Πρόβλημα με Audacity (?)

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Είχα παρατηρήσει. όταν ηχογράφησα τη μελοποίησή μου του "Σε την υπέρ νούν" (που είχα ανεβάσει), ότι σε κάποια σημεία η ηχογράφηση είχε αισθητά πιο μικρή ένταση (φαινόταν έντονα και στο φασματογράφημα), παρόλο που βέβαια δεν έψαλλα σιγανότερα σε εκείνα τα σημεία. Για να το ξαναδώ, έκανα μια πρόχειρη (απ'εξω)ηχογράφηση ενός εκτενέστερου μέλους, του Χερουβικού Α' ήχου του Φωκαέως. Πάλι παραστήρησα το ίδιο φαινόμενο. Δεν ξέρω τί συμβαίνει. Επειδή δεν έχω εντρυφήσει σ' αυτά, μπορεί κανείς από την ηχογράφηση να καταλάβει τί συμβαίνει; Δεν θυμάμαι να είχα τέτοιο πρόβλημα παλιότερα.

(Έχω MacBookPro και η ηχογράφηση έγινε με το ενσωματωμένο μικρόφωνο του υπολογιστή
 

Attachments

  • IArv-Cherouv-Fokaeos-A.mp3
    6.9 MB · Views: 39

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Μέχρι να βρεθεί κάποια λύση από κάποιο μέλος του ψαλτολογίου, καθώς εγώ δε γνωρίζω κάτι, αναφέρω το φόρουμ του προγράμματος εδώ: http://forum.audacityteam.org/index.php που έχει και ξεχωριστή κατηγορία για Mac χρήστες. Εύχομαι κάτι θετικό να προκύψει.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Είχα παρατηρήσει. όταν ηχογράφησα τη μελοποίησή μου του "Σε την υπέρ νούν" (που είχα ανεβάσει), ότι σε κάποια σημεία η ηχογράφηση είχε αισθητά πιο μικρή ένταση (φαινόταν έντονα και στο φασματογράφημα), παρόλο που βέβαια δεν έψαλλα σιγανότερα σε εκείνα τα σημεία. Για να το ξαναδώ, έκανα μια πρόχειρη (απ'εξω)ηχογράφηση ενός εκτενέστερου μέλους, του Χερουβικού Α' ήχου του Φωκαέως. Πάλι παραστήρησα το ίδιο φαινόμενο. Δεν ξέρω τί συμβαίνει. Επειδή δεν έχω εντρυφήσει σ' αυτά, μπορεί κανείς από την ηχογράφηση να καταλάβει τί συμβαίνει; Δεν θυμάμαι να είχα τέτοιο πρόβλημα παλιότερα.

(Έχω MacBookPro και η ηχογράφηση έγινε με το ενσωματωμένο μικρόφωνο του υπολογιστή

Γιάννη, πέρα από το πρόβλημα που λές, προτείνω να ηχογραφήσεις κ τα υπόλοιπα αργοσύντομα χερουβικά του Φωκαέως, αν το θέλεις κ έχεις χρόνο, εις κοινήν ωφέλειαν.
 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Πηγή του προβλήματος είναι η μη χρήση εξωτερικού μικροφώνου. Δεν χρειάζεται επαγγελματικό, απλά ένα απλό εξωτερικό μικροφωνάκι τύπου USB, η και τύπου με γραμμή 1/8 inch να μπέι στην είσοδο "Line In" στο αριστερό μέρος του υπολογιστού και ρύθμιση στο "System Preferences".

Τώρα για το συγκεκριμένο ηχογράφημα, ανοίγοντάς το στο Audacity, πατήστε "command-A" (select all) > Menu > Effect > Normalize

Το αποτέλεσμα είναι η ενίσχυση της έντασης.

Bonne chance!

N.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Είχα παρατηρήσει. όταν ηχογράφησα τη μελοποίησή μου του "Σε την υπέρ νούν" (που είχα ανεβάσει), ότι σε κάποια σημεία η ηχογράφηση είχε αισθητά πιο μικρή ένταση (φαινόταν έντονα και στο φασματογράφημα), παρόλο που βέβαια δεν έψαλλα σιγανότερα σε εκείνα τα σημεία. Για να το ξαναδώ, έκανα μια πρόχειρη (απ'εξω)ηχογράφηση ενός εκτενέστερου μέλους, του Χερουβικού Α' ήχου του Φωκαέως. Πάλι παραστήρησα το ίδιο φαινόμενο. Δεν ξέρω τί συμβαίνει. Επειδή δεν έχω εντρυφήσει σ' αυτά, μπορεί κανείς από την ηχογράφηση να καταλάβει τί συμβαίνει; Δεν θυμάμαι να είχα τέτοιο πρόβλημα παλιότερα.

(Έχω MacBookPro και η ηχογράφηση έγινε με το ενσωματωμένο μικρόφωνο του υπολογιστή
Μπράβο βρέ φίλε καί εὐχαριστοῦμε γιά τήν τόσο ὄμορφη ἀπόδοση.
Στό audacity ἐπέλξε περιοχή καί -εφε-κανονικοποίηση.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Πηγή του προβλήματος είναι η μη χρήση εξωτερικού μικροφώνου. Δεν χρειάζεται επαγγελματικό, απλά ένα απλό εξωτερικό μικροφωνάκι τύπου USB, η και τύπου με γραμμή 1/8 inch να μπέι στην είσοδο "Line In" στο αριστερό μέρος του υπολογιστού και ρύθμιση στο "System Preferences".

Τώρα για το συγκεκριμένο ηχογράφημα, ανοίγοντάς το στο Audacity, πατήστε "command-A" (select all) > Menu > Effect > Normalize

Το αποτέλεσμα είναι η ενίσχυση της έντασης.

Bonne chance!

N.

Ευχαριστώ!
Το δοκίμασα, αλλά δεν κατάφερα κάτι. Ίσως πρέπει να επιλέξω τα κομμάτια μόνο που θέλουν ενίσχυση, όπως είπε ο Δημήτης; Δεν ξέρω, αλλά θα είναι βασανιστικό να το κάνω αυτό σε κάθε ηχογράφηση.
Επίσης, έβαλα ένα εξωτερικό μικρόφωνο, αλλά δεν ηχογραφήθηκε τίποτα (ίσως δεν το αναγνωρίζει).
Ευχαριστώ πάντως.
 
Top