούργησε στο Program Files φάκελο. Προσπάθησε να το δημιουργήσει αλλού και συγκεκριμένα εδώ: C:\Users\Administrator\AppData\Roaming\EZ font\ Όμως επειδή έγραψες πως η εγκατάσταση πρέπει να γίνει αλλού, άλλαξα τη διεύθυνση σε C:\Program Files\EZ font\

Σχετίζεται με τα δικαιώματα διαχείρισης - και όπως συμβαίνει και παρακάτω με τις γραμματοσειρές - προσπάθησα να αποφύγω εμπλοκή με administrator privillage, ώστε να μπορεί κάποιος σε υπολογιστή που δεν είναι Διαχειριστής να μπορεί να το εγκαταστήσει, αλλά μάλλον περισσότερα προβλήματα δημιουργεί παρά λύνει.

Ανοίγοντας το δημιουργία εγγράφου του κειμενογράφου δεν κατάφερα να εντοπίσω οτιδήποτε σχετικό. Όχι δεν εμφανίστηκε πουθενά κάτι που να γράφει για να διαλέξω το EZ template.

Μέσα από τον κειμενογράφο επίσης δεν βρήκα πουθενά τις γραμματοσειρές. Έτσι πάω στο φάκελο Windows/ Fonts και όπως δείχνει και η φωτογραφία δεν έγινε εγκατάσταση καμίας EZ γραμματοσειράς.

Ισχύει το ίδιο.



Τώρα όσον άφορα σε WinXP & Office 2003 δουλεύουν όλα καλά μόνο δεν μεταφέρεται το ΒΖ template στον κατάλληλο κατάλογο.

Σε λειτουργικό σύστημα Microsoft Windows 7

Και στο δικό μου μηχάνημα και σε στις αναρτημένες φωτογραφίες φαίνεται ότι στο υπομενού του Start δεν φαίνονται σωστά τα ελληνικά. Μετά από μια επανεκκίνηση το πρόβλημα λύνεται.



Μάλλον θα κάνω τις εξής τροποποιήσεις

1) Θα χρειάζεται administrator privillage προκειμένου να εγκατασταθεί
2) Άραγε είναι απαραίτητο να κάνουμε επανεκκίνηση μόνο για αυτό το λόγο;
3) Για να ξεπεράσω το θέμα του template σκέφτομαι να το βάλω στο φάκελο Program File και να κάνω συντόμευσεις στην επιφάνεια εργασίας ή μέσα στο υπομενού του Start.
4) Μάλλον θα καταργήσω το .exe και θα έχω το .msi γιατί νιώθω λίγο ρεζίλι με το μήνυμα ότι το πρόγραμμα είναι trial και η κανονική έκδοση κοστίζει.

Θα ενημερώσω με νέο μήνυμα για την νέα έκδοση του installer. Εν τω μεταξύ όποια άλλη ιδέα έχει κάποιος θα ήθελα να την ακούσω:rolleyes:
 
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
Μάλλον θα κάνω τις εξής τροποποιήσεις
1) Θα χρειάζεται administrator privillage προκειμένου να εγκατασταθεί
3) Για να ξεπεράσω το θέμα του template σκέφτομαι να το βάλω στο φάκελο Program File και να κάνω συντόμευσεις στην επιφάνεια εργασίας ή μέσα στο υπομενού του Start.

Ανέβασα μια νέα έκδοση του installer έλυσα τα παραπάνω θέματα και τροποποίησα το πρώτο μήνυμα.

Όμως έχω 2 θέμα:

1) Πώς να ονομάσω την συντόμευση του template που είναι στο υπομενού του Start. Τώρα το έχω ονομάσει σκέτα ΕΖ και έχει και εικονίδιο αλλά δεν νομίζω οτι είναι πολύ βολικό. Καμιά ιδέα; :confused:

2) Δεν έχω καταφέρει να στείλω τις γραμματοσειρές στο κατάλογο με τα Font :p (μόνο για win7 :eek:)
 
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
2) Δεν έχω καταφέρει να στείλω τις γραμματοσειρές στο κατάλογο με τα Font :p (μόνο για win7 :eek:)

Εντάξει, το πρόβλημα επιλύθηκε.

Μπορείτε να κατεβάσετε ξανά από τον σύνδεσμο του πρώτου μηνύματος το αρχείο εγκατάστασης.

1) Πώς να ονομάσω την συντόμευση του template που είναι στο υπομενού του Start. Τώρα το έχω ονομάσει σκέτα ΕΖ και έχει και εικονίδιο αλλά δεν νομίζω οτι είναι πολύ βολικό. Καμιά ιδέα; :confused:

Δεν έχω λάβει καμιά πρόταση, άρα να υποθέσω ότι είναι βολικό;
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Πολύ ωραία δουλειά έκανες ixadin!
Εκτός από μένα το δοκίμασαν και άλλοι σε διάφορα μηχανήματα όπως netbook, laptop και desktop, σε windows XP, Vista, 7, και σε word 2003, 2007, 2010. Σε όλα δούλεψε μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα. Σε ευχαριστούμε πολύ. Πλέον η EZ (easy) έγινε super easy! :) Έτσι κάθισα και έγραψα το θεοτοκίον που ψάλλουμε στο τέλος των χαιρετισμών: «την ωραιότητα». Στην αρχή χρησιμοποίησα τις υπάρχουσες ΕΖ γραμματοσειρές και στη συνέχεια απλά έκανα αντικατάσταση με τις ALEXEZ . Δεν είναι έτοιμες γιατί δεν έχω χρόνο να τις ολοκληρώσω και καλό είναι να μην εγκατασταθούν από αρχάριους χρήστες διότι θα σβήσουν τις πρωτότυπες EZ και ίσως δημιουργήσουν και άλλα προβλήματα που δε γνωρίζω .Τις ανεβάζω εδώ μόνο για όσους ενδιαφέρονται να τις ολοκληρώσουν ή να τις αξιοποιήσουν. Τέλος εκτός από τα συνημμένα ( στο pdf υπάρχει ολοκληρωμένος ο ύμνος που είναι τρεις σελίδες), έβαλα το αρχείο και στο youtube με ηχητικό από την ζωντανή ηχογράφηση του ανωτέρου καθίσματος εδώ:
Bίντεο (μουσικό κείμενο με ήχο): Την ωραιότητα. Ήχος Τρίτος. Ψάλλουν οι πατέρες της μονής βατοπαιδίου. Ζωντανή ηχογράφηση Παρασκευή 11 Μαρτίου 2011. Πηγή:vatopaidi.wordpress.com Διεύθυνση: http://www.youtube.com/watch?v=aEVjuTezG98
 

Attachments

  • TinOreotita_Argo.pdf
    183.1 KB · Views: 112
  • TinOreotita_Page_1.jpg
    189.9 KB · Views: 118
  • TinOreotita_Argo_Page_1.jpg
    174.7 KB · Views: 73
  • ALEXEZ.zip
    68.8 KB · Views: 72

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
καταρχήν να ευχαριστήσω το φίλο ixadin για όλη τη δουλειά που έχει κάνει, που ομολογουμένως έχει κάνει εξαίρετη δουλειά, Συγχαρητήρια ixadin!
θα ήθελα να ρωτήσω αν με την ίδια διαδικασία (εγκατάσταση) θα μπορούσε να γίνει και το πρόγραμμα του αγαπητού Στέφανου Σουλδάτου (που βασίζεται απ΄ότι ξέρω πάνω σε αυτό το πρόγραμμα ΕΖ του π. Εφραίμ αλλά έχει κάνει αρκετές και πολύ καλές βελτιώσεις ο Στέφανος σε πάρα πολλές λειτουργίες του που το ονομάζει ΒΖ βέβαια αυτό αν θα συμφωνούσε και ο Στέφανος πάντως επειδή έχω δουλέψει πάρα πολύ με τα ΒΖ του Στέφανου πρόκειται για ένα πολύ πρακτικό και πολύ ωραίο πρόγραμμα μετά τον melodo θεωρώ ότι είναι το καλύτερο πρόγραμμα.
κάτι άλλο για τις γραμματοσειρές ALEXEZ που είχε την καλοσύνη να μας ανεβάσει ο EIRYK μήπως θα μπορούσε να μας πει κάποιος πως μπορούν να εγκατασταθούν με ασφάλεια στο πρόγραμμα
 

ixadin

Ηχάδιν
αν με την ίδια διαδικασία (εγκατάσταση) θα μπορούσε να γίνει και το πρόγραμμα του αγαπητού Στέφανου Σουλδάτου

Υπάρχει ξεχωριστός installer


κάτι άλλο για τις γραμματοσειρές ALEXEZ που είχε την καλοσύνη να μας ανεβάσει ο EIRYK μήπως θα μπορούσε να μας πει κάποιος πως μπορούν να εγκατασταθούν με ασφάλεια στο πρόγραμμα

Είμαι σε αναζήτηση λύσης:wink:
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Πώς το έκανες αυτό; (Για μέσα στο Word ρωτώ)

Κάτι έψαχνα και είδα το μήνυμά σου ixadin. Συγνώμη που απαντώ μετά από τόσο καιρό, αλλά δεν μου είναι δυνατό να παρακολουθώ όλα τα μηνύματα που στέλνονται εδώ στο Ψαλτολόγιον. Δεκάδες κάθε μέρα τα μηνύματα με αποτέλεσμα τα περισσότερα να τα βλέπουμε τη στιγμή που θα ανατρέξουμε σε κάτι που έχουμε ανάγκη.
Στην ερώτησή σου τώρα. Αντικατάσταση γραμματοσειράς στο Word κάνουμε με τοReplace (Ctrl + H). Δες και τα συνημμένα (replacing fonts). Κάνουμε κλικ πρώτα στο κενό χώρο στο πάνω κουτάκι δίπλα από το Find What χωρίς να γράψουμε τίποτα, και μετά επαναλαμβάνουμε ακριβώς το ίδιο για το κάτω κουτάκι Replace With. Γι αυτό στη δεύτερη εικόνα βλέπεις κάτω από τα κουτάκια να αναγράφονται οι δύο γραμματοσειρές BZ Byzantina και ALEXBZ Byzantina πάνω και κάτω αντίστοιχα.
Το ίδιο έκανα και εγώ με το χερουβικό που ανέβασα εδώ: http://analogion.com/forum/showpost.php?p=117884&postcount=9 και το έγραψα με τη γραμματοσειρά BZ που όπως σωστά γράφει και ο choros είναι πιο εύκολο στη χρήση από την EZ. Για το λόγο αυτό συνάπτω και μία γραμματοσειρά εδώ για δοκιμαστικούς λόγους. Όσα σύμβολα δεν αλλάζουν σημαίνει πως είναι άλλης γραμματοσειράς που δεν τις έχω ετοιμάσει όμως εκτός από αυτά που χρειάστηκα για να γράψω το χερουβικό.

ΤΕΛΕΙΟ ΤΟ ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ ΕΙΡΥΚ αν μπορουσες να εφτιαχνες και των υπολοιπων ηχων θα σου ημουν ευγνωμων.........

Σε ευχαριστώ Σεραφείμ. Μακάρι να είχα χρόνο να το κάνω αυτό. Δεν έχω την πολυτέλεια αυτή. Ότι αναρτώ εδώ είναι πράγματα τα οποία μου χρειάστηκαν η πρόκειται να μου χρειαστούν στο μέλλον. Αυτό το χερουβικό του δευτέρου ήχου για παράδειγμα το χρησιμοποιώ κάθε φορά που τελείται η Θεία Λειτουργια του Μ Βασιλείου. Ήθελα να το καθαρογράψω και με την ευκαιρία αυτή το έφτιαξα μόλις τώρα σε βιντεάκι για να το μάθω καλύτερα: http://www.youtube.com/watch?v=1BVKSYJqrwE

Κακό το λες εσύ αυτό; :D
Όχι δε μίλησα για τίποτα κακό Παναγιώτη. Έχουμε στη εκκλησία το άγιο Τέμπλο ξυλόγλυπτο σε κάποιους ναούς και σε άλλους μαρμάρινο. Αν είχα τη δυνατότητα θα προτιμούσα το ξύλο από το μάρμαρο. Το ίδιο και με τις γραμματοσειρές. Προτιμώ για παράδειγμα το γραφικό χαρακτήρα του αείμνηστου δασκάλου Σ. Καρά, ακόμα και να είναι δυσανάγνωστα (εδώ ένα βιντεκάκι που ανέβασα προχθές) http://www.youtube.com/watch?v=pS926rrEU70 ή του κ. Γιάννη Αρβανίτη ακόμα και όταν γράφει στα γρήγορα με στυλό, παρά τις γραμματοσειρές του υπολογιστή ή τις λευκές Α4 κόλλες με τα ασπρόμαυρα μουσικά επάνω.

XerouvikoFokaeosDeyterouHxou.png

 

Attachments

  • replacefonts01.jpg
    230.8 KB · Views: 26
  • replacefonts02.jpg
    232.5 KB · Views: 11
  • diaforetikesgrammatoseires.jpg
    591.2 KB · Views: 39
  • ALEXBZByzantina.zip
    16.5 KB · Views: 36
  • XerouvikoFokaeosDeyterouHxouNEW.pdf
    141.2 KB · Views: 306

sekyritsis

ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΚΥΡΙΤΣΗΣ
Σε ευχαριστώ Σεραφείμ. Μακάρι να είχα χρόνο να το κάνω αυτό. Δεν έχω την πολυτέλεια αυτή. Ότι αναρτώ εδώ είναι πράγματα τα οποία μου χρειάστηκαν η πρόκειται να μου χρειαστούν στο μέλλον. Αυτό το χερουβικό του δευτέρου ήχου για παράδειγμα το χρησιμοποιώ κάθε φορά που τελείται η Θεία Λειτουργια του Μ Βασιλείου. Ήθελα να το καθαρογράψω και με την ευκαιρία αυτή το έφτιαξα μόλις τώρα σε βιντεάκι για να το μάθω καλύτερα: http://www.youtube.com/watch?v=1BVKSYJqrwE

Εγώ επιμένω ΕΙΡΥΚ και θα περιμένω γιατι τα θέλουν και οι μαθητές μου
 

sekyritsis

ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΚΥΡΙΤΣΗΣ
Προσπαθησα σε win 7 και δεν γινεται η εγκατασταση,μου βγαζει σφαλμα και κωδικο σφαλματος 2755,ξερει κανεις τιποτα σχετικο?
 
Last edited:
Top